Začátek července znamená pro školáky začátek prázdnin, pro milovníky filmů karlovarský filmový festival a pro redakci eSports sekce zde na GameParku již tradiční ESWC turnaj v Paříži. Už od roku 2004 jsme nechyběli na žádném z ESWC turnajů, což je unikát, kterým se nemůže pochlubit žádný jiný redaktorský tým v Čechách. Letos poprvé jsme se ovšem společně s externím spolupracovníkem GameParku Lukášem “lukke” Volfem nevypravili do Francie na hlavní celosvětové finále ESWC, ale pouze na menší akci s názvem ESWC Masters.
ESWC Masters, které se konalo v prostorách sportovní haly v pařížské čtvrti Bercy, mělo být jakousi předehrou před hlavním turnajem, který se letos uskuteční v srpnu v USA. I přesto na Masters zavítali ti nejlepší světoví hráči a nejlepší světové týmy, které s největší pravděpodobností nebudou chybět ani na celosvětovém finále. Troufáme si tedy říci, že kvalita soutěže rozhodně nijak neutrpěla, naopak turnaje v Trackmanii nebo v Quake 3 Arena nabídly snad nejlepší obsazení v celé historii všech ESWC turnajů.
Ve sportovní hale v Bercy se ESWC konalo už v roce 2006. Tenkrát organizátoři nevyužili prostory haly úplně šťastně, když všechny hráče umístili do hlavních prostor, které obklopují tribuny. To mělo potom ten efekt, že hráči se nemohli dostatečně koncentrovat na hru, protože byli neustále obklopeni hlukem fandících diváků a nebo obtěžováni hlasitým komentářem k promítaným zápasům.
Letos se organizátoři z tohoto neduhu poučili a do hlavních prostor umístili stánky partnerů akce. Nemohly samozřejmě chybět ani nejrůznější herní konzole – naším favoritem se bezesporu stala Nintendo Wii, jejíž koutek byl bezkonkurenčně nejvíce zaplněn, a to od rána do večera. Návštěvníci (vstupné stálo 12 euro na den nebo 30 euro na celé tři dny konání ESWC Masters) si mohli mj. vyzkoušet nejnovější Metal Gear Solid 4 nebo Gran Turismo 5. Pro starší návštěvníky pak byl připraven i pokerový koutek od Unibetu, kde celý den profesionální hráči zasvěcovali do tajů hry Texas Hold Em.
Prohlédněte si také: ESWC Masters obrazem a zvukem
Pro lidi navštěvující ESWC byly po celý den přichystány turnaje o ceny v různých hrách a od rána do večera také běžel program na hlavním pódiu, kde diváci z publika mohli vyhrát herní konzole, hry a další dárky od sponzorů akce. Opomenout nesmíme ani část věnovanou hře Pro Evolution Soccer 6, kde probíhal menší doprovodný turnaj.
Zájem o návštěvu ESWC Masters byl rozhodně velký a hlavní prostory praskaly zejména v odpoledních hodinách ve švech. Později se naplňovaly i oddělené hráčské prostory, které se nacházely ve dvou postranních místnostech. Jednalo se o nejlepší možné řešení – hráči měli klid na hru a zároveň bylo nejvěrnějším fanouškům umožněno sledovat své oblíbené hráče ať už na menších plazmových obrazovkách rozmístěných podél hráčských prostor a nebo přímo na monitorech hráčských počítačů.
A tak jediné v čem snad ESWC Masters pokulhávalo byly novinářské prostory. Letos poprvé nebyly pro redaktory připraveny počítače a každý si tak musel přinést svůj notebook. Velkým problémem nicméně bylo takový notebook zapojit do elektrické sítě, protože novinářů bylo spoustu (přes 80 zástupců různých herních portálů) a zásuvek samozřejmě málo.
Nám se “podařilo” dostat se dokonce do konfliktu s francouzským pisálkem – potřebovali jsme totiž nutně nabít baterii, a tak jsme si dovolili vypojit ze zásuvky notebook, u kterého nikdo delší dobu neseděl. Milý majitel se nicméně zhruba za 40 minut ukázal a po krátké hádce zakončené z naší strany peprnými českými výrazy, při které nedokázal pochopit, že si pouze nabijeme baterku a pak mu zásvuku zase uvolníme, jsme se museli přesunout jinam. Ironií je potom to, že dotyčný po dvaceti minutách opět odešel a do večera se už neukázal, čili po celý den zbytečně blokoval zásvuku pracujícím novinářům. I přes tuto kaňku se práce na notebooku ukázala být výhodou, neboť člověk měl po ruce všechny potřebné programy a nemusel nic stahovat a instalovat.
