Již každým dnem se blíží snad největší LAN akce světa vůbec, pomyslné mistrovství světa v elektronických sportech zvané Electronic Sports World Cup. Konkurenci má tento rok, ostatně jako vždy za svou letos čtyřletou působnost, silnou. Oproti loňskému roku, kdy bylo ESWC 2005 jedinou velkou letní akcí s Counter-Strike 1.6 jako hlavní hrou, bude tentokrát boj o přízeň médií, fanoušků a samotných hráčů nohem obtížnější. Pravda, největší “konkurencí” ESWC je pomyslná e-sports olympiáda World Cyber Games, tak se však tradičně odehrává až na podzim. I proto stále Francouzům zůstává trnem v oku především americký letní počin CPL Summer Championships, letos pod hlavičkou WSVG. Nicméně o letních turnajích si povíme až příště, tentokráte se především zaměříme na uplynulé ESWC kvalifikace, jež se odehrály během necelých posledních dvou týdnů v mnoha zemích včetně Ruska, Číny či Velké Británie.
Jak je známo, na letošním světovém šampionátu ESWC 2006 se bude soutěžit v celkem sedmi hrách – Counter-Strike 1.6, Quake 4, Warctaft 3, Trackmania Nations, Gran Turismo, Pro Evolution Soccer 5 a nakonec i dívčí turnaj v CS 1.6. O kvalifikacích v Q4 a WC3 již přinesl opravdu hutnou reportáž kolega Stanislav “driverx” Mikeš [celá zpráva], nyní se tedy zaměříme pouze na Counter-Strike 1.6 kvalifikace. Níže si nejprve zrekapitulujeme, o co se jednotlivé kluby v národních kvalifikacích kromě cesty do Paříže snaží, tedy finanční dotaci letošního ročníku.
Celková dotace: 160,000$ (cca 3 524 800,- Kč) z 400,000$ (cca 8 812 000,- Kč)
1. 52,000$ (cca 1 145 560,- Kč)
2. 36,000$ (cca 793 080,- Kč)
3. 24,000$ (cca 528 720,- Kč)
4. 16,000$ (cca 352 480,- Kč)
5.-8. 8,000$ (cca 176 240,- Kč)
5.-8. 8,000$ (cca 176 240,- Kč)
5.-8. 8,000$ (cca 176 240,- Kč)
5.-8. 8,000$ (cca 176 240,- Kč)
Stále si někdo myslí, že jsou elektronické sporty pouze záležitostí teenagerů, kteří neví co s počítačem? Jak můžeme vidět, letošní rekordní celková finanční dotace dosahuje necelých devíti miliónů korun. V Counter-Strike 1.6 turnaji se pak rozdá úžasných tři a půl miliónu korun, přičemž vítězný celek si mezi sebou rozdělí necelý jeden milión a sto-padesát tisíc korun.
Do Francie letos zavítá celkem 44 CS klubů z více než 40 zemí. Jak je bohužel známo, mezi účastníky bude chybět Česká Republika a také i Slovensko. Tradiční pořadatel česko-slovenské ESWC kvalifikace se letos z nepochopitelných důvodů rozhodl nezhostit se role pořadatele, a tudíž letos naše borce na šampionátu neuvidíme. Mnohem více také zamrzí fakt, že právě od loňského ESWC stoupla forma domácíh hvězd jako Giacomo (WC3; ACT, mousesports) či Krysa (Q4; nEopyhte) na přímo světovou úroveň.
O světovém šampionátu ESWC 2006 od nás ještě určitě uslyšíte, pojďme se však podívat na hlavní téma této reportáže, tedy již odehrané národní kvalifikace. Těch už byla do dnešního dne odehrána naprostá většina, my však přinášíme rekapitulaci těch nejzajímavějších, mezi které bezpochyby patří ty z Německa, Brazílie, Číny, Jižní Koreje, Velké Británie, Ruska, Francie či Polska.
