Úvod
Solid State Drive představuje datové úložiště, které pro uchování informací využívá paměťové čipy. Od těch, které známe z klasických počítačových DDR pamětí, se liší v tom, že si zachovají svůj obsah i po vypnutí počítače, tedy po odpojení od napájení. Disky, jež využívají čipy SRAM nebo DRAM tuto vlastnost postrádají a můžeme se setkat s jejich označením jako RAM Drive.
Kromě toho, že termín solid-state odkazuje do oblasti polovodičové fyziky, v současné době především odlišuje tato zařízení od klasických elektromagentických disků. SSD neobsahuje žádné pohyblivé části, což ve výsledku snižuje přístupové doby a zaručuje vyšší mechanickou odolnost. V neposlední řadě patří ke kladům této technologie také tichý chod a minimální zahřívání.
Vývoj
S prvními předchůdci SSD zařízení jsme se mohli setkat již v době elektronkových počítačů. Tehdy jejich masovějšímu rozšíření zabránil rozvoj bubnových datových úložišť, která byla levnější na výrobu. Později v sedmdesátých a osmdesátých letech dochází k implememtaci SSD do superpočítačů IBM, Amdahl a Cray, nicméně vzhledem ke stále vysokým nákladům byla tato technologie využívána zřídka.
V roce 1978 společnost StorageTek vyvinula první moderní typ SSD. V osmdesátých letech Santa Clara Systems přichází s polem jednomegabitových RAM čipů s vlastním řadičem, který emuloval klasický pevný disk. Součástí zařízení byla dobíjecí baterie, která zabraňovala ztrátě dat po vypnutí počítače.
V roce 1995 uvedla společnost M-Systems (nyní SanDisk) své první SSD, postavené na flash paměti. Od té doby úspěšně fungují jako náhrada klasických disků v armádním, leteckém a kosmickém odvětví. Právě tam je zapotřebí vysoká střední doba mezi selháním (MTBF – Mean Time Between Failures), které SSD dosahují díky své odolnosti vůči otřesům a větším teplotním výkyvům.
Zhruba od roku 2008 se dostávají SSDčka do lowendových netbooků a o rok později si razí cestu i do klasických notebooků. V roce 2009 představila společnost OCZ na veletrhu CeBit SSD zařízení o kapacitě 1 TB. S rozhraním PCIE x8 tento disk dosahuje rychlosti přes 650 Mb/s pro čtení i zápis.
Flash architektura
Nejčastější variantou současných SSD disků jsou ty, které využívají flash paměť, podle nichž se často označují jako flash drive. Nepotřebují žádné baterie a svými rozměry odpovídají klasickým 2,5″ diskům, které se používají v noteboocích. Jsou tedy menší než ty z desktopových počítačů, jejichž šířka je 3,5″ (necelých 9 centimetrů). Flash drive je obvykle rychlejší než elektromagnetický disk, ale zároveň pomalejší než RAM drive.
Flash úložiště je vybaveno stejnou vyrovnávací DRAM pamětí cache, na kterou jsme zvyklí u mechanických disků. U dnešních SSD se setkáváme i s dodatečným zdrojem energie, který slouží jako záloha v případě, kdy dojde k výpadku elektřiny. V tu chvíli ještě zařízení dokáže zapsat zbývající data a zamezit tak jejich poškození nebo ztrátě. Obvykle tuto funkci zastává baterie nebo kondenzátor. Některé typy si obsah cache uchovají až do opětovného přívodu proudu.
Výkon SSD lze poměrně snadno škálovat paralelním zapojením více čipů v jednom zařízení. Jediný čip je příliš pomalý kvůli úzké asynchronní sběrnici s šířkou pouhých 8/16 bitů pro zápis a čtení. Další problém tvoří také pomalá doba odezvy. Pokud spolupracuje více čipů paralelně, kvůli rozložení zátěže nedochází k prodlevám při zpracování většího objemu dat.
Například společnost Intel dále zvyšuje výkon svých SSD disků díky obdobné práci čipů jako u klasických disků zapojených v konfiguraci RAID 0, což posouvá hodnoty pro zápis a čtení až ke 200 MB/s.
