Za účasti některých hvězd a legend světové Q3A scény se v Dallasu uskutečnil další nezapomenutelný Quake 3 Arena turnaj. Quake 3 zmizel z pódií velkých světových akcí po ESWC 2005, které bylo posledním dějištěm velkolepého turnaje, kterého se zúčastnily světové špičky v této hře. V nezapomenutelném finále, ve kterém proti sobě nastoupili Paul “czm” Nelson a Anton “cooller” Singov, pro sebe poslední velký titul v této hře uzurpoval druhý jmenovaný hráč. Ruská hvězda, která proslula svými arogantními výroky, ale také neuvěřitelnými herními schopnostmi, se tak stala posledním vítězem velkého Q3A turnaje.
Rok a půl poté se na americké půdě v Texasu měli obě dvě živoucí legendy znovu potkat. Jejich rivalita a vzájemné zápasy jsou pověstné. Tito dva nesmiřitelní soupeři spolu bojují již od QuakeConu 2004, na kterém byl Nelson skutečně neporazitelný. O rok později to Američanovi cooller vrátil i s úroky, a tak mnozí očekávali, že právě na CPL Winter se rozhodne o tom, kdo že je tedy opravdový král světového Q3A, a to alespoň do dalšího podobného turnaje.
Jason “socrates_” Sylka * Paul “czm” Nelson při hře * Rafik “LoSt-CaUzE” Bryant
Byť svojí účast na turnaji přislíbili (a také nakonec splnili) hráči jako Alexander “z4muz” Ihrfors, Fan “Jibo” Zhibo nebo Brian “destrukt” Flander, největší pozornost byla věnovaná právě duu czm-cooller. Fanoušci po celém světě si přáli jediné – aby se dva titáni Paul Nelson a Anton Singov znovu potkali a aby jejich vzájemný zápas rozhodl o tom, zda světový primát zůstane v chladném Rusku a nebo se přestěhuje do slunné Kalifornie.
CPL Winter 2006 byl nádherným a úžasným turnajem, který mohl být ještě lepší, kdyby svojí účast na poslední chvíli nezrušili z různých důvodů Jonathan “Fatal1ty” Wendel, Jason “socrates_” Sylka, Jonathan “toxic” Quick, Magnus “fojji” Olsson či Alessandro “stermy” Avallone. Jejich absence se stala drobnou kaňkou na jinak velkolepém turnaji.
Ačkoliv se všichni těšili z přítomnosti Paula Nelsona, jenž proslul svou absolutní dominancí na mapě hubaeroq3, kterou nikdy na světové úrovni neprohrál, ve vzduchu viselo před začátkem turnaje několik otazníků. Jak se projeví více jak roční herní pauza na Nelsonově hře? Bude geniální Američan ve formě? Dokáže se vypořádat s tlakem, který je na něj vyvíjen? Asi nejlepší odpovědí na tyto otázky byl hned první Nelsonův zápas proti Iskenderovi “Raistlin” Ildizovi, Turkovi žijícímu v Americe. Turecký hráč nepatří mezi žádná ořezavátka, na Q3A scéně se pohybuje poměrně dlouhou dobu a byť nejvíce vyniká v týmové hře, přesto patří do širší světové špičky i ve hře 1v1. Paul Nelson však Raistlina dokázal totálně vyřídit. První mapu, kterou byla prodm6 vyhrál americký hráč 29:10. Pak následovala mapa hubaeroq3. Narvaná GTV i naplno vytížený stream GotFrag TV, všichni se těšili na velkou exhibici a show. A ta skutečně přišla. Neuvěřitelná práce s railem, matematická znalost mapy a některé skutečně mistrovské fragy přivodily extázi snad všem fanouškům Quaka. Sledovat Nelsonovu hru na hubaeroq3 je jako sledovat malíře malujícího obraz. Dokonalý pohyb, dokonalá znalost mapy a dokonalé zásahy. I proti nejlepším hráčům na turnaji, se kterými se Nelson potkal, se jeho procentuální úspěšnost na railgunu pohybovala kolem 35%. Překvapení se nekonalo. Král je mrtev, ať žije král, chtělo se provolat po této demonstraci ryzího umění v podání Paula “czm” Nelsona.