Německo
Finále německé ESWC kvalifikace se uskutečnilo před necelými dvěma týdny v Mnichově, a mezi zúčastněnými osmi týmy nemohli chybět ani ty největší hvězdy jako SK Gaming, mousesports, ALTERNATE aTTaX, mTw-expekt či Team 64. Svou účastí také přispěli talentování nováčci německé scény, ID-Gaming, ale také “oldschool” celek a-Losers, který má ty nejlepší dny už dávno za sebou. Posledním klubem, který uzavřel finálovou osmičku, byl pro nás doposud neznámý kádr sonkei.
Již od začátku celým turnajem otřáslo překvapivé vyloučení největšího favorita mousesports. Důvodem měl být pózdní příchod týmu na místo účasti o pouhých 15 minut. Organizátoři, mezi nimiž byla mimojiné i společnost Freaks4U, jež tvoří management samotných mousesports, však jednali opravdu zásadově a naděje na vrchol letošní CS sezóny se zdála být zhacena.
Do celého případu se však okamžitě vložila organizace “G7“, již tvoří ty nejlepší světové kluby současnosti, a po rozmluvě s organizátory se dospělo k závěru, že mousesports dostanou kontumační prohru ve čvrtfinále horního koše s celkem Team 64. Ve čvrtfinále dále nezaváhali další z favoritů, aTTaX. Naopak, překvapení se konalo v utkání SK.de v. mTw, v němž zvítězil prvně jmenový celek 16:10. Čtvrtfinále horního koše uzavřeli ID-Gaming hladkým vítězstvím nad a-Losers, s nimiž si poradili naprosto bez problémů 16:3.
V 1. kole dolního koše už leccos nasvědčovalo, že s mousesports není vše v pořádku. Hvězdná sestava zvítězila nad outsidery z a-Losers “pouze” 16:12 a ve 2. kole dolního koše na ně už čekal německý kádr klubu SK Gaming, jenž v semifinále horního koše podlehl hladce 1:16 favoritům aTTaX. Zároveň si připsal překvapivé vítězství černý kůň turnaje ID-Gaming, když vyhrál nad celkem Team 64 až v prodloužení.
V utkání 2. kola dolního koše mezi mouz a SK.de došlo k naprostému překvapení. O výhře mousesports snad pochyboval málokdo, opak se však stal pravdou a SK.de si po vítěztví 16:9 odnesli z kvalifikace cenný skalp i přesto, že následně podlehli v 3. kole dolního koše s mTw, kteří si o kolo dříve poradili s favorizovanými Team 64.
Ve finále dolního koše už na sestupující ID-Gaming čekali mTw. Ti dle očekávání zvítězili 16:10 a zajistili si tak, stejně jako první finalista ALTERNATE aTTaX, postup do Francie. Celkové finále německé kvalifikace už rozhodovalo pouze o případném nasazení ve Francii, nikoliv o samotném postupu. Nakonec s přehledem zvítězili aTTaX 16:7, kterým se tak vyplatily časté bootcampy a upevnili si pozici německé dvojky. Níže přinášíme konečné pořadí německé kvalifikace i se sestavami celků:
1. ALTERNATE aTTaX (Tixo, CHEF-KOCH, moon, silver, Kapio)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
2. mTw-expekt (Gladiator, hades, uLTi, roman, sNej)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
3. ID-Gaming (Bodo, b4d, gerdi, chrizzo, scAnsi)
4. SK Gaming (ChRRRRp, hYde, mason, night, Hanso)
5.-6. mousesports (elemeNt, Blizzard, Roman R., gore, fleks)
5.-6. Team 64 (neo, neon, sabotaGe, chief, bara)
7.-8. a-Losers (silent, todi, Madferret, loomit, plazeri)
7.-8. sonkei (Qat, wahN, Tim, Thomas, lordi)
Postup do Francie je jednoznačně velikým úspěchem jak pro aTTaX, tak především pro mTw. aTTaX byli považováni za s největší pravděpodobností druhého postupujícího, výpadek mousesports však náležitě zamýchal s kartami a druhým postupujícím se k překvapení stal celek mTw, jenž si překvapivě poradil s celky jako Team 64, SK Gaming či ID-Gaming i přesto, že nedávno podlehl slovenskému kádru defeaters v probíhajícím CB EuroCupu.