MLC vs SLC
Flashová SSD úložiště dat můžeme rozdělit do dvou skupin podle toho, jaký druh NAND čipů využívají. Zkratka MLC označuje disky využívající více úrovní zápisu do jediného místa. Dnes najdeme v jedné buňce dva bity. Tento typ se vyskytuje v levnějších výrobcích. U SLC se nachází v jedné buňce pouze jeden bit. Z těchto vlastností nám v praxi vyplývá několik důležitých závěrů.
Vzhledem k principu zápisu do pamětí typu MLC lze na první pohled usoudit, že tyto čipy pojmou větší množství dat a tedy s menším množstvím čipů dosáhneme větší kapacity. Stinnou stránkou je ale rychlost, protože zjednodušeně řečeno nestačí do každé buňky umístit jeden bit, ale hned dva. S touto větší pracností při zápisu se také zvyšuje míra opotřebení, což se v důsledku projeví až desetkrát nižší životností než u dražších SLC flash pamětí.
DRAM architektura
SSD zařízení s čipy klasických DDR pamětí dosahují ještě o něco lepších hodnot latence než flash drive. Pro svoji plnohodnotnou činnost potřebují dodatečný zdroj napájení, který zajistí uchování dat i po dobu vypnutí počítače. Lze je v případě nutnosti rovněž využít pro rozšíření operační paměti. Některé typy DRAM SSD umožňují vyměňovat paměťové moduly a tím zvýšit celkovou kapacitu. V praxi se s tímto řešením ale příliš nesetkáme s ohledem na výrazně vyšší pořizovací náklady, menší kapacitu a v dnešní době již dostačující množství operační paměti v počítači.
Solid State Drive vs elektromagnetické disky
Nastává ten správný čas pro porovnání vlastností obou zcela odlišných technologií pro ukládání dat. Některé klady SSD jsou již zmíněny v úvodu, proto je jen v rychlosti připomenu. Výrazně lepší přístupová doba, z řádu jednotek milisekund se dostáváme na desítky nanosekund. SSD vydrží o dost víc, nehrozí snadné mechanické poškození, protože se zde nenachází hlavičky ani plotny. Protože k zápisu nedochází mechanicky, jsou disky naprosto tiché. Teplota zařízení závisí na teplotě okolního prostředí, tedy odpadá nutnost přídavného chlazení. Není třeba se bát ani velkých výkyvů teplot. Mezi další pozitivní vlastnosti patří stabilita čtení i zápisu. Při dlouhodobém kopírování dat nedochází k postupnému snižování výkonu. SSD není ovlivněno fragmentací, protože se nečeká na vyhledání potřebných dat čtecí a záznamovou hlavou klasického disku.
Mezi nevýhody SSD patří v současné době především vysoká pořizovací cena. To se týká nejen dražších SLC disků, ale i těch levnějších MLC. Kapacita, kterou za takovou cenu pořídíme, je ve srovnání s elektromagnetickými disky nesrovnatelně menší. Určitě nepotěší ani skutečnost, že rychlost zápisu ve většině případů odpovídá polovině rychlosti čtení, což je dáno odlišnou šířkou sběrnice pro oba úkony. V neposlední řadě je to životnost, která brání ve větším nasazení SSD. Jak už bylo řečeno, pouze dražší SLC verze mohou v této oblasti konkurovat klasickým diskům. Tento neduh částečně napravuje technologie wear leveling, která již nepoužitelné buňky vyřazuje z provozu a nahrazuje je záložními, jež má každý nový disk k dipozici. Za zmínku stojí i write combining metoda, která by měla ještě více urychlit datový tok s využitím bufferu pro zápis v burst módu (zařízení nezapisuje data kontinuálně, ale až po zaplnění vyrovnávací paměti, což má za následek zvýšení rychlosti). Ta však ne vždy zpracovává úkoly ve správném pořadí, takže výsledný efekt může být zpomalující.
Systém souborů
Protože se SSD funguje od základu jinak, pro jeho efektivnější práci je třeba nový souborový systém. Microsoft vyvinul pro své operační systémy exFAT (Extended File Allocation Table), který dokáže uspořádat metadata souborového systému a clustery pro samotná data na vhodné pozice. S ExFAT dokáže pracovat základní verze systému Windows 7, Windows Vista s aktualizací ServicePack 1 a volitelně Windows XP, nicméně systémový oddíl musí zůstat nadále v NTFS.