Přečtěte si také: Blog – den první plný zážitků
Na ESWC Masters jsme jeli samozřejmě kvůli progamingu. Co se turnajů týče, bylo se rozhodně na co dívat. Nás nejvíce zajímala soutěž v Quake 3 Arena, ve které se představila řada legend jako například Američané Paul “czm” Nelson nebo John “ZeRo4“ Hill. Nezanedbávali jsme ovšem ani ostatní turnaje a byť s občasnými potížemi, tak se nám dařilo přinášet vám živou a pravidelně aktualizovanou reportáž přímo z místa dění. Na řádcích níže naleznete krátký komentář ke každému z turnajů a konečné pořadí v každé z oficiálních soutěží.
Přečtěte si také: Blog – den druhý plný progamingu
Konečné pořadí Counter-Strike 1.6
1.místo: mTw
2.místo: fnatic
3.místo: mousesports
4.místo: e-STRO
13.-16.místo: nEophyte
Finále Counter-Strike turnaje bylo jedno z nejjednoznačnějších a můžeme říci i nejnudnějších, které jsme měli možnost na ESWC v posledních letech vidět. Ani zdaleka se neopakovala úžasná atmosféra loňského finále, letos bylo vše hotovo už po první polovině hry. Dánští mTw doslova zesměšnili na mapě de_dust2 švédské fnatic, když před výměnou stran vedli už 13:2. Fnatic se sice ještě v druhé půlce vzmohli na uhraní pár kol, ovšem o vítězi bylo tou dobu již rozhodnuto. Za mTw zaslouží pochvalu zejména Sunde, který svým AWP skillem nedával Švédům žádnou šanci.
Za svůj výkon zaslouží pochvalu i český tým nEophyte, který byť vyhrál pouze jediný zápas nad francouzskými against All authority, odehrál na turnaji další tři velice vyrovnaná utkání, ve kterých vždy v prvních polovinách dokázali čeští hráči hrát se svým soupeřem rovnocennou partii a bylo jedno jestli proti nim stojí mousesports, MeetYourMakers a nebo Alternate.
Přečtěte si také: Exkluzivní rozhovory se všemi Čechy na turnaji
Konečné pořadí Quake 3 Arena
1.místo: Alexej “Cypher” Januševský
2.místo: Magnuss “fox” Olsson
3.místo: Maciej “av3k” Krzykowski
4.místo: Zhibo “Jibo” Fan
21.-24.místo: Ondřej “Legie” Konečný
Ačkoliv bylo v Paříži přítomno mnoho Američanů, od kterých se toho nejvíce čekalo, turnaj nakonec opanovali hráči z Evropy. Podobně jako mTw dominovali v Counter-Striku, tak se dařilo i běloruskému talentu Alexeji “Cypher” Januševskému. Měli jsme možnost vidět několik jeho her naživo – Bělorus hrál doslova jako stroj, byl neuvěřitelně přesný, věděl přesně, co soupeř udělá a na každé z map prokázal neuvěřitelný mapcontrol. Januševský neprohrál na turnaji ani jednu mapu a po zásluze vyhrál celý turnaj.
Český reprezentant Ondřej “Legie” Konečný se do turnaje dostal na poslední chvíli díky čemuž neměl optimální podmínky na přípravu, což se také odrazilo na jeho hře. Konečný prohrál všechny své zápasy poměrně vysokým rozdílem a ve svojí skupině skončil na posledním místě.
Konečné pořadí Warcraft III
1.místo: Jae Ho “Moon” Jang
2.místo: Xiaofeng “Sky” Li
3.místo: Yoan “ToD” Merlo
4.místo: Du Seop “Who” Chang
Asie dále vládne Warcraftu. Je to už velice dlouho, kdy na nějakém velkém turnaji triumfoval hráč z Evropy. Koncem června se shodou okolností také v Paříži konalo World Wide Invitional od Blizzardu a v rámci něj i turnaj ve Warcraftu, který opanoval Korejec Jae Ho “Moon” Jang. Ten byl k neporažení i na ESWC Masters, když ve finále ve vyrovnané partii se svým velkým rivalem z Číny Xiaofengem “Sky” Liem dokázal zvítězit. Čest Evropy nakonec zachraňoval třetím místem Francouz Yoan “ToD” Merlo.