Páté až šesté místo na nejdůležitější domácí kvalifikaci roku je pro mousesports velkým neúspěchem, zvláště když si na ní nevybojovali postup do Francie. Záměrně je zmíněno “na ní”, jelikož mouz si postup hladce vybojovali na sousední rakouské kvalifikaci díky rakouskému občanství PapsTa a goreho.
Čína
Čínská kvalifikace se rovněž jako ta německé odehrála během minulého víkendu, tedy 26. až 28. května, v tradičním čínském e-sports městě Beijingu. Ostatně jako vždy, ani tentokrát nemohli chybět ti největší favorité jako dvojnásobní šampióni WEG wNv-Gaming, jejich druhý kádr wNv.cn, dva kádry klubu Hacker – 9ez a deVil, či celek NewLife.Champions, v němž dříve působil evropanům nejznámější čínský hráč LaiXiLaiXi.
Kvalifikace se zúčastnilo celkem 24 týmů, organizátoří tak přistoupili k systému čtyř základních skupin po 6 týmech. V nich nezaváhal žádný z favoritů vyjma toho největšího wNv-Gaming. Ti překvapivě prohráli s pro nás neznámým klubem SP.Clan a do jednovětvého play-off postoupili až z druhého místa.
Ve čvrtfinále se ani jednou nerozhodovalo na třetí mapě a všechny celky si bez problémů se svýmy oponenty poradili na dvou mapách. Do semifinále tak postoupili kromě favorizovaných wNv.Gaming a wNv.cn také přemožitel wNv ze základní skupiny, SP.Clan, a nakonec i celek E-HomE, který si poradil s klubem NiceZone.
Semifinále už bylo v naprosté režii klubu wNv. Držitelé trofeje z letošních WEG Masters si poradili s celkem E-HomE bez potíží, naopak zápas plný nervů nabídlo utkání mezi wNv.cn a SP.Clan. Po velmi těsných výsledcích 16:14 a 16:13 si však nakonec wNv.cn vybojovali postup do finále, v němž se střetli se svýmy týmovými kolegy. Tentokrát však už wNv-Gaming žádné zaváhání nepřipustili a po výhrách 16:13 a 16:4 si zajistili postup do Francie, kde budou obhajovat svou pozici světové jedničky.
1. wNv.Gaming (44'alex, Jungle, Mikk, Sakula, tK)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
2. wNv.cn (Aqi, rap, bigun, perfect, K1ngZ)
3. E-HomE
4. SP.Clan
wNv-Gaming si díky svému dalšímu vítězství upevnili pozici domácí jedničky a jediným kdo dokázal tuto světovou jednučku porazit, byl paradoxně čvrtý celek SP.Clan. V Paříži budou mít wNv opravdu co dokazovat. Díky vítězství na WEG Masters 2006 se posunuli na pozici světové jedničky prestižního hodnocení serveru GotFrag, a například už právě na WEGu si dokázali poradit s obhájcem titulu, americkým celkem coL.
Francie
Rovněž jako předešlé kvalifikace, i ta francouzská se uskutečnila během minulého víkendu. Francie plně využívá práva pořadatelské země a její barvy budou v Paříži hájit rovnou dva CS celky, což je výsada které se dostává pouze opravdovým CS velmocem jako Německo, Švédsko či Amerika. Francie šla všem příkladem a přistoupila ke speciálnímu systému předkvalifikací nazvaných “Cyberleagues France 2005-06 Tour”, z nichž na národní finále postoupilo “pouze” 16.
