Když Google oznámil vystoupení na herní konferenci GDC (Game Developers Conference) a hovořil o budoucnosti hraní, většina z nás od Googlu očekávala vlastní online obchod s hrami nebo nějakou tu konzoli. Málokdo však počítal s tím, že Google opravdu může přijít s něčím, co zatřese se samotnými základy herní scény. Dočkali jsme se totiž nové platformy Stadia, která v budoucnu za určitých okolností může nahradit herní počítače, a dokonce i konzole.
Jak Stadia funguje? Jednoduše využije principu podobného tomu, jak se běžně používá pro přístup k fotografiím, videím či hudbě. Hudební služba Spotify již nabídla podobný koncept na poli hudby – jednoduše stačí zaplatit měsíční poplatek a všechnu hudbu máme k dispozici zdarma. Žádné zdlouhavé hledání hudby, nakupování, stahování a zase mazání. Vše máme k dispozici jednoduše a okamžitě.
I služba Stadia nabídne vše ihned. Hry již nebudeme hledat na internetu, dlouze stahovat a instalovat. To byl někdy problém zvláště v posledních letech vlivem stále zvětšujících se her, kdy největší hity klidně mají 60 GB. Odpadnou i neustále aktualizace. Nebudeme již řešit ani hardwarovou náročnost a případně zažívat otravné sekající se hry. Stadia totiž bude mít hry nainstalované na svém cloudovém úložišti, kde hra zároveň bude spuštěna. Nám jednoduše pošle pouze video a audio z probíhající hry, a naopak bude přijímat naše povely co se týče ovládání. Stadia tak navazuje na dřívější experimenty Googlu, který testovat zpřístupnění her jiným zařízením již v projektu Project Stream (dříve známém jako projekt Yeti).
Stačit nám tak bude poměrně málo výkonný stroj, obrazovka a stabilní připojení k internetu. Google slíbil již při letošním spuštění možnost hrát ty nejlepší hry, avšak zmíněn zatím byl pouze připravovaný titul Doom Eternal. A co víc, hry máme mít k dispozici v rozlišení 4K s podporou 60 snímků za sekundu, HDR i prostorového zvuku. V budoucnu máme dokonce očekávat 8K a 120 FPS a více. Takové rozlišení samozřejmě zobrazíme pouze v případě, že to naše obrazovka zvládne.
Obrazovka to přitom nemusí být pouze od našeho PC či notebooku. Stadia totiž bude podporovat také tablety, mobilní telefony či televizní obrazovky, kde už však zřejmě bude zapotřebí Google Chromecast. Hru tak můžeme hrát opravdu kdekoliv a dle údajů z konference dokonce přecházet mezi platformami mrknutím oka. Hrajeme na PC, ten vypneme, nastoupíme na autobus a můžeme pokračovat v hraní v mobilu. Nebo uvolníme televizi rodinnému příslušníkovi (kvůli ordinaci v růžové zahradě) a můžeme jít hrát na PC. Sledujeme-li gameplay nějaké hry na Youtube, máme mít dokonce možnost jediným kliknutím sami hru začít hrát. Přímo ve videích mají být totiž dostupná tlačítka s nápisem „play now“ a fungovat to má i s náročnými hrami – na konferenci byl například zobrazen Assassins Creed: Odyssey. Dle ukázky bylo možné přejít do hry během asi dvou vteřin.
Pro streamy je důležitá také nová funkce Crowd Play. Ta vytvoří tlačítko, skrze které se diváci mohou připojit přímo do sledované hry, ačkoliv počet takových míst bude samozřejmě omezen. Jako příklad byla zmíněna hra NBA 2K19. Zmínit musíme také službu State Share, která vytvoří odkaz, skrze který ostatní hráči mohou najet do hry, kde uvidí vše, co viděl původní hráč – včetně inventáře, okolního prostředí či vzhledu. To by mohlo znamenat konec zdlouhavého popisování různých situací a itemů.
S tím se samozřejmě pojí otázka, jak hry na TV (a případně mobilu) budeme vlastně ovládat. I na to Google myslel a představil nový gamepad, který se na první pohled neliší od gamepadů nám dobře známých konzolí. Ovladač však má i dvě speciální tlačítka. Jedno slouží k okamžitému sdílení naší hry na Youtube. Druhé slouží k přístupu ke Google asistentovi, takže případnou pomoc/podporu dostaneme okamžitě. Ovladač bude k dispozici ve třech barvách – bílé, černé a namodralé. Gamepad bude vybaven i mikrofonen, sluchátkovým konektorem a Wi-fi technologií.
