Ať se to vezme z jakéhokoliv pohledu, Crysis je prostě bezesporu (ačkoliv hra ještě nevyšla) fenoménem dnešní doby. Ať se jedná o propracovanou grafiku, rozsáhlé využití fyziky, nebo možnosti, jež poskytuje nanooblek, vždy je Crysis na předních příčkách. Slovy klasika – můžeme odporovat, můžeme nadávat, ale to je asi tak vše, co s tím uděláme. A právě nanooblek, který mají na sobě jednotky delta vyslané do oblasti konfliktu, si rozebereme v dnešním netradičním tematickém článku. Podíváme se na technologie použité v obleku trochu z jiného pohledu a sice z pohledu dnešních možností a technologické vyspělosti. Podíváme se, zda existují podobné možnosti, jako má hlavní hrdina hry a zda je vůbec něco takového možné. Pojďmě se nejdřívě podívat na videu, co vše oblek ve hře umí.
Hlavními funkcemi obleku tedy je Rychlost, Pevnost, Síla a Neviditelnost. Proberme si je postupně.
Rychlost
Jak jsme mohli vidět ve videu představujícím možnosti obleku, je nárůst rychlosti hlavního hrdiny způsoben vstříknutím adrenalinu z obleku skrze kůži přímo do krve. Tato funkce je asi nejreálnější ze všech, ačkoliv rozhodně není tak jednoduchá. Adrenalin je hormon vyměšovaný dření nadledvin. V normálním stavu je jeho hladina nízká a tělo je tak v klidu. Jakmile ale dochází k nějaké výkonnější stresové činnosti, jako je příprava na útok nebo obranu před útokem, jeho množství je nadledvinami zvyšováno a dochází tak k větší funkci srdečního svalu a vůbec krevního oběhu, který začne hustit krev do orgánů jako jsou srdce, mozek a svaly. Funkce by se dala přirovnat k funkci nitro v závodních autech. Svalové cévy se rozšíří, srdeční činnost se zrychluje a srdeční sval mnohem více pumpuje (místo 4,5 litru krve za minutu se rozběhne na 25 litrů za minutu!), rovněž dochází k lepší funkci plic a tělo je tak dočasně výkonnější a nepociťuje únavu a v určitých mezích i bolest. Zlepší se zrak a sluch a napnou se všechny svaly v těle, člověk je schopen rychleji reagovat na podněty. Adrenalin umožňoval našim pravěkým předkům přežit v krutých a drsných podmínkách.
Z předchozího odstavce lze tedy vydedukovat, že za určitých podmínek by oblek mohl obsahovat zásobníčky s adrenalinem, které by mohlo jít řízeně vpouštět do krve a zvyšovat tak výkonnost těla. Problémem je uchovávání adrenalinu v obleku a možnost jeho předávkováním. Pokud by byla dávka moc velká, může dojít až ke zničení srdce nebo jiného orgánu hromadící se krví. Stejně tak by bylo třeba dávky stále zvyšovat, protože tělo si časem na přísun adrenalinu přivykne a stejná dávka by neplnila stejnou funkci. Rychlosti také napomáhá vhodná konstrukce obleku, který musí co nejméně odporovat vzduchu a spíše ho "řezat", ale zde jsou rozdíly minimální a projeví se až mezi špičkovými atlety v řádu maximálně sekund. Což pro naše podmínky není žádné řešení.
Konstatování: Za dodržení určitých podmínek (vhodné dávky, …), je taková funkce možná.
Odolnost (pevnost)
Neprůstřelné vesty patří mezi základní vybavení všech policejních a vojenských jednotek. Již od dob výskytu prvních střelných zbraní se vyvíjely protiopatření. Proti obyčejnému luku a šípu stačila indiánům kostěná nebo dřevěná vestička, ale proti vysokorychlostním střelám již taková věc nestačí. A tak se hledají materiály co nejlehčí, nejpevnější a nejsnadněji vyrobitelné, které by dovedly ochránit jednotky proti střelám všeho druhu. Jedna z velmi dobrých technologií přišla v sedmdesátých letech – Kevlar. Jeho vysoká pevnost a nízká průraznost ho přímo předurčuje k využití v této oblasti. V roce 1985 bylo objeveno vlákno Spectra, které, pokud je složeno v rovnoběžných rovinách a zalito pryskyřičnou maticí, dokáže vytvořit velmi pevnou látku. Vesty ze Spectry jsou schopny vydržet i vysokorychlostní střely z pušky M16.