O výkonech francouzských klubů už leccos naznačila prestižní LAN akce Gamers Assembly 2006, které se před necelýma dvěma měsici zúčastnila naprostá většina domácích týmů. Vítězství si však k překvapení všech odnesl celek Webone, v čele s francouzským reprezentantem Bisouem. Webone samozřejmě nemohli chybět ani tentokrát, doplnili je už všem známé kluby jako Against All Authority (aAa), GoodGame či Hostile Records.
Šestnáct zúčastněných týmů se rozdělilo do čtyř skupin, pochopitelně po čtyřech týmech. Do jednovětvého play-off semifinále postoupili všichni favorité vyjma jednoho, aAa. Ti v základní skupině nejdříve překvapivě nestačili na účastníky letošního CB EuroCupu Intensity po prohře 13:16, následně podlehli i celku execute 14:16 a s turnajem se chtě nechtě museli předčasně rozloučit. V základní skupině ještě zaváhali i Webone, ti si nejdříve těsně poradili s GoodGame, následně však ve vyrovnané hře podlehli neznámému francouzskému celku zet 14:16.
V semifinále si Webone poradili s kádrem argh, Hostile Records pak s přemožiteli aAa, celkem Intensity. Dalším překvapením pak bylo vítězství atLanteamu nad GoodGame. Webone měli o poznání těžší los a střetli se s Hostile Records, nad nimiž vyhráli 16:12, díky čemuž si zajistili účast ve finále. O druhém finalistovi se rozhodlo v utkání outsiderů mezi atLanteam a kádrem orbital, které dopadlo lépe pro prvně jmenovaný celek. Otěže finálového utkání pak v rukou pevně drželi představitelé celku Webone, atLanteamu povolili pouze 5 bodů a mohli se radovat z prvního místa, zaručujícího účast na světovém šampionátu.
1. Webone (Ozstrik3r, Dr.Crow, YaNk, Xp3, Bisou)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
2. atLanteam (liH, Brek, blacknight, Yoshi, BreK)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
3.-4. Hostile Records (Rara, ferg, TDSI, R!go, Genocide)
3.-4. orbital (K3n, Pascool, Bob, Sap, eYered)
Nejen však Webone, ale také překvapivě atLanteam poputuje do Paříže na ESWC 2006. Bisou a jeho parta znovu dokázali, že zcela po právu vyhráli Gamers Assembly 06 a i díky postupu do Paříže se posunuli na post jasné francouzské jedničky. Jednoznačně zklamáni mohou být aAa, jejichž “odpadnutí” už v základní skupině rozhodně nikdo něčekal. Taktéž i GoodGame budou muset zpytovat svědomí, zvláště když se kvůli jejich selhání nečekaně dostal na druhou postupovou pozici atLanteam.
Jižní Korea
Kvalifikace v mece elektronických sportů, Jižní Koreji, se nesla v né příliš reprezentativním světle. Zúčastnilo se jí velké množství předních korejských týmů, mezi nimiž samozřejmě nechyběli ani slavní MaveN, Lunatic-Hai či v současnosti nejlepší korejský kádr Hacker.project, který se předvedl výborným třetím místem na WEG Masters 2006.
Mezi dva největší favority a adepty na vítězství však samozřejmě patřily znesvářené celky Lunatic-Hai a Hacker.pk, dříve známý jako Project_kr. Tyto dva celky na sebe narazili již před necelými třemi týdny, v jiho-korejské kvalifikaci pro CPL Summer Championships 2006. Tehdy byli úspěšnější Hacker.pk, kteří si po dvou jasných výhrách pojistili cestu do Dalasu.
Tentokrát však byl vývoj kvalifikace opačný. Lunatic-Hai i Hacker.pk se nešťastně střetli už v semifinále, a úspěšnější tentokrát byl prvně jmenovaný klub po těsné výhře 16:14. Hacker.pk se s touto prohrou očividně nemohli smířit a ve spolupráci s WEG požadovali vyhození Lunatic-Hai ze všech lig pořádaných korejskou ligou KeSPA, která je rovněž pořadatelem korejské ESWC kvalifikace. Důvodem byla účast Myungsuka “lokiho” Songa v kádru Lunatic-Hai [celá zpráva]. Hacker.pk tak mimojiné po Lokim, bývalém hráči Hacker.pk, jenž s nimi má mít údajně stále platnou smlouvu, požadovali 15,000$, což je částka, kterou musí hráč/klub zaplatit v případě přestupu do jiného týmu.
