Letošní ročník prestižní slovenské události skrývající se pod názvem MovieMaking War Boss, jež se svým konceptem řadí po bok u nás zcela ojedinělých záležitostí, je již několik týdnů definitivně minulostí. Základní myšlenka coby setkání a konfrontace těch nejlepších autorů z oboru tvorby filmů s tématikou elektronických sportů, slangově nazývaného moviemaking, není ve světě ničím obvyklým – natož v našich končinách. Stejně tak věcné ocenění nejlepších počinů, projektů a v neposlední řadě i hráčů Slovenska není nic, na co bychom byli v herní branži zvyklí. Jaký ohlas měla komorní akce, jež vítězům nabídla bohatou dotaci převyšující 100 tisíc slovenských korun, fanouškům očekávané finále nejpopulárnější slovenské soutěže či v neposlední řadě přímý kontakt s publikem?
“Publikum bylo na první pohled spokojené. Bylo vidět, že většina pochopila účel této akce. Nešlo tam hlavně o filmy, ani o finále e-Sports.sk CSL ligy, šlo o střetnutí kamarádů z internetu. Většina hráčů se nikdy za svůj život nestřetne se svými spoluhráči z týmu, publiku a podobně. Bylo to na všech vidět, úsměvy a přátelské rozhovory.” vyzdvil Ondrej Majtán jednoznačně pozitivní atmosféru jedné z největších herních událostí našich sousedů, ne-li té vůbec největší. Díky širokému pojetí, kvalitní prezentaci a neobvyklému konceptu celé akce budeme jen horko těžko hledat vhodného kandidáta na pozici konkurence.
Návštěvníci si mohli zcela zdarma užít velkou spoustu zajímavostí z herní branže, vyzkoušet a prohlédnout si nejnovější technologie řady známých společností či sledovat exkluzivní premiéry herních filmů domácích autorů. Zkrátka a dobře, o zábavu bylo v Bratislavě, kam se letošní ročník přesunul, rozhodně dobře postaráno. Přesto Ondrej Majtán – jedna z hlavních postav pořadatelského týmu – neskrývá jisté rozčarování nad konečnou účastí z řad veřejnosti. “S průběhem akce jsem celkem spokojený. Měli jsme sice velmi velké problémy před začátkem, ale celkem se to zvládlo. Na akci přišlo velmi málo lidí, asi něco přes 200 návštěvníků, kteří se rozdělili na dvě skupiny, a to do haly a do dalších prostor pro partnery.” prozradil nám v rozhovoru.
“Očekávané maximum bylo 250 lidí a Axtin z Illusion-Pictures se dokonce těšil a před akcí mi pověděl, že by byl velmi rád, kdyby přišlo alespoň 500 fanoušků. Nejvíc mě však mrzí, že jsme zapomněli na fotku všech nominovaných a vítězů, to je opravdu velká škoda.” pokračuje Majtán s hodnocením druhého ročníku neobvyklé události. S jeho slovy se ztotožňuje i zmíněný Viktor Filip. “Abych řekl pravdu, tak návštěvnost jsem čekal větší, protože to byla super akce. Ale i tak nepřišlo zrovna málo lidí a věřím, že příští rok to bude ještě podstatně lepší. Řekl bych, že ohlas byl pouze pozitivní.” uvedl představitel českého sdružení Illusion-Pictures, které s organizátory spolupracovalo zejména v kategorii herních filmů.
“Se spoluprácí s Illusion-Pictures jsem byl velmi spokojený. Před akcí i na ní se vše řešilo bez problémů. Na samotné akci se kluci z Illusion-Pictures chovali velmi dobře a bylo na nich vidět, že si na začátek léta udělali pěkný výlet.” pochvaluje si Ondrej Majtán partnerství se společností, jež sdružuje ty nejlepší autory herních filmů u nás. “Byl jsem velice spokojen, hlavní organizátoři nám ve všem vyšli vstříc. Nemám víc co dodat, byl jsem spokojen.” přitakává Filip, jenž coby odborník na slovo vzatý zasedl i mezi hodnotícími porotci.
