Tak jsme se dočkali. Po dlouhých osmi letech přichází Nintendo s další kapesní herní konzolí. Ano, už tolik let uběhlo od uvedení Nintendo 3DS na trh v roce 2011. V době, kdy hraní na cestách zůstává převážně dominantou mobilních telefonů a jedinou výjimku tvořil samotný původní Switch, vyvolává oznámení Lite verze minimálně pozvednuté obočí. Není tomu přeci tak dlouho, co Sony oficiálně přestalo podporovat Playstation Vita a s společně s ním to vypadalo na konec časů kapesních herních konzolí. Jaké jsou hlavní výhody Lite verze již tak povedené konzole Nintendo Switch a dokáže zvrátit ustupující trend kapesních konzolí?
Samotnou konzoli Switch, doufáme, nemusíme představovat. I tak je potřeba zmínit pár devíz, kterými se klasická verze honosila a na Lite verzi budou chybět. První z nich je dokovací stanice, do které se původní verze zacvakla a přenesla tak svůj obraz na televizní obrazovku. Switch Lite nemá součástí balení žádnou dokovací stanici a ani není možné jej připojit k původní stanici pro hraní na televizi. Je to opravdu čistě kapesní herní konzole.
Druhým rozdílem jsou odepínatelné Joy-cony, které u původní verze šly zacvaknout do sebe nebo do kostry gamepadu. U Lite verze na ně zapomeňme. Ovládací tlačítka jsou součástí těla konzole a díky menší velikosti celé konzole společně s prohozením místa joysticku se směrovými tlačítky na levé straně je držení konzole a hraní na ní mnohem pohodlnější. Konzole také nepodporuje rozšířenou funkci vibrací HD Rumble, která je v původní verzi umístěna právě v Joy-conech. Externí Joy-cony lze ovšem pořád dokoupit a s konzolí spárovat, což je logické vzhledem k mnoha hrám, které využívají právě externí ovladače, například z řady Nintendo Labo.
Když už jsme zmínili velikost, rovnou uvedeme nové údaje. Ano, Lite verze je menší a to o dost. Původní Switch má úhlopříčku displeje 6,2 palce, zatímco Lite má 5,5 palce. Alespoň rozlišení obrazovky zůstává zachováno a to na úrovni 720p (1280 × 720 pixelů). I váha šla dolů z původních 398 gramů na 276 gramů. Výkon konzole má přitom zůstat stejný a ještě k tomu se zvedá výdrž baterie z původních 2,5 až 6,5 hodiny na 3 až 7 hodin v závislosti na vytížení konzole.
Co se naopak nemění, je interní kapacita konzole. Ta zůstává na 32 GB, ale její část zabírá samotný systém. To může být pro mnoho hráčů stále problém. Například jedna z nejprodávanějších her na Switch Zelda: Breath of the Wild zabírá na interní paměti 13,4 GB, takže pokud vlastníme převážně digitální kopie her, znamená to dost velké omezení. Naštěstí i u Lite verze zůstává čtečka microSD karet, takže přikoupení paměťové karty zůstává pro většinu hráčů nutností.
Prvotně byly oznámeny tři barevné varianty – žlutá, šedá a tyrkysová, ale očekává se, že další barevné kombinace na sebe nenechají dlouho čekat (jako například již připravovaná Pokémon verze níže).
Otázkou zůstává, jak velký zájem je o čistě kapesní herní konzoli. Původní Switch má své kouzlo právě v možnosti hraní v pohodlí domova i na cestách. Na druhou stranu se jeho omezený hardware nemůže na televizní obrazovce rovnat stávající generaci herních konzolí. Lite verze s relativně malým 5,5“ displejem je tak cílena na hráče, kteří chtějí hrát jen na cestách. Pro ty zas může být demotivující stále vcelku krátká výdrž baterie. V případě maximální vytíženosti, například při hraní Zeldy, jsou to jen tři hodiny. Naštěstí díky USB-C rozhraní není problém konzoli nabít takřka kdekoli i přes powerbanku.
Již na první pohled je ale jisté, že kromě her si budoucí majitelé konzolí budou muset připlatit za další příslušenství. Rozšíření paměti skrze paměťovou kartu je s kapacitou 32 GB téměř nutností, stejně tak přikoupení Joy-conu pro ty hráče, kteří chtějí hrát třeba ve dvou lidech na jedné konzoli. Jelikož v základním balení není žádný cestovní obal, i ten se bude jistě hodit.
Nintendo Switch Lite u nás vyjde 20. září a prozatím je oznámena mezinárodní cena 199 dolarů, což je o rovných 100 dolarů nižší cena, než za kterou je aktuálně prodáván původní Nintendo Switch.