V tomto článku se podíváme na celou řadu systémů virtuálních realit, někdy nazývaných jako 3D brýle, 3D helmy či helmy virtuálních realit či headsety. V tomto začínajícím odvětví, které navždy může změnit herní zážitek, se zatím žádný termín ještě pořádně neustálil.
Oculus Rift
Nejdiskutovanějších a zřejmě nejznámější systémem určeným pro PC je Oculus Rift. Tyhle 3D brýle mají za sebou dlouhý vývoj, protože museli žádat o finance na serveru KickStarter.com (konkrétní stránka zde). Dosud je podpořilo na 9522 lidí a bylo vybráno téměř dva a půl miliónů dolarů (asi 60 miliónů Kč).
Oculus Rift je prémiovým setem, který vyžaduje High-end PC stroj. První modely mají být vydány již v dubnu, ale ty jsou již dávno zarezervovány a pokud učiníte svou předobjednávku nyní, budete si muset počkat zhruba do července 2016. Koncem roku se pak máme dočkat i speciálních ovladačů s názvem Oculus Touch. Cena je nyní přibližně 19 000 Kč.
Brýle mají integrované sluchátka, takže bychom neměli vidět jen 3D svět, ale také jej plnohodnotně slyšet. Jaké konkrétní hry budou k dispozici při vydání konzole, jsme vás informovali zde.
Minimální požadavky pro fungování jsou následující (největší výkon je vyžadován od grafické karty):
- Windows 7 SP1 64-bit nebo novější
- Nvidia GTX 970 nebo AMD R9 290 grafická karta (tzn. 4 GB)
- Intel i5-4590 procesor
- 8GB RAM
- HDMI 1.3 video out
- Tři USB 3.0 ports a jeden USB 2.0 port
PlayStation VR
PlayStation VR je virtuálním systémem určeným výhradně pro konzoli PlayStation 4, která má stejného výrobce Sony. Dříve se brýle nazývaly jako Projekt Morpheus, ale autoři zřejmě chtěli dát jasně najevo, že brýle patří ke konzoli. Virtuální systém využívá PlayStation kameru a k dispozici mají být i speciální ovladače, tzv. PlayStation Move. 3D brýle mají být dostupné již v říjnu 2016. Teprve před pár dny však byla oznámena cena, která je stanovena na 399 dolarů a 399 euro. Některé obchody v ČR přijímají předobjednávky již nyní a cena se pohybuje okolo 11 000 Kč.
Nejdůležitější technické údaje:
- Způsob zobrazení: OLED
- Velikost obrazovky: 5,7 palce
- Rozlišení obrazovky: 1920 x RGB x 1080 (960 x RGB x 1080 pro každé oko)
- Obnovovací frekvence: 120 Hz, 60 Hz
- Zorné pole: Přibližně 100 stupňů
- Senzory: Akcelerometr, gyroskop
- Připojovací rozhraní: HDMI, USB
Některé dostupné hry jsou známy již nyní:
- RIGS Mechanized Combat League
- Until Dawn™: Rush of Blood
- VR Worlds
- EVE: Valkyrie
- Tumble VR
- Battlezone
- Robinson: The Journey
- Wayward Sky
HTC VIVE
Další velmi známé 3D brýle byly vyvinuty ve spolupráci s legendárním Valve. Na rozdíl od všech ostatních virtuálních systémů umožňuje HTC Vive pohybování se po místnosti a to díky dvěma laserovým základnám v rozích místnosti. Je tedy snímán náš pohyb a promítán do dění ve hře. Zároveň jsou kromě nás detekovány i různé překážky, které by se nám také měly neznámým způsobem promítnout do hry, takže každou chvíli nevkročíme do zdi či skříně. Přístroje komunikují pomocí vysíllaných paprsků od základen k senzorům brýlí. Brýle obsahují obrazovky s rozlišením až 1200 x 1080 pixelů s obnovovací frekvencí 90 Hz.
HTC Vive bude k dispozici od 5. dubna 2016 a již nyní si lze brýle zakoupit za 24 000 Kč. Za tuto cenu obdržíte kromě 3D helmy zmíněné dvě laserové základny a dva ovladače, každý do jedné ruky.
Sulon Q
Nyní se díváte na méně známé, ale jedinečné 3D brýle v tom smyslu, že není potřeba žádná konzole ani špičkový počítač. Brýle mají fungovat samy o sobě. Vestavěné sluchátka údajně poskytují zážitek z 3D audia a nechybí ani mikrofon s podporou komunikace ve hrách. Bohužel zatím nebyla oznámena cena, ale brýle se mají objevit již na jaře.
Google CardBoard
Google je tvůrcem fenoménu, díky kterému můžete mít vlastní 3D brýle za pár stovek. Stačí si zakoupit kartónovou skládačku (na výběr je celá řada modelů), ze které během několika vteřin složíme kartónové 3D brýle, do kterých vložíme svůj chytrý telefon. Dále si stačí stáhnout ty správné aplikace, případně v internetovém prohlížeči (na telefonu) najít speciální videa a už se můžeme těšit nerušené zábavě. Google zkrátka chytře využil gyroskopu v telefonu, takže při otáčení hlavy se mění i obraz a my máme pocit, že jsme v daném světě. Za druhé je pak využita přepážka v brýlích vytvářející prostor pro každé oko zvlášť. Zároveň je rozdělena obrazovka displeje na dvě poloviny a na každé je promítán trochu jiný obraz, takže výsledný dojem je tak trochu 3D. Takže levé oko nevidí polovinu obrazovky, kterou vidí pravé oko a naopak. V současnosti je k dostání celá řada alternativních brýlí na stejném principu, které jsou třeba i levnější (lze sehnat i za 200 Kč).
Aplikací pro VR je momentálně více pro Android než pro iOS. Google Cardboard jsme testovali s iPhonem 5 a je to velmi zajímavý zážitek. Nicméně bolest očních nervů, popřípadě hlavy na sebe nenechá dlouho čekat.
LG 360 VR
Jste-li majitelé smartphonu LG G5 a nechcete využít klasiky v podobě posazení často těžkého telefonu přímo do brýlí, můžete zkusit 3D brýle LG 360 VR, které se k telefonu připojí pomocí USB kabelu typu C. 3D brýle v sobě mají 1,8 palce IPS displeje o rozlišení 960 x 720 pixelů pro každé oko. Nechybí ani tlačítka OK a ZPĚT, takže lze provádět základní úkony. Dále najdeme 3,5mm jack konektor, který můžeme využít pro ještě lepší zážitek. Vydání je naplánováno na duben. Cena zůstává neznámá.
Samsung Gear VR
Ve spolupráci s Oculus vznikly jedinečné 3D brýle Samsung Gear VR podporující chytrý telefon, stejně jako předešlé dva modely. K dispozici je celá řada Gear VR modelů, které se liší dle toho, pro který model telefonu jsou určeny. Cena vyjde zhruba na 3000 – 3500 Kč a zakoupit lze i speciální ovladač jménem Rink, který se obepne kolem dlaně a dále je možné realisticky hrát hry jako je třeba tenis.
Poslední modely berte spíše jako pouhé ukázky existujících typů. Pro mobilní telefony se totiž začíná vyrábět nepřeberné množství různých brýlí z odlišných materiálů, s odlišnou odolností a pohodlím. Tomu odovídá i cena, která se pohybuje asi od dvou stovek až do několika málo tisíc. Pro plnohodnotné virtální systému si ale šáhneme mnohem hlouběji do kapsy, zatímco výsledky jsou nejasné, protože k dispozici není moc reakcí lidí, kteří měli možnost si je vyzkoušet.
O své případné dojmy a zkušenosti se nezapomeňte podělit v komentářích níže. Vytvořili jsme také anketu, ve které můžete vyjádřit, který systém se vám nejvíce zamlouvá.
v anketě mi chybí volba:strčte si to doprdele:)