A jak vesta funguje? Důvodem je vysoká pevnost vláken v tahu. Většina střel se při zásahu deformuje a rotuje, čímž zachytává vlákna a snaží se je natáhnout. Ale vlákna jsou velmi pevná a tak nedochází k jejich přetržení, ale pohlcení pohybové energie a její rozložení do plochy. Pro větší odolnost bývají do vest vloženy ještě pláty titanu, oceli nebo keramiky. Stručně řečeno – účelem vesty je dosáhnout deformace střely ještě před vstupem do vrstvy kevlaru a rozložit energii na větší plochu. Velkou budoucnost mají pavoučí vlákna, která jsou při své tenkosti neuvěřitelně pevná a pružná a také chitin, který je součástí krovek hmyzu a je také neuvěřitelně pevný.
Co z toho všeho plyne? Mít celo-tělní neprůstřelný oblek není až tak velký problém, problémem je jen jeho správné navrhnutí a rozložení vycpávek a zesílených oblastí podle pravděpodobnosti zásahu při zachování maximální pohyblivosti a flexibility jednotlivce.
Konstatování: Sehnat takový oblek není nic nereálného.
Síla
Již dnes existují materiály, které při energetickém impulsu dokáží změnit svou povahu a zpevnit svou strukturu nebo naopak povolit. Pokud by se dokázala tato technologie usměrnit tak, aby fungovala s ohledem na tělesnou konstrukci lidského těla a dokázala by zpevnit potřebné oblasti (hlavně kolem důležitých svalů rukou a nohou), člověk by skutečně mohl být silnější, případně unést větší náklad než obvykle a to vše při zachování rozměrů, které znatelně nezvětšují velikost těla.
Další možností je hydraulický oblek ala robotický skelet z Vetřelce, do kterého si Replayová stoupla a ovládala ho. Ten by sice člověku zcela nepochybně zvětšil sílu a nosnost a to až několikanásobně, ovšem jeho celková velikost je úplně jinde než bychom pro náš oblek potřebovali, takže využít ji nelze. Něco podobného ale v menším měřítku je již funkční v japonsku, kde se plánuje jeho využití v centrech pro pohybově postižené, kde jsou sestřičky nuceny zvedat pacienty z postele silou. Pomáhá jim v tom speciální hydraulicko vzduchový oblek, jehož snímek můžete vidět nad odstavcem, který umožňuje unést až 180 liber při vyvinutí síly odpovídající poloviční váze. Oblek skutečně není nijak extra módní ani malý, nicméně je funkční a použitelný.
Konstatování: Dnes ještě veřejně neexistuje možnost, jak něco takového vyrobit v rozumné velikosti.
Neviditelnost
Už od časů nejstarších lovců si člověk přál být neviditelný. Tehdy využívali zamazání bahnem, aby splynuli s okolím, ale princip byl stejný jako u dnešních maskovacích obleků. Neviditelnost se dá rozdělit na dva druhy. Neviditelnost pro radary a lokační zařízení a neviditelnost fyzická. První možnost využívají letadla s technologií stealth (například supermoderní bombardér B-2), která mají povrch modelovaný tak, aby neodrážel rádiové vlny a objekt nebyl pro radar viditelný. Výroba takového stroje je mimořádně nákladná a složitá na údržbu, protože sebemenší nečistota by stroj prozradila. Stále je však takový stroj fyzicky vidět a to je právě druhá varianta neviditelnosti – fyzická.
Možností pro fyzickou neviditelnost je několik, podíváme se jen na ty nejzajímavější.
