Když porovnáme tituly z herní historie a dnešní, najdeme samozřejmě hodně rozdílů. Některé jsou zásadní a patrné na první pohled – především vizuální stránka. V grafice vidíme neustále obrovský pokrok, ovšem právě i umělá inteligence, o které si budeme dnes povídat, se neskutečným způsobem změnila. A právě i tzv. AI (neboli artificial intelligence) je hrozně moc důležitá a mnohdy v nás právě ona dokázala vyvolat ohromnou vlnu rozčarování. Hodně výrazně vnímáme umělou inteligenci v akčních střílečkách, ovšem potřeba je takřka všude a nakonec asi nejdůležitější se nám zdá v žánru strategických her.
Ukázka jednoduché umělé inteligence
Úplně nejstarší, především logické hry, vlastně ani žádnou umělou inteligenci nevyžadovaly. Zkrátka šlo tam hlavně o vámi předvedené výsledky a například v klasickém tetrisu se prostě protivník neobjevuje. Ale už s prvními automatovými řežbami se situace hodně změnila. V 2D prostoru bylo zvládnutí otázky umělé inteligence vcelku hračka. Vývojáři prostě jen naprogramovali, aby si protivník vypočítal úhel a vzdálenost přesně k vám, šel a až bude nablízku, tak začal mlátit. Maximálně občas použil nějaké kombo. Jak však postupoval vývoj a objevily se 3D grafické enginy, tak už tento jednoduchý princip omrzel a bylo potřeba začít pracovat na skutečné inteligenci. A postupně nároky rostly a ostatně stále dál rostou. Dnes již chceme, aby se protivníci šikovně schovávali za překážky, taktizovali, domlouvali se a prostě byli normálně smýšlejícími. Především od nich očekáváme určitý pud sebezáchovy a zároveň bojovnosti, což se prostě dodnes nedaří zmáknout. Teď už se pojďme podívat na nějaké konkrétní ukázky těch nejzajímavějších titulů z herní historie, které se něčím alespoň trochu revolučním zapsaly do dějin umělé inteligence.
Je těžké vybrat jen pár her, které přinesly v oblasti AI něco revolučního. Skutečně nám nyní nejde jen o kvalitní inteligenci, ale inovaci v tomto směru. Pokud s námi nesouhlasíte nebo vás snad nepadl nějaký jiný titul, jenž by zde neměl chybět, určitě se svěřte v komentářích u článku. Takovým úplně prvním milníkem bychom označili ve své době hrozně revoluční Sim City. Vůbec první hra ze „Sim” série, která navíc nastartovala úplně novou formu hratelnosti, protože šlo o komplexní simulaci. Zkrátka celé město žilo svým životem, do té doby (mimochodem roku 1989) naprosto nepředstavitelná záležitost. Každý prvek města se choval realistiky, a když bylo potřeba, využíval AI. Inu, obyvatelům domovů se něco nelíbilo, tak to nejprve dali najevo, stěžovali si a posléze se klidně odstěhovali. A podobných příkladů ze SimCity bychom mohli uvést plno. Tvůrcům v Maxisu se podařilo hlavě skvěle udělat systém s pozemky, skvěle vybalancovaný a zajišťující dlouhotrvající zábavu a zároveň výzvu.
Rázem se přehoupneme do úplně jiného žánru. Výborná sci-fi střílečka s Gordonem Freemanem v hlavní roli toho nabídka také dost zajímavého. Řeč už je samozřejmě o Half-Life. To přineslo celkovou revoluci, ovšem co se týká umělé inteligence, šlo hlavně o skvěle udělané cut scény, které byly interaktivní a najednou jakoby běžel filmeček, ale zároveň fungovala AI. To způsobilo hlavně ničím nenarušovanou hratelnost. Výborně se chovali i samotní protivníci, v pozdějších fázích hry se vůbec poprvé objevila umělá inteligence při chůzi a akci ve skupině.
