Tak přesně před několika málo hodinami oficiálně odstartovaly letošní World Cyber Games 2006, aneb herní obdoba olympiády. Soutěž, které se ve kvalitě a kvantitě může rovnat snad jen světový šampionát Electronic Sports World Cup ve Francii, toho v letošním roce nabízí opravdu spoustu a jako každý rok, ani letos nebude na svátku každého elektronického sportovce chybět vlajka České republiky. Tentokrát dorazilo do Itálie více než sedm stovek hráčů ze 70 zemí světa, přičemž se budou za podpory celosvětového partnera, společnosti Samsung, ucházet o rekordní “prize-money” v hodnotě neuvěřitelných 462 000 dolarů, tedy téměř 10,5 miliónu korun. Dříve než podrobně rozebereme to, co českou výpravu na autodromu v Monze čeká, pojďme se společně podívat zpět do historie olympiády World Cyber Games.
Pohled na hlavní pódium, kde se budou odehrávat vybraná utkání (vlevo); Pořadatelé rozdělili autodrom do tzv. “Cyberspace”, akční hry si vysloužili první blok (uprostřed); Pohled na herní sestavy WCG 2006 (vpravo);
Krátký pohled do historie World Cyber Games
Samotný projekt herní olympiády World Cyber Games má kořeny v mece elektronických sportů, v Jižní Koreji. Vůbec první akcí a jakýmsi předskokanem “seriálu” WCG byla zahajovací soutěž nazvaná World Cyber Game Challenge, a již v roce 2000 se ji zúčastnilo přes 17 zemí, včetně několika států starého kontinentu. Za podpory společnosti Samsung či korejského Ministerstva Kultury a Turismu si to hráči ve čtyřech disciplínách (StarCraft: BroodWar, Quake3: Arena, Age of Empires, FIFA 2000) rozdali o 200 000 dolarů, což byla na tehdejší dobu opravdu pořádná částka.
První olympiádou však byly až World Cyber Games v roce 2001, schovávající se pod názvem 1st WCG (první WCG), jejichž kvalifikací se zúčastnilo téměř 400 tisíc hráčů z celého světa. Do Soulu v Jižní Koreji nakonec dorazilo 430 hráčů, kteří tváří v tvář bojovali o 300 tisíc dolarů, tedy necelých sedm miliónů korun. Bez povšimnutí nezůstaly ani disciplíny, k hrám z předešlého roku přibil vyjma populárního Counter-Strike také duelový Unreal Tournament.
Jižní Korea se stala hostitelem World Cyber Games i v letech 2002 a 2003, a právě prvně jmenovaný rok se na soutěž podívali i čeští reprezentanti díky tuzemskému pořadateli, společnosti e-Sports Entertainment (později Allstar Entertainment). Kromě Counter-Strike klubu nEophyte, který hned při svém debutu získal naprosto skvělou pátou příčku, se do Daejeonu podíval také David “Dark_Caleb” Kučera za StarCraft. Vyjma nárustu účasti však ročník “2002” neznamenal žádný velký mezník v historii World Cyber Games.
Z pohledu historie byly mnohem důležitější hry v následujícím roce, kterých se zúčastnilo přes 600 tisíc hráčů z 55 zemí světa. Hostitelem WCG 2003 se stal dotřetice Soul, přičemž “prize-money” byly navýšeny o 50 tisíc dolarů. Právě od roku 2003 se na olympiádě s železnou pravidelností objevují i Slováci, přičemž reprezentanti z klubu NecroRaisers.sk dokázali postoupit ze základní skupiny, což byl slušný úspěch. “Revoluci” však znemenalo stažení upadajícího Quake3, jehož místo zaujala nejpopulárnější strategie současnosti, Warcraft3. Vůbec poprvé si svou pozornost vybudovaly také konzolové hry. Pořadatelé se rozhodli zařadit mezi “počítačové” disciplíny také xboxové Halo, v němž hráči bojovali o $35,000.
Následující ročník herní olympiády World Cyber Games 2004 už překonal jistou metu: poprvé v historii WCG se olympiáda přesunula za hranice Jižní Koreje, totiž na půdu Spojených států. Do San Franciska se probojovalo přesně 642 hráčů, kteří soutěžili o více než 410 tisíc dolarů. I v předloňském roce byl rozšířen seznam disciplín, přičemž ke konzolovému Halu přibila i závodní hra Project Gotham Racing 2. Na pořadatele se však strhla velká kritika za zařazení CS: Condition Zero namísto populární a hranější verze 1.6, a zatímco na domácí půdě překvapivě vítězil Team 3D, Česká republika do Ameriky svůj CS tým nevyslala z důvodů “vízových problémů” .