Změna odrazu světla – Již od konce 80. let je v testování uniforma, která by se barevně přizpůsobila barvě okolního prostředí. Chemická cestka k výrobě se neujala a tak se využilo jevu elektrofosforescence a v laboratorních podmínkách skutečně existuje materiál, který při vnějším elektrickém podnětu mění svou barvu, ale jen v určitých odstínech. Dále byl úspěšně odzkoušen materiál ze světlovodivých vláken (ten barevný snímek nad odstavcem), které zajistí vedení paprsku světla kolem objektu a objekt se tak stává neviditelným i pro přímý pohled. Zatím byla tato vlastnost dokázána a otestována na radarových vlnách, před kterými vědci dokázali skrýt 30cm váleček.
Tekuté krystaly – Viděli jste Bonda „Dnes neumírej" a jeho Aston Martina Vanquish, který se uměl zamaskovat tak, že nebyl vidět? Tak přesně takovou technologií již disponuje, v omezené míře, americká armáda. Povrch testovacího tankovacího letounu (to je to letadlo, které umí ve vzduchu doplňovat palivo) je pokryt jakýmisi LCD panely, které promítají obraz z fotosenzorů na druhé straně letadla a letadlo je tak teoreticky neviditelné. Neviditelné je však pouze pro oko, jelikož každé LCD má určitou obnovovací dobu a tak třeba fotoaparát, který fotí rychleji než je obnovovací frekvence LCD by letadlo dokázal zachytit. Ve vývoji však jsou i ohebné displeje, které by dokázali zastat stejnou funkci jako zmíněná LCD a bylo by možné je vymodelovat do tvaru těla.
Hologramy – Technologie hologramů je ještě hodně v plenkách, ale její možnosti jsou obrovské. Hologramy jsou rychlé, neovlivňují objekt, který schovávají a za určitých podmínek dokáží zakrýt cokoliv. Principem je vytvoření holografického obrazu prostoru za objektem před ním a opačně a objekt je pak neviditelný. Tato technologie by se asi nejvíce hodila pro použití v obleku Crysis, ale dnes ještě funkční prototyp veřejně znám není.
Ohýbání světla – Jako filmový Predátor lze za určitých okolností pomocí elektromagnetického pole a narušování molekul vzduchu v okolí letadla odklánět fotony světla (samozřejmě čistě teoreticky) a učinit tak objekt naprosto neviditelným (absolutní neviditelnost). Obrovskou nevýhodou je enormní energetická náročnost v řádech gigawatů, na vytvoření pole dostatečně velkého, aby zakrylo bojový letoun standardní vělikosti.
Konstatování: V laboratorních podmínkách už to prý funguje, takže možná za pár let, ale dnes ještě určitě ne.
Závěrem
Jak jsme si ukázali, není nanooblek z Crysis až takový scifi prvek, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokročilá miniaturizace, miniaturní ovládací počítače a malé jaderné reaktory by takový oblek mohly skutečně pohánět a to v rozumné velikosti a při zachování pohyblivosti vojáka. Největším problémem asi je zásobovaní energií, které by vydrželo oblek pohánět aspoň několik hodin, nejlépe samozřejmě dní. Každému musí být jasné, že nelze použít pár tužkových baterií, ale řešením by mohl být malý jaderný reaktor nebo nějaké vodíkové reakční články. Takové technologie však dnes nejsou volně dostupné, ale kdo ví co mají na skladě armádní špičky světa (článek jsme sepisovali pouze podle veřejně dostupných a ověřených materiálů). Další otázkou je finanční náročnost, která by bránila masovému nasazení takové technologie, ale pro specializované týmy se takové technologie pravděpodobně časem dočkáme. Druhou stranou mince je ale možnost zneužití ze strany teroristických organizací a zlodějů, kterým by rozhodně neviditelný oblek udělal radost. Každopádně lze řící, že budoucnost je v tomto ohledu nesmírně růžová a možná už za pár let uvidíme stejné technologie v přímém přenosu.
hmm....