Ještě chvíli zůstaňme u akčních her. Jako další revoluční kousek z tohoto žánru bychom označili F.E.A.R. Pro někoho se možná jedná malinko o překvapení, ale hned si řekneme, čím si to tohle hororové FPS zaslouží. Umělá inteligence využívá určitý plánovač, který generuje návyky podle aktuálního obsahu, vůbec poprvé v mainstreamové hře. Dodnes slouží tato technologie pro mnohá studia jako předloha. Navíc i nepřátelé velmi chytře využívají okolní prostředí, hledají místa a rohy, za které se mohou schovat, otevírají si dle potřeby dveře, skáčou skrz okna, apod. Ve skupině jde šikovně využívat taktiku a protivníci se nebojí dělat matoucí manévry, jako například krycí střelbu. Prostě ohromný posun v AI, jež doposud nebyl nijak výrazně překonán.
Ještě jednou se vraťme k Maxisu, tentokrát k jeho aktuálně nejúspěšnější a zároveň nejprodávanější hře The Sims. Tento simulátor lidského života už svou náplní svádí k tomu, abychom ho označili jako revoluční v oblasti AI. Simíci by se totiž prostě měli chovat co nejvíce jako lidé. Ve hře najdeme mnoho objektů, přičemž každý umí tyto virtuální postavičky ovládat. Každý Sim navíc má své specifické chutě, návyky a potřeby, které jde sám podle své chutě dělat. Revoluční je i systém emocí a interakce mezi dvěma charaktery, včetně přátelských vztahů. Přestože už máme aktuálně druhého dílu The Sims kvůli datadiskům až pokrk, v tomto směru jim nemůžeme odepřít obrovské zásluhy. A jsme zvědaví, co přinese během příštího roku trojka.
Dalším vybraným titulem se stalo Black and White. V této hře na bohy, která kombinuje simulaci života různých příšerek společně se strategickými prvky, se objevilo také dosti zajímavých novinek. Celá hratelnost je vlastně postavena na inteligenci. Hráč totiž musí pomocí interakce ovládat svoji potvůrku, ale děje se to především pomocí odměn či naopak potrestání za ty které činy. Kromě toho jsme se dočkali komplexního a fungujícího života i strategické hry. Architektura celého enginu využívá skvělou AI, jež se zapsala do dějin nesmazatelným písmem a dala základ celé této vědě.
Hodně kvalitní sérií, kterou by bylo hřích nezmínit, je Total War. První díl této tahové strategie poprvé představil počítačem ovládané stovky jednotek se skvělou AI. K tomu navíc úžasné simulace bitev, to všechno je pro tuto sérii tolik typické a platí to dodnes.
Docela dlouho jsem uvažoval, jestli se v tomto článku zmínit i o Grand Theft Auto. A nakonec jsem se rozhodl, že zde nesmí chybět. Žádný z jeho dílů sice nepřinesl nějaké konkrétní revoluční prvky v této oblasti, ovšem za celé skvěle fungující město si to zaslouží. Lidé chodící po ulicích, kteří žijí svým životem nás hlavně v posledním čtvrtém díle prostě dostali. Všechno totiž ve finále opravdu vypadá ohromně reálně a úžasně možná právě díky autenticky se chovajícím virtuálním postavám.
Jako poslední konkrétní kousek jsem vybral hodně netradiční, pro mnohé možná úplně neznámý kousek – Façade. Nejprve krátké představení: jde o interaktivní příběh, v němž vystupuje pár, ve kterém docela vře vztah, nechybí daleko k rozchodu a vy je musíte opět dát dohromady. Podstatné ovšem je, že pomocí diskuze, v níž píšete celé věty. Takže v oblasti AI opět ohromný pokrok. Hráč prostě jen píše text pomocí běžného parsera anglického jazyka. Celý příběh a odpovědi jsou dynamické, druhá postava má jen stanovené určité návyky a charakter a plně s vámi komunikuje.
