Už tomu budou dva týdny, co jsme zavítali do krásného nového roku s devatenáctkou na konci, a na nás tak je, abychom se ohlédli za tím předešlým a připomněli si to nejlepší a nejdůležitější, co nás v jeho průběhu potkalo. Pro GamePark byl rok 2018 obzvláště významný, jak jistě víte, s ohledem na obrovský skok kupředu, který jsme už dlouhé roky plánovali a nyní jsme se konečně rozhodli učinit. Bez smrště výborných her, na níž v tomto roce došlo, by to ale samozřejmě nešlo. Na své si téměř s jistotou přišel každý, kdo alespoň trochu hledal, přičemž my se v dnešním článku rozhodli představit pětici těch nejlepších z nejlepších, kterou by si neměl nechat ujít doslova a do písmene nikdo. A budeme samozřejmě potěšeni, když se s námi o své vyvolené pro rok 2018 podělíte prostřednictvím komentářů také vy sami. Tak jdeme na to?
Marvel’s Spider-Man
S všemožnými snahami o to, aby se z Petera Parkera v převleku stala celebrita také mimo stránky komiksů a na stříbrném plátně, přicházeli vývojáři už od poloviny devadesátých let. Žádná z těchto snah, bohužel, za příliš mnoho nestála. Teprve v roce 2016 nám zablýskaly oči nadějemi, když Sony během své konference na každoročním herním veletrhu E3 vytasilo stylový trailer, v němž se pavoučí muž vrhal po hlavě z mrakodrapů a plachtil vzduchem za pomoci tenounkých lanek, které mu tryskaly ze zápěstí. A jak se ukázalo v září minulého roku, tyto naděje nebyly vůbec plané.
Rozdováděný Spider-Man se poprvé ukázal v kinech ještě o rok dříve. Trochu omládl, přestal si ze všeho dělat těžkou hlavu a užíval si svých nadlidských schopností beze strachu ze zítřka. A ono mu to slušelo. Dokonce moc. Podobně laděná hra proto byla na místě. Fakt, že na ní pracovalo zkušené studio Insomniac Games, byl samozřejmě pro úspěch klíčový, bez svěžího a nápaditého přístupu a originální dějové linie, která byla všemi čtyřmi zapletená do odkazů a narážek, jichž si mohli vášnivě vychutnávat především věrní fanoušci toho legendárního superhrdiny, by to ale nešlo. Titul sice vyšel exkluzivně na konzoli PlayStation 4, jak se ale můžete dočíst v naší recenzi, rozhodně jde o jednu z her, které mohou být samy o sobě důvodem, proč se nad investicí do této konzole začít zamýšlet.
Celeste
Abychom zde celou dobu nehovořili pouze o hrách, které od počátku cílily na miliony hráčů zároveň, rozhodli jsme se do našeho seznamu zařadit také geniální platformovku Celeste, která si na úplném začátku roku libovala v nekončících záplavách chvály, jež přicházela doslova ze všech stran. A to je co říct, když má Celeste na svědomí tvůrčí tým o pouhých pár členech, jež by bylo možné spočítat na prstech jedné ruky. Ještě působivěji potom tento výsledek vypadá, když doplníme, že na počátku tvorby byly pouhé čtyři dny práce, během nichž se tvůrcům v rámci hackathonu podařilo naprogramovat fungující prototyp, bez nějž by výsledný titul nikdy neměl šanci spatřit světlo světa.
Poměrně jednoduchá hratelnost, která si staví na všech základních principech neoddělitelně spojených s platformovkami, rozhodně není tím hlavním důvodem, proč se Celeste opakovaně objevuje v doporučujících seznamech a patří k nejlépe hodnoceným hrám celého roku 2018. Mnohem důležitější je totiž brilantní příběh této hry, jenž je po okraj naplněný emocemi, skvělé audiovizuální zpracování a vůbec přístup vývojářů, jež se nebáli se svými fanoušky sdílet celý vývojový proces, což ještě umocnilo kvalitu hry díky možnosti včas reagovat na povšimnuté nedostatky.
Super Smash Bros. Ultimate
Až do úplného závěru roku na svoji zářnou hvězdu čekali vlastníci konzole Nintendo Switch, kteří už od března byli připraveni na to, že se vrací série Super Smash Bros., s níž se setkáváme pravidelně již téměř dvacet dlouhých let. Odhalení titulu Super Smash Bros. Ultimate v červnu očekávání fanoušků samozřejmě ještě trochu nakopla, potěšující proto bylo, že se Nintendo hru rozhodlo vyslat do éteru už o půl roku později. Není žádnou záhadou, proč se tato bojovka okamžitě vyšvihla do čela žebříčků prodejnosti a hranosti, když v ní některého ze svých oblíbených hrdinů může najít prakticky každý pravý hráč.