je blbost
to blbost ...
ale sotva oblíknu pižamo:))
hodne pekny clanek chvalim. cloveka nuti premyslet o tom jak to bude vypadat za takovych 10 let jak na bojisti tak i v civilu.
hmm vsetko co si tu napisal je sice zaujimave ale mne to pripada tak ze si len nemal o com pisat a tak si to napisal. co keby si tu al aj nejaky ten odkaz na stranku, alebo video.
sice vsetky veci co su na tom obleku prakticky mozne, no ich uvedenie do prexe bude mozne az o mnoho rokov takisto ako je uz teraz mozna teleportacia, ale jej prakticke vyuzitie nieje mozne.
clanok je nudny sorry
tak ten nanooblek ani nemuseli davat,lae i tak bude bezva
S tim si dovolim nesouhlasit. Dle mych zkusenosti z bety, posunuje pritomnost nanoobleku hratelnost jeste o stupen vyse a dava neuveritelny prostor pro taktizaci, protoze nelze vyuzivat vsechny bonusy najednou, ale je treba si zvolit ten nejvhodnejsi. Nanooblek bude zasadni soucasti hry a bez nej by rozhodne nebyla tak dobra (byla by hodne dobra, ale ne tolik jak ted).
vyvoj jde vzdy nejvice kupredu kdyz je valka.... vsichni se predhanej aby meli co nejlepsi veci tak se s nicim nezdrzujou vsechny svolaj a vymejsli ale kdyz neni tak proc se honit.... takze az bude 3. svetova valka tak se mozna dockame i nanoobleku, neviditelnosti letadel atd. xD
Sice u neprůstřelných vest je hezký to, že to zachytí střelu, ale vem si, Malinko, že při každém zásahu je to kopanec.. Nevím jakou kinetickou sílu má třeba AK-47, ale '45magnum dokáže na 10metrů zlomit žebro.. :) (prej)... :)
článek je moc dobře napsaný konkretně ohledně neviditelnosti už jsem se pred par lety informoval a vidim že zatím nic nového snad časem :-), jsem rád že se autoři dokáží rozepsat i o těchto věcech.Jen tak dál více takových članků.(nejen recenze)
cus
ps: musim naprosto souhlasit s tím že nanosuit dává hře mnohem větší možnosti, osobně jsem na Betě z něj byl nejvic nadšený
tady je link http://www.military.cz/accessories/solder_of_future/future_warriors/future_warriors.htm
mno stejne zase prijde chytrej ceskej clovek a vymysli neco jako TAMARU nebo kulku ktere kevlar v zadnem pripade neva:)) btw: hodne se spekuluje o tom proc jsme tak rychle skoncili v NATO v dobe Jug.konfliktu kdy americane sedeli nic netusic v *B2 a najedno byli sestreleni:))
Na kazdou akci je protireakce.
Kevlarový vesty sice zachráněj žiot ale po jednom až třech výstřelech je člověk vyřazenej z boje(jak už tady bylo řečeno zásah do vesty vám může zlomit žebro nebo vyrazit dech atd.) Dnes se ale již vyvíjí oblek z dutých vláken na kterém jsou senzori pohybu a když zaznamenají že se blíží kulka tak se oblek zpevní v místě zásahu-takže jste v obleku pohybliví a zároveň odolní(četl jsem to v časopisu 21.století což je seriózní vědecký časopis)
a prvni ho budou mit stejne amici
že je to hra z budoucnosti a kdo ví co pak bude :) a s nanooblekem to bude větší sranda...
podla mna to bude za par rokov skutocnostou
Podle videa ta hra vypadá hodně dobře, ale nevím který comp tu grafiku utáhne...
(Pokud nevlastníte počítač z NASA:-D)
clanek
HUSTÝÝÝ!!!!
