Než se pustíme do vyčerpávající analýzy letošního roku z pohledu českých hráčů, můžeme s klidným srdcem říci, že letošek byl pro naše progamery více než příznivý. V Čechách se konaly dvě kvalifikace na prestižní mezinárodní soutěže WCG a ESWC, čeští hráči se ve větší míře podívali i na další zahraniční turnaje, ze kterých přivezli i několik cenných umístění a v neposlední řade došlo k podstatnému zlepšení klubových podmínek, a to zejména u předních týmů, které svým svěřencům v současnosti nabízeji daleko více než jen clantag před nickem.
Náš článek si proto rozdělíme na tři menší kapitoly. V té první se podíváme na onlinové úspěchy českých hráčů. Nutno říci, že o největší porci zářezů v této kategorii se postarali hráči Call of Duty 2. V druhé části se zaměříme na výjezdy českých hráčů a týmů na zahraniční LAN party, a to včetně účasti našich reprezentantů na WCG a ESWC. Konečně třetí kapitolu pojmeme spíše úvahově a nastíníme si, jak se od začátku až do konce letošního roku vyvíjely podmínky, které hráčům nabízely přední české multiklany.
V našem tématu samozřejmě nelze postihnout veškeré úspěchy všech českých hráčů ve všech možných hrách. Zaměříme se proto zejména na hry, o kterých na GameParku v sekci e-Sports píšeme, tedy na Call of Duty 2, Counter-Strike: Source, Counter-Strike 1.6 a Warcraft III.
Významné online úspěchy a účasti v turnajích
Jak jsme uvedli v odstavci výše, o největší porci online úspěchů se postarali hráči Call of Duty 2. Řeč je především o squadech nEophyte (dříve inteRaction) a eSuba, které se jako jediné české týmy dokázaly viditelně prosadit i na evropské herní scéně.
Oba dva kluby se umístily na děleném 7.-8.místě ve čtrnáctém Clanbase EuroCupu, který vyvrcholil začátkem letošního roku. Esubě se následně podařilo toto umístění zopakovat i v patnácté sezóně, která byla završena v září.
Od ledna 2007 organizoval prestižní CoD2 online turnaje i portál Callofduty.se. Pod názvem CODQCUP se každý měsíc pořádal online turnaj, kterého se pravidelně účastnily i přední evropské kluby. Dubnové vydání turnaje se podařilo vyhrát squadu eSuby, který následně uspěl i v červencovém CODQCUPu, kde obsadil druhou příčku.
Skvělým úspěchem českých Call of Duty 2 hráčů je pak druhé místo v prestižně pojatém turnaji národů na Clanbase, kde v modu Search & Destroy dokázala česká reprezentace obsadit druhé místo hned za výběrem Nizozemska.
Zejména v závěru roku se o slovo začaly hlásit i české Counter-Strike: Source kluby, konkrétně opět sestava hrající pod hlavičkou eSuby. Česko-slovenský tým se umístil na dobrém 5.-8.místě v šestnácté sezóně Clanbase EuroCupu. Vidět byl i squad nEophyte, který měl na dosah úspěch v evropské online kvalifikaci pro milionářskou soutěž Championship Gaming Series.
Hra, ve které se tradičně nedaří prorazit na mezinárodním poli, je Counter-Strike 1.6. I letos se žádnému českému klubu nepodařilo výrazně uspět v prestižním online turnaji. Stejně tak byla neúspěšná i česká CS 1.6 reprezentace, a to jak v národním turnaji pořádaném na Clanbase, tak v obdobné soutěži konané pod patronátem ESL.
Nepříznivé renomé českých CS klubů mohl v závěru roku zvrátit celek faberi Bellatores UG, který se ocitnul v závěrečném kvalifikačním kole do elitní týmové soutěže ESL Extreme Masters. V utkání proti francouzským emuLate se ale faB nedařilo, a tak zůstává bilance českých CS1.6 klanů v mezinárodních online soutěžích i v roce 2007 velmi smutná.
Na posledním místě zminíme Warcraft III. Začátek roku vypadal pro české barvy příznivě. Hned dva naši zástupci, Lukáš "humanic" Němec a Michael "Giacomo" Hladík bojovali v základní části první sezóny ESL Extreme Masters. Působení mezi evropskou smetánku však ani jeden z hráčů nedokázal zužitkovat a postoupit do vyřazovacích částí.
Dobré jméno českému Warcraftu pak po zbytek roku dělal kromě zmiňovaného Giacoma ještě Martin "Bonecracker" Hušák. Jak on, tak Giacomo se dokázali pravidelně umisťovat v menších jednodenních online cupech. V závěru roku 2007 se potom Bonecracker pokoušel o kvalifikaci do základní části druhé sezóny ESL Extreme Masters, ovšem obdobně jako CS tým faberi Bellatores neuspěl.
Čeští hráči na turnajích v zahraničí
V nejobsáhlejší části našeho článku se podíváme na výjezdy českých klanů a hráčů na mezinárodní turnaje, a to včetně výprav našich reprezentací na ESWC a WCG. Oproti loňskému roku došlo k výraznému posunu k lepšímu a vidět nějaký český tým popřípadě hráče na LAN v zahraničí nebylo zas tak velkou raritou. Kromě toho se českým týmům na zahraničních turnajích mnohem více dařilo a dokonce jsme byli svědky několika medailových umístěních českých zástupců. Doufejme tedy, že se tento trend podaří udržet i pro příští rok. Z mezinárodních turnajů s českou účastí pocházejí také fotky a videa přiložené k tomuto článku.
S pomyslným štafetovým kolíkem odstartovali v únoru hráči nEophyte. Klub uspořádal pro Counter-Strike 1.6 a Counter-Strike: Source tým nákladnou výpravu na dánský turnaj shgOpen, kde byly přítomné elitní celky nejen z Evropy. Oba dva týmy nEophyte "splnily" svou povinnost, když postoupily ze základních skupin do playoff. Tam ovšem hráči narazili na tvrdší konkurenci a po prohrách s defusekids (v případě CS 1.6 týmu) a n!faculty (v případě Source sestavy) skončili hluboko v poli poražených.
Na další mezinárodní vystoupení některého z českých klubů museli fanoušci čekat až do dubna, kdy se na nizozemskou CrossFire LAN vypravil Call of Duty 2 kádr eSuby. Tým odjížděl na turnaj v pozici černého koně, který může příjemně překvapit. Tuto prognózu eSuba do puntíku vyplnila, když dokázala postoupit až do semifinále, kde ovšem nestačila na Finy z Logitech.fi. V následném souboji o třetí místo eSuba podlehla i Tek-9. Celkově skončil český tým na smolném čtvrtém místě. I přesto se jednalo o významný úspěch českých barev.
O krátké intermezzo před světovým šampionátem v Paříži se postaral hráč Warcraftu Giacomo. Ten se v červnu vypravil na kvalitně obsazený turnaj DreamHack Summer ve švédském Jönkopingu. V ostré konkurenci zejména korejských hráčů Giacomo neudělal ostudu a obsadil dělenou 7.-8.příčku. Ze známějších hráčů Giacomo na turnaj porazil Švéda ElakeDucka, Poláka Terrora nebo jiného švédského hráče WE.JuSt.LiilD.C.
Počátek července patřil jednoznačné světovému šampionátu v PC hrách aka Electronic Sports World Cup, který se konal ve francouzské metropoli Paříži. Z turnaje jsme vám na GameParku přinesli živou reportáž. Z České republiky se turnaje účastníli Petr "Steler" Zatloukal ve hře Warcraft 3, Kryštof "krysa" Černý v Quake 4, Lubomír "MessiaH" Halama v Pro Evolution Soccer 6 a Antonín "Toni" Bláh ve hře Trackmania Nations. Právě posledně jmenovanému Tonimu se podařilo nejvýrazněji uspět, když ve svém turnaji obsadil skvělé sedmé místo. Zbytek českých reprezentantů se neprobojoval ze své základní skupiny.
Koncem července vycestoval Call of Duty 2 squad eSuby na svoji druhou mezinárodní LAN party v tomto roce, a to na Outpost on Fire LAN, která se konala v belgických Antwerpách. Na tuto akci již eSuba jela v pozici jednoho z velkých favoritů na medailové úmístění. Tuto nálepku čeští hráči nakonec potvrdili i v turnaji samotném, když skončili na skvělém třetím místě po těsné prohře s Nizozemci z H2k.Qpad.
Září bylo podobně jako červenec bohaté na výjezdy českých týmů. Počátkem měsíce se do maďařské Budapešti na turnaj BECUP vypravily hned tři české celky, které naši zemi reprezentovaly ve hře Counter-Strike: Source. Jednalo se o squady eSuby, nEophyte a Connexie. Posledně jmenovaný tým obsadil překvapivou (a dobrou) čtvrtou příčku. Neophyte oproti tomu zklamali a skončili až na sedmém místě. Velkou radost českým barvám ale nakonec přichystal celek eSuby, který dokázal celý turnaj vyhrát a postarat se tak o jedno ze dvou letošních českých vítězstvích na nějakém mezinárodním turnaji.
Svůj tým vyslali na evropský turnaj i Necroraisers. Enemy Territory sekce tohoto klubu se koncem září vypravila na kvalitně obsazenou CrossFire Devotii Challenge, která se konala v nizozemském Enschede. Českému týmu se ovšem nepodařilo výrazně uspět – Necroraisers nepostoupili ze základní skupiny.
Na přelomu září a října jsme mohli spatřit Counter-Strike: Source a Call of Duty 2 tým eSuby na italské LAN party ProLAN v Bologni. Zatímco Call of Duty 2 týmu, který v turnaji neměl žádnou konkurenci, se podařilo zvítězit, Counter-Strike: Source tým zůstal za očekáváním a obsadil dělenou 5.-6.příčku.
Říjen byl zasvěcen herní olympiádě World Cyber Games v Seattlu, které se v hojném počtu zúčastnili i čeští hráči. Česká republika měla své zástupce hned v sedmi disciplínách. Naši zemi reprezentovali Michael "Giacomo" Hladík ve hře Warcraft 3, Artem "Artik" Gabriel v Command & Conquer 3, Marcel "Senna" Stružka v Need for Speed, Filip "Dratek" Nechanský v Age of Empires, Radek "C0rcz" Dejman v Dead or Alive 4, Jan "svobyrider" Svoboda v Project Gotham Racing 3 a Martin "ripcurl" Blažek v Tony Hawk's Project 8. Ačkoliv byla naše reprezentace početná, žádný významný úspěch nezaznamenala a hráči vypadli už v základních skupinách. Sluší se ovšem podotknout, že v mnoha hrách obsadili naši zástupci smolná třetí místa, přičemž do další fáze turnaje postupovali vždy první dva hráči.
Tečku za letošními výpravami Čechů na zahraniční turnaje udělal několikrát zmiňovaný hráč Warcraftu Giacomo, který se na přelomu listopadu a prosince vydal na DreamHack Winter, zimní obdobu populárního švédského turnaje ve městě Jönkoping. V konkurenci reprezentantů předního světového týmu 4Kings si Giacomo určitě neudělal ostudu, když dvakrát smolně prohrál s pozdějším vítězem turnaje, Nizozemcem Manuelem "Grubby" Schenkhuizenem. Celkově obsadil Giacomo čtvrtou příčku.
Klubové podmínky v roce 2007
V poslední kapitole našeho rekapitulujícího článku se zamyslíme nad vyvíjejícími se podmínkami profesionálního hraní v elitních českých multiklanech, které se již pomalu mohou měřit i s možnostmi průměrných západoevropských klubů. Neohlížíme se přitom v čase až příliš zpátky (tedy do let 2003-2004, kdy někteří hráči v Čechách dostávali několikatisícové platy), ale hovoříme o situaci, která v Čechách vznikla v posledních dvou letech.
Ještě loni a počátkem letošního roku považovali mnozí hráči za vrchol herní kariéry působení v multiklanu nEophyte. Tento tým až do letoška významným způsobem ovlivňoval nastolené standardy špičkového českého multiklanu, alespoň co se hráčských podmínek týče, neboť jako jediný tým v Čechách disponoval širokou škálou sponzorů a byl schopen svým hráčům hradit účast v českých, ale i ve vybraných zahraničních turnajích. Kromě toho klub svoje hráče motivoval i pestrými bonusy v případě úspěchu na významných českých turnajích a zejména v případě kvalifikace na ESWC nebo WCG.
V průběhu roku ovšem nEophyte o svoji absolutní dominanci na místě "nejlepšího" (rozuměj co se do výčtu nabízených podmínek týče) českého multiklanu postupně přišli a na sklonku prosince můžeme hovořit o tom, že se v Čechách ustálila dvojice či spíše trojice klubů, která výrazným způsobem ovlivňuje standardy, které špičkoví čeští hráči začínají od svých klanů vyžadovat.
Silné portfolio partnerů se přes léto a na podzim podařilo získat eSubě, a to zejména díky úspěchům její Call of Duty 2 sekce. Třetím vzadu, který se na oba dva "giganty" nEophyte a eSubu povážlivě dotahuje, je pak ambiciózní celek faberi Bellatores opírající se především o soukromé prostředky svého vedení.
Pro tyto tři týmy platí, že svým hráčům proplácí cesty a startovné na turnaje v Čechách, ale dokáží také vybavit svoje hráče potřebným příslušenstvím (sluchátka, podložky nebo herní myši). Samozřejmostí je také klubový dres s logy partnerů. Kromě těchto věcí si mohou nejlepší hráči těchto multiklanů nárokovat i účast na zahraničních LAN turnajích. U všech tří týmů je přitom tato žádost spojena i s adekvátními výsledky v domácích soutěžích. Pokud chtějí hráči někam vycestovat, musí si na výsledek tzv. "nahrát", nebo-li přesvědčit vedení multiklanu o svých schopnostech v online soutěžích, a to nejlépe v těch mezinárodních.
Právě možnost vysílat své zástupce na zahraniční turnaje dlouho nebyla v Čechách považována za standartní. Dá se však očekávat, že příští rok bude po této stránce daleko "příznivější" a český progaming tak po klubové respektive sponzorské stránce poskočí o několik příček výše. Je tedy možné, že příští rok budeme na stejném místě hovořit o tom, že v Čechách máme kluby, v nichž panují podmínky srovnatelné i s těmi lepšími, ne-li nejlepšími evropskými multiklany.
konecne neco zajimaveho a ne furt naky recenze
Komentář doplním o to že z mého pohledu udělala velký skok dopředu naše česká Quake scéna.
Quake v minulém roce prošel mnoha změnami a na domácí scéně se začalo tvrdě pracovat.
Jsem hrdej na to že jsem byl na QuakeConu jakožto největší LAN v Severní Americe a omlouvám se za to, jak špatně jsem naši zemi reprezentoval :-))
Jinak výbornej článek a super práce DriverX!
Radost číst
clanek supr ako vsetko od drivera, ale chyba mi uspech FU.SK ci uz na domacej scene(vyhra oboch kval) alebo ich uspech na BECUPE. anyway gj
Že nám příští rok přinese minimálně stejný úspěchy a jsem zvědavej na eSubáky v CoD4:)....
kde jsou ty časy, kdy to nebylo tak o penězích, časy kdy se hrávala CS 1.5
a o UTcku ani tuk ani nic kua to uz je asi vazne mrtvy :D :( :)
#h1tachi - je to ryze jen o ceskych klubech ,)
jinak to nadseni v zaveru, ze se snad cesky kluby posunou nekam vys... to je prehany drivo, cesky tymy nebudou ani zdaleka na urovni evropskych velkoklubu, tot muj nazor. nic za poslednich par let vubec nenasvedcuje tomu, ze by tomu melo byt naopak =)
eyo a joooooo, jsem hlupak sry:P sry drivere;)
je jedna z mála věcí, která mě nechává naprosto chladným :-))
gj, pěkný
Progamer je clovek co ma tolik casu ze si porad jen hraje a v zivote nic nedokaze. Je me vas lito kluci.
PS: Byl jsem taky takovej looser.
no hele, myslim, ze jestli ne pristi, tak minimalne za dva roky uz se to bude dat srovnvat ... esuba a neophyte maj naslapnuto k tomu, aby se takovym "velkoklubem" staly
nevis o cem mluvis :) kdyz to vezmeme do detailu, pak progameri jsou kluci, co si hranim dokazi pomerne slusne vydelat, a tak si nemyslim, ze by to byl nekdo "kdo vubec nic nedokazal" ... v cesky podminkach je progamerem kazdy, kdo se byt jen trochu venuje hrani na te sportovni urovni - tj. ma tym a ucastni se turnaju, mezihernaku atp. ... myslim si, ze kluci, co si dokazi v turnaji vyhrat mys, pravidelne se umistovat na mezihernacich a vyhravat hotovost atp., taky nejsou kluci "co by nic nedokazali" ... zamysli se nad tim :)
.
vsechna videa jsou stara, protoze byla natocena drive, nez byla publikovana, co je na tom k nepochopeni? :)
gj drive!
Nekdo se tu zminoval o UT tato hra neni podporovana uz dobry rok zadnou slusnou smlouvou, az na ty teamu ktere si hodlali UT sekce podrzet a pozdeji je promitnout do UT 3 sekci, coz je vcelku logicke dale je tu jakysi grimmer (opravdu se viditelne vyzna) ktery prohlasuje ze lidi v PG jsou obtloustli dementici, ver mi ze v PG najdes lidi jejichz vek presahuje 25. A zkus si tipnout proc to asi hraje ? PG by se mohlo v budoucnu vyrovnat i jinym sportum uz nyni se muze v klidu rovnat slusnym sportovnim udalostim kvuli CGS ono vyhrat par tech milionu by chtel asi kazdy. Ono ale dostat se na takovou uroven neni jednoduche pane grimmer a az to dokazete muzete tvrdit ze JSOU PG POUZE PREROSTILI ZAMINDRAKOVANI KLUCI S BEĎARAMA na zadku. Jinak nEphici muzou stale diky podpore od sponzoru nabidnout pomerne slusne zazemi navzdory tomu ze see nechazime v ČR. Na druhou stranu momentalne eSuba vlastni napriklad Source sekci ktera porazila 2x za sebou nejlepsi team EVROPY. Mno ale prijeti 1.6 sekce ve tvra faB a to starych jacklovcu byl dost fatalni prehmat !! gl a hf v dalsim roce a jeste jednou GRIMMERE ZHEBNI
Fatální přehmat ze strany eSuby tím, že přijali jackalovce? Si děláš srandu ne ? Ty blázne to je to nejlepší "maso", co mohli urvat pro sebe. Laskavě se podívej na jejich výsledky (především nezapomeň zhlédnout nějaké demo z jejich zápasu) za poslední 2-3 měsíce zpět a uvidíš, že to co tu říkáš není pravda a akorát vznášíš do ovzduší další zbytečný flame.
gj drive , btw: vy ostatni co tu placate nejaky blbosti , nejdrie se prosim zamyslete nad tim co pisete a jestli to ma vubec logiku . Kecat do vseho co je k videni , to umi kazdej blbec ..
Nemozte urobit vypis aj zo Slovenskych uspechov ?
z kama jen jsou ty videa urcite ne z CR tady by nikdo tak nefandil PG hracum tam vseci tleskaji krici skacou to musi byt slusna atmosfera pro hrajici tymy u nas v CR lidi krici a skacou jen kdyz se jim hazi klicenky :X
- Ucast FU.sk na ESWC a WCG, druhe misto FU.sk na turnaji Becup v Madarsku.
- "Z mezinárodních turnajů s českou účastí pocházejí také fotky a videa přiložené k tomuto článku."
...
dobře napsaný článek jen mi příde líto že se na CoD2 kouká jen z pohledu SD hráčů, máme i klany které hráli CtF a byli také dobří jen tam chyběla špetka štěstí a těch LANek.
Jinak jsou to lidé kteří hru mají zvládnutou na dobré úrovni ale v tom "méně" populárním módu...i když by jim takové H2K bo Stheno asi hodne zatopili tak si myslim ze CtF do CoD2 také patří.....
ano mas pravdu, ale plati to v tvym pripade, protoze tys nic nedokazal a proto looserem zustanes :)
Progameři jsou hráči, kteří mají profesionální smlouvy a jsou za to placeni, tudíž jsou progameři, ale hráči kteří hrají a nemají profesionální smlouvy nejsou progameři ! Jsou '' obyčejnými '' Gameři. Je to veliký rozdíl :) Tak važte slova ...
ikdyž si to spousta lidí neymslí je PG24.tv
hlavně bych řek například pořad o starcraftu kdy jsou live vysílány velké turnaje. o této televizi vědi i hráči v zahraničí a je to jedna z mála věcí co český progaming kromě klubů reprezentuje.
viz co jsem psal vyse ... progaming je treba brat i jako moznost hrat turnaje o ceny, o penize ... v momente, kdy platis startovne do turnaje, tak ses svym zpusobem profesionalem ... plat nedostavas, ale mas moznost hrat o hodnotne ceny ... ale striktne vzato je progamer opravdu ten, kdo dostava za hrani penize...
Progamigový ??? lol kdo to psal
to sem asi nepatří co? :/
Grim3rr = OSKLIVE DITE A NAVIC JE TO DEBIL !!!!!!!
PROGAMERI JSOU NEJ FRAJEŘI !!!
to ani ne no koníku ;-*
Kolik lidi v CR si vydela hranim PC her alepson tolik, kolik cini prumerna mesicni mzda u nas? Vydelavani si hranim na pocitaci v dnesni dobe neni mozne nikde, tech par "stastlivcu", kteri meli moznost hrat CGS ci podobne je malo, zanedbatelne mnozstvi vzhledem k poctu hracu. Jen blazen muze zit timto snem. Progaming neni sport a je treba si uvedomit, ze vse, co si prectete (fnatic vyhravaji BLA cup , 50,000€) je jen tresnicka na dortu, ktere nedosahnete. Hodne stesti do noveho roku tem, kteri i presto budou dal zit snem krasne budoucnosti jakozto hrac poc. her.
progaming je sport
progaming neni sport a sportem se nikdy nestane.
tvuj nazor = nazor hlupaka, progaming je sportem at se ti to libi nebo ne
pouze CGS?
Myslim, ze i pred touto smesnou soutezi si TOP10 teamy ve svete vydelali hodne ;) a to nejen na vyhrach...
TOP10 tymy, hraci urcitych sekci. Takove malinkate cisilko.
a verim ze se jeste hodne rozroste po vzoru Koreji....
Progaming je furt jeste mlady odvetvi "sportu" a na to, ze je tu ani ne 10 let uz se da mluvit o vydelavani na slusny urovni, ale porad je to jenom pro ty na uplnym (svetovym) vrcholu. Gaming obecne se jeste potrebuje stabilizovat, najit ty spravny hracsky/divacky platformy (hry) u kterych se vydrzi dyl jak rok nez vyjde pokracovani (viz. SC) a na tom stavet. V dnesnim esportu do "progamingu" zatim moc kecaj distributori samotnych her, coz tomu moc neprospiva...navic je tu xy ruznejch organizatoru, ktery si poradaj vlastni "mistrovstvi sveta" a diktujou hracum co prave hrat (viz CGS CS vs CSS). Podle me nejvetsi vyzvou esportu je udrzet lidi u hrani/sledovani her jeste v dobe, kdy uz zacinaji mit jiny zivotni povinnosti nez jenom parit a obcas zajit do skoly. :] Az bude mit esport hracskou zakladnu od 15 do 40 let a bude se hrat xx let omezenej pocet kvalitnich her (= zadny simulace realnejch lidskejch cinnosti jako fotbal, hrani na kytaru, rizeni auta apod.), tak verim tomu, ze se dockame dokonce i lokalnich lig v kterych si budou moc hraci vydelavat aniz by museli bejt nejlepsi na svete.
Ja sam nikdy zadnym velkym fandou toho boomu kolem progamingu nebyl, protoze jsem videl, ze je to neco jen pro par vyvolenych, ale nezapominam, ze i jiny sporty jeste pred par lety byly vicemene spis zabavou nez vydelecnou cinnosti...
Boha jeho ty ses ale strasnej trouba ..
Kdyby to napsal nekdo jinej, tak to ani nekometuju a dokonce i pochopim.
Ale TY ses tu s nekterymi dalsimi XX mesicu snazil prorazit a udelat diru do progamingovyho sveta (pamatuje si jeste nekdo na mega-projekt Cyber Machines ? - pochybuji ) vyslovene jste zneuzili k vasim ucelum kde koho, kdo se Vam naskytnul (vcetne me osoby a samotnych nEophyte). Tys progamingu tak maximalne dokazal udelat ostudu ktera tu do te doby nemela obdoby a "zkrachovat" .. a ted tu budes hazet svy rozumy a spinu na hrace ?!?! .. loozre!
Ke vsemu tu doslova citujes vetu cloveka, ke kteremu mozna vzhlizis s neskonalym respektem, ale kterej nema ani tu nejmensi paru o co v tomhle odvetvi vlastne jde...
tak kvuli tomuhle sem se musel uz zaregistrovat. Zase si myslim ze at uz to bylo jakkoliv neuspesne, aspon ten dotycny na sebe a na svuj tym dokazal docela dost upoutat pozornost cele sceny za cas kratsi nez sou vlasy skinheada coz je taky fajn :-) - i kdyz nektera by nemusela byt(ale spatna reklama taky reklama). Ale hlavne co sem chtel rict - Myslenka nebyla zas tak spatna. A penize chtej vsichni. Vic penez. I kdyz u hracu ne vzdy opravnene taky fakt. Uroven porad pokulhava vuci jinym zemim ale to je tema milionkrat omylane..Celkove vzato, poradne rozbourit vody progamingu je cas od casu potreba jinak tady usnem :)
programátoři sou dobrý, doufám že brzo vymyslí nějakej snadnej program pro tvorbu her