Nový rok už pomalu klepe na dveře, a tak je vhodný čas zrekapitulovat si ten končící. Není od věci si připomenout důležité události, říci si, co se povedlo a co ne. Podobné otázky si budeme klást i v dnešním článku, který bude mapovat česká progamingový rok 2008. Navzdory všem špatným prognózám a nedostatku kvalitních domácích soutěží, dosáhli letos čeští hráči na mnohé úspěchy, které je třeba připomenout.
Na následujících řádcích proto najdete výčet většiny podstatných progamingových akcí, u kterých letos byli Češi přítomni. Na konci článku potom najdete bonus v podobě obsáhlých rozhovorů s manažery dvou největších českých klanů – eSuby a nEophyte. V rozhovorech jsme se ptali zejména na hodnocení letošní sezóny a na plány klubových lídrů do příštího roku.
Události na domácí scéně
Krátce po Novém roce 2007 se naplno projevily problémy v tehdy nejlepším českém Counter-Strike 1.6 klubu Faberi Bellatores. Tým Faberi Bellatores se těšil podpory od Karla “skalarek” Skalníka, který chod týmu z velké části financoval. To se ukázalo být neudržitelné, a tak elitní CS sekce odešla pod křídla multiklanu nEophyte a Skalník se rozhodl svůj multiklan uzavřít.
Co se Counter-Strike 1.6 sekce bývalých faB týče, ta po příchodu do nEophyte už zdaleka nepodávala takové výkony jako za starých časů a v květnu 2008 se rozpadla. U nEophyte se následně zformoval nový tým, který odjel na ESWC Masters do Paříže, kde se prezentoval sympatickou hrou. Klub následně ještě odehrál WCG kvalifikaci, která pro sestavu skončila fiaskem. Koncem letošního roku se potom u nEophyte zformoval zbrusu nový CS tým.
Faberi Bellatores nebyly z velkých a známých českých klubů jediným, který se potýkal s nepřízní osudu. O polknutí hořké pilulky mohou hovořit především Necroraisers, jejichž příběh připomíná ponejvíce frašku. Začátkem roku to přitom s NR vypadalo nadějně, tým disponoval kvalitní Counter-Strike: Source sekcí vedenou zkušeným hráčem Michalem “Majkl_GO” Míkou. V únoru nafouknutá bublina o stabilním zázemí splaskla a NR oznámili, že nejsou schopní dostát svým závazkům. Z týmu odešla většina jeho sekcí, včetně Míky se zbytkem CS:S divize.
O Necroraisers pak bylo znovu slyšet na jaře, kdy se tým pochlubil novým hlavním sponzorem, kterým měla být nejmenovaná internetová sázková kancelář. Do Necroraisers se s vidinou velkých výhod začali stěhovat kvalitní hráči. NR posílili v červnu o elitní Call of Duty 4 divizi s Lubomírem “Luboshmir” Pešákem, která přešla z nEophyte.
Nakonec ovšem u NR všichni splakali nad výdělkem – po naprostém fiasku s turnajem o ceny v hodnotě několika set tisíc korun a fámě o štedrém hlavním sponzorovi se klub opět stáhl do ústraní. Koncem roku se tým spojil se slovenskou organizací fofos.sk, která se snaží jeden z nejstarších progamingových týmů vzkřísit.
Pokud bychom dále zkoumali vývoj na české klubové scéně, dospějeme k tomu, že v letošním roce se ustálila pozice dvou top týmů, a to eSuby a nEophyte. Právě tyto dva klany prokázaly svou životaschopnost a jako jediné mohly v letošním roce pravidelně vysílat své hráče na zahraniční LAN turnaje. Pokusy narušit toto klubové dvojvládí většinou skončily neúspěchem. V současné době tedy oba zmiňované týmy jen těžko hledají výraznější konkurenci a pravidelně se přetahují nejen o přízeň sponzorů, ale zejména o ty nejlepší české potažmo slovenské hráče.