Závěr
Uběhlo několik desítek let od doby, kdy se objevily první SSD paměti. Za celé ty roky se technologie dočkala pouze minimálního využití vzhledem k její vysoké ceně, což se změnilo až zhruba po roce 2000, kdy přenosné flashdisky začaly postupně vytlačovat přesluhující floppy disky. Již dříve jsme se mohli setkat se stejnou technologií také u paměťových karet pro digitální kamery a foťáky. Nyní se začíná SSD prosazovat jako konkurence elektromagnetických pevných disků a až čas ukáže, zda obstojí. Kapacita většiny zařízení je v současné době nedostačující pro ukládání obrovských datových objemů, nicméně už teď se dá uvažovat o urychlení systémového oddílu v počítači, vždyť průměrný uživatel by si vystačil i s 32 nebo 64 GB (berme v úvahu 10 GB pro OS a zbytek na programy a hry). Nesmíme ale zapomínat, že pokud zvolíme levnější varianty, může nás v závislosti na využití zařízení překvapit jeho nízká životnost. Pokud k tomu přičteme vysokou cenu stávajících produktů, mnoho uživatelů raději ještě setrvá u svých klasických disků. Nezbývá než výrobcům popřát mnoho úspěchů při vývoji a hlavně snižování cen.
Na úplný závěr přikládáme pro představu aktuální nabídku SSD pevných disků společnosti Intel, které patří mezi špičku. Ceny jsou orientační a včetně DPH.
řada X25-M (MLC) 80 GB: 6 000 Kč 160 GB: 16 000 Kč |
řada X25-E (SLC) 32 GB: 8 000 Kč 64 GB: 17 000 Kč |
Myslim ze na system by to bylo idealni.. jenom ta cena . Az se cena X25-E v 32GB vezi bude pohybovat okolo 4000kc budu silne uvazovat o jeho porizeni.
...dozvěděl jsem se zas něco nového. x)
Na SSD musí lítat systém jak raketa x)
ale ta cena mi moc nevoní
až padne cena, a pak pořídim vanoční dárek pro sebe :)
SSD az bude 500GB SSD za cenu nebo maximalne o 500 vetsi nez stavajici disky tak budu uvazovat o koupi, prozatim maly, drahy a rychlost nevyuziju :-P
Jen ta cena mi nesedí...Nevím kde jste ji vzali,ale když se budu snažit tak 160GB X25-M seženu o 5 tisíc levněji.A když se budu hodně snažit :-D tak se dostanu něco pod poloviční cenu..... Ale jinak super článeček 5*
je to velký pokrok,a cena za pár let klesne a stane se to běžnou věcí jako dnes HDD
hezke ale fakt ta cena kdo is pocka ten se docka a hlavne az ta pamet bude vetsi to teprv bude maras
hezky napsaný článek ale cenu taky nemusim :)
vybornej clanek
a k ty cene radsi nic
ta rychlost šilena:)...ale jak už bylo řečeno ta cena:D:D:D hooodně drahé a zatím aji malá velikost až bude 1TB tak to budou frčky:)
mohli teda ubrat trochu na cene
Jak může někdo napsat že SSD nevyužije? Dejte si jeden SSD o různé velikosti do PC a už nebudete chtít nic jiného. Já mám X25-M 160GB a klasickej disk bych už nechtěl, je to úžasně rychlé ale chápu že je to drahý a většina lidí si koupí klasickej disk třeba 1TB.
jasně, že bych jinej nechtěl kdybych ho měl .. ale 160 GB za dva litry nebo ja nevim kolik, to je zatim opravdu hodně ...
místo toho SSD si radši přidám pár 1000 a koupím celý nový PC
prijde mi ze je fakt přemrštěná proto ja bych si to nikdyn epořídil( za tuhle cenu )
90% obyvatelstva SSD opravdu nevyužije.... zatím...
tím netvrdím že je SSD shit, já pevné částice preferuju kde můžu, převážně co se flash disků týče.
je to super že SSD je ozaj rychly ale ma obmedzeny pocet zapisov na bunku čiže zanik pride určite časom ale je to pokrok ziadne mechanycke otačky aspon to neni nachyne na otrasi ale čo tam spravy magnet :D
Ale SSD je lepši proti HDD určite na operačny sistem a članoj je tiež dobry keby dom nemal Acer One tak sa z SSD memory stretam poprve :-)
Uz sem o tom i neco cetl ale je to celkem drahe jinak urcite hlepsi SSD nez HDD
hmmm velmi pěkny napad každa tahle blbusta je dobra asi až uvidim v obchodě tak si to koupim ;)
musim rict ze budoucnost pevnych disku je urcite za v teto technologii
az casem klesne cena nebude problem si data zalohovat na jiny disk.