Řadu důležitých věcí ale bohužel stále nevíme. Netušíme například, ve kterých konkrétních regionech služba bude při spuštění dostupná. Dle prvních informací to vypadá, že Česká republika mezi nimi nebude. Taktéž by stálo za to vědět, zda Stadia umožní hrát všechny známé hry za jediný poplatek, což by byla poměrně novinka, nebo zda si hry budeme muset kupovat. Samozřejmě může jít i o nějaký kompromis, na kterém fungují i dnešní placené služby – tedy některé hry dostaneme na měsíc zdarma, jiné si můžeme zakoupit.
Důležitou otázkou je také cena. Pokud si máme pronajmout špičkový herní počítač, který rozjede i nejnovější hry ve 4K při 60fps, bude muset mít stroj jen ty nejlepší dostupné komponenty. Pokud bychom si s tím pronajali i všechny áčkové hry, pak těžko říct, jaký poplatek by musel být, aby pokryl všechny výdaje.
Pro vývojáře jsou dle všeho nachystán prostor pro vývoj a na oficiální webu je dokonce uvedeno, že jde o jednu z nejvýznamnějších vývojářských platforem na světě a mluví se i o vývojářských nástrojích příští generace. Vývojáři zároveň nemusí řešit případné hardwarové omezení na straně hráčů, protože těm Google zajistí ten nejlepší hardware. Zdá se, že vývojářem se nyní může stát každý, stačí se totiž registrovat na stránkách Stadia zde.
Oznámeno bylo také nové studio Stadia Games and Entertainment, které povede zkušená Jade Raymond. Ta jako producentka působila v EA či Ubisoftu, kde stála i za sérií Assassin’s Creed. Výsledkem mimo jiné mají být hry, které budou k dispozici exkluzivně pro tuto platformu.
Rozhodně bude zajímavé sledovat další velké hráče na trhu. Pokud totiž například budou hry k dispozici skrze měsíční poplatek, mohly by na to doplatit online obchody jako je například Steam nebo Epic Games Store. Jenže právě Epic Games, stejně jako Unity a Cryengine, již vyslovili svou podporu tomuto projektu. Oznámeno bylo i partnerství s AMD.
S představením nové platformy Stadia se samozřejmě spustily i oficiální stránky, stejně jako Youtube kanál, na kterém již jsou k dispozici parádní videa ve 4K. Pokud tak chcete mít absolutní přehled, samozřejmě doporučujeme tyto místa sledovat. Princip platformy také zamezí jakýmkoliv cheatům, což je samozřejmě obrovská přednost. Zároveň tato služba nezaujme hráče, kteří jsou zvyklí hry stahovat a hrát zdarma, takže těžko budou platit například 1500 kč měsíčně.
Stadia může být revolucí, ale také propadákem. Stejně nadějně vypadala například i sociální síť Googlu – Google+, která však skončila neslavně. Stadia může nalákat mnohé, avšak bude záležet i na podpoře vývojářů a na celkově ceně této služby. Stadia bude dostupná ještě letos v USA, Kanadě, Velké Británii a Evropě.
Budou muset vznikat serverová centra. Vidím podobnost jako u konzole PS4, taky běží část hry na serveru a část hry v ps4. Nebo FLASH hry, podobně které už jsou, hra má např: 30gb ale do počítače jsem si stáhnul třeba kolem 20Mb... A hratelnost byla zvyknutelná... Menší citelné zpoždění, ale určitě to má budoucnost... Pouze záleží na cenně provozu a utáhnutelnosti uživateli... Určitě nebude stát ovladač víc jak 2000kč, takže jako u ps4, jenom ten má touchpad a vibrace, a tlačítko pro nahrávání videa a sdílení má taky... Válka mocností, kdo nabídne lepší a bezpečnější možnosti při/pro hraní, a samozřejmě jednodušší(tady stačí ovladač/žádný stroj(ps4, počítač,..)dál přenášet v baťohu. Určitě v budoucnu udělají vitríny pro hraní.. Tak alespoň to bych si pak přál. Máte čas ve městě? Mezi schůzkama hodina, tak si zahraji, pokračuji, kde jsem skončil, pak to dohraji doma.. To má budoucnost.