Úvod
Za pár hodin začne v americkém Dallasu, v hotelu Hilton Anatole již jedenáctý ročník velmi populární LAN party QuakeCon. Letošní turnaj s dotací 100 000 dolarů bude zaměřený samozřejmě na hry od id Software, a to na Quake 4 (soutěž jednotlivců a turnaj dvojic) a RTCW: Enemy Territory.
QuakeCon je největší BYOC LAN party na americkém kontinentě s kapacitou 1800+ míst na které si může zahrát každý, a to zadarmo, bez jakýchkoliv vstupních či registračních poplatků.
O konání letošního QuakeConu se vedly dlouhé dohady a dlouhou dobu nebylo vůbec jisté, jestli se jeden z nejdéle fungujících LAN turnajů letos vůbec uskuteční. Nakonec přispěchali organizátoři na poslední chvíli s oznámením, že se i letos v termínu od 3. do 6.srpna klasického QuakeConu dočkáme. Vidina dobrého turnaje, a pochopitelně i lákavých cen, přivábila do Dallasu prakticky celou současnou světovou Quake 4 špičku, ale o tom až později. Pojďme se nejprve na následujících řádcích podívat do historie celé akce. Zmapujme si společně úplně první QuakeCony a připomeňme si slavné vítěze a klíčové zápasy let minulých.
Historie
Těžké začátky
Nápad na úplně první QuakeCon se zrodil v myslích skupiny fanoušků, kteří se pravidelně scházeli na IRC kanálu #quake. Po vydání prvního Quaku dostala tato skupinka nápad na zorganizování herního setkání v nějakém z početných hotelů v Dallasu. První QuakeCon v roce 1996 byl velmi komorní akcí, které se zprvu zúčastnilo 30 lidí a ke konci víkendu se jejich počet rozrostl až na 100. V hotelu Best Western, který se nacházel nějaké dvě míle od kanceláří id Software, se hrál většinou Quake 1 nebo Doom a hráči si sami zorganizovali i menší turnaje ve kterých se hrálo o drobnosti jako herní trička apod. Velké překvapení pro všechny zůčastněné bylo, když se na akci zjevil samotný John Carmack s celým týmem id Software a téměř hodinu společně s hráči žhavě diskutovali nejen na téma svých her.
V roce 1997 se QuakeCon, již pod záštitou id Software a Activision, konal v hotelu Holiday Inn a kromě větší hráčské účasti se mu dostalo i masivnější podpory ze strany internetových, ale i jiných médií. Rok následující byl pro QuakeCon rokem, na který by organizátoři, ale i fanoušci celé akce nejradší zapomněli. Celá soutěž se totiž uskutečnila ve spolupráci s tehdy se rozbíhající společností CPL. Bohužel turnaj uspořádaný roku 1998 postrádal pevnou ruku organizátorů dvou předchozích akcí, a tak se o něm mluví jako o nejhorším QuakeConu vůbec.
Slavná éra
Rok 1999 se pak pro QuakeCon stal v lecčems zlomový. David Miller a Paul Horoky, velcí fanoušci Quaka a lidé stojící na pozadí úplně prvního QuakeConu v roce 1996, kontaktovali zástupce id Software a přemluvili je k zaštítění celého turnaje. Vůbec poprvé se tak QuakeCon dostává plně pod správu hochů od id, což s sebou neslo řadu výhod, a to především masivní příliv sponzorů v podobě velkých světových značek. Divácká účast poprvé převýšila tísicovou hranici a model QuakeConu 1999 jakožto LAN party byl poté úspěšné kopírován roky následující a upravený koncept takto uspořádaného turnaje převzala řada dalších organizací.
Všechny další QuakeCony uspořádané od roku 1999 byly čím dál tím větší a stávaly se v celosvětovém měřítku velmi populárními. V roce 2000 se také poprvé na QuakeCon dostaly přednášky o hrách a na místo přijely i herní vyvojáři, aby prezentovali svoje nové hry. Turnaj v posledním roce tisíciletí zároveň znamenal odchod David Millera a Paul Horokyho z pozice vedoucích mužů organizačního štábu, který každoročně QuakeCon připravoval. Tito dva byli nahrazeni Johnem Carneym, jenž se ujal role výkonného ředitele a Brianem Davisem v roli ředitele organizace. Formát QuakeConu z roku 1999 byl na turnaji v roce 2000 dále vylepšen a doveden prakticky do podoby, v jaké se nachází QuakeCon v dnešních dnech.
V roce 2001 se QuakeCon poprvé dostal do amerického celonárodního tisku a zájem o účast na této LAN party skoro čtyříkrát převýšil celkovou kapacitu, která byla stanovena na 1250 BYOC míst.
I rok následující přinesl pro QuakeCon mnoho dobrého. Soutěž byla tentokrát dlouho dobředu plánována a hráči se tak mohli těšit na řadu zajímavých turnajů. Poprvé v historii na seznam hraných her přibyla hra Return to Castle Wolfenstein a došlo také k prvnímu ročníku neoficiálního turnaje dívek v Quake 3 Arena pod názvem “Miss QuakeCon”. Rok 2002 byl zajímavý i z hlediska kvalitně obsazeného a velmi štědře dotovaného mužského Quake 3 Arena turnaje. Šampión z roku 2001, slavný Američan Zero4, vypadl v turnaji velice brzy, když jej ve třetím kole winner's bracket nejprve porazil Fatal1ty a následně v dolním pavoukovi další Američan cha0ticz. Bylo tedy jasné, že QuakeCon s letopočtem 2002 korunuje nového krále v Q3A. Turnaj nakonec ovládl tehdy ještě neznámý Rus Lexer, který dokráčel do celkového finále, ve kterém proti němu stanul jeden z největších favoritů na celkové vítězství, Američan daler. Finálový zápas na prodm6 vešel do dějin především díky hodinu a půl trvajícímu warm-upu, který předcházel zahájení celého duelu. Hned od začátku se Lexer ujal vedení a byť se daler snažil seč mohl, ruského hráče již nedokázal zastavit v cestě za 20 000 dolary, což byla rekordní částka určená pro vítěze turnaje. Na třetím místě v tomto roce skončil slavný Fatal1ty.
QuakeCony následující a jejich vítězové
QuakeCon 2003 s sebou přinesl turnaje v hrách Q3A 1v1, Q3A CTF a RTCW. Pozornost světa a všech fanoušků se pochopitelně opět strhla k turnaji jednotlivců v Q3A. Pokud rok 2002 přinesl objev v podobě Rusa Lexera, pak rok 2003 našel pro Quake švédskou ikonu Z4muze, který to na turnaji dotáhl až do finále, kde ovšem podlehl jedené z největších legend americké Q3A scény Johnu “Zero4” Hillovi, který tak obhájil prvenství z roku 2001 a stal se nejúspěšnějším účastníkem QuakeConů v historii (finálový zápas si můžete připomenout stažením dema). Třetí místo obsadila další známá tvář světového Quaku, Američan Paul “czm” Nelson. Soutěž v Q3A CTF vyhrál tým cloud-9 a turnaj v RTCW opanovali američtí iNfensus. V roce 2003 také pokračoval neoficiální turnaj Miss QuakeCon, který rok od roku nabýval na popularitě.