Umělá inteligence má zároveň hodně blízko i k obtížnosti. Na druhou stranu občas to tak úplně nefunguje. Pro mnoho her je typické, že tvůrci kvůli zvýšení obtížnosti nevylepšili AI, jen jim tzv. zvýšili skilly. Ve finále proti vám pak hrají naprostí tupci, kteří naběhnou klidně přímo do rány a život je pro ně důležitý jako včasný příchod do školy pro naprostého lajdáka. Když vy pak opatrně vykouknete zpoza rohu a dostanete od tohoto jednoduchého primitiva ránu do hlavy, něco tu nehraje. Ovšem právě tento model je hodně častý. Hlavně vyšší obtížnosti je většinou dosaženo právě tímto způsobem. Skvělé by však bylo, kdyby například nejvyšší obtížnost skutečně spočívala ve větší opatrnosti a taktizování protivníků.
A jsme téměř na konci dnešního tematického článku. Celé toto povídání zakončíme malým zamyšlením a pohledem do budoucnosti. Jak dlouho bude trvat, než dokážou programátoři vytvořit skutečně inteligenčně dokonalé počítačové protivníky (resp. někdy virtuální spoluhráče)? A co by vlastně mělo být tou „dokonalou” umělou inteligencí? Opravdu chceme hrát proti někomu, kdo bude nakonec chytřejší než my? Právě v tom vidím asi největší problém. Zkrátka i počítačoví protivníci by měli být asi maximálně stejně „chytří” jako hráči, kteří potom hry budou hrát. Jinak by se totiž videohry stali snad až příliš obtížnými. A tento vývoj nemůže trvat věčně. Jednou se o inteligenci tedy třeba ani nebudeme muset bavit, protože bude skutečně „dokonalá” a naprosto dostačující. Na druhou stranu mnohé hry vlastně skoro vůbec nevyžadují AI, resp. je nahrazena živými hráči. Pochopitelně teď mluvíme o multiplayeru, který zažívá obrovský boom. A není nad to hrát skutečně proti lidem, ovšem pevně věřím, že jednou prostě ani nepoznáte, jestli je protivník řízený počítačem nebo ho ovládá někdo na druhém konci světa.
dobrej clanek njn umělá inteligence uz je dávno za kostičkama :-)
Jo tak tam byla nádherná AI :),snad se to zlepší,ted jsem moc her s podobnou AI neviděl
skoda, cekal jsem, ze se dozvim neco zajimaveho, ale je zde jen povrchni shrnuti a vycet par her :o( Myslim, ze takove tema by si zaslouzilo poradne zpracovani, tohle smrdi po okurkach :o)
V Clanku se pise: "Prostě ohromný posun v AI, jež doposud nebyl nijak výrazně překonán", ja ani nwm, ze by byla nekde aspon dorovnana, pokud se mylim, tak mi prosim dejte priklad. Dekujo
O AI bych čekal že se toho najde víc a hlavně tu nemaš žadné hry s UD (umělá demence), řek bych že jako nepovedená AI by tu měla bejt
já si mnyslím že nás UI jednou stejně fšechny zabije a my co an o máme školy to budem ještě podporovat dokut se to definitivně nevymkne kontrole :DDDDD
nemuzu si pomoct, ale je to psany jak pro dementy :)
Je to fakt docala dobrej článek,de prostě v pohodě pochopit a to je hlavní!
Tenhle se výjmečně povedl, ale i tak je to pořád jen záplata
nemohl bych si predstavit zivot bez umeli inteligence !!! tobych asi hned skoncil v psicharne :-DDDD
Jj, dobry
No nevim jestli je na GTA nejzajimavejsi zrovna zivot chodcu... na tom nevidim nic sloziteho: udelate panaka, priradite mu nejakou cinnost (zebrani, hovor mobilem, ...) a nejakou charakteristiku (hrdina/zbabelec) a dal nechate skripty at ridi jejich konani. Mnohem vic me zaujal Endorphine (framework starajici se o implementaci ragdollu). Jedete na motorce, narazaite do sloupu. Vas panak sleti z motorky, leti vzduchem, spadne na lavicku, sesune se z ni... doted normalni ragdoll ktery jsme videli treba v HL2. Doufam ze je vam jasne, ze hra nemuze vedet v jake pozici panak po letu skonci. A zde prave nastupuje Endorphine, ktery kotmi panaka zahybe tak, ze celkem prirozenou cestou vstane, a dal preda ovladani hraci. Ano, je to asi sekundova zalezitost, ale me z ni spadla celist, kdyz jsem ji videl.
nwm ale podla mna by AI malaa ostat tam kde je,lebo potom Multak zanikne a Singleplayer na hrach bude strasne tazky.Viac sa ale bojim o to aby nas AI neprekonalo.Nakoniec by potom AI vyrabalo aj hry.