V průběhu let jsme si u série Super Smash Bros. zvykli na určitý standard kvality, který novinkou rozhodně narušen nebyl. Vývojáři se rozhodli zaměřit především na rozšiřování a tvorbu nového obsahu, zatímco hratelnostně vsadili na to, co se osvědčilo již v minulosti a nemuseli se bát, že by se hráčům v tomto směru nějakým způsobem znelíbili. Premiéra série na konzoli Nintendo Switch tedy proběhla nadmíru úspěšně, což se podepsalo na hodnoceních, které titul začal po svém vydání před měsícem sklízet. Žádný z milovníků tvorby Nintenda rozhodně nešlápne vedle, když se rozhodne si ve světe Super Smash Bros. Ultimate pořádně zadovádět a nakope v něm své kamarády do zadku.
God of War
Dvěma hlavními důvody, proč na čas strávený s návratem série God of War, k němuž došlo v první polovině roku, budeme vzpomínat ještě dlouhá léta, jsou hromady otcovských rad, jimiž jsme při hraní byly zaplaveni, a kouzelná bumerangová sekera, která i po tisíci hodech při návratu do ruky přinutila náš zátylek k záchvěvu, protože nic tak stylového hned tak v nějaké hře nepotkáte. Z počátku jsme si nebyli tak úplně jistí, když se tvůrci ze studia Santa Monica rozhodli svoji legendární sérii přesunout na sever a obdařili Kratose mužným plnovousem i synkem u ruky, všechny naše obavy se však rychle začaly rozplývat s každou další ukázkou ze hry, jež nám před vydáním přistála na stole.
Z rebootu se nakonec vyklubal zcela důstojný nástupce, který sice s původními hrami zase tak moc, když zapomeneme na hlavního hrdinu, společného nemá, možná právě to je ale jeho zcela největší plus. Současná hráčská obec si ze všeho nejvíce cení kvalitních, dospělých příběhů, které by vystačili na celou zbrusu novou knihu severských bájí a pověstí, a přesně to nám nový God of War, jak se můžete dočíst v naší recenzi, byl schopen poskytnout. Titulu sekne otevřený svět, RPG prvky i o mnoho náročnější soubojový systém, jež společně svědčí o tom, že se videohry neustále vyvíjí a zlepšují po všech stránkách, takže tu a tam není od věci zahodit staré a pokusit se začít s tvorbou od úplných základů.
Red Dead Redemption 2
Je sice pravdou, že studiu Rockstar Games trvá dotáhnout každý ze svých projektů do konce celou věčnost, když už se však poštěstí, zpravidla jde o herní svátek, kvůli kterému se vyplatí vzít si pár dní volno od práce či od školy. Výjimkou se nestalo ani pokračování kovbojského kousku Red Dead Redemption, do nějž jsme se exkluzivně na konzolích dostali příležitost opřít v roce 2010. Druhý díl, na nějž hráčská obec trpělivě čekala už několik let, v jejichž průběhu do světa opakovaně vytryskávaly střípky informací o tom, že je hra ve vývoji, totiž obsahuje vše, co byste si od něj mohli přát, a ještě mnohem více. Jestliže se Red Dead Redemption 2 nedá rovnou označit za splněný sen každého hráče, pak jde minimálně o splněný sen každého nadšence do Divokého Západu, do nějž se Rockstar opřel skutečně bravurním způsobem.
Jak se můžete zjistit v naší recenzi, hra se pyšní především strhujícím příběhem, s nímž můžete strávit bez problémů celé desítky hodin, aby toho ale nebylo málo, nabízí kromě něj také obrovský svět obsahující miliony dalších možností, jak se zabavit, takže je potřeba se připravit na to, že se na pár dní kovbojský život stane vaším denním chlebem a máslem. A to ještě ani nemusíte zakusit multiplayerovou složku hry, jež si samozřejmě nehraje na nic ani o trochu menšího. Red Dead Redemption 2 je prvotřídním kouskem do každého sebemenšího detailu, a pokud vám doma leží konzole PlayStation 4 či Xbox One, v žádném případě byste neměli váhat s jeho vyzkoušením. Můžete nám věřit, že litovat toho rozhodně nebudete.