John “Zero4” Hill * RTCW tým Infensus * Alexei “Lexer” Nesterov
Ročník 2004 mohl být historický, neboť Zero4, na vrcholu své slavy, mohl slavit zlatý hattrick v podobě třetího vítězství na QuakeConu. Ve finále se mu ale do cesty postavil ambiciózní czm. Na první mapě, kterou byla tourney4, si vytvořil tehdy dvacetiletý Paul Nelson již desetibodový náskok, který ovšem v závěru zvládnul Zero4 stáhnout na pouhé tři fragy a mapu musel czm rozhodovat ve svůj prospěch až v samotném závěru. Druhou mapou byla ztn3tourney. Zápas dvou amerických hvězd na této mapě vešel ve známost hlavně díky úvodním třem minutám, ve kterých se diváci nedočkali fragu. Vedení se následně ujal Zero4, ovšem dlouho mu to nevydrželo, neboť Paul Nelson byl v každý moment, kdy se tito dva na mapě střetli, lepší. Král je mrtev, ať žije král, dalo by se zvolat po skončení dramatického finále QuakeConu v roce 2004. Paul Nelson zabránil americké legendě Zero4 v zisku třetího titulu. Zklamaný John “Zero4” záhy po turnaji ukončil svojí bohatou herní kariéru.
Paul “czm” Nelson * John “Zero4” Hill * Jonathan “Fatal1ty” Wendel
(Připomeňte si obě mapy stažením dema – tourney4, ztn3tourney)
Za zmínku stojí i fakt, že v Doom 3 turnaji, který byl na QuakeConu 2004 uspořádaný u příležitosti vydání této hry, zvítězil Jonathan “Fatal1ty” Wendel, když ve finále vyřadil dalera, který se rozhodl nezúčastnit se turnaje v Quake 3 Arena.
QuakeCon uskutečněný v loňském roce pak mnoho fanoušků spíše zklamal, a to především z důvodu, že po dlouhé době zmizel očekávaný turnaj v Quake 3 Arena. Ten byl nahrazen soutěží v Doom3 a Quake 3 měl v roce 2005 “zastoupení” pouze, v tentokrát již oficálním, dívčím turnaji. Za zmínku stojí i “retro” turnaj v Quake 2, ve kterém zvítězil švédský oldschooler PURRI. Turnaj v Doom3 vyhrál fnatic\gopher.
RocketBoy ve finále Doom3 turnaje * Gopher – vítěz D3 turnaje * Pohled na zaplněný BYOC
Současnost
Jaký bude letošní QuakeCon, to nikdo neví. Ve vzduchu visí po nepříliš povedeném minulém roce několik otazníků, které se však mohou již brzy rozplynout, neboť Quake 4 turnaj v letošním roce slibuje být velkolepou podívanou, která by mohla navázat na takřka neopakovatelnou atmosféru soubojů z let 2002, 2003 a 2004.
Do Dallasu se v těchto dnech sjíždí prakticky kompletní světová Quake 4 špička, přičemž si můžeme ty největší hvězdy vyjmenovat:
Cooller
Cypher
toxic
fox
stermy
Fatal1ty
forever
LoSt-CaUsE
Tito hráči se zúčastní nejen turnaje jednotlivců, ale i turnaje dvojic, který bude většina hráčů hrát ale spíše pro zábavu.
Z Quake 4 turnaje pro vás připravujeme aktualizovanou coverage, kterou naleznete pod následujícím odkazem:
LIVE: QuakeCon 2006 Quake 4 reportáž.
Zdroj: GameSpy, QuakeCon, ESReality, Cached, Cyberfight a další
Asi sen kazdyho quakera je podivat se na Qcon, ale cesta za velkou louzi je prece jenom financne trochu neunosna...
Kazdopadne je skoda, ze minulej rok se Qcon zabil trapnym (one year game) D3 turnajem a tenhle rok se zase zabije Q4 turnajem...kde jsou ty zlaty casy Q3 :[
Docela bych chtel videt pohled do BYOCu, co tam vlastne hrajou, v Q4 moc neverim - tolik lidi to nehraje :]]]
jo minulej rok to bylo ubohy ... doom3 je snad jeste horsi jak q4 .... fotky snad urcite nejaky sezenu a hodim k ty coverage ... osobne si myslim, ze klidne mohli, misto ty "tajemny souteze pro divaky" udelat nejakej retro q3a OSP turnaj ...
A nevyhrál tak náhodou Quakecon 2001 fatal1ty???????