Vše se nakonec vyřešilo Lokiho zabanováním na dalších akcích pořádaných pod hlavičkou KeSPA, a Lunatic-Hai se mohli se vztyčenou hlavou postavit jejich finálovému soupeři FvW. Ačkoliv se tak může zdát, FvW nejsou žádná ořezávátka a například na již zmíněné korejské CPL kvalifikaci podlehli Hacker.pk až v semifinálovém prodloužení 15:19. I tentokrát o sobě dali vědět, první mapu prohráli 12:16, druhou získali na svou stranu poměrem 16:9 a na rozhodující třetí mapě prhráli těsně 13:16.
1. Lunatic-Hai (enemy, mal, cliper, bebe, loki)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
2. FvW (tr, harpoon, lastqtR, musa, wow)
3.-4. Hacker.pk (ryu, hee, solo, termi, bail)
3.-4. fuy (hermit, grave, cora, young, quack)
Pro Lunatic-Hai je první místo opravdu velkým zadostiučniněním. Po úžasném zisku stříbrné medaile z CPL Winter Championships budou mít Lunatic znovu možnost předvést se výrazněji na mezinárodní scéně. Jak se zdá, Hacker.pk zbyly jen oči pro pláč. Po regulérní prohře v semifinálovém utkání vyrazili na jejich konkurenty s 15,000$ odškodným, a ke všemu i s největší pravděpodobností neplatnou smlovou mezi Hacker.pk a hráčem Lunatic-Hai, lokim.
Polsko
Začátkem uplynulého víkendu se taktéž odehrála Polská kvalifikace a největší zálusk na pouhý jeden postupový slot do Paříže si dělal zajisté klub, jenž se už delší dobu honosí názvem svého sponzora – Pentagram, nyní známý také jaké Pentagram G-Shock. Za největší konkurenci mu byl od začátku přisuzován klub SteelHand, jenž je u nás a na Slovensku známý mimojiné i “díky” prohře se slovenským kádrem NecroRaisers FU.sk v kvalifikaci o ClanBase EuroCup.
Kvalifikace se zúčastnilo celkem celkem 8 celků, které se střetly v dvouvětvém play-off. Favorizovaní Pentagram si hned na úvod hladce poradili s dalším adeptem na vítězství, týmem Frag-eXecutors. SteelHand už měli situaci o něco těžší, nad nám neznámým polským celkem netgaming zvítězili “pouze” 16:12. V semifinále si SH zajisté proklínali nepříznivý los, jenž jim do cesty postavil Pentagram G-Shock, kteří jim dovolili rovněž 12 bodů.
V 3. kole dolního koše se SteelHand s Frag-eXecutors, kteří mezitim v předešlých dvou kolech napravovali zaváhaní ze čtvrtfinále. Ve finále horního koše Pentragram doslova “rozdrtili” překvapení turnaje, celek Wiilda, který tak putoval do finále dolního koše, kde se po prohře 11:16 se SteelHand rozloučil s kvalifikací. Aby si SteelHand zajistili cestu do Francie, museli by Pentagram porazit rovnou dvakrát. Slavní poláci však zamezili jakýmkoliv nadějím drtivým vítězstvím 16:1 a po právu tak znovu poputují do Paříže na ESWC 2006.
1. Pentagram G-Shock (NEo, TaZ, LUq, motyw, lrd)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
2. SteelHand (Redrum, ruloN, n3ck, scyth, kuben)
3. Wiilda (XxX, letum, dARKSWN, phoen1x, leman)
4. Frag-eXecutors (tjb, SkejtoN, pitek, minipitek, pionas)
Ačkoliv na mezinárodní scéně to pro Pentagram více méně skřípe, na té domácí stále nemají konkurenci. Ve Francii však budou mít co dělat, aby se dostali alespoň ze základní skupiny. Loňský rok patřil klub Pentagram k tomu nejlepšímu co starý kontinent nabízel, v tom letošním se však Polákům už tolik nedaří a vítězství na loňském Samsung Euro Championship je tu tam.