Me obcas prijde , ze AI je delana podle inteligence CoD2 hracu...nadruhou stranu lepsi nez kdyby nam tu vladnul Skynet.
že by to byla hra jen pro degenerovane lidi?
oWned :D co jsem byl naposled na CoD 2, tak se mi zdála komunita lepší jak dřív. :)
FIFA 07 08...
Co takhle Crysis tam se mi zdála UI taky dobrá... Lepší jak ve f.e.a.ru
dobrej článek ale mohlo by to bejt trochu víc rozvinutější
dobrej článek....i když mě osobně AI moc nezajímá,hraju stejně jen MP
ale co takhle kouknout na ai do ceskycj lhu a haju co takova mafie i kdyz ta moc na AI neni ale hidden and dangerous 2 maj treba vymazlenou AI
kdyz vidite jak jsou ochotni obetovat jedince aby vas dostali
chtel by sme pripomenou ze mafia byla taky hodne pokrkokova v AI daleko lepci nez např. gta san andreas
Co treba Operace Flashpoit ???
jeste jenom k tem hram jako prislo mi,teda i cetl jsem ze ve hre MoH:Airbone je ta inteligence na dobre urovni...nevim ale kdyz jsem to hral mel jsem z toho dost dobre zazitky..:)..
....něměl jsem s ním zatím čest, ale co jsem viděl z videí ohledně AI, mě trochu šokovalo. Zcela normální záležitostí se stalo, že se kolega z Wermachtu kryl za stejným stolem jako kolega od amerických paragánů a přestřelovali se na 5 cm, nehledě na kamikaze tendenci spolubojovníků.....
Jinak, jsem si nemohl nevšimnout, že si tu zase někdo vzal do úst CoD, jen nad tebou kroutím hlavou chlape, ale je pravda, že ona AI je v celé sérii CoD řešena, jak už bylo naznačeno v článků, právě jejím zvyšováním skillu a přesnosti míření.....
chlapče, AI a fyzika má pramálo společeného !!! uvedu příklad: dva lidé, např ty a Einstein zakopnou o úplně stejný schod, ovšem pád ani jednoho z nich není definován, ba dokonce ani nijak nesouvisí s jejich inteligencí. A nebo mi snad chceš tvrdit že si Einstein jen odře loket protože je jeho iq pravděpodobně vyšší než tvoje, zatímco ty si zlomíš obě ruce a ukousneš jazyk
good
jj zajimavy clanek davam 100%
Normálně si tak dlouhé články nečtu ale tenhle je zajimavý, já se z toho dozvěděl dost :) 100%
vseci pisou ze zajimavy clanek dozvedeli se dost ale dyt tam je spis jen takovy shrnutijaka byla AI v hrach.....podle antonace sem cekal lepsi clanek...
pitel taky nemluvil o srovnani AI, ale o tom, ze ho vice zajima realisticky pad predmetu, lepe receno fyzika ve hre...
zpet k AI, jako kazda spravna AI by mela byt zalozena na stavovym automate, tzn. jakeho si cyklu, po kterem postava ve hre chodi a pri detekci nepritele vyhodnocuje urcite polozky (pozice sebe, pozice nepritele, mnozstvi naboju ve zbrani, typ zbrane, ....) a podle nich se rozhodne do kterych z dostupnych cest vleze (skoci za barel, vejde za roh, skrci a strili, utece zpet apod..). Tohle cele je samosebou dosti obtizne vytvorit, uz jen proto vlastne pridat podnety, ktere jsou momentalne aktivni. Myslim si, ze prave z tohoto duvod nebude AI nikdy dokonala, ale maximalne se dokaze stale nejak zlepsovat az urcitou hranici, ktera bude vyhovovat..