Domácích turnajů bylo letos opět velice málo. Dá se říci, že se v podstatě uskutečnily jen ty tradiční, a to LAN party v Rýmařově, kam se pravidelně sjíždí hráči strategických her z Česka, Slovenska a Polska. Příznivci Quaku zase dostali příležitost ukázat své umění na legendární Trnávce. Ostatní hráči se museli spokojit s malými turnaji organizovanými povětšinou v pražské herně Battlezone. LAN party celorepublikového významu se v ČR uskutečnila jen jedna, a to v Brně na Invexu. Letošní rok byl také poznamenán tichým odchodem společnosti Progamers nejen z “turnajové” ale de facto celé progamingové scény.
Došlo i na podstatnou změnu na české Warcraft III scéně. Jeden z nejslavnějších a také nejúspěšnějších českých e-sportovců vůbec, Michael “Giacomo” Hladík se definitivně rozloučil se svou kariérou Warcraft III hráče. Na jeho místo ovšem nastoupil Martin “Bonecracker” Hušák, který se výborně prezentoval na obou nejvýznamějších progamingových turnajích ESWC a WCG.
Do historie se určitě zapíše i přestup česko-slovenské Counter-Strike: Source sekce eSuby do britského klanu Reason Gaming v květnu 2008. Je to vůbec poprvé, co domácí progamingový tým prokázal takové kvality, že po něm sáhnul renomovaný zahraniční multiklan a podepsal s hráči profesionální smlouvy.
Konečně nelze nevzpomenout i na tragické události, které zasáhly progamingovou komunitu. České profesionální hraní bylo poznamenáno dvěma úmrtími skvělých e-sportovců. Při dopravní nehodě v létě tragicky zesnul Petr “Flodrc” Flodrman, hráč NHL za klub nEophyte. Podobně nešťastný osud stihnul i českého hráče Zdeňka “boss” Ambroze, který hrál Counter-Strike: Source a zemřel při návratu svého týmu Czech z LAN party ve Francii.
Češi v zahraničí
Trend nastolený v roce 2007 pokračoval i letos a čeští hráči byli vidět i na mnoha zahraničních turnajích. Své hráče do ciziny vysílaly zejména týmy eSuba a nEophyte, ale na mezinárodní scéně byly vidět i další české multiklany.
První vlaštovkou, která odstartovala tažení českých hráčů za hranice byla únorová zastávka Counter-Strike 1.6 týmu nEophyte v Budapešti, kde se klub představil na turnaji Becup. V konkurenci maďarských soupeřů se ale Češi překvapivě nedokázali prosadit a obsadili až třetí místo (více informací).
Začátkem března vypravila na tradiční Call of Duty 4 turnaj CrossFire LAN svůj tým eSuba. V těžké a náročné soutěži se naši hráči vůbec neztratili a podařilo se jim vybojovat tentokrát skutečně senzační třetí místo (více informací). I tento úspěch eSubu koncem března vynesl na pozici čtvrtého nejlepšího evropského Call of Duty 4 týmu v žebříčku portálu GotFrag.
V prvním čtvrtletí 2008 se Čechům dařilo i online a byla to opět eSuba, která se postarala o největší úspěchy. Její Counter-Strike: Source tým se umístil třetí v úvodní sezóně ESL Major Series (více informací) a Call of Duty 4 squad bodoval začátkem dubna v CODQCUPu, který dokázal vyhrát a vybojovat tak zajímavé věcné ceny (více informací).
Duben přinesl pouze jednu zahraniční účast českého týmu. Byli u toho tentokrát nEophyte, kteří vyjeli do Maďarska na další turnaj Becup složit reparát za únorový neúspěch. Na dubnový turnaj se hráči připravili o poznání lépe a dokázali v něm zvítězit (více informací).
Ani v květnu Češi nezaháleli a začátkem měsíce svoje hráče na LAN79 do Francie vypravila jak eSuba, tak nEophyte. Na LAN79 se hrál především Counter-Strike: Source a bylo to právě tam, kde se podařilo dosáhnout jednoho z nejvýznamějších tuzemských progamingových úspěchů v letošním roce. Tým eSuby totiž dokázal celou soutěž vyhrát a šokovat tak většinou favorizovaných klanů (více informací). I díky tomuto vítězství potom hráči snadno získali angažmá u britských Reason Gaming.