Konečné pořadí Trackmania
1.místo: Simon “Lign” Ferreira
2.místo: Freek “Xenogear” Molema
3.místo: Kalle “Frostbeule” Moertlund Videkull
4.místo: Pedro “Moriah” Barbosa
Do 12.místa: Antonín “Toni” Bláha
Soutěž v Trackmanii byla nabitá samými hvězdnými jmény. Do Paříže totiž dorazila absolutní evropská špička v této hře, která se postarala o jeden z nejvyrovnanějších turnajů v Trackmanii vůbec. Tradičně se nakonec zadařilo francouzským barvám. Ačkoliv se do finále probojoval pouze jeden reprezentant země galského kohouta, dokázal ve skvěle obsazené finálové rozjížďce zvítězit. Český reprezentant Antonín “Toni” Bláha také nezklamal a skončil do celkového dvanáctého místa.
Konečné pořadí DotA
1.místo: SK Gaming
2.místo: The Elder Gods
3.místo: Evil Geniuses
4.místo: MeetYourMakers
Soutěže v DotA se účastnil i slovenský klub Storm Games Clan, který těsně nepostoupil ze svojí skupiny do playoff. První místa obsadili největší favorité turnaje v čele se squadem SK Gaming.
Konečné pořadí Counter-Strike 1.6 dívky
1.místo: Les Seules
2.místo: SK Gaming
3.místo: eMulate
4.místo: forZe
7.-9.místo: eSuba
Obhájkyně prvenství z ESWC 2007 Američanky SK Gaming letos v honbě za titulem neuspěly. Štastnější totiž byly Švédky ze známého dívčího týmu Les Seules. Ve vyrovnaném finále na mapě de_inferno dokázaly nad Američankami vyhrát o čtyři body poměrem 16:12.
Český tým eSuba měl turnaj nadějně rozjetý a nechybělo mnoho a Češi mohli mít svého zástupce v playoff. Nadějně rozjetý zápas proti favorizovaným Němkám z n!faculty, ve kterém Češky vedly už 8:1 se nakonec našim reprezentantkám nepodařilo dovést do úspěšného konce a v následném utkání s dánskými Aurora Gaming už holky hru nezvládaly a soupeřky je jasným rozdílem přehrály. I tak patří slečnám za jejich sympatický výkon potlesk.
Slovo závěrem
ESWC mánie Masters turnajem ani zdaleka nekončí. Naopak, v srpnu nás čeká hlavní turnaj a vy si můžete být jisti, že na GameParku se dočtete o všem podstatném. Nejsme vědmy, abychom dokázaly s jistotou říci, co bude příští rok, ale dáváme ruce do ohně za to, že pokud budou planety v dobré konstelaci a ESWC se opět objeví v Paříži, nebude u toho GamePark chybět, a to tak, jak jste na to zvyklí a máte to rádi – živě.
zajímavy dik
ffffffffffffffffffff
dddddddddd
fgsdfafsa
články od drivera se tak krásně čtou ))
moc nice.. vynikající práce redaktora, chvála
Fakt dobrý mazec!!
koukám že dívčiny z forze si oblíbil snad každej.... :)) taky je máš na fotkách njn rusky :P
Hrabe ti?
dobrá práce driverx pěknej článek :)
TAHLEHRA JE FAKT HUSTÁ
;)
Skoda,zes nebyl 1. :) :D
Vypadá to, že si tady někdo cvičil Abecedu :-D .
cesi na tom asi nebyli nejlip..., no ale co, dulezity je si zahrat :)
Do budoucna mám podobný sen být na takovém velkém turnaji.Respektive finále.Jsem velkej fanoušek her a hlavně pařan.Mám cíle do budoucna reprezentovat ČR v nějaké PC hře která mě fakt půjde a hlavně,musí být čas a něco pro to dělat :-)
good clanecek drivere
Super článek
aspon se tam zviditelnili Cesi jeste vic a verim, ze v budoucnu budeme jeste lepsi
Les Seules ukázaly že na tu špici prostě patří respect holky .
Good článek
hmmm
best
adasdaasd