Pěknej článek
někdy mám dojem (battlefield, cod), že kdybych hrál s AI tak jsem leckdy na tom líp než s lidma :D :D :D
Co takhle Condition Zero (CS), Supreme Commander, Far Cry???
to byla revoluce - to mu nikdo neodepre ;-)
Ale samozrejme pri padu take zalezi na inteligenci ;o) Jsou lide kteri padat umi a tak spadnou sikovne ze se jim opravdu nic nestane a lide kteri jsou dementni a zlamou si ruce nohy.. ;o) Takze napr.: pri tom padu take zavysi na inteligenci :))
ano myslim ze FEAR mel opravdu skvele propracovanou AI. Dokonce si myslim ze se chovali i podle toho co meli v ruce za zbran... ze kdyz meli pistolku nenabihali proti vam jako napr z brokama.
Když jste sem dali GTA tak me fakt udivilo, proc se tady neobjevil assasins creed ? Vzdyt tam jsou 4 města, která žijí plně vlastním životem, reagují na vás, např. když lezete po střeše nad nimi tak říkají, To je ale podivín... nebo Proč to dělá ? Navíc když vás honí stráže tak někteří občené jen uskakují z cesty, jiní se vás pokusí chytit, a další zase zdrží stráže atd. Já bych řek že tohle by tady určitě NEMĚLO chybět.
mrte
dobry clanek zajimavý
že tu neporovnali AI i třeba z nejakych her - zavodnich, nebo kde jsou letadla - IL 2 sturmovik nebo tak :-)
dozvedel sem se hodne new veci. 5 stars
no vis on nemohl dat kazdou hru sem. v podstate kazda hra vyuziva AI a vymenovat je by trvalo.
A to OFP tam taky byl posun AI nepřítelé se kryli to samí vaši komunikovali atd.... to by si zde taky zasloužilo kolonku
Swat 4 nic?
Já vím, že autor se moc s taktickými akcemi nekamarádí...jinak si nedokáži představit jak se při recenzi mohl vymlouvat na něco s čím já neměl problém.
Ovšem i přes kritiku autora by si to tahle hra zasloužila.
Unreal Tournament... Jak si na tuto božskou sérii mohl zapomenout, která jako jedna z prvních obsahovala přizpůsobivou ai podle skillu hráče... Toto je možná budoucnost, ai se upraví podle tvého stylu hry a ty pak máš rovnocenného soupeře!!!
AI je umělá inteligence ... což dle definice rozhodně žádný člověk nevymyslel a ještě dlouho nevymslí ... plést si pár "tragikomických" skriptů (které se dnes ve hrách použivají) s umělou inteligencí je hloupost. Ano takže jak tomu říkat .. no třeba inteligenční skripty nebo virtuální inteligence ... na tom už až tak nezáleží ...nejde ani tak o slovíčkaření jako o význam.
zajimave
mas pravdu neni to inteligence ale podminky,kdyz se stane tohle a pri tom plati tohle tak vystrel.takze cim vic podminek tim lepsi ai,o nicem jinem to neni(obcas se zakombinuje nahoda nebo napr. povaha bota,ale to je ve skutecnosti vlastne taky jenom podminka). a jinak,urcite bych pridal star wars republic commando,kde muzete tym plne ovladat,ale je dost dobre sam schopny vyhodnocovat situaci a hledat ukryty
meli byste tam dat i Far Cry protoze to jak se tam nepratele chovaj je hodne realny ,rek bych ze i vic nez v Call of Duty 4.
good článek zajímavý
ty jo fakt zajimavej članej diky
sem nedali ten Assassins Creed no, je to fakt bomba hra, je to skvělé jak AI tak i fyzikou. Ale Prostě to muselo dát hodně práce, protože tam jsou ty 4 města, a lidí tak je fakt dost, jasný že každýho občana nedělali zvlášť, ale stejnak, kluci z AC udělali skvělou práci
nekerym hram fakt inteligence chybi
xjohn dobrej članek máš
Co Mafie??? To je taky super hra s good Ai a česká. :(