Ve stylu, který nastolily WCG 2004, pořadatelé pokračovali i v roce následujícím. Do země Lva, Singapuru, zavítalo přes 670 hráčů z 67 zemí světa a bohužel stějně jako v roce minulém, i loni se na WCG 2005 nepodíval český Counter-Strike klub. Zatímco jedna strana uvádí přidělení pouze jednoho slotu pro Českou republiku i Slovensko, druhá strana se odvolává na úsporné podmínky pořadatele. Každopádně faktem je, že do Singapuru odletěl slovenský klub DEFEATERS, který zvítězil ve společné kvalifikaci. Zatímco byl ze seznamu herních disciplín vyškrtnut Unreal Tournament 2004, aby ho následně nahradil nepříliš populární Warhammer 40,000: DoW, pořadatelé se znovu stali trnem v oku Counter-Strike komunitě, když se rozhodli “zopakovat” chybu z předešlého ročníku a přistoupit k verzi Source.
Uno, due, tre…
A to se už dostáváme do současnosti, do roku 2006. Dějištěm letošní, v pořadí již šesté, olympiády World Cyber Games se stala vůbec poprvé v historii půda starého kontinentu. Přesný počet účastníků světových kvalifikací prozatím není znám, již nyní je však jasné, že letošní ročník znovu překonal své předchůdce v mnoha ohledech. Začněme od účasti. Letos se herní olympiády účastní více než 700 hráčů ze 70 zemí světa. Účast na WCG 2006 sice nedoshuje takové kvantity jako světový šampionát, ten si však může jen nechat zdát o celkových “prize-money” v hodnotě téměř 10,5 miliónu korun. Pro lepší přehled rovněž uvádíme přesné rozdělení dotací pro jednotlivé oficiální disciplíny, článek o letošních “prize-money” od kolegy Stanislava “driverx” Mikeše přinášíme zde.
PC – FIFA 2006 (Celkem $32,000; 1. $15,000, 2. $8,000, 3. $4,000, 4.-8. $5,000)
PC – Half-Life: Counter-Strike 1.6 (Celkem $135,000; 1. $60,000, 2. $30,000, 3. $15,000, 4.-8. $30,000)
PC – Need for Speed: Most Wanted (Celkem $32,000; 1. $15,000, 2. $8,000, 3. $4,000, 4.-8. $5,000)
PC – StarCraft: Brood War (Celkem $48,000; 1. $25,000, 2. $10,000, 3. $8,000, 4.-8. $5,000)
PC – WarCraft III: The Frozen Throne (Celkem $48,000; 1. $25,000, 2. $10,000, 3. $8,000, 4.-8. $5,000)
PC – Dawn of War: Winter Assault (Celkem $43,000; 1. $25,000, 2. $10,000, 3. $8,000)
Xbox 360 – Dead or Alive 4 (Celkem $27,000; 1. $15,000, 2. $8,000, 3. $4,000)
Xbox 360 – Project Gotham Racing 3 (Celkem $27,000; 1. $15,000, 2. $8,000, 3. $4,000)
I letos si největší pozornost sponzorů získal Counter-Strike turnaj, na jehož “konto” připadla téměř celá čtvrtina z 10,5 miliónů korun. Vyjma výše zmíněných disciplín však také budou hráči v Itálii bojovat o částku 40 tisíc dolarů, což je položka, kterou získá nejúspěšnější národnost letošních World Cyber Games. Aby pořadatelé alesponň z části vyhověli zájmu duelové komunity, byl na neoficiální herní listinu připsán i Quake4 turnaj, v němž budou pozvané “star” soutěžit o 10 tisíc dolarů. Pozornost fanoušků si také zaslouží hra Pangya, do níž Samsung a spol. “natřískali” úctyhodných $20,000.
Detail na WCG autobus (vlevo); SkyRiders diskutují při obědě (uprostřed); Pohled na jednu z jídelen na autodromu v Monze (vpravo);
Jak již bylo několikrát zmíněno, dějištěm letošní herní olympiády se stala Itálie, konkrétně slavný autodrom v Monze, na němž se mimojiné každoročně prohání i Michael Schumacher ve svém monopostu F1. Novodobí sportovci budou ubytováni v necelých 40 kilometrů vzdáleném Miláně ve špičkovém hotelu “Crowne Plaza Milan Linate”, odkud je každý den dopraví 14 oficiálních WCG autobusů přímo na místo dění.
Reprezentace České republiky
Již od roku 2002 vysílá Česká republika své reprezentanty na soutěž World Cyber Games a nezanedbatelný podíl na tom má především společnost Allstar Entertainment (dříve e-Sports Entertainment). Nijak jinak tomu nebylo ani letos a díky spolupráci s herním portálem GamePark byla úspěšně ukončena tuzemská kvalifikace, která se letos obešla bez jakýchkoliv problémů. O průběhu a výsledku národní kvalifikace jsme nesčetněkrát informovali, kdo však nestačil sledovat dění v elektronickcýh sportech, tomu bude jistě nápomocen článek “Představení České reprezentace na World Cyber Games 2006” z minulého měsíce. Nyní se však pojďme ve zkratce podívat, kdo letos bude hájit barvy našeho národa (poznámka: při kliknutí na název jednotlivé disciplíny budete přesměrováni na preview našich reprezentantů).
Half-Life: Counter-Strike 1.6 – SkyRiders (efron, ufo, rasan, john, petras)
SkyRiders, donedávna ještě tuzemská Counter-Strike jednička, to budou mít v Itálii hodně těžké. Do Itálie se sice parta okolo kapitána Tomáše “efrona” Pechmana kvalifikovala bez jakýchkoliv potíží z první příčky, nedávný InvexCupu však pro tým nevěští nic dobrého. Po prohrách s týmy BlackTrains a nEophyte budou nyní muset čelit špičkovým evropským celkům jako Virtus.pro (Rusko) či x6tence.AMD, a jejich postupové šance se rovnají téměř nule. “Náš cíl? Postoupit ze skupiny, i když to není moc realné,” vyjádřil se pro GamePark Tomáš Pechman.
WarCraft III: TFT – Michael “Giacomo” Hladík (ACT, mousesports), Lukáš “Hum4nic” Němec (nEophyte)
Narozdíl od ostatních disciplín máme svá žhavá želízka právě v nejpopulárnější strategii současnosti. Velké věci se očekávají především od našeho nejúspěšnějšího a nejslavnějšího e-sportovce vůbec, Michaela Hladíka alias Giacoma, člena tuzemského klubu AMD Cyber Team, jenž v zahraničních soutěžích pravidelně hájí barvy německého týmu mousesports. “Tak alespoň bych chtěl skončit v top 8, pokud skončím lépe, tak mi to určitě vadit nebude,” nastínil své ambice Hladík.
Sekundovat mu bude kontroverzní Lukáš Němec z klubu nEophyte, který na národní kvalifikaci obsadil až třetí příčku. Hum4nic si však rozhodně nechce nechat ujít příležitost být na největším herním svátku roku, a všechny náklady si hradí takříkajíc “z vlastní kapsy”. V poslední době se však Němec veřejnosti prezentuje ve velmi dobré formě, na nedávném InvexCupu málem ve finále porazil svého krajana Hladíka a stejně jako on, i Němec je favorizován na postup ze skupiny
StarCraft: Brood War – David “Dark_Caleb” Kučera (AMD Cyber Team)
Služebně nejstarší člen výpravy České republiky? Jednoznačně David Kučera, jenž doposud v rámci World Cyber Games navštívil Jižní Koreu, San Francisko, Singapur a letos tedy i italskou Monzu. O Kučerovi nemůžeme jako o jediném českém reprezentantovi s jistotou konstatovat, že se jedná o domácí jedničku. Než suverénně zvítězil na domácí kvalifikaci, potácel se od neúspěchu k neúspěchu, které se mu však bohužel nevyhnuly ani na letošním InvexCupu. V Itálii Kučera dostal poměrně těžkou skupinu a dle svých vlastních slov není favoritem na postup ze skupiny, přesto se pokusí udělat vše co je v jeho silách a ukázat, že i Češi umí BroodWar.
FIFA 2006 – Petr “el-Diablo” Šavelka (eSuba)
Svého zástupce bude mít Česká republika i ve slavné sérii FIFA, která je součástí World Cyber Games již od zmíněného WCG Challenge. Bezesporu nejlepší tuzemský e-fotbalista, dvojnásobný vítěz InvexCupu, včetně toho letošního, bude bojovat v pro něj neznámé pětičlenné skupině, a svůj první výkop el-Diablo zahájí již zítra dopoledne. “Do Monzy pojedu pouze s jediným cílem, a to prezentovat FIFA scénu České republiky tím nejlepším způsobem.” vyjádřil se Šavelka.
Need for Speed: Most Wanted – Peter “Queen” Hanko (nEophyte)
Autodrom v Monze je dějiště přímo jako stvořené pro našeho “závoďáka Petera Hanka. Po vzoru svých slavnějších “kolegů” z “ef jedniček” bude svůj “vytuňený” vůz prohánět i zástupce klubu nEophyte. Na národní kvalifikaci Queen zvítězil stylem start – cíl, příčemž o podobný úspěch se bude pokoušet i na Autodromu v Monze, kde mu stanou pro něj neznámí soupeři. “Podle toho co zjišťuju, tk do první desítky se dostat bude velmi krutý boj,” vyjádřil se Hanko o svých ambicích. Hanko má rovněž na co navazovat, v San Francisku se toriž blýskl skvělým pátým místem Petr “Savage” Velička z klubu Brothers in Arms.