Podobně jako na drtivé většině herních akcí, ani tentokrát se jinak hladkému průběhu nevyhly menší i větší problémy. Nutno dodat, že na vině nebyl zas až tak často lidský faktor, nýbrž technika. “Perliček až tak moc nebylo. Spíše pochybení z naší strany a ze strany techniky. To nejhorší pochybení bylo právě při přehrávaní Counter-Strike filmu, když se ze stále nejasných příčin rozsvítila efektová světla přímo na plátno a film se musel přehrát od začátku.” popsal nám Majtán počáteční trable. “No noc byla trochu hektická, jelikož spousta věcí nepasovala tam jak má, nebo například čekání na PC při finále CSL. Ale nakonec se vše stihlo a proběhlo jak mělo.” dodává Viktor Filip.
A co zajímavé perličky ze zákulisí? “V paměti mi zůstala pouze jediná, a to jak se jeden z moderátorů šel najíst v průběhu akce. Když se po několika minutách vrátil, druhý moderátor na něj zíral jen s nepochopením v očích. Na to moderátor, který byl už pěkně napapaný, povídal: 'Co je? Jéj, zapomněl jsem ti donést párek, jdu pro něj, zůstaň tu!', což také trvalo přibližně osm minut, takže náš druhý moderátor musel tři vstupy moderovat zcela sám.” prozradil nám Ondrej Majtán zajímavou historku. Bez řady legračních situací se neobešla ani skupina Illusion-Pictures, pro jejíž členy byla událost v bratislavském Domě kultury Zrcadlový háj v Petržalce zároveň důležitým srazem v historii sdružení. “Perliček bylo požehnaně a jsem rád, že jsme jako Illusion-Pictures dobrá parta, srandy jsme si užili až moc“.
Kategorie MMW 2007
Zlatým hřebem zcela unikátní akce byla zejména soutěž s názvem MovieMaking War, jež si v Bratislavě odbyla druhý ročník. Ti nejlepší autoři herních filmů si v trojici jedinečných katergorií přišli na vskutku hodnotné ceny, chybět samozřejmě nemohly ani prestižní poháry pro absolutní vítěze. Soutěže se nakonec zúčastnilo 19 autorů, mezi nimiž bychom nalezli i řadu známých osobnosti z branže. O pořadí jednotlivých kategorií rozhodovala jak odborná porota, jejíž složení mělo na starost sdružení Illusion-Pictures, tak i čtenáři domácích serverů.
Nejlepší slovenské Counter-Strike movie za uplynulý rok
O konečném pořadí rozhodovali výhradně čtenáři kvarteta slovenských serverů. Dohromady se započítalo více než 1 700 hlasů, které rozhodly o vítězi. Tandem RoBiC a ToMeK jen s minimálním náskokem ukořistil první příčku před populárním Vojsem, jemuž k vítězství chybělo necelých 15 hlasů. Vítězné duo získalo prestižní pohár a špičkový 500GB pevný disk společnosti Samsung. S prázdnou neodešli ani Vojsooo a GHoST, ne které zbyly dva pevné disky kapacity 400GB.
2. Vojsooo s filmem Arašídový Chléb – 384 hlasů
3. GHoST s filmem eScape – 243 hlasů
Nejlepší movie na Moviemaking War Boss 2007
O hlasování ve druhé kategorii se z padesáti procent podělili přítomní diváci a samotní autoři soutěžních snímků. Publikum mělo možnost shlédnout 19 jedinečných premiér nejrůznějších žánrů. Vítězná dvojice opět získala 500GB pevný disk společnosti Samsung, Vojsoo – stejně jako bronzový autor – obdržel 400GB pevný disk.
2. Vojsoooo s filmem Storm the front 31.3.2007 (recenze zde)
3. zMYsel preds4Vzatia s filmem Crazy Jumping 3 (recenze zde)
Nejlepší movie podle zadání Illusion-Pictures
Před startem samotné soutěže byla tato kategorie avizována coby nejprestižnější. Autoři měli za úkol splnit řadu klíčových atributů a důraz byl kladen zejména na technickou úroveň jednotlivých děl. O pořadí rozhodovala odborná porota v podání Illusion-Pictures, v níž zasedla i trojice grafických vývojářů. Již podruhé bodoval tandem Resident a L3golas se snímkem Future is Close, za který si úspěšní autoři odnesli řadu věcných cen a v neposlední řadě poukázku v hodnotě 4 000 tisíc českých korun na libovolný nákup od společnosti Czech Computer.
2. Efr&m s filmem Tukan – Feral Impulse (recenze zde)
3. Mortuary ars s filmem Jim Street – No more secrets (recenze zde)
Jak hodnotí výsledky jednotlivých kategorií MovieMaking War pořadatel Ondrej Majtán? “Co se týče kategorií z MovieMaking War, tam se s nimi mohu ztotožnit, myslím, že pořadí vítězných filmů bylo spravedlivé“. S jeho slovy stoprocentně souhlasí i Viktor Filip, jenž zároveň rozhodoval o osudu soutěžních snímků. “Jelikož jsem byl jeden z porotců, tak s výsledky souhlasím všema deseti. Akorát mě překvapilo, že třetí nejlepší slovenské video bylo to Jump movie. Jinak výsledky byly více méně jednoznačné a určitě spravedlivé!” potvrzuje.
Kategorie BOSS 2007
To nejlepší na slovenské scéně – tak by se dala charakterizovat sesterská soutěž s názvem Best of Slovak Scene, jež si v Bratislavě odbyla svůj debut. Vyhlašování nejen nejlepších domácích hráčů je všeobecně velmi populární událostí, slovenští pořadatelé však při své premiéře nasadili laťku pořádně vysoko – vítězové jednotlivých kategorií získali prestižní pohár a rovněž věcné ceny. Na konečném pořadí se podílela zejména odborná porota složená z domácích osobností, ale i diváci, kteří zvolili nejoblibenějšího Counter-Strike hráče Slovenska.
Nejlepší slovenský online herní portál
Celkem sedmero online portálů ze Slovenska soutěžilo o titul toho nejlepšího. V úvahu porota registrovala řadu atributů – počet herních serverů, jejich výkon či počet lig a turnajů, rozhodující roli však sehrála zejména finanční dotace jednotlivých portálů. Zástupce vítězného serveru Gamestation.sk si nakonec odnesl prestižní pohár.
2. United-Games.sk – 205,15
3. Undzwei.eu – 167,5
Nejrychleji se rozvíjející online herní portál
Jen krátce před startem samotné soutěže se původně avizovaných sedm kategorií rozšířilo na osm – na žádost mladého serveru Gaming.sk, který nakonec obsadil čtvrtou příčku, se pořadatelé rozhodli ocenit i nejrychleji se rozvíjející online portál z branže elektronických sportů. Díky největšímu množštví kvalitních herních serverů, soutěží a v neposlední řadě vysoké návštěvnosti zvítězil portál UndZwei.eu před konkurenčním United-Games.sk, který se soustředí spíše na tuzemské hráče.
2. United-Games.sk
3. wtf.sk
Nejlepší herna s počítači na Slovensku
Bezpochyb každý slovenský hráč navštěvoval či stále navštěvuje herní klub, jemuž se slangově nazývá herna. Který je ale nejlepší? Pomocí vzorce, jenž porovnává počet počítačů a ceny, výkon internetového připojení, vybavení a doplňky klubu či v neposlední řadě otvírací dobu, porota určila neohroženého krále na poli slovenských heren – známý STORM Game Club v Bratislavě, který na celou akci zapůjčil dvě desítky počítačů. Vedoucí klubu Peter Schill opět převzal pohár.
2. BOOK – 11,3
3. Insomnia – 9,03
Nejlepší Counter-Strike tým na Slovensku
Aktuální forma nerozhoduje, důležité jsou zejména výsledky v rozmezí jednoho roku. Přesto měla veřejnost o favoritech populární kategorie jasno – zvítězí olympijský reprezentant Defeaters, nebo jejich tradiční rival FU.sk, který Slovensko nedávno reprezentoval na světovém šampionátu v Paříži? Odborná porota se řídila pouze a jedině dosaženými výsledky z uplynulého roku. Oba kluby nasbíraly nespočet významných úspěchů, jako vítěz ze vzájemného porovnávání však vyšel tým Defeaters, jehož hráči získali bezdrátové myši společnosti Microsoft, líbivé poháry a jako třešničku na dortu kuličkové pistole.
2. FU.sk
3. IQ Fighters
Nejlepší/nejpopulárnější hráč Counter-Strike
Hodnotit nejlepšího hráče Slovenska ve hře Counter-Strike je vskutku ošemetná záležitost, zvláště, když o osudu nominovaných rozhoduje výhradně veřejnost, nikoliv odborná porota. U domácích fanoušků nejvíce zabodovala opora klubu FU.sk, Ivan Lazarov, který s nepřehlédnutelným úsměvem převzal ocenění za své vítězství a rovněž špičkový 19 palcový LCD monitor společnosti Samsung. Druhou příčku obsadil lodivod nejlepšího týmu uplynulého roku Marián Obal z Defeaters, pořadí trojice nejlepších uzavřel Radovan Bratinka, Lazarův spoluhráč z kádru FU.sk, jehož je také kapitánem.
2. Marián “h4” Obal (Defeaters)
3. Radovan “uNreal” Bratinka (FU.sk)
Nejlepší hráč WarCraft 3
O pořadí nejlepších hráčů našich sousedů ve strategické hře WarCraft 3 rozhodovala výhradně odborná porota, jíž velel Peter Fendek a nápomocen mu byl i slavný Marian Fridrich. Vítězem se nakonec stala opora národního týmu – Lukáš Lalík – jenž od společnosti Speed-Link obdržel výbavu pravého e-sportovce, tedy klávesnici, myš, podložku a sluchátka. Rovněž jej neminulo prestižní ocenění a konečně také velmi zajímavý meč na motivy hry.
2. Martin “Doran” Beňa (SGC)
3. Martin “Amater” Klich (SGC)
Nejlepší herní komunita
Jaký herní server na Slovensku má nejsilnější základnu čtenářů? To je otázka, jíž se zabýval zejména Ondrej Majtán. Měsíc co měsíc aktualizoval podrobné hodnocení, které registrovalo průměrný počet zpráv za měsíc, návštěvnost či v neposlední řadě počet sekcí. S bezpečným náskokem zvítězil známý portál e-Sports.sk, který se může pochlubit zejména bohatě dotovanou Counter-Strike ligou. Zástupce Peter Mišura převzal prestižní pohár a pro diváky si přichystal vskutku dlouhou řeč plnou díků.
2. UndZwei.eu – 45,13
3. B-side.sk – 26,1
Nejlepší herní produkt roku 2007
Zcela ojedinělá kategorie, v níž odborná porota určila nejlepší herní produkt uplynulého roku na Slovensku, aniž by se jednalo o aktivitu z branže elektronických sportů. Jasným vítězem se stal portál Hry.T-station.sk, který svým návštěvníkům nabízí velkou řadu her, propaguje hraní v masovém měřítku a rovněž uspořádal herní olympiádu základních škol. Na druhé příčce se umístila volně dostupná hra Space Merchants: Conquerors, bronzový stupínek obsadil server Onlinehry.sk, který nabízí obrovské množství flashových her.
2. Space Merchants: Conquerors
3. Onlinehry.sk
O regulérnosti pořadí soutěže Best of Slovak Scene pořadatel Ondrej Majtán nepochybuje, byť nám přiznal, že jej některé výsledky skutečně zaskočily. “Co se týče Best of Slovak Scene, tak tam jsem byl některými výsledky překvapený. Zejména při kategoriích portál a komunita, kde jsem očekával vyrovnanější průběh. Ale ukázalo se, že každý portál a komunita se zaměřuje na něco jiného, což je v konečném důsledku také velmi důležité. Jelikož porotci používali bodování, výsledky by měly být v pořádku.” uvedl.
Letošní ročník ojedinělé události MovieMaking War Boss je definitivně za námi a otázkou zůstává, kdy a zda-li vůbec se uskuteční následující ročník? “Co se týče budoucnosti, zasedání týmu je naplánované na konec srpna, kdy proběhne 'brainstorming' a uvidíme co dále. Již jsou nějaké návrhy co by akce potřebovala, o výsledku budeme informovat brzy,” prozradil nám závěrem Majtán.
Alfou a omegou každé soutěže jsou však sponzoři a partneři, bez nichž by podobná událost nebyla realitou. Generálním partnerem se i letos stala slovenská společnost TPD, mezi hlavní partnery patří světoznámé firmy Microsoft a Samsung. Mezi partnery se řadí společnosti Czech Computer, GameLine a slovenská herna s počítači Storm Game Club v Bratislavě. O mediální podporu se zasloužil český herní portál GamePark.cz a magazín PC Revue.
Generální partner
TPD je již od roku 1991 jedním z nejsilnějších prodejců spotřební elektroniky na Slovensku. První pobočka byla otevřena v dubnu 1991 a nabízela zákazníkům produkty slovenského výrobce bílé techniky – Calex. S rozšiřujícím se sortimentem byla v roce 1995 otevřena nová, vetší prodejna, která nabízela nové prostředí a služby. Byly otevřeny nové pobočky po celém Slovensku. Díky dlouholeté a kvalitní práci, jež si získala mnohých zákazníků, TPD v září 2002 otevřela Bratislavské TPD Multi-Elektro, které kromě standardních služeb nabízí i komplexnost s jinými prodejci.
Hlavní partneři
Společnost Microsoft snad ani není třeba představovat. Se zahájením prodeje Windows Vista se přidala k ostatním firmám a podporuje slovenský progaming prostřednictvím akce MMW Boss 2007. Uvedení systému Windows Vista a nové verze systému Microsoft Office představuje vstup do nového počítačového věku. Oba produkty výrazně mění způsob, jakým uživatelé pracují a tráví volný čas. Nové atraktivní uživatelské rozhraní zjednodušuje přístup k často vykonávaným operacím, jako je vytváření a sdílení dokumentů, fotografií, hudby a video souborů prostřednictvím internetu. Operační systém Windows Vista je výrazně bezpečnější než předešlá verze, zejména díky odlišnému přístupu k uživatelským právům, které zabraňují instalaci nebezpečných aplikací.
Samsung Electronics má na Slovensku výrobní centrum v Galante, kde se od roku 2002 vyrábějí monitory. Společnost postupně tento závod rozšiřovala, až se Galantské centrum stalo největším výrobním závodem Samsungu v celé Evropě. V současnosti se zde vyrábějí i televizory s plazmovými obrazovkami, obrazovkami na bázi LCD, tiskárny, LCD monitory, DVD přehrávače, MP3 přehrávače či domácí kina. Od června 2005 funguje v Bratislavě i samostatné obchodní zastoupení společnosti Samsung, prostřednictvím kterého firma na slovenský trh přináší špičkové výrobky z oblasti spotřební elektroniky, domácích spotřebičů, IT technologie a bezdrátových komunikací.
Partneři
Czech Computer je mladá, dynamicky se rozvíjející firma, orientující se především na prodej výpočetní techniky zákazníkům nejen z řad domácích uživatelů, malých a středních firem, ale i velkých společností a zákazníkům z oblasti školství. Zaměřujeme se na zákazníky – nadšence, pro něž je počítač koníčkem. Velmi významnou skupinou zákazníků jsou hráči PC her. Dokáží však přesně vyhovět i požadavkům zákazníků, kteří se v počítačích příliš neorientují.
GameLine – největší český distributor multimediální zábavy. Vždy to nejlepší ze světa her. Kompletní a bohatá nabídka herních konzolí, příslušenství a doplňků na veškeré nejznámější herní platformy – PC, Sony PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, XBox, XBox 360, Nintendo DS, Nintendo DS Lite, Game Boy SP, Sony PSP, Game Cube, Game Boy Micro, Notebooky od tradičních a prestižních výrobců z celého světa, ovladače, gamepady, joysticky, myši, sluchátka, reprosoustavy, volanty, kabely, multimedia, herní konzole, doplňky či příslušenství. Samozřejmě nechybí ani progamingové vybavení za neuvěřitelné ceny.
Počítačová herna Storm se nachází v samém centru Bratislavy na Heydukovej ulici číslo 1. V herně najdete 67 herních počítačů rozdělených na kuřácké a nekuřácké části. Připojení k internetu je rychlostí 10Mbit/s. V prostorách herny se nachází bar Elveon s nealko občerstvením, pivem, slanými a sladkými pochoutkami. Herna je otevřena nonstop. K dispozici je i prostor na sezení pro 45 návštěvníků, kteří mohou sledovat televizní, filmové či herní přenosy na jednom plátně a trojici širokoúhlých LCD televizorech.
Mediální partneři
Počátkem roku 2006 vzniklý herní portál GamePark.cz má za cíl poskytnout prostor pro bezproblémové hraní nejrůznějších multiplayerových her online. Mimo to přináší kvalitní herní zpravodajství, doplněné o zvláštní sekci věnovanou elektronickým sportům – progamingu. Vedle herních turnajů a soutěží o hodnotné ceny, se na GameParku hraje i nejlépe dotovaná česká soutěž – Intel Call of Duty 2 liga. GamePark má velice silnou podporou herní komunity, a to především díky možnostem a stabilitě, které hráčům poskytuje.
Magazín PC REVUE se vyznačuje nadprůměrnou spokojeností a vysokou věrností čtenářů, což se projevuje pozitivními referencemi a stabilitou čtenářské a předplatitelské základny. Mezi čtenáři dominuje mladá a střední generace, více jak 70% je ve věku 20-49 let. Charakterizuje jejich středoškolské a vysokoškolské vzdělaní, nejčastěji technického směru, a dennodenní využívání moderních technologií a služeb. Uvedené hodnoty potvrzují pravidelné průzkumy čtenosti médií agentury Median: Media & Market & Lifestyle.
Luckside-tak tohle movie ma snad nejlepsi fragpart co sem zatim videl...nektery shoty sem fakt nechapal:P; Future is Close-pouziti 3dcka v takove mire sem taky videl poprve+originalni provedeni(dost profesionalni); Storm the Front-pekny video:); Defeaters-tak prece jenom dlouhodobe maji/meli lepsi vysledky ale uz fandim fuckam:P; Dev1-asi proto ze umi tak rychle mluvit xD...jinak kdyby hlasovalo vic holek tak vyhraje asi Gr3g1^^....o zbytku kategorii nemam zas takovej prehled abych o nich mohl neco napsat...jinak dobra akce, pekny ceny.
"Díky největšímu množštví kvalitních herních serverů, soutěží a v neposlední řadě vysoké návštěvnosti zvítězil portál UndZwei.eu před konkurenčním United-Games.sk, který se soustředí spíše na tuzemské hráče."
Tohle je zprominutim pekny blabol a lez. Pokud by se jednalo o CZ komunitu, asi by to tak nikdo nebyl schopny napsat, pokud to ale tak na SVK citi, musim neco zlepsit. Dukazem tuzemskeho zamereni je napr. ESWC kvalifikace i pro SVK hrace nebo SVK narodnost hlavniho redaktora na UG ...
Zamereni spise na ceske hrace je jeden z "oficialnich" duvodu v tiskove zprave, proto je i tady. A jestli je to blabol nebo ne... osobne taky citim (!), ze se UG orientuje spise na tuzemske publikum, je to vsak subjektivni nazor.
Ted jsem si tvuj prispevek precetl po 2. - nevim jestli si spravne pochopil vyznam toho slova "tuzemské hráče" v kontextu, protoze tim mam na mysli "české", nikoliv "slovenské".
Ja jsem to pochopil dobre. Beru tedy, ze jsi to nenapsal ty, pak ok. Kazdopadne me opravdu zajima, jak jsme smerovani pouze na tuzemskou scenu, kdyz je to i tvuj pocit. Staci me jedna jedina vec, kterou delame jen pro CZ hrace nebo naopak jedinou vec, kterou bychom mohli delat vice pro SVK. Dik
Jestli si to pochopil dobre, tak potom veta "Dukazem tuzemskeho zamereni je napr. ESWC kvalifikace i pro SVK hrace nebo SVK narodnost hlavniho redaktora na UG ..." nedava moc smysl =)
No k tem duvodum. Schvalne jsem napsal ze to tak "citim (!)", protoze kdyz se predlozi fakta, UG je stejne tak ceske jako slovenske, nicmene jsou tam i drobnosti - vyhradne cesky layout (= ceska stranka) nebo ceske vedeni (= ty :)). Nicmene je pravdou, ze tydle drobnosti nemaj se zamerenim (!) nic spolecnyho. A tedy - je chybou, ze jsem to do clanku napsal (bez ohledu na to, co pisou v "tiskove zprave").
Ta veta, to byla ironie. Jinak muj deda byl Slovak, takze uz jen ten layout :)