Hodnocení ESWC 2007
Před několika dny skončil letošní Electronic Sports World Cup a byla to opět velkolepá podívaná. Tento rok se organizátorům podařilo vytvořit přesně ten typ akce, ze které se jen těžko odchází. Závěrečné dojmy z celého turnaje byly navíc umocněné neopakovatelnou atmosférou při finále mužské Counter-Strike soutěže.
Pokud pařížskému ESWC něco nechybí, tak je to stabilní divácká přízeň. V desetimiliónové metropoli si na výstaviště u Porte de Versailles našlo každý den cestu několik tisíc návštěvníků, kteří doslova a do písmena zaplavili všechny prostory, obsypali mantinely dělící veřejnost od hráčských PC, obsadili všechna myslitelná volná místa u malých pódií a téměř vždy naplnili i obrovské horní prostory haly s hlavním pódiem pro více jak 5,000 diváků.
4K^Crelophus * Zleva: k1llsen, forever, winz * SK Ladies
Není proto divu, že většina hráčů byla z letošního ESWC nadšena a mnoho z nich označilo tuto akci za dosud nejlepší v historii. Pokud přitom ročník 2007 porovnáme s předchozími, zjistíme, že můžeme těmto hráčským ohlasům dát za pravdu. Ano, letošní ESWC o řád překonalo minulý rok v Bercy a dokonce sesadilo i doposud “nejlepší” akci v Louvru. “Turnaj byl naprosto dokonalý. Atmosféra ve všech bodech odpovídala světové soutěži a já jsem rád, že jsem toho mohl být součástí,” shrnuje pocity z turnaje Ondřej “p0ky” Pokorný, manažer klubu fu.sk, který na ESWC odcestoval na vlastní náklady.
Pentagram * Lucifer * PaTo
Budeme se opakovat, ale byli to právě a jen diváci, kteří na letošním ESWC dokázali opět posunout elektronické sporty dál. Všichni kritici toho, že eSports nikdy nemůžou nahradit reálné sporty popř. že za regulérní sport nemůžou být považovány, obdrželi tvrdou ránu v podobě spektakulárního Counter-Strike finále. Momentky z něj byly dokonce vysílány i na televizi EuroNews.
winz * Lucifer * Be the Best
Neuvěřitelných 5,500 diváků se postaralo o atmosféru, kterou bychom na leckterých fotbalových stadiónech v Čechách jen stěží našli. Hlasité povzbuzování nejen polských PGS, ale také dánských NoA se neslo až do dolních pater haly. Vždy po úspěšném kole dánského týmu se hala začala otřásat pod mohutným skandováním tisícovek diváků. “NoAAAA, NoAAAA, NoAAA” neslo se halou za hlasitého bubnování do kovové konstrukce vyvýšeného pódia v zádní části haly. Tohle jsou elektronické sporty, dámy a panové. Žádné nudné zápasy zajímající pár vyvolených, ale skutečná mainstreamová podívaná pro tisícovky příznivců. Pokud můžeme vybrat největší přínos, který letošní ESWC do elektronických sportů přineslo, je to právě fenomén fanouškovství, který v Paříži dostal nové kontury.
Zajímavý účes * av3k * Cooller
“Když jsme se dostali do haly na Counter-Strike finále, ještě jsme netušili, že budeme součástí ortodoxní skupiny polských fanoušků a že těch 5,500 lidí za námi na nás bude po dobu zápasu neustále bučet a skandovat NoA, NoA. Bylo zábavné sledovat, jak se zhruba čtyřicítka Poláků snaží povzbuzovat svůj tým,” popisuje svůj osobní zážitek z CS finále Ondřej Pokorný. “K tomu musím dodat, že to, co se tam dělo v průběhu hry, lze jen stěží popsat. Ohlušující skandování, aplaus za každý povedený frag či dobře vyřešenou situaci a celkově fantastický zápas. Musím opravdu smeknout před všemi, kteří se nějakým způsobem na tom všem podíleli, ať už jsou to organizátoři, hráči a nebo diváci,” dodává.