100% kazdy hrac uvita tak rychly disk.
cim vyssi vykon / tim vetsi owner
rychlost paradni ale ty love za to
njn vše jde dopředu ale ty peníze za to?
S tou životností opatrně, první bych doporučoval přečíst nějaké články :-)
Životnost jedné buňky je přibližně 1-5 milionů přepisů (závisí na typu). Čili když máte řekněme 128 GB SSD, tak na něj můžete zapsat mezi 128 000 TB po 1 024 000 TB... A to je pro vás málo? Vždyť tolik dat nikdy nezapíšete. Kdybyste ten 128 GB disk 24 hodin denně přepisovali maximální rychlostí 200 MB/s, tak vám stejně vydrží nějakých 15-20 let.
a určitě to bude běžnej disk v dnešních počítačích, který samozřejmě budou taktéž už jinde
Pekny clanek SSD disky maj budoucnost ale me zatim plne postacuji obycejne HDD se SATA II.Jinak clanek zajimavy hodnotim 5/5
Po čase ta cena o něco klesne a bude to mít,,každý,,...Jenže já jsem velmi netrpělivý:D, musím pošetřit a za rok, to snad půjde o něco málo dolů...
je to hezke.. ale ta cena?..
Nedávno sem si jeden koupil sic 64Gb ale na Winy a prográmky to bohatě stačí. Třeba WIN7 se mě nabootuje asi za 15vteřin. Photoshop naběhne za 4sec, 3DSMAX za 6sec... Hry sem zatim nezkoušel ale předpokládám že to taky nebude nijak dlouhá doba :)
Takže kdo ještě váhá nad koupí tak vám řikam: KUPUJTE rozhodně to nebudou vyhozený prachy ;)
Podle mě neni cena hlavní problém. To nejhorší je opravdu nízká životnost disků. (omezený počet přepsání).
Proto jsou většinou SSD využitelné jen v kombinaci s HDD. Nejlépe jen pro čtení - zápis jen výjimečný.
Nechapu tu velikost kdyz za tu samou cenu 17 000 Kc lze koupit flash disk o kapacite 256 GB ktery je jeste k tomu fyzicky 10x mensi, asi tam musi byt jeste nejaka sada cipu atd, ale podle by to mohlo byt mensi
podle mě je ssd disk nejlepší je rýchlý a halvně spolehlivý
trvat dlouho, než to bude součástka mého PC, cenově jsou drahé, navíc si myslím, že průměrná trvanlivost HW dílu PC je do dvou let, takže nevidím důvod prachy vyhazovat za taku pičovinu, myslím že komp si tím extra nikdo nezrychlí stejně....
zabruste taky na jiny vyrobce, zkuste treba kingston ssdnow v+, se srovnatelnejma parametrama, ale cca o 1/3 levnejsi, sam mam 2 ssd zapojeny do raid, a je to takova parada, ze jinej systemovej disk nez ssd uz nikdy nechci
vyhoda je ze se nazahrejva tolik jak plotnovy a k tomu je rychlejsi jenze trosku vic stoji atd.... toto jsme se ucily ve skole. budoucnost toto vazne bude jestli nevymysli lepsi zpusib uchovavani dat
Tohle by se mi hodilo když dělám s videem.
až budou dělat aspoň 500gb tak si to pořídim
je to dobrá věc, ale dokud to budde tak drahé nemám zájem, ale do budoucna o tom budu přemýšlet, dávám ti za 5
Tak tuhle věcičku mám v plánu pořídit velmi brzo.pohledal sem trochu po netu a 64GB za tři litry není až tak příliš jde sehnat i 256 ale za patnáct
zivotnost HW v PC je prumerne 2 roky. S tim bych nesouhlasil, muzes rict, zivotnost mechaniky, nebo HDD ... ale ne PC. Navic, tady nejde o zrychlovani PC, jestli tim myslis zvysovani pracovni frekvence. Jde o nejlepsi, nejrychlejsi a nejspolehlivejsi zpusob pro uchovavani dat. Je to zajimavy ale neco se mi na tom nezda. Neumim si predstavit ze by bylo na tak malym chipu integrovano treba 1,5 TB coz je dnes uz realna kapacita pro disk. Podle me tam bude problem se spolehlivosti pri tak velke kvalite. A rozhodne tato technologie pro nas, kupce neni nejlepsi. Protoze je tam plno "svabu" (chipu) s mnoha vyvody. A jelikoz s rostouci kapacitou poroste pocet chipu a vyvodu, tak cena pujde rapidne nahoru a tyto vyrobky se pak na trhu neuchyti. Hned tak to mit kazdy nebude.
tak je to opravdu dost dobrá věc.....sice nejsem žádný odborník, ale docela se mi to líbí.....ale docela dost drahé
podle toho vydea to vypadá že je to dost rychlý. ale ta cena je dost velká. třeba za rok nebo pul to bude levnější snad o polovinu ;-)
hh soulasim s tebou. Podle mě tam bude háček v tý spolehlivosti, podle mě ty čipy nebudou tak uspůsobený k tomu pohltit tolik dat, podle mě na to technologie těhle čipů ještě nemá pohltit takový množství dat jako třeba 1 a víc tera, jsou sice rychlý ale řekl bych že spolíhat se na ně nemá moc smysl....jsem laik takže čekám nějaký šílený narážky .) mňo a ta cena podle mě neklesne ani za 3 roky na cenu která by se rovnala dnešním normál HDD :) ptže je jasný, že tam bude hodně much...
ja si rikam v tomto take laik. A take souhlasim s tim, ze chipy nepojmou tolik dat a taky verim tomu ze jejich cena neklesne ani za 3 roky na takovou hranici, aby byly dostupne pro nejsirsi verejnost. Verim v to, ze jednou nahradi klasicky plotnovy HDD, ale bude je treba jeste hodne upravit. Jejich rozmery jsou male, integrace vysoka, coz zajistuje rychlost zapisu i cteni, uz dnes maji napriklad mechanismus smart, podporuji sata...ale stale je tu omezena zivotnost kvuli specialni strukture pametovych bunek prave kvuli pomeru velikost/kapacita. Az vyrobci doladi zapory tohoto typu a nejakym zpusobem klesne cena, coz chce taky HW vyresit, tak bych si dokazal predstavit, ze by zastoupily klasicke HDD.
Nevim asi bych rek se mi ta karta az zas tak hodit nebude !!!! ale jeste si to rozmyslim
to je na me fakt moc drahy... zustanu radsi u normalnich pevnych disku :) jinak super vec :)
Je jasný že vývoj stál obrovské peníze ale
běžný človíček si to asi nekoupí hned tak rychle.
čistě teoreticky je možné vytvořit ssd i s 2T.... možné to je,ale kdo to bude financovat, zvyšování kapacity jsou ty poslední výkřiky co toto odvětví potřebuje... klíčem je ale ustálení SSD a vytlačení HDD. Což se jen tak nepodaří, proto SSD zůstanou ještě pár let jen systémovými disky a jako záloha dat budou velké HDD...
životnost disku je pro průměrného hráče, uživatele, stahovače a producenta shodná s HDD... Bohužel HDD má předpoklad funkce celoživotně, za ideálních podmínek, což pro SSD neplatí.... (tám nemyslím že HDD vydrží věčně, také vydrží jen z pár desítek let, ovšem samotné uložiště dat dokáže vydržet kurevsky dlouho, až do jeho rozkladu, protože ikdyž neběží mechanika, k datům na pásce se dostaneš, k datům na zničeném čipu těžko....)
aby sem se vmísil do debaty, tak SSD disky už se dělají o velikosti až 2 TB. Sice je to za pouhých 5000 USD, ale přece existují :)
http://www.extrahardware.cz/ocz-nova-z-drive-se-zalohovanim
no neni to spatne ale dost drahe co myslite vy?
je to na prd kdyz s spocitate jak dlouho vam to vydrzi tak davam ruce pryc date tu cenu a mate to na par let sice rychlejsi ale na menis dobu HDD vydrzi minimalne 15 let az pridou s necim lepsi co vydrzi at daj vedet :D
tak tohle me dost upotalo a bud do toho pudu brzo nebo az trochu opadne cena:) jinak dobrej clanek
taky bych do toho šel ale bude to drahy jak ...