Velká Británie
Britská kvalifikace se uskutečnila taktéž minulý víkend, a největšími favority nebyl nikdo jiný, než nekorunovaní králové 4Kings. Ti se museli obejít bez GoodFelly, jenž se nedávno odporoučel k SK.swe, ale také DaYe, který se musel věnovat studiím. Pro posily tak sáhli k rovněž britskému kádru All The Rage okdud si natrvalo “vypůjčili” AdYho, a také finskému týmu Serious Gaming, od nichž šel do Británie pomoci kuppi.
4Kings naštěstí neměli na kvalifikaci téměř žádnou vážnější konkurenci. All The Rage se nezúčastnili kvůli KARDYho studijním povinostem, a zbytek britské scény se pro 4Kings nedá považovat za konkurence-schopný.
Samotná kvalifikace měla poněkud prapodivný systém. Nejprve se odehrálo dvouvětvé play-off s 16 týmy, vítěz se pak střetl s 4Kings na dvou mapách, popřípadě na třetí rozhodující. To však tentokrát nebylo vůbec nutné. Do finále postoupil britský klub AcuMen, s nímž si 4Kings i přes výrazné problémy poradili, a o britském postupujícím zástupci bylo rázem jasno,
1. 4Kings (Mangiacapra, AdY, aKuJii kuppi, natu)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
2. AcuMen (Kurt1s, sLy, redH, aLesKi, hsm)
3. eom
4. alpha
Jak už bylo zmíněno, s vítězstvím 4Kings e počítalo s jako naprosto hotovou věcí. Vše by však možná dopadlo naprosto jinak, kdyby se turnaje zúčastnili již zmínění All The Rage. Mnohem zajímavější však bude sledovat jak si chlapci povedou ve Francii na celosvětovém finále ESWC 2006. I přesto, že se jedná o nejstarší evropský klub vůbec, 4Kings na svůj velký úspěch teprve čekají. Například na nedávných WEG Masters 2006 v Číně, ještě s GoodFellou, naprosto propadli a nevyhráli ani jedno utkání.
Rusko
V Rusku byla na pořadu právě uplynulého víkendu tamní CS kvalifikace pro ESWC 2006. I tentokrát slibovala ruská kvalifikace velikou show tamních silných celků, mezi něž se bezpochyby řadí kluby jako Virtus.pro, Skt. Petersburg Islanders, Begrip Gaming či nedávno založený celek Trap, skládající se z bývalých členů x4teamu.
Mnohé už naznačila nedávná ruská LAN párty ASUS Spring Cup 2006, kterou naprosto překvapivě vyhrál ukrajinský celek A-Gaming, když za sebou nechal kádry jako Islanders, Virtus.pro či RuSh3D. I přes tento nepřížnivý výsledek byl stále největším favoritem klub Virtus.pro, který je po M19 jediným ruským týmem, který dokázal Rusko proslavit na mezinárodní scéně v takovém měřítku.
Kvalifikační systém byl prostý – dvouvětvé play-off. V osmifinále si favorité se svými soupeři poradili bez problémů, mnohem zajímavější souboje však už skýtalo čvrtfinále horního koše. První vyřazování “silnějších” naskytli Virtus.pro, kteří si hladce poradili s ambiciózními Trap. V semifinále horního koše si dále Virtus.pro poradili s RuSh3D 16:6, zatímco Islanders vyřadili výsledkem 16:3 Trap.