Paul “czm” Nelson při hře * Paul “czm” Nelson a Fan “Jibo” Zhibou * Paul “czm” Nelson a Slasher z GotFragu
Na jiném místě v témže čase bojovali i ostatní velcí favorité turnaje. Anton “cooller” Singov, podobně jako Paul Nelson, nezklamal a dokázal, že Q3A má prostě v krvi a že mu hra sedí daleko více než nejnovější Quake 4, ve kterém sice ruský hráč dominoval v první polovině roku 2006, ale po neúspěchu na ESWC 2006 se stáhnul do ústraní a nepodařilo se mu překonat stíny svého neúspěchu. Pakliže Nelson vyniká úžasnou prací s railgunem, pak genialita ruského mistra spočívá v neuvěřitelné práci s raketometem, kdy ruský hráč, asi jako nikdo jiný na světě, dokáže takřka dokonale číst hru svého oponenta a vystřelit raketu přesně tam, kam se jeho soupeř vzápětí pohne. Ani Singov nedopustil žádné překvapení a při jeho vítězstvích v zápasech v základní skupině dosahoval součet fragů na obou mapách magické stovkové hranice.
Třetím velmi sledovaným hráčem byl již od začátku Alexander “z4muz” Ihrfors, který prakticky jako jediný hájil čest legendární švédské Q3A školy. Jestliže můžeme o Paulu Nelsonovi říct, že dokonale ovládá mapu hubaeroq3, pak o Ihrforsovi platí, že se najde jen málo hráčů, kteří by dokázali zahrát ztn3tourney1 lépe než on. Švédovo mistrovství na této mapě sice nedosahuje absolutní neporazitelnosti, jako u Nelsona, přesto se Ihrforsovi na ztn vyrovná snad jen čínský hráč Jibo, který má ztn3 také jako svojí domovskou mapu. A byl to právě Číňan, který Z4muzovi, jehož největší sláva spadá do roku 2003, kdy zazářil na QuakeConu, uštědřil jako jediný na této mapě porážku 6:4, a to v semifinále winner's bracket.
Neprávem se stranou zájmu protloukal turnajem již výše zmíněný Fan “Jibo” Zhibou, který byl nasazen z prvního místa. Čínský hráč se po oznámení CPL World Season 2006 vzdal svojí nevalné Quake 4 kariéry a vrátil se zpět ke hře, která mu šla nejlépe, a to ke Quake 3 Arena. Ač se to nemusí na první pohled zdát, měl Zhibou ze všech zúčastněných jednu z nejlepších pozic. Pro Číňana žijícího v Moskvě hovořilo několik faktů. Především se již od září tohoto roku naplno věnoval Q3A, s čímž souvisejí nejenom jeho vítězství na CPL Singapur a CPL Nordic, ale také poctivý několikaměsíční trénink, který naopak chyběl nejen Paulu Nelsonovi, ale i Antonu Singovovi. Druhý jmenovaný se celý letošní rok věnoval čtvrtému dílu Quaka. Všechny tyto předpoklady Zhibou potvrdil a taktéž vyhrál svojí skupinu bez sebemenšího zaváhání.
Jibo a RocketBoy * cl0ck a jeho fanoušci * Cooller
Výše uvedená čtveřice hráčů dokonale ovládla celý turnaj a jen málokdo dokázal s těmito hráči uhrát vyrovnaný výsledek. Bylo jedno, na kterého soupeře toto hvězdné kvarteto narazilo, takřka vždy byl zaručen jasný výsledek již předem a bylo jedno, na které mapě se duel odehrává. I proto, v momentě kdy se tito hráči potkali ve vzájemných zápasech v semifinále winner's bracket, byla většina fanoušků u vytržení a můžeme říct, že v této chvíli turnaj dosáhnul svého vrcholu, byť celkové finále a další bitvy o cenná umístění byly ještě zakryty v mlhavém oparu.
Anton “cooller” Singov vs Paul “czm” Nelson. Celý svět se tedy konečně dočkal zápasu, který měl být odvetou za ESWC 2005. První mapou byla ztn3tourney1. Logická volba ruského hráče, neboť ztn3 je jedna z mála map, kterou Nelson neovládá tak dokonale a byla to taky jediná mapa, na které Američan v turnaji prohrál (poprvé právě s Coollerem a podruhé, později v turnaji, i s Jibem, a to jak ve finále winner's bracket, tak v celkovém finále). Stav byl tedy 1:0 pro coollera a následoval hubaeroq3. Nádherný zápas, neuvěřitelné fragy, dechberoucí situace a vyrovnaný průběh. To, co předvedla rusko-americká dvojice na této mapě, se nedá nazvat ničím jiným než pohádkovou podívanou. Singov vsadil na mapě na opatrnou hru, kdy se spíše schovával a držel si Nelsona od těla svými přesně mířenými raketami. Díky taktické hře byla hra až do desáté minuty velmi vyrovnaná a v jednu chvíli se ruský hráč dokonce ujal vedení 20:18. Pět minut před koncem se mělo rozhodnout o osudu zápasu. Singov nakonec nevydržel vzdorovat přesně mířeným railům svého protivníka, který tak znovu potvrdil, kdo je na této mapě pánem. Závěr zápasu se již nesl v exhibičním duchu. Konečný stav 37:23 ve prospěch czm však plně neodráží velkou vyrovnanost hry v prvních deseti minutách. Rozhodující mapou se stala prodm6. Od začátku tu dominoval cooller, který si vypracoval vedení 13:2 a osm minut před koncem měl zápas plně ve svých rukou, kontroloval RA i mega health a nevypadalo to, že by Nelson měl velké šance na obrat. Neuvěřitelné se však stalo skutkem. Nelson vytáhl poprvé za hru railgun, trefil se a zavelel tak k jednomu z největších comebacků v historii Q3A. Czm nejen že dokázal stáhnout 11 fragů, ale celou hru v závěru kontroloval, vyhrál 18:16 a postoupil do další fáze turnaje. Mnozí pozorovatelé se následně shodli, že tento zápas se zapíše zlatým písmem do dějin nejenom CPL Winter 2006, ale obecně i samotného Q3A, a to jako další díl rusko-americké pohádky, která bude mít doufejme ještě někdy nějaké pokračování.
Druhé semifinále, mezi z4muzem a Jibem se odehrálo stranou zájmu a čínský hráč v něm vyhrál 2:0 na mapy. Následovalo finále winner's bracket mezi Jibem a czm. Další skvělý a vyrovnaný zápas. Opět porážka Nelsona na ztn3, skvěle zahraný hub a mistrovsky ovládnutá nodm9. Paul Nelson to dokázal a za spokojenosti fanoušků po celém světě se probojoval do celkového finále.
Z4muz * Slasher a destrukt komentují * Kanaďan gellehsak
Asi všichni chtěli vidět ve finále opět rusko-americkou dvojici. Jeden hráč byl však proti, a to Fan “Jibo” Zhibou. Ten totiž v rozhodujícím zápasu o postup do finále zamezil Singovovi pokračovat v turnaji, když poslední mapu prodm6 rozhodl jeden jediný frag. I tento zápas mezi coollerem a Jibem patřil k ozdobám turnaje. Čínský hráč si postupem do celkového finále plně kompenzoval fakt, že se pozornost světových médií a diváků soustředila především na coollera a czm. Nyní si neprávem přehlížený hráč vydobyl pozornost a mohl začít spřádat myšlenky na finálovou odplatu.
Celkové finále však nepřineslo žádné překvapení. Podle zaběhnutého scénáře Jibo vyhrál ztn3 a czm hubaeroq3. Rozhodnout o osudu CPL Winter 2006 se tak mělo na mapě prodm6. Jestliže diváci čekali vyrovnaný souboj, museli být jaksepatří zklamaní. Začátek zápasu na prodm6 patřil Nelsonovi, který se několika skvělými raily a dobrou prací, kdy kontroloval důležité powerupy na mapě, ujal vedení 5:0. Čínský hráč, který hrál nejdůležitější a největší zápas svého života, byl viditelně nervózní, což se projevilo i tím, že třikrát po sobě nezvládl rail jump, a přes veškerou snahu nedokázal na Nelsona vyzrát a jeho náskok začít stahovat. První frag zaznamenal Zhibou až v deváté minutě, ale to již bylo na comeback pozdě. Nelson se nenechal vyvést z míry a nedovolil Jibovi připravit sebe o vítězství.
Paul Nelson to tedy dokázal. Snad není trefnějšího případu pro známý Caesarův citát “veni, vidi, vici”, tedy “přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem”. Přesně v tomto duchu totiž Nelson ovládl celou soutěž, jejíž vrchol nastal ne v celkovém finále, ale v semifinálovém utkání proti Antonu Singovovi. Pokud CPL potvrdí Quake 3 Arena jako základní hru World Tour v roce 2007, americký student matematiky v rozhovoru pro GGL pronesl, že by se v takovém případě tohoto seriálu zúčastnil, což by přivítali snad všichni fanoušci této skvělé hry na planetě Zemi.
Zápasy, které musíte vidět
Pokud jste dočetli naše obsáhlé povídání o turnaji až na toto místo, jistě byste si rádi některou z popisovaných her stáhli. Proto vám přináším odkazy na několik her, které rozhodně stojí za zhlédnutí.
Semifinále WB: cooller vs czm
Druhé kolo WB: czm vs viju
Semifinále WB: z4muz vs Jibo
Celkové finále: czm vs Jibo
Finále WB: czm vs Jibo
Konečné pořadí
1.místo : Paul “czm” Nelson – $15,000
2.místo : Fan “Jibo” Zhibo – $9,500
3.místo : Anton “mouz.Cooller” Singov – $6,000
4.místo : Alexander “mouz.Z4muZ” Ihrfohrs – $3,500
5.místo : Vijal “viju” Patel – $2,500
6.místo : Andrew “Python” ChaCha – $2,000
7.místo : Brian “onsdestrukt” Flander – $1,500
8.místo : Mark “onscl0ck” McGrail – $1,000
Závěr
Jestli něco CPL Winter 2006 potvrdilo, pak je to především dokonalost Quake 3 Arena. Plná GTV, stovky komentářů pod novinkami a úžasné výkony, přesně to bylo opět vidět na velkém světovém turnaji. Quake 4 se s patchem 1.3 sice přiblížil větší divácké, ale i hráčské přitažlivosti, ovšem s Q3A se stále nemůže rovnat. CPL Winter 2006 tak bylo jasným impulsem, pro pořadatele velkých LAN turnajů v příštím roce, aby přehodnotili svůj postoj vůči této hře. Velkou váhu bude mít jistě rozhodnutí CPL o tom, která hra se stane onou vyvolenou pro nadcházející World Tour v roce 2007.
Nadherny clanek, cest progamingu.
obvykle to nedelam, ale rad bych pochvalil autora clanku ;)
Vyborne napsany, az si rikam, ze je te pro progaming skoda :D
nechvalte ho tak nebo nam utece a zacne psat recenze nebo neco podobneho :)
diky za pochvaly ;) a k recenzim prejit nehodlam :o)
Nadherna akce ! Finale ve 3:30 CET bylo sice pro vetsinu normalnich smrtelniku trochu neprijatelny, ale stalo za to videt ho zive...
btw: Pokud vim, tak Q3 CPL WT 2007 je davno potvrzena, jenom neni jista dotace na prize money...:]
Pěkný. Zvlášť závěr. Přesně tohle Q3 potřebuje :)
to si prave nejsem jistej no :( pokud by to tak bylo, tak ale jedine dobre ;)
2 driverx: http://www.gotfrag.com/quake/story/35367/ Myslim, ze podle tyhle zpravy je to vic nez nad slunce jasny a vymena v tuhle chvili uz nehrozi (ne, ze by bylo za co menit:)
ah vidis ;) na tohle iview jsem zapomnel no ;)
...
Ted si nam to ale zLe nandal !:[[[
tak urazet klasiku :D
prosim vas vymente uz tuto novinku za nieco ine, strasne dlho ma v rubrike e-sports strasi jeho ksicht... :)
:DD ted sem myslel na to samy
pevne verim, ze nas ctenari pochopi. letos s drivou maturujem a jak jiste vite, leden je co se tyce maturitniho rocniku opravdu sileny mesic. nicmene pripravujeme clanky o uplynulem roce, takze se mate na co tesit ;)