Tak malý jaderný reaktor, jo? Zajímavá představa, ale troufám si tvrdit, že tahat na zádech reaktor, vodní okruhy, turbíny a chladící věže by asi bylo dost unavující. Druhou možností by bylo použití radioizotopového termoelektrického generátoru, jaké se používají v kosmických sondách, ale to by se voják buď musel smířit s radiací nebo tahat metrák olověného stínění.
to by toho cloveka roztrhalo - nektery lidi maj problem utahat tech 4,5 litru .... a mozek??? miluju kdyz se nekdo snazi psat odborny clanky a pritom o dany veci nic nevi ....
jo a ten komentar o ty jaderny elektrarne byl hodne slusnej :D
25l/min je ale stejne moc cevy by to nevydrzeli
S tou velikosti to nebude zas tak velkej problem! vemte si pocitace jak byli pred 20lety veliky a dnes se stejne vykony vejdou do hlavicky od spendliku! s tou elektrarnou to bude na stejno! A treba by mohli stejne pristupovat i k tem vojakum, proc delat roboty co budou velky jak lidi? radsi nejaky maly skritky a ty nebudou potrebovat neviditelnost..protoze si jich nikdo nevsimne..a pak..ratatata a USA forever! :D
Si nedokaze predstavit cim tet armady sveta mohou disponovat , vem te si prilad z minulosti .
no mne sa na tom videu skor zdalo ze do krvy vnikli tie nano-boti a zrychlili ju tak, lebo opakovane pouzivanie velkej davky adrenalinu moze byt smrtelne (zastava srdca)
Zjisti si informace dříve, než něco plácneš... viz. odkaz http://www.vscht.cz/kot/resources/studijni-materialy/fyzi-p-009/prezentace.pdf , mám rád lidi, kteří nepodloženě kritizujou a sami si to neověří, působí to strašně komicky...
Tohle brnění je už normálně vyvíjené americkou vládou (podobný prototyp) ale nemá tyhle super udělátka, snad jen ten kevlar.
Malinko hraješ ještě GW?
Jeden z mala clanku ktere jsem na GP precetl az do konce. Pekne napsany, zajimavy, zadne salodlouhe radky. Predpokladam ze si to nevedel vse z hlavy a, tak by se mozna hodily stranky ze kterych jsi cerpal. Protoze to muze byt pouhopouhe kopirovani a pokud ne, tak by nektere ctenare zajimalo neco vic. Ale dal bych 9 z 10 bodu GJ.
Nejlepší trailer co jsem videl o Crysis NICE!!!!!!!!
kdyz mi reknes, co je na mim prespevku blbe a jak to ma byt tak se tebou budu zabejvat, ale zatim ses jenom vykrik do tmy
ten svuj uz rok od nasa tak napiste
Takovéhle články přímo žeru. Strašně se mi líbí, když někdo zauvažuje nad takovými věcmi, jako je třeba nanooblek. Autora chválím a kdyby se objevilo několik dalších takových článků, nezlobil bych se :)
Tleskám, Zdarex
Pekný a zajímavý článek. Chválím ;-)
ssuper clanek :) doufam ze neco takoveho fakt bude
Ten oblek neviditelnosti bych chtel :). Doufam, ze ta hra pujde i na PS3 ponevac mam sracsky PC :(
Re: ^6Lady^9Tron
Hraju GuildWars kdyz to cas dovoli, nejnoveji datadisk eye of the north
Re: worghos
Je mi lito, ale tech 25litru za minutu (ve vyjimecnych pripadech i 35l/m) je skutecne ta hodnota, ktere srdce muze pri zvysenem adrenalinu dosahnout. Informace, ktere pisi si overuji, ty zjevne ne!
Re: Sordid
Nevidim duvod proc by se pri dnesnim stupni miniaturizace nemohly reaktory takto zmensit, ostatne i na ponorkach se pouzivaji zmensene jaderne reaktory, ktere jsou podstatne mensi nez treba temelin, takze za par let ...
Re: Corw!n®
Clanek rozhodne neni kopirovany, protoze takovehle srovnani jsem nikde ani v zahranicich nenasel a to me prave vedlo k tomu to napsat. Nicmene adresy jsem mohl dat, to mi nejak nedocvaklo a omlouvam se za to a hned jak se zitra vecer dostanu k poradnemu internetu (ted pisu pres mobil), dodam sem adresy, ze kterych jsem cerpal.