SoJu * Lucifer * Grubby
Celé ESWC bylo navíc velice dobře zorganizováno. V dolním patře mohli diváci navštívit stánky sponzorů, stejně jako pozorovat hrající hráče. Narozdíl od minulého roku byl hráčský prostor mnohem lépe vyřešen, takže nebyl problém vyfotit si vaše oblíbené hráče hezky při hře. Hlučná hlavní stage pak byla umístěna v horním patře rozměrné haly. Co naopak mrzelo byla absence roztomilých tanečnic, které minulý rok zpestřovaly program před každým finále, přesto nechyběla řada jiných atrakcí a návštěvníci si mohli vyzkoušet řadu herních konzolí a na stáncích sponzorů hrát i soutěže o ceny. Kdybychom proto měli letošnímu ESWC vystavit pomyslné vysvědčení, vypadalo by následovně:
Atmosféra: 100%
Hráčské výkony: 100%
Organizace prostoru: 90%
Doprovodné akce: 60%
Umístění: 90%
Zázemí (toalety, občerstvení): 60%
Celkové hodnocení: 83%
Vítězové
Letošní ESWC bylo, co se týče cen, jedno z těch chudších, na kvalitě soutěže se to ovšem vůbec neprojevilo, stejně jako se to neodrazilo v motivaci hráčů vyhrát. Zdrcené obličeje plačících hráčů Made in Brazil po prohraném utkání s Pentagram o postup do celkového finále toho budiž věrným dokladem. Vyhrát Electronic Sports World Cup totiž stále patří mezi ty nejvyšší mety, kterých může profesionální hráč v elektronických sportech dosáhnout. K vidění byly stejně jako v předchozích letech strhující utkání, a to napříč všemi soutěžemi. Obzvláště dechberoucí byly utkání ve třech nejpopulárnějších hrách, kterými jsou Quake IV, Warcraft III a Counter-Strike.
Quake IV turnaj
1.místo: Maciej “av3k” Krzykowski
2.místo: Anton “cooller” Singov
3.místo: Michael “winz” Bignet
4.místo: Mikael “PURRI” Tarvainen
Tři nejlepší hráči v Quake IV turnaji dostávají medaile a šeky.
Turnaj v Quaku patřil stejně jako v minulých letech k ozdobám celého ESWC. Byť chyběly některé velké hvězdy, jakými jsou toxic, fojji a nebo Cypher, do Paříže se přesto vypravila podstatná část těch nejlepších hráčů z celé Evropy. Všichni byli zvědaví zejména na to, co předvede šestnáctiletý Polák av3k a také na hru obhájce titulu Francouze winze, o kterém prakticky nebylo před turnaj slyšet. Celý turnaj nakonec skončil bez překvapení. Ve finále triumfoval mladý polský talent následovaný svým učitelem a kamarádem Coollerem z Ruska, který turnaj také odehrál v obdivuhodné formě. Třetí místo nakonec urval winz, který svojí taktikou schovávání se soupeřům příliš nenadchnul diváky.
Warcraft III turnaj
1.místo: Seong Deok “SoJu” Lee
2.místo: Olav “Creolophus” Undheim
3.místo: Manuel “Grubby” Schenkhuizen
4.místo: June “Lyn” Park
Klíčové momenty na první mapě velkého finále mezi Creolophusem a SoJuem.
Ve Warcraft 3 soutěži jsme měli možnost pozorovat světovou špičku, byť některé velké hvězdy jako ToD nebo Sky chyběly, protože se neúčastnily národních kvalifikacích. Přesto zúčastnění hráči předvedli mistrovské hry a každé utkání zejména v druhé skupinové fázi a v následném playoff stály za to. Celá Paříž přála vítězstvím sympatickému norskému hráči Creolophusovi, který sice patří k světovému nadprůměru, velký turnaj však zatím nevyhrál. Dvacetiletý norský hráč se po ESWC rozhodl ukončit svojí herní kariéru, i proto byl po prohraném finále viditelně zklamaný a dojatý. Konečný vítěz, Korejec Soju pak na ESWC prokázal, že patří k těm nejlepším jihokorejským hráčům a po neúspěchu na WCG v Monze si viditelně spravil renomé i sebevědomí. Na třetím místě skončil stále populární, soudě dle ohlasů, kterých se mu dostalo, Nizozemec Grubby.
Counter-Strike turnaj
1.místo: PGS Gaming
2.místo: Team NoA
3.místo: fnatic
4.místo: Made in Brazil
Counter-Strike turnaj patřil k nejsledovanějším soutěžím letošního ESWC. Absolutní světová špička bojovala v Paříži o prestižní titul mistra světa a na hráčích to bylo znát. Maximální koncentrace, absolutní výkony a nefalšovaná radost, která provázela zejména závěrečné fáze turnaje, přesně to byly hlavní devizy zápolení těch nejlepších s nejlepšími. Diváci v Paříži si toho byli velmi vědomi a i proto vytvořili každému utkání v playoff nezapomenutelnou kulisu korunovanou skvělým zážitkem při velkém finále mezi Pentagram a NoA. Ačkoliv Francouzi fandili outsiderovi z NoA, vítězství nakonec urval polský klan a dokázal tak, že je aktuálně nejlepším týmem světa. Třetí místo v repríze loňského finále uhájili švédští fnatic, kteří tak Mibr oplatili loňskou porážku.
Counter-Strike turnaj ženy
1.místo: SK Gaming
2.místo: E-Honor
3.místo: Be the Best
4.místo: Unfinished
Dívčí turnaj byl všemi hodně sledován, a to zejména kvůli pohledným účastnicím. Největší pozornost na sebe tradičně strhávaly hráčky Les Seules v čele s kapitánkou Sophie, která je mezi Francouzi hodně populární. Turnaj nakonec ovládly lépe připravené svěřenkyně klubu SK Gaming, které se ve finále střetly s překvapením z Číny, squadem E-Honor. Na třetím místě se umístily loňské vítězky, Francouzky Be the Best.
Rozhovor s coollerem a av3kem po Quake IV finále.
Trackmania Nations turnaj
1.místo: XenoGear
2.místo: Carl
3.místo: Lign
4.místo: Selrahc37
Trackmania Nations měla být jasnou doménou Francouzů, neboť se jedná o francouzskou hru a francouzští hráči se na letošní ESWC velice dobře připravovali, o čemž svědčí i jejich trojnásobná účast ve finále. Všem ale vypálil rybník jediný nefrancouzský jezdec ve finále, Nizozemec XenoGear, který byl lepší než všichni ostatní a dokázal tak Francii uzmout titul v Trackmanii.
Pro Evolution Soccer 6
1.místo: a-L|MSI.Butcher
2.místo: Spank
3.místo: El Matador
4.místo: Bubaloo
I ve virtuálním fotbalu měli Francouzi svoje želízko v ohni. Loňský vítěz Spank si brousil zuby na obhajobu titulu, v cestě mu ale stál němec Butcher, který s Francouzem odehrál vyrovnanou partii, která pro něj nakonec skončila šťastněji. Francouzští hráči tak na letošním ESWC nezískali ani jeden cenný kov, což je velký posun oproti triumfálnímu minulému ročníku, kde se to modro-červeno-bílou trikólorou jen hemžilo.
Češi v akci
Česká republika původně na letošním ESWC neměla mít ani jednoho zástupce, přesto se vše podařilo vyjednat tak, že do Paříže odcestovala kompletní česko-slovenská výprava. Naši hráči do Francie putovali víceméně v pozicích outsiderů, jediný, kdo měl před turnajem velké ambice, byl český závodník ve hře Trackmania Nations Antonín “Toni” Bláha, který si před turnajem přál skončit mezi nejlepší osmičkou, což se mu nakonec vyplnilo. Výkon Bláhy tak zůstane nejlepším českým vystoupením na letošním ESWC.
Hunter * Zleva: SoJu, Lyn * Grubby a Creolophus před vzájemným utkáním
Blízko postupu ze základních skupin byl také český hráč Quake IV Kryštof “krysa” Černý, kterému účast mezi nejlepší osmičkou unikla pouze o skóre. S ambicemi na postup ze skupiny do Paříže cestovali také slovenští fu.sk. V Paříži se nicméně projevil fakt, že Slováci neměli tolik času na společný trénink a v turnaji se jim podařilo porazit pouze rakouský celek plan-B. Steler, náš zástupce v turnaji Warcraft III, pak měl to “štěstí”, že v základních skupinách potkal pozdějšího vítěze SoJua a vícemistra Creolophuse. Konečně MessiaH, český hráč Pro Evolution Soccer 6 odehrál na turnaji několik vyrovnaných zápasů, přesto se mu žádný z nich nepodařilo dotáhnout do vítězného konce.
Vítězové turnaje v Trackmanii * fnatic při hře * hráči fnatic
Na následujících řádcích jsme pro vás zaznamenali odpovědi hráčů na otázky týkající se turnaje. Dotazovaní odpovídali na tri jednoduché otázky, a to jak se jim na turnaji líbilo, co bylo podle nich na letošním ESWC nejlepší a co by eventuálně měli organizátoři do příštího roku změnit. Všichni se přitom shodli na tom, že ESWC 2007 bylo nejlepším turnajem, na jakém kdy byli.