Na další zahraniční vystoupení českých hráčů si našinec musel počkat až do července, kdy se v Paříži uskutečnilo ESWC Masters, ze kterého jsme vám přinesli živou reportáž. Na turnaji se představili Antonín “Toni” Bláha hrající Trackmanii, dívčí CS1.6 tým eSuby, pánská CS divize nEophyte a quaker Legie hající taktéž barvy nEophyte. Všichni čeští zástupci skončili na turnaji už v základní skupinách s výjimkou Toniho, který skončil do 12.místa (více informací).
Oba letní měsíce červenec a srpen byly na výjezdy Čechů za hranice vůbec nejbohatší v roce. Koncem července se na belgickém Antwerpen Esports Festival představil Call of Duty 4 tým eSuby. Hráčům se ovšem nepodařilo zopakovat úspěch z březnové CrossFire LAN a skončili na konečném 9.-12.místě (více informací). Jen o pár dní později se eSuba a další český tým Snoopy představily na dánské The Experience LAN, kde se opět hrálo Call of Duty 4. Zatímco Snoopy smolně nepostoupili ze základní skupiny, eSuba částečně vylepšila své umístění z Belgie a skončila na 7.-8.místě (více informací).
Největší letošní český progamingový úspěch ale koncem měsíce srpna zaznamenal český národní tým ve hře Counter-Strike: Source. V prestižní soutěži European Nations Championship, kterou organizuje ESL se na LAN finále v Lipsku podařilo našim reprezentantům zvítězit. Jedná se o jeden z nejvýznamějších úspěchů v historii našeho progamingu vůbec (více informací).
Ze záplavy letních účastí v zahraničí nelze vynechat ani finálový ESWC turnaj v USA. Do San Jose se podíval quaker Kryštof “krysa” Černý, warcraftista Martin “Bonecracker” Hušák a hráči Trackmanie Tomáš “Sandro” Počta a Antonín “Toni” Bláha. O největší úspěch se postaral druhý jmenovaný, Martin Hušák. Ve Warcraft III soutěži dokázal porazit řadu favoritů a vytoužené playoff mu uniklo jen o vlásek. Přesto je výsledné 9.-12.místo v ostré mezinárodní konkurenci více než dobré (více informací).
Letní příhody uzavřel v posledních srpnových dnech Counter-Strike 1.6 tým eSuby, který se zúčastnil letního Becupu v Maďarsku. Hráčům se ale vůbec nedařilo a skončili až na děleném 7.-8.místo. Turnaj nakonec vyhrál slovenský klan FU.sk (více informací).
Po prázdninových zahraničních orgiích nastalo delší období půstu. V září byli Češi vidět pouze v kvalifikaci do prestižní CS 1.6 ligy ESL Extreme Masters. Ve světle reflektorů se ocitla opět eSuba, která i přes snadný los nedokázala do hlavní části této online soutěže postoupit (více informací).
Na přelomu října a listopadu se několik českých klanů představilo na francouzské MaxLAN. Turnaje se v Call of Duty 4 soutěži zúčastnil squad nEophyte, který obsadil končné třetí místo (více informací). Početnější zastoupení měli naši hráči v Counter-Strike: Source soutěži. Té se zúčastnily celky Texmex Bar, moops gaming a Czech. Ani jednomu z nich se ovšem nepodařilo výrazně uspět a brzy se s turnajem rozloučily (více informací).