Nával na registraci (vlevo); Usmívající se nEph.Queen, napravo od něj el-Diablo, v pozadí Giacomo (uprostřed); Jeden ze 14 WCG autobusů v celé své kráse (vpravo);
Stranou nezůstala ani slovenská reprezentace, která do Itálie odcestovala leteckým spojem společně s naším výběrem. Nejsledovanější bude jistě příběh slovenské Counter-Strike jedničky DEFEATERS, která má narozdíl od našich zástupců poměrně reálné šance na postup. Včera jsme navíc přinesli smutnou zprávu o tom, že se s týmem do Itálie nevypravil mladý talent Adrián “FuNcTi0n” Vacula, jehož plány bohužel zhatily zdravotní komplikace. Jak nám však včera přímo z místa dění potvrdil Viktor “Moon” Wanli, hlavní postava tuzemského World Cyber Games, žádost o nahrazení Vaculy Ivanem “Dev1m” Lazarovem z klubu NecroRaisers FU.sk byla nakonec schválena. O bezprostřední dojmy z Itálie se s námi podělil již zmíněný Viktor Wanli.
Registrace proběhla bez problémů, avšak byla poněkud zdlouhavá (viz. foto). Češi si klasicky počkali až si všichni všechno vyřídili a až potom přišli z blízké hospody vyřídit si své formality. Poté se všichni vydali na oběd, kde bylo na výběr mezi kvalitními italskými lasagne a ryzetem. Dnes v 18:00 začíná zahajovací ceremonie a všichni se na ní těší. Nositelem české vlajky bude rasan z týmu SkyRiders. Pro hráče jsou připravené kvalitní PC v tréninkových místnostech a pousta zábavy venku.
V současné chvíli se naše i slovenská reprezentace nachází v Miláně, k ránu se však hráči přesunou do Monzy a všichni zahájí svou “Italian Job” kolem poledne. Vyjímkou je pouze David Kučera, jehož první utkání je naplánováno až na pátek. Všichni naši reprezentanti prošli bez problémů registrací, o jejíž atmosféře si můžete udělat obrázek na fotkách výše. Vzhledem k tomu, že z technických důvodů nejsme schopni pokrýt start dnešních disciplín, přikládáme odkaz na oficiální aktualizované výsledky, které jsou k nalezení zde. V průběhu dne se pak pokusíme přinést spolu s kolegou Stanislavem “driverx” Mikešem plnohodnotnou online reportáž z Counter-Strike a Warcraft3 disciplín včetně rozhovorů a fotogalerií, přičemž stranou nezůstanou ani ostatní turnaje, v nichž se nachází naši reprezentanti. Závěrem tedy přejeme našim a slovenským reprezentantům hodně štěstí v Itálii a doufejme, že ho nebudou potřebovat!
Tak jim nakopejte ty jejich opalený zadky!! Hlavně el-Diablo a Giacomo na to máte!!! gl ;)
jj GL :)
a jen do nich ;-)
StarCraft: Brood War - Peter "Queen" Hanko (nEophyte)
ej samozrejme tam ma byt NFS...
Mluvil jsem po telefonu s Queenem po tom, co jeho bilance po dnešním dni na WCG je 3 výhry a 3 prohry a tím pádem logicky nepostup ze skupiny. Příšerné podmínky pro hraní, nemožnost jízdě na volantu, na které je zvyknutý už "nějáký ten pátek" a hlavně změna nastavení auta přechodem na klávesnici.. Je to pro něj velké zklamání, protože měl určitě na víc..
Skoda :(
TAK EL-DIABLO s trochou stesti postoupil gia z druheho a humanic z prvniho
VELKA skoda toho NFS.... Queen mel urcite na top 10 :/ to je fakt k placi...... nemoznost hrat na volantu.... hmm :X to je moc....
stenje NFS neni poradna progamingowa hra,na wcg wydrzi maximalne pristi rok,potom zas prijde jina werze NFS a tady tohle upadne...
SC:BW4EvER:O
asi tak...needy sou pro me kravina a poradna wcg hra to neni..nejtrapnejsi je ze kazdej rok vyjde nova...takze fakt sux
co takhle napsat nšjakou newsku o tom jak si češi vedou?? třeba SkyR nepostoupili... 2 vyhry 3 prohry...
vsechno je v priprave, jak jsem uvedl, nemame s driverem temer cas, takze se to trosku opozduje...
AT SE DARI :D