Jak se ti na turnaji líbilo?
p0ky: Turnaj byl naprosto dokonalý. Atmosféra ve všem bodech odpovídala světové soutěži a já jsem rád, že jsem toho mohl být součástí. Od prvního dne jsem si to užíval se vším všudy. Zpočátku jsem myslel, že to bude jen ve spodním podlaží haly, což ve mě vzbudilo zklamání, ale hned nato jsem se dozvěděl, že v horním patře se nachází tři velký plátna, milion sedaček a to už bylo něco!
Steler: Líbilo, určitě to byl nějvětší turnaj na kterém jsem byl.
krysa: Na turnaji se mi velice líbilo, a to jak z pohledu hráče, tak i z pohledu obyčejného návštěvníka. Turnaje byly dobře zorganizované, neslyšel jsem o žádných větších potížích v jejich průběhu. Na celé akci bylo spoustu stánků a různých atrakcí, takže jsem se tam rozhodně nenudil.
MessiaH: Velmi moc.
Co bylo podle tebe na letošním ESWC nejlepší?
p0ky: Podle mého názoru bylo na ESWC nejlepší to, že člověk spatřil v jednu chvíli, na jednom místě, ty nejlepší hráče z celého světa, kteří se nijak vzájemně nešetřili a hráli jak nejlépe dovedli. To, alespoň pro mě, bylo to nejlepší. Samozřejmě nesmím zapomenout na velké finále CS turnaje mezi PGS a NoA, odkud jsem si odnesl nezapomenutelný zážitek.
Steler: Nejlepší byla hlavní stage pro diváky, tam to byla opravdu velká show.
krysa: Nejlepší byly určitě zápasy (hlavně ty finálové) na hlavním pódiu v horním patře. Taková atmosféra v sále se nedá jen tak popsat.
MessiaH: Určitě diváci, ta atmosféra u některých zápasů byla nezapomenutelná a pak holky u stánku Orange.
Je podle tebe něco, co by organizátoři mohli do příště změnit?
p0ky: Asi by mohli obstarat více stánků s občerstvením a na každé straně hráčského prostoru trošku roztáhnout pódium a tribunu, aby tam mohly hrát ty týmy, co seděly vedle pódia. Více asi nemám co dodat.
Steler: Neměli by zapomínat na hráče. Měl jsem trochu potíže s HW vybavením, ale jinak to bylo OK.
krysa: Do příště by organizátoři mohli sehnat větší monitory. A prize money pro hráče, kteří skončí hůře než na třetím místě, by taky nebyly špatné.
MessiaH: Asi ani ne, vše bylo skvělé.
SoJu * Lyc * Pentagram vyhráli CS turnaj
Slovo závěrem
Prakticky ihned po skončení letošního ročníku ESWC se všichni začali těšit na to, co pro nás organizátoři přichystají příště. Jisté je to, že se můžeme opět těšit na velkou show a na účast těch nejlepších hráčů. Ve vzduchu však přesto visí mnoho otazníků, a to zejména nad místem konání, herními disciplínami (ustoupí Quake 4 novému Unreal Tournamentu? Bude Warcraft III vyměněn za StarCraft II?) a samozřejmě nad účastí českých hráčů na turnaji. Alespoň v tom posledním bodě je prozatím jasno, a tak se s největším pravděpodobností za rok ve Francii (nebo někde jinde) opět s českými barvami setkáme. A GamePark bude u toho.
Taková chvála :) chvála a zase chvála :)
:) pěkně
bomba clanek zhltnul sem ho jak nic
Rikam furt, ze ESWC je posledni tradicne kvalitni soutezi ve svete...hrajou se tu kvalitni hry, prize jsou vyborny (i kdyz tenhle rok slabsi) a diky narodnim kvalifikacim se tu najdou i nove talenty.
Tesim se na pristi rok a doufam, ze ESWC nepropadne celosvetovymu trendu hrani konzolovejch sracek popripade WoW a dalsich hovadin nemajici s pro-gamingem nic spolecnyho.
Jinak gj Driverxi, celkove nadprumerna coverage !
no xichte trochu min arogance k? progamingovy hry jsou jen CS, W3 a SC...quake je uz mrtej davno.....progaming jsou jen tyhle tri hry
co to je SC? progamingovy hry jsou ty, ktere jsou na celosvetovych turnajich a hraje se o prizemoney, takze i quake nebo PES
quake neni progamingova hra?Dyt diky q se tomudle vsemu rika progaming ..... jinak peknej clanek, az na to srovnani s fotbalem.To trosku uletelo :)
Skvělý článek