Listopad se nesl ve znamení herní olympiády World Cyber Games. Na ní se představila početná výprava českých reprezentantů, a to Jakub “Crow” Sedláček ve hře Guitar Hero III, Marek “M4rky” Flaška ve hře Age of Empires 3, Lukáš “Frizzer” Landštofl ve hře Virtua Fighter 5, Petr “sEEkeR” Šebek ve hře Command and Conquer 3, David “Daves” Šmejkal v Project Gotham Racing 4 a Martin “Bonecracker” Hušák ve hře Warcraft III. Byl to právě Hušák, který jako jediný z Čechů dokázal postoupit do playoff, a to dokonce z prvního místa ve skupině, ve které dokázal porazit i korejského a čínského hráče. V prvním kole vyřazovací části bohužel Martin narazil na ruského hráče Happyho se kterým prohrál a s turnajem se rozloučil na 9.-16.místě.
Symbolickou tečku za letošními zahraničními výpravami udělala eSuba začátkem prosince. Do Říma se vypravil její Call of Duty 4 tým a hráč Pro Evolution Soccer Lubomír “messiaH“ Halama. Esubě se nepodařilo významně uspět a skončila na 7.-8.místě (více informací). Z tohoto pohledu se daleko více prosadil Halama, který sice obsadil až 17.-32.místo, ale zato v konkurenci několika set hráčů (více informací).
Rok 2008 byl na zahraniční výjezdy poměrně bohatý a nezbývá než si přát, aby se vysoká míra účasti českých progamerů na prestižních turnajích v příštím roce pokud ne zvýšila, tak alespoň zůstala na stejné úrovni.
Kde všude byli v roce 2008 čeští e-sportovci
Maďarsko – 3x
USA – 1x
Francie – 3x
Německo – 2x
Nizozemí – 1x
Dánsko – 1x
Do přehledu jsou počítány vždy výpravy na jeden turnaj. Pokud je tedy uvedeno, že ve Francii byli Češi třikrát, je tím myšleno, že se do Francie vypravil některý z českých hráčů nebo týmů na tři různé turnaje.
Rozhovory
Závěrem našeho vyčerpávajícího článku přinášíme slibované rozhovory s manažery dvou největších českých multiklanů. Za eSubu odpovídal Ladislav “Nodlle” Dyntar a za nEophyte Roman “Tomber” Bucháček.
eSuba odpovídá
Jak jste spokojení s výkony vašich hráčů v tomto roce?
Ze všech domácích týmů se nám podařilo získat nejvíce ocenění jak v českých, tak v zahraničních turnajích a to nás určitě hřeje na srdci. Na druhou stranu – stále je co zlepšovat a vyhrávat. Naši reprezentanti předvedli své maximum a za to jim patří dík nás všech.
Jaká událost vás letos nejvíce potěšila?
Kdybych měl hodnotit přínos českému progamingu, tak určitě WGT na Invexu. Je potřeba, aby hry byly vidět co nejvíce. Z hlediska zajímavosti to byl určitě nedávno proběhnuvší GameDay a co se eSuby a našich úspěchů týče, tak nás pravděpodobně nejvíce potěšila ocenění získaná v rámci evropské scény.
Podařilo se vám dosáhnout cílů, které jste si na začátku roku vytyčily?
My do nové sezóny pravidelně vstupujeme s několika projekty v hlavě a snažíme se je zrealizovat tak, jak si na začátku stanovíme. Ne vždy všechno vyjde jak si plánujeme a podobně tomu bylo i v tomto roce. Ty nejdůležitější projekty a aktivity jako poker a sázení na progaming se nám ovšem úspěšně podařilo “rozchodit” a tak si nemáme na co stěžovat.
Co vás letos nejvíce zklamalo ve spojení s vašim týmem a progamingem?
Pravděpodobně způsob, jakým od nás odešel bývalý CS:S tým. Na podobných případech si rozumný člověk uvědomí, jak je důležité mít k dispozici vyjádření obou stran.
S jakým rozpočtem jste letos operovali a jaký rozpočet plánujete na příští rok?
Jeden turnaj za hranicemi ČR nás většinou vyjde na 20-30 tisíc a letos jsme jich, pokud dobře počítám, navštívili hned 6. Pak jsou to ty klasické náklady jako proplácení cest na české turnaje, propagační materiály, servery, weby. Přesná čísla k dispozici nemám, ale pro představu nákladů to určitě stačí. V roce 2009 chceme navštívit nejméně jeden zahraniční turnaj za 3 měsíce a držet naše aktivity alespoň na hranici roku 2008.