Ve 3. kole dolního koše překvapivě prohráli forZe s Team Empire a tak se i přes postupové ambice museli s turnajem předčasně rozloučit. Následně si Team Empire hladce poradili i s RuSh3D, a v cestě jim stáli už pouze Islanders, kteří si s přehledem zvítězili nad Trap, jejichž ambice tak vzali za své. Ve finále horního koše si pozici prvního finalisty zajistili Virtus.pro, po vítězství 16:8 nad Begrip Gaming. Ti se následně utkali ve finále dolního koše s Islanders, a oproti ASUS Spring Cupu si tentokrát Begrip.ru se svým soupeřem poradili 16:11. Následné finále nenaskytlo dechberoucí a vyrovnané utkání o postup do Paříže, nýbrž naprostou dominanci Virtus.pro s konečným skóre 16:2.
1. Virtus.pro (Lex, HEL1, Snoop, F_1N, Hooch )
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
2. Begrip Gaming (Xen1tron, Blade, Redman, D1ngo, Xek)
3. Skt. Petersbrg Islanders (rAdo, Medic, ROMJkE, Zloba, Foont)
4. Team Empire
5.-6. RuSh3D
5.-6. Trap (400kg, KALbI4, graver, Tank, dds)
7.-8. forZe
7.-8. nln
Pro Virtus.pro znamená postup do Francie mimojiné i potvrzení role domácí jedničky, které se jim po 3. místě na ASUS Spring Cupu 2006 rozhodně nedostalo. Na ESWC 2006 se dají od Virtus.pro očekávat poměrně velké věci. V roce 2004 začali psát svou bohatou historii šokujícím vítězstvím nad tehdy neporazitelnými SK.swe právě na světovém šampionátu ESWC. Poměrně slušně si vedli i na nedávných WEG Masters 2006. Ze základní skupiny sice nepostoupili, přesto dokázali porazit obhájce loňské ESWC trofeje, compLexity, a také Team NoA.
Brazílie
Doslova žhavé souboje slibovala brazilská kvalifikace, konající se v městě São Paulo. Postup do Francie si z nového kontinentu nenechal ujít žádný ze špičkových předních brazilských celků, a stejně jako na Brasil Cupu 2006, i tentokrát se nám představili tři kádry Made in Brazil, tedy MiBR, MiBR[São Paulo] a MiBR[Rio de Janeiro]. Chybět nemohla ani donedávna brazilská jednička g3nerationX, překvapení s BrasilCupu KaOz či GameCrashers.
Systém kvalifikace byl stejný jako například v Rusku, tedy dvouvětvý play-off pavouk. V prvním kole horního koše dostala většina favoritů volný los, jen MiBR[RJ] se museli probojovat do druhého kola přes KaOz, kteří tak nenavázali na svůj výborný výsledek z BrasilCupu. V druhém kole došlo na vyřazování kádrů MiBR, tentokrát to tradičně odnesli MiBR[RJ], které porazili KIKOOO a spol. z MiBR[SP]. Chlapci z Rio de Janeira to však příliš nedomysleli a oproti předpokladům se poroučeli už v druhém kole spodního koše po prohře 17:19 s nezmámým brazilským klubem gameSkills.
V semifinále horního koše si současná brazilská jednička MiBR[SP] hladce poradila s GameCrashers, zatímco g3nerationX zvítězili tím nejtěsnějším rozdílem 16:14 nad původním kádrem MiBR. V následném finále horního koše si MiBR[SP] poradili s g3x poměrně hladce 16:7, stejný výsledek mělo rovněž finále spodního koše, když g3x znovu nestačili na další z kádrů MiBR. Srdce managementu MiBR mohlo jen plesat, pro samotné hráče však bylo takové vyřazování mnohem nepříjemnější. V nervydrásajícím a ukázkovém finále s výsledkem 19:17 si nakonec vítězství a postup do Paříže připsali MiBR[SP].