Jinak dekuju vsem, kterym se clanek libi, ja sam jsem se u jeho psani dost dozvedel o techto technologiich coz jsem ani nevedel. A vam co se to nelibi, skuste napsat neco sami (treba formou naseho blogu), treba to bude lepsi a pak kritizujte. Diky
ono když kritizuješ jen jednu věc, tak je opravdu složité zjistit, ke které věci píši...
Já těch důvodů vidím celou řadu, ostatně jsem jich už taky pár vyjmenoval. Taky bych podotknul, že výmluvy typu "tak něco napiš a pak kritizuj" jsou laciné a silně zavánějí neschopností přijmout kritiku.
A komentare typu "neumis prijmout kritiku" jsou jeste horsi. Chtel bych videt tebe, mistre.
moc bych si s PS3 nefandil podle všeho nemá dostatečný výkon ,tudíž když tu hru udělaj tak to takový grafický orgie nebudou
..tenhle článek nemá s nanotechnologií co dělat. Nanotechnologie, je odvětví, který se zabejvá nejmenšíma použitelnejma částečkama pro jakoukoliv techniku. Navíc, je tu ten háček, že většina běžnejch prvků se v nanovelikosti chová kapku jinak. Některý normálně inertní látky jsou třeba extrémně explozivní a na druhou stranu, nano-střelnej prach nejde vyrobit, protože ty látky nemaj svoje normální schopnosti.
No a tou špatnou stránkou je, že když se tyhle látky, skoro jakýkoliv dostanou do lidskýho těla, nebo jakýhokoliv organismu, tak napáchaj solidní paseku.
..článek je o tom, jak by to šlo pomocí stávájících technologií. A ehm, jadernej reaktor sice zmenšit jde, ale díky některejm věcem potřebnejm pro jeho efektivitu takhle nikdy zmenšit nepůjde. To by se musel kompletně změnit systém jakým funguje. Ten v ponorkách a letadlovkách je pořád hodně velkej. A menší nebudou.
páč matematerialy( material který ohýbá "vlny") jsou krystaly který se nedaj přidělat na človeka(protoze je to pevná konstrukce) a s apsulutně neviditelnejma letadlama to nevymysleli protože by osátka nevidela ven a když neni vyvinutá dostatečná kibernetická tech. tak nejde aby letadlo lítalo v bojovém konfliktu po predem urceny draze
tack to je teda poděl...nebudu rozepisovat nic co se týče toho obleku ale hra bude fakt bestová...
No je fakt, ze zmensit jadernej reaktor na to, aby se vesel nekomu do kapsy asi nepujde, ale budou jiny zdroje energie. Tedka experimentujou s Tokamakem, ale ten asi taky zmensit nepujde...no proste uvidime, treba se toho dozijeme :D
Jeden decimetr krychlový obsahuje tolik energie,která by utáhla naši republiku jeden měsíc.Jen na to ještě nikdo nepřišel,jak ji využít.Zatím to umí jen supernovy,při výbuchu z 99,99%.Jaderný reaktor využívá jen 0,00 001% využitelnosti.