Jakých novinek se ve spojení s vaším týmem dočkáme v příštím roce?
Nejzajímavější novinkou bude určitě připravovaná pokerová liga. Už teď se poker u nás těší velkému zájmu a týmová liga bude něco nového, co u nás a ve světě zatím téměř nikdo nezkoušel. Očekáváme velký zájem.
Plánujete nějaké změny, co se vašich herních sekcí nebo sestav týče?
Tohle je jedna z věcí, které se jednoduše nedají plánovat dopředu. Změny v týmu většinou nejsou připravovaným tahem managementu a přicházejí z řad samotných hráčů. Když jsme s něčím nespokojeni, doporučíme změny, ale sami je nikdy neprovádíme. V současné době žádnou ze sekcí rušit nehodláme, ale je dost možné, že nějaké ty nové přibudou.
Jak vidíte budoucnost českého progamingu v roce 2009?
Pokud zde nevznikne nějaký celoplošný projekt, který by zahrnoval většinu hraných her a byl zakončen velkým LAN finále jako dříve např. PG Challenge, neporoste český progaming nikam. Stále zde budou malé turnaje o věcné ceny a zanedbatelné prizemoney a zájem projeví vždy jen špička scény s možností ukořistit jednu z medailí. Největším kamenem úrazu je totiž logika těch týmů mimo TOP3 – “Pokud nemáme šanci na turnaji něco vyhrát, zůstaneme doma.”
Kterých cílů chcete v příštím roce dosáhnout?
Udržet si současné sekce a navýšit jejich podporu na úroveň evropských organizací, stejně jako úspěšné zvládnutí všech našich projektů. Ty by totiž měli přinést zábavu celé herní scéně.
nEophyte odpovídá
Jak jste spokojení s výkony vašich hráčů v tomto roce?
Myslím, že letošní rok byl pro klub nEophyte výsledkově úspěšným. Celkově za rok 2008 naši hráči a týmy dosáhly opět více než 100 turnajových umístění do třetího místa. Hráčům nEophyte se také oproti minulým letům podařilo vybojovat většinu kvalifikačních slotů (celkem 5) na největší světové herní turnaje jakými jsou WCG, nebo ESWC. Výraznými úspěchy jsou bezesporu i účast a předvedené výkony našeho CS týmu na speciálním pařížském turnaji pro zvané ESWC Masters. Za vše ostatní zmíním ještě špičkové světové výkony Bonecrackera ve Warcraftu.
Jaká událost vás letos nejvíce potěšila?
Pokud mám hovořit o událostech na herní scéně, potěšilo mě, že se u nás letos podařilo uskutečnit hned tři turnaje světových sérií – WCG a ESWC kvalifikace a na poslední chvíli i WGT před diváky na Invexu. Vzhledem k tomu, že jsem se osobně angažoval na průběhu posledně jmenovaného turnaje jako hlavní admin, těší mě, že tento turnaj byl většinou hráčů hodnocen jako turnajová akce roku, které se účastnilo celkem skoro 800 hráčů online a 200 hráčů na samotném finále.
Podařilo se vám dosáhnout cílů, které jste si na začátku roku vytyčily?
V podstatě ano, ale nikdy se nepodaří vše co je “v plánu”. Některé věci se nepovedou, nebo na ně prostě nezbyde čas. Další, pro změnu nepředpokládané se zase zadaří nad rámec.
Co vás letos nejvíce zklamalo ve spojení s vašim týmem a progamingem?
Zklamáním pro mě byla situace kolem bombastického vzkříšení Necroraisers. A když to mám říct na rovinu, tak i “hloupost” některých hráčů, kteří se na tom podíleli. Podobné “nedomyšlené akce” totiž pak v podstatě hází špatné světlo obecně na celou herní scénu. Zklamáním je pro mě vždy i rozpad nějakého našeho nadějného týmu.
Jste spíše spokojeni a nebo nespokojeni s působením vašeho klanu na herní scéně v tomto roce?
Samozřejmě jak u které sekce a jak v kterém období roku 2008. Celkově jsem v podstatě spokojen.
S jakým rozpočtem jste letos operovali a jaký rozpočet plánujete na příští rok?
S dostatečným. Je pravdou, že příští rok dojde u některých našich partnerských firem k utlumení sponzorských investic – především vzhledem k celosvětové finanční krizi. Mnoho z našich sponzorů jsou totiž velké nadnárodní korporace právě z USA nebo jižních států, kde je dopad krize vidět na každém rohu. Na druhou stranu jsou našimi partnery firmy, které své rozpočty navýší a v dohledné době přijdou do nEophyte i zcela noví sponzoři.
Jakých novinek se ve spojení s vaším týmem dočkáme v příštím roce?
V první řadě uvedu změny na našem webu, po kterých již spousta lidí volá a ke kterým se již dlouho odhodláváme. Dojde ke změnám v naší sponzorské základně. Určitě i jednotlivé sekce zaznamenají změny, případně znovuotevření. Za sebe bych se opět chtěl osobně angažovat v nějaké další herní akci pro “celou” hráčskou scénu.
Plánujete nějaké změny, co se vašich herních sekcí nebo sestav týče?
Ano, začátkem nastávajícího roku plánujeme poměrně podrobně rozebrat aktuální situaci a potenciál ve vícero herních scénách (především CoD „x“ / CSS / DotA a další) a podle toho se pak u nás začnou objevovat nové herní sekce či jednotliví hráči.
Jak vidíte budoucnost českého progamingu v roce 2009?
Budoucnost bude záležet především na dalším působení našich velkých herních “firem” (GP/UG/PG/nEph/eSuba) a na lidech v nich. Nejspíše totiž nelze předpokládat vznik nějakého nového herního kolosu. Musím také přiznat, že jsem trochu v rozpacích z aktuálního směřování některých herních subjektů. Progamingová herní scéna má svá specifika a cílovou skupinu. Nerad bych proto, aby rok 2009 na naší domácí herní scéně postupně směřoval k propojení, nebo jakési doplňkové formě primárně hazardních forem zábavy – vidím v tom z vícero důvodů nebezpečí a také snížení možnosti na spoluúčast dalších potenciálních sponzorů.
Kterých cílů chcete v příštím roce dosáhnout?
Těch nejvyšších.
Slovo závěrem
Progamingový rok 2008 byl z pohledu Čechů úspěšný, ačkoliv se stále lamentuje nad tím, jak profesionálnímu hraní u nás chybí peníze a jak spěje český progaming k záhubě. Nedá se říci, že by na tom nebylo něco pravdy, ale pokud se podíváme na úspěchy českých reprezentantů v letošním roce, lze se nad nedostatkem financí minimálně podivit. Čeští progameři dokázali vyhrát prestižní European Nations Championship, Call of Duty 4 sekce klanu eSuba se řadí k nejlepším v Evropě a v zahraničí o sobě dal vědět i český warcraftista Martin “Bonecracker” Hušák. Nezbývá než zopakovat již zhora uvedené přání, aby se v roce příštím dařilo přinejmenším stejně dobře.
peknej clanek :)
sou to proste borci
fakt husty to posledni video......ten tu asi umi mno...
docela mazec video fakt typci
tak naši se ve svete nestratili:) ale je pravda ze by to chtelo nejaky celonarodni system turnaju kde by byli aspon CoD a CS1.6
a este nejaky fakt velky firmi co chtej sponzorovat E-sport:) a článek je pekny!:)
popravdě já ne, ani půlku.. nemám nic proti tomu že je to špatně napsané ale nemám o to zájem.. odpovědi nečtu, neodepisovat
gj driverxi .... je docela smutný kam se dostal NR. tým kterej vzniknul už v roce 97 a tým kterej toho dokázal zdaleka nejvíc by nemusel dopadnout zrovna takhle :(
Musíme uznat a smeknout před nima...
proboha to ale utika ale k clanku fakt moc peknej jako kazdej je jen radost koukat na uspechy ceskejch klanu nebo jak to nazvat :-D tady divera si je treba vazit, takove spravodajstvi z herniho sveta jinde nenajdete :-D samozrejmne za 5* jako vsechno
Jentak dále
zajimave
no francouszi ti chdi spolu ma ji čištiče ktery jsou nejlepší v timu a potom zalohy pokud ma nekdo ban atd fak jako mně davali a ž sem na to přišel tak bili vi te kde takže jsme kempili atd jo ale kluci tady se hraje do 1000 bodu takže se sedel u pc i přes noc ale hezky video 5/5
moc pekne
10 let? nebo IQ 50? přečti si to po sobě ty negromotný imbecile =P
Njn budu se muset vypracovat a nějaké ty první místa dovíst dom..... :D:D:D:D
no to video je fakt kruty stim CSkem
diky za komentar, kazdy ctenar, ktery komentar zanecha je vitany
jo je to pekná a dobrá hra
tyhle clanky mam rad....a fakt dobry video
pekny no
Zajímavý článek
clanek a videa. celkove je e-sport zajimavej
bomba.. jak čert
Mazec :)
No jo procestujou toho hodně akorát tam celou dobu sedí u kompů jako celej život. Ale když už se tím živí tak hodně štěstí přeju když reprezentujou částečně i naši republiku.
<3 progaming xD
nebudu to cee cist:D
v přehledu zemí, kde byli čeští progameři chybí Velká Británie. Lanky jako i34,i35 (ted nevim na které byli RG) a PCGAMERS lanka... ale jinak dobrý článek.
vzdycky mi vrtalo hlavou co si vlastne na ty turnaje vezou... jestly jako cely pocitac a ty veci okolo, nebo treba jen sluchatka...
snad to NR zvladnou se vratit. Podle me tenhle klan je ceska klasika
Jo sice se snoopy neprobojovali do playoff, ale taky jste tam mohli zmínit že aby se dostali do A-turnaje, tak museli projít v B-turnaji, kde skončili 3 což byl taky velký úspěch. A jinak kdo se nejvíc dostal nahoru teď nemyslím esubu a neophyte kteří už tam jsou, tak jsou právě snoopy vlastně bez snoopy by možná ani nebyl dnešní esuba team v CoD4 :-D
ze celkem uspesnej rok
určitě ne, spíš v tomdle článku jsou popsány jen přímo progamingové akce. Manažerské a organizační zde zmíněny nejsou. A to je právě ten průser. 1)v podstatě rozpad PGCC 2)Zrušen Invex cup (pro rejpali to co bylo leto bylo WGT a ne klasický Invex) 3)A především celkový úpadek a zájmu veřejosti o progaming. Byly doby kdy se PG objevil i v televizi, kdy se uvažovalo že PG24 bude vysílat normálně digitálně a né jen přes internet. Bohužel nic nedopadlo tak jak mělo a vyústilo to v krach progamers, zrušení několika velkých akcí (např. invex cup, cssource LAN2, Necroroisers turnaje o obrovské ceny). Takže z hlediska manažerského to byl v PG nejhorší rok.
fakt respect jak svin, poucit asi tak 4 lidi jednim zasobnikem pistolky :-D
no když sem dřív ještě hrál tak nám na cestu stačila akorát svačina :)
na turnajích by měli být připraveny počítače se sluchátky a pod. a už přesně nasteveny pro hru :) ikdyž doba už se možná změnila s tou finanční krizí :)
ja si vzdycky rikal, jestlůy s it ihraci zvyknou treba na tu jinou klavesnici,mys,sluchatka monitor, nastaveni apod. :D
nechapu ty hedy na videu
Jo, pěkný článek. Přeju vše nej českému progamingu do roku 2009.
opravdu že jo
no záležní jestli je BYOC nevo NON BYOC LAN. bud hráči mají vše připraveno (BYOC) a nebo si vozí vše (možnost zapůjčení např. monitorů) záleží jak kde. Ale hráči mají radějí když můžou mít vše vlastní, ovšem někdy je problém s dopravou.
škoda že v itálii skončili 7-8
Vzhledem k tomu jak jsme mala zeme, tak dobry uspechy ;-) GJ, kdyz uz Ti nasi lepaci nehrajou dobre fotbal a uz ani ten hokej, tak aspon ze mame progaming :-D
zvedavej jak dopadnou
Tak to je jedna z věcí pro které nemusí člověk naprosto nic umět, stejně jako třeba modeling...
jj pekne si tam davaj, skoda nen ze 99% videa je typek nekde schovanej, ceka a sestreluje pribihajici soupere :-D
cumim
a bude horší doba, sponzoři ubydou a :((
No nevím,ale něco se mi plete,že Češi hráli i na DreamHacku ve Švédsku...a dokonce zde byl o tom nějakej článek.Pak nechápu, o čem autor píše v článku. To je promo na TOP3, nebo si jen nezjistil všechna fakta?
... že jsou to celkem solidní úspěchy.
pěkný článek 5*
hezky krása
hmmmm no nevim mno....jestli zrovna uspesnej
čo sa dá čakať no sme predsa len malé šttáty x/
peknej clanek
No myslim ze vsetko je napisane.
cesi letos na dreamhacku nehrali, alespon pokud je mi znamo ... nebyl tam urcite zadny CS tym, zadny WC3 hrac ani zadny Quker ...
nejakym nedopatrenim mi vypadli ucasti reason gaming v zahranici, omlouvam se
Jeste interaction v holandsku :). Z ty CSS sceny ti toho vypadlo docela fejst hele :D
konečně něco zajímavýho na čtení
Jo a jeste RS-Gaming a underG v top5 na becupu, zase to trosku chybi :)
fakt cumim
dobrý clanek :)
na to jakou ma CSS u nas zakladnu ( v porovnani s jednastkou nebo cod) je o mnoho uspesnejsi nez tyto hry
Na zimním Dreamhacku jsme opravdu měli našeho zástupce. Bylo to ve hře Warcraft 3 a byl jím Zdeněk "Horroren" Pelcl. V druhém kole play-off vypadl s DowaQem.
Mno,docela mě se*e,že např u nas v 3nu,zavreli PGCC hernu,a porada se strasne malo mezihernaku v CR a LAN party atd..... jinak myslim ze cesi jsou super progameri,jen aby je podporovalo vice sponzoru a sme nejlepsi na svete!
myslim ze na to jak jsme mala dira tak je to gut =)
to jsou týpci ale ja bych řekl že by to zvladlo víc lidí jen nemají na to peníze se tam dostat.
jj dobrej clanek ;)
vcelku povedeny clanek
Turnaje v BZ i v PGCC bybilon jsou supr, uz mam na ucte nespocet umisteni :P
velmi povedeny clanek...)
myslim ze zacatek roku byl celkem dobrej pro progaming u nas ale pak to slo do haje akorat esuba cod4 se vyzdvihla nahoru jedina sekce co podava skveli vykony i za hranicema... kam se podeli nasi CSkari? --->inactive nema tu kdo u nas hrat :( me stve a co jiny klany v cod4 nez esuba? neophyte? ... dou dolu :( neophyte dou cely dolu naopak snoopy dou nahoru coz je dobre :-) ale muj oblibenej tym neophyte uz zdaleka neni to co bejval. tak snad se tenhle rok podari vic nez minulej gl ! :-)
hehhhheee
Tohle bcyh chtel taky jednou zazit :D:D:D:D
Povedenej článek 5/5 a GL češí v novém roce hodně štěstí všem
v posledni dobe na to kaslou ale uz se probouzi pomalu
jako jo clanek pekny ale...........
Cesi sou nej a vsechno vyhrajou
fakt nic moc potvrdi to i kamos
asfasf
Všem co toto čtou :)
4*