Příběh fnatic se začal psát v červenci 2004. Původem nizozemský tým zlákal k atraktivnímu přestupu jeden z tehdy nejúspěšnějších UT2004 týmů tgs.extreme a hvězdu Q3 CPMA VoOa. Záhy se tak stal tento nizozemský tým středem pozornosti, neboť jeho “vlajková loď” VoO ničila vše, co jí v Painkillerovi přišlo do cesty. Další hvězda týmu lauke, dnes již legendární hráč UT, také sklízela úspěchy v evropských turnajích, a tak se vedení klanu rozhodlo pro další expanzi. Pozornost nizozemského managmentu jistě nemohla směřovat jinam, než ke “králům” progamingu Warcraftu a Counter-Strike. A zatímco hvězdný CS tým byl ohlášen až na konci června 2005, Warcraft III sekce byla s velkou pompou založena již 6.6.2005.
Úplně první sestava fnatic.WC3 se skládala ze tří hráčů tehdy zaniknuvšího Team 64AMD (Caravaggio, Creolophus, SaSe), dvou hráčů rakouského týmu plan-b (Rholle, SunShine) a tří hráčů, kteří pocházeli z různých špičkových klanů z celé Evropy (RotterDaM – 3wD, Bjarke – MeetYourMakers, Vankor). Do vedoucí pozice týmu se postavil ex-manažer Team 64AMD Trimble, který u fnatic působí dodnes. Takto poskládáný tým se plánoval zúčastnit všech nadcházejících velkých akcí, mezi něž patřilo pařížské ESWC, osmá sezóna WC3L a samozřejmě WCG v Singapuru. Mezi hlavní hvězdy nově zformovaného týmu měl patřit především švédský veterán SaSe, který od roku 2004 sbíral menší i větší úspěchy na světové Warcraft III scéně.
Ještě předtím, než se hráči představili na hlavním turnaji léta, totiž na pařížském ESWC, se Creolophus a SaSe blýskli na největší švédské LAN party DreamHack, kde obsadili první dvě místa, což bylo příslibem pro pařížský turnaj, který startoval za několik týdnů. Na ESWC se hráči fnatic prezentovali sympatickým dojmem. Nor Creolophus fantasticky vyhrál svojí skupinu a do další fáze postoupi i dánský reprezentant Bjarke. Ani další hráči fnatic však neudělali ostudu. Ve skupině smrti se nečekaně dobře umístil řecký stratég Vankor, když obsadil první nepostupovou příčku. Švéd SaSe si ve skupině s českým hráčem Giacomem taktéž zajistil postup do další fáze turnaje. Z druhé skupinové části na ESWC ovšem do čtvrtfinále nepostoupil žádný z výše uvedených hráčů. Přesto se ukázalo, že vedení fnatic vybralo kvalitní hráče s velkou perspektivou.
Několik týdnů po ESWC pak tým postihla první změna, když po aférce se smurfingem za kanadský tým Keepers of Destruction, byl tým nucen opustit ruský hráč Caravaggio. V následujících měsících se pak jen potvrzovaly prognózy o velkých ambicích fnatic.WC3. O velké úspěchy se staral především Švéd SaSe, který se dokonce účastnil i jedné sezóny World E-Sports Games (WEG), kde se dostal mezi nejlepších osm.
Na sklonku minulého roku se stratégové z fnatic opět ukázali ve skvělém světle. Na prestižním World Cyber Games 2005 v Singapuru se podařilo výrazněji uspět Vankorovi, který ve své skupině porazil i korejskou hvězdu FoVa a Bjarkemu, který ze skupiny postoupil z druhého místa. Nor Creolophus doplatil na těžkou skupinu a do playoff nepostoupil.
V prosinci pak přišly další významné hráčské přesuny. Lineup posílil talentovaný Bulhar DIDI8, ale ona velká změna tým teprve čekala. Na sklonku roku totiž tým postihla rána v podobě odchodu SaSeho, který se nedohodnul s vedením na podmínkách svého dalšího působení u týmu a odešel. Záhy našel nové působení u německých mousesports, kde působí i nyní. V lednu 2006 potom tým doplnili litevec Winner a Švéd LiiLD.C. S početnou sestavou se tým účastnil deváté sezóny WC3L, do níž vstupoval s velkými ambicemi.
Z historie se nyní přesuneme do současných dnů. Početný Warcraft III tým nedokázal naplnit očekávání a zcela pohořel v deváté sezóně WC3L, kde hráči museli pracně bojovali o záchranu v této elitní soutěží. Zákonitě tak musely přijít změny, které se nedají označit za kosmetické, ale za celkem radikální průvan do sestavy Warcraft III týmu. Z týmu byli nuceni odejít:
Bjarke
Rholle
SunShinE
LiiL.D-C
WinneR
Zároveň byl uvolněni i Nor Creolophus, k jehož osudu se ještě dostaneme.
Tým se tedy zbavil hráčů, kteří se hře již nevěnovali tolik, jak by měli a nepřinášeli kýžené výsledky. Následkem této čistky zbyli v týmu jen tři hráči, kteří byli vzápětí doplněni o tři velké talenty současného Warcraftu. Tým do svých řad přivítal tyto posily:
Satiini
XyLigan
Abver
Fin Satiini přichází z LanFan, kde patřil k nejlepším hráčům tohoto týmu (Satiini se postaral o plné 4 body v deváté WC3L z celkových 6, které tento beznadějně poslední tým ve svých zápasech nasbíral). Dva ruští hráči pak přicházejí z angažmá u play.it, jejichž Warcraft III sestava se začátkem května rozpadla. Nehráčskou posilou klanu je pak manažer rukie, který bude asistovat vytíženému Trimblemu.
K příchodu nových hráčů se vyjádřil, kromě manažera, i generální ředitel fnatic Samuel “zr0” Mathews: “S těžkým srdcem jsem nucen nechat odejít několik členů týmů, kteří s námi jsou již skoro rok. WC3L byla letos jednoznačně o dost těžší a náš tým nebyl schopen v této sezóně uspět, takže ve spolupráci s Trimblem a rukiem jsme dali dohromady tým, který je složený z těch nejlepších hráčů, které jsme měli v sestavě a z mladých talentů, ať už mluvím o hráčích z play.it (Abver a Xyligan) nebo o Satiinim, který ukázal, že je nejlepším finským hráčem za poslední období. Doufám, že s tímto menším a více sevřeným týmem dokážeme v příští sezóně WC3L postoupit do playoff a snad se dostaneme i mezi nejlepší čtyři týmy.“
K přestupu se vyjádřily i nové posily týmu. Fin Satiini jednoduše nabídku fnatic neodmítl, protože mu stačilo slyšet jméno klanu a sebevědomě prohlásil, že plánuje u týmu zůstat hodně dlouho. Ruský hráč Warcraftu Abver pak mluvil ve stejném duchu – Fnatic je jeho oblíbený tým, a proto nabídku hrát za něj bez váhání přijal. Zároveň přiznal, že se Warcraftu začne naplno věnovat až poté, co mu skončí zkouškové období na škole.
Současná podoba lineup Warcraft 3 týmu fnatic je následující:
fnatic.DIDI8
fnatic.RotterDaM
fnatic.Vankor
fnatic.Satiini
fnatic.XyLigan
fnatic.Abver
Tým si ponechal svoje tři největší hvězdy. Bulhara DIDI8, který si v bulharské kvalifikaci zajistil účast na letošním ESWC, Nizozemce RotterDaMa, který se do Paříže taktéž podívá a talentovaného Řeka Vankora, který pro tým dokázal rozhodnout hodně důležitých zápasů. Pokud se ptáte kam se poděl skvělý night-elf Creolophus, odpověď naleznete na následujících řádcích. Výtečně hrajícího Nora totiž zlákali konkurenční 4Kings, kam devatenáctiletý Nor skvěle zapadne, neboť se s několika členy týmu zná. Připomínám, že Olav Undheim patří k nejlepším hráčům současnosti. V nedávno skončené WC3L odehrál osm zápasů, z nichž prohrál pouze jediný, a to se svým nynějším týmovým kolegou FoVem.
Lineup 4Kings vypadá následovně:
NuKe (manažer)
FoV
Fury
Grubby
ToD
Zeus[19]
Creolophus
Norský hráč se ke svému příchodu ke “králům” vyjádřil následovně: “S fnatic jsme tuto sezónu skončili ve WC3L na sedmém místě a protože se od nás čekalo více, rozhodli se u fnatic provést nějaké změny. V tu samou dobu hledali 4Kings night-elfa do sestavy, takže jsem se rozhodl neváhat a přidat se k tomuto týmu, protože jsem v tom viděl velkou možnost ke zlepšení svého herního projevu a k tomu, abych se stal lepším hráčem.“
Závěrem ještě dodávám, že Rholle, další odpadlík z fnatic, si již stihnul najít nové angažmá u ambiciózních Serious Gaming se kterými se bude snažit probojovat do desáté sezóny WC3L. Jen pro zajímavost je Rholle jediným hráčem hrajícím za rasu orků v tomto klanu.
Sestava Serious Gaming:
Caravaggio
DeMusliM
Rholle
XlorD
ZubiE
ZerteR
Jen následující soutěže jako NGL a chystaná WC3L ukáží, jak si povedou reformovaní fnatic a jak dobře zapadne Creolophus do nového prostředí.
akoze fakt moooooooooc moooooooc dobre citanicko.... kokos fakt GJ
u nas vzdycky ^^ gj ;)
pekne reports :p nice
zase nebuc moc namysleny.. lebo tam su aj preklepy :P
za preklepy se omlouvam, cetl jsem to dvakrat a nestihl jsem opravit vsechno, snad tam alespon nejsou pravopisne chyby, za ty bych se stydel vic :)))
driva ownZ` jen tak dál.
tie preklepy som myslel len only JOKE a xyby? su mi 4 :D ze ci su tam ale neee ;))
Dobré počtení