Kdyby to nebylo tak drahý hned bych do toho šel
Tato věcička se mi moc líbí časem do ní půjdu.
Až klesne cena budu o něm uvažovat :-)
Příštího kompa jen s SSD
Tak tole si urco vbudoucnu koupim az budu mit nejaky prachy zase ale du do toho.
no až mě to někdo koupí, tak to vyzkouším.. :D :D :D
az budou prachy SSD pude dom :)
nak z toho nejsu moudrej, ale nez si na to mi obycejni wydelame,tak mam este spoustu casu
Vypadá to na žhavou novinku co posune laťku disků o něco výše ale cena je moc veliká:-)
nevipada to spatne ale asi je to moc drahy ale ma to budoucnost
na to fakt jako nemam radsi budu mit krapa ale levnyho
dobre ono ze ano je
Tak disk to může být solidní, ale spíše pro programátory a lidi co potřebujou sakra rychlí disk, ale mi običejní lidi co celodeně stahujeme a paříme nebo koukáme na filmy atd... to není, chtěl bych vidět jak by mi to nahradilo 1TB disk, asi těžko. Pamatuju si asi tak v roce 2002 - 4 byl ještě klasický disk HDD o velikosti 40GB za dobrých 3.000 a co dnes??, to už ani není a jsou SATA disky a 1TB seženete pod 2.000. Jak říkám na toto si počkáme hodně dlouho, ale lidi co pracujou na PC nebo NB to určitě budou využívat když nepotřebujou velkou velikost.
Pomalu se vše posouvá v před ale tempo na vývoji takovejhle věciček pomaru nabírá obrátky...
různé typy pamětí mají různé výhody, co si budeme namlouvat, velká paměť nebude rychlá a rychlá paměť nebude velká. Tyto dvě věci se navzájem vylučují. Vezmeme-li v potaz běžného uživatele co dělá nějakou kancelářskou činnost, občas nějakou tu gamesu, tak pro toho je SSD skvělá volba. lidé trochu zdatnější ovšem potřebují něco lepšího a tím ještě pár let budou klasické disky.
do nekoliak let už klasické HDD nebudeme ani znát
tvl 32 gb za 2500 :-O
ps ty co hovoris ze nanic tak niekto chce mat tichy pc a taky hdd je dost hlucny:} ak mas kvalitne a tiche ventilatory tak ten hdd uz je potom znat a navise ak je to rychlejsie no pockame par let a uvidisa ako to pojde a ci to nejaky ten znami kupi a uvidim na vlastne oci:}}
to je hodne husty :D mozna si to koupim, libi se mi to :-)
možná dobrá varianta,jako náhrada za HDD...
Kdyby byly peníze a na něco bych to využil tak bych si jej koupil ale pro domaci vyuziti je to zbytecne se mi zda
O tom sem už slyšel :) já na to míít
az budou mit 500Gb za nejakou dobrou cenu tak ji beru :)
nepochybne budoucnost
beru
dobry, super:D
hehehehehe najs :-D
za ten 160 GB disk mám celý PC :D
To je moc drahý :-)
ale ta cenna?!!! Ještě počkám.
drahé..160gb za nejakych 16000,- mi fakt nestojí zato
nepochybne budoucnost
Do notebooku super vecicka, pro stolni pc je vysoka cena
jsem spokojenej se starýma diskama
Ale zajímalo by mě kolik by to stáálo :d
Kdo jej jednou vyzkoušel jako systémový disk, nechce už nic jiného
Nahrada za HDD to mozno bude, ale urcite ne teraz. Vsetci radsej s kupenim pockaju, jak to pojde dalej. Hlavne s cenou. Ale urcite je to kvalita 5/5
pěkný a drahý ale to je otázka času kdy slevní
;)
Až se to povede to bude.