1. MiBR[São Paulo] (cogu, fnx, nak, bruno, KIKOOOO)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
2. MiBR (pava, eduzin, adr, ton, btt)
3. g3nerationX (chucky, lance, gaules, aliche, crash)
4. GameCrashers (bit, rdz, rodrig0, impada, Bart)
Pro MiBR[SP] to po Brasil Cupu znamená další důležité vítězství a především také postup na světovou zahraniční akci, které se jim opravdu dlouhou dobu nedostalo. Na výborném druhém místě se po krásném finále umístil další, dnes již bývalý kádr Made in Brazil, který se však do Francie nepodívá. Proč bývalý? Organizace MiBR se po ESWC kvalifikaci rozhodla, že nemá “cenu” podporovat další kádry, když vlastní ten nejlepší v celé Brazílii. O tom, jak jsou MiBR[SP] dobří, však budou muset přesvědčit až v Brazílii, kde se vůbec poprvé utkají se světovou elitou “naživo”.
Amerika
Naprosto ojedinělou kvalifikaci měl obhájce loňského titulu, Amerika. Před necelým měsícem došlo k oznámení, že tamní regulérní kvalifikace bude zrušena kvůli nedorozuměním mezi organizátorem ESWC 2006, společností Games Service, a pořadatelem americké kvalifikace Global Gaming League (GGL). Vedení ESWC následně pověřilo přední americký e-sports server GotFrag, který se jako oficiální mediální partner zhostil uspořádání selektivní kvalifikace, neboli voleb.
Ve spolupráci s dalšími předními servery a také experty se dospělo k následným třem kvalifikačním krokům: volba mezi širokou veřejností, volba mezi experty (ze serverů jako například WCReplays.com, ESReality.com, Radio iTG či právě GotFrag), a nakonec také mezi volba samotnými hráči. “Volby” amerických reprezentantů pro ESWC 2006 skončily 2. června “vítězstvím” dvou celků níže.
1. Team 3D (shaGuar, method, Rambo, motto, Volcano, Dominator)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
2. Jax Money Crew (Des1re_, supply, Hostile, kaM, exodus)
– postup na světový šampionát ESWC 2006 ve Francii
Komunita, experti a také samotní hráči se svých “rolí” zhostili zcela spravedlivě a do Francie poputuje druhý nejlepší americký celek Team 3D. Pro shaGuara a spol. to tak bude snad vůbec první zahraniční akce pod vlajkami Team 3D. Druhým “postupujícím” celkem je kádr Jax Money Crew. Ti se do širšího podvědomí zapsali díky zisku skvělé bronzové medaile na CPL Winter Championships 2005. A kde je americká jednička compLexity? Naši obtloustlí američtí přátelé mají účast na ESWC 2006 zajištěnou automaticky díky loňskému prvenství, kde ve finále tehdy porazili dánský kádr klubu SK Gaming. Nebyla by to samozřejmě Amerika, kdyby neměla něco extra – poprvé v hystorii ESWC má na šampionátu některá země tři zástupce.
... to muselo nějakou chvíli trvat, to napsat.
No sem s kámošema taky chtěl jet na mistrovství v CS, ale oni se na to vykašlali.
ty kraso takovy prizne money :D
btw good clanek :)
Dobrej článek, fakt škoda, že Česi/Slováci nemají na turnaji zástupce :( .. btw ty prize money jsou husté :)
diky -) #1 - 8 hodin -)
Ako vzdy pekny clanok :) WTG
si sa trapil 8 hod. tak tento report bude mesiac na uvode co? :))) GL
dik -)
hah, mno to ne, jen mam ted problemy s pc takze nemam cas psat dalsi clanek...
ty ses asi trochu zamerenej proti amikum co? kde bysme bez nich asi byli co? kuste nekdo premejslet,..
priznavam ze ta hlaska "americti obtloustli pratele" se nehodi.
kazdopadne, ctes mi mislenky? jo fakt, ameriku (respektive jejich zahranicni politiku), americany (obtloustle, naivni a neinteligentni blbce - ne vsechny, jen tu vetsinu) vazne nemam v lasce -) kazdopadne jsem nikde neargumentoval proti tvemu "kde by jsme dneska bez nich byli" ;)) takze se priste trosku zauvazuj -)