už to nepij
Tokamaky se URČITĚ nebudou moci zmenšit na velikost, přijatelnou do takoveho oblečku. Ono energeticke problemy jsou věčné:)
(btw. supernovy nevyužívají nukleární energii ale TERMONUKLEARNI, což je UPLNĚ něco jineho)
No ono existuje celkem dost energie, kterou by šlo hypoteticky využít(podobně jako ve SG:A ZPMka. Ale valná většina věcí v tomto je pouze a jen teoretická(třeba teoreticky umíme vyrobit červí díru, jen nemáme dostatek energie. Energii bychom mohli využít z temné hmoty, což teoreticky taky umíme, jen tu temnou hmotu nemáme:)))
chlapce tys to asi blbe pochopil!:) to neni ze by si najednou mel v tele misto 6 litru krve 25-35 litru!:D to bys vazne bouchl!:D ten trik spociva v tom ze pri zvyseny srdecni aktivite ti tech tvejch 6 litru zvladne srdce prohnat telem +- 5x za minutu! vis... :) pro ty co to nechapou 6x5=30!;) coz znamena ze oproti normalu (5l/min), ze dostavaj vsechny casti tela 6x tolik kysliku! coz zapricini rychlejsi reakce, vetsi vykon atd... mas se jeste hodne co ucit... :P
vsechny odhady do budoucnosti byli dost mimo misu, jen si vemte jak si lidi v roce 90 mysleli co vsechno nebude za 10 let, a kolik se toho splnilo? mate snad nekdo doma "robota-uklizecku", hry uz se nehrajou jen dratama do hlavy? ne? vsechno jsou to jen spekulace ktere se stejne nesplni. Jo a ten reaktor me teda fakt dostal, to je pekna blbost, nereknu vodikove clanky, to je realnejsi, protoze uz se delaji dnes i k notebookum, ale jaderny reaktor misto naramkovych hodinek? to uz je trochu moc sci-fi.
Jo a jeste jedna vec, na kevlar uz se dneska nehraje, akacko jim prolitne jak maslo, jestli nekdo z vas kouka na discovery tak tam asi pred mesicem byl clanek o nakym novym oblecku, ktery nema s kevlarem nic spolecnyho, a ani granat skrz to neudelal diru. Sice nevim jak by clovek prezil tu kynetickou energii, ale diru do toho proste jen tak nekdo neudela...
tot asi vse, a jestli me chce naky decko co na reaktory veri kritizovat, smele do toho...;-)
nanonetochnologie a nanoboti, tohle je podle me budoucnost vseho, kdyz se takovy nanooblek diky nanobotum pretransformuje treba v naprosto neprustrelnej a pritom ohebnej pancir. O tehle technologii mel bejt clanek, a ne o nejakejch nahrazkach. Vse v budoucnu se bude motat kolem nanobotu (a tohle je opravdu za dverma)
Máš zajisté na mysli (mimochodem výborný) seriál Future Weapons a v něm testovanou neprůstřelnou vestu Dragonskin. =) Tlakovou vlnu by samozřejmě člověk nepřežil ani náhodou (už proto, že je to jen vesta, takže by ti to když nic jiného utrhalo ruce, nohy a hlavu), ale k tomu to taky není určené. Jako neprůstřelná vesta proti moderní průbojné munici to ale vypadá fakt dobře (i když to US Army testovala a odmítla, dokonce kolem toho byla menší mediální kontroverze). Docela by mě zajímalo, jak by si DS vedla proti MP7 a podobným ultramoderním zbraním, co v tom seriálu Machowicz testoval.
tiez si myslim ze clanok sa nemal venovat nejakym nahrazkam vlasnosti nanosuitu, bud nano casticiam alebo radsej ste tam mali dat umele svaly a nie tie exoskeletony, napr. na jednej Texaskej univerzite sa niecim podobnym zaoberaju, svaly su tvorene tenkymi zeleznymi prutikmi a su zo zeleza s pametovym efektom (ze vraj pre ludi co prisly o nohy... iste), a ktej tvrdosti resp neprestrelnosti, podla mna by bolo lepsie urobit tie vlakna dute a do nich napustit elektro magneticku kvapalinu to je toto co ma Audi R8 v tlmicoch tj. kvapalina kt. ked je vystavena el. prudu moze menit svoju ohybnost a ze vraj len velmy malo jej na to potrebuje... inac tiez sa do toho nerozumiem a preto by som bol rad keby sa tu objavili nejake linky tikajuce sa tychto veci. Mimochodom som rad ze vznikol tento clanok, uz dlhsie som rozmyslal nad takym oblekom a sa mi vidi vstrekovanie tich nano castic ako strasna somarina.. ked oblek uz na prvy pohlad ma "svaly" pouchycovane podobne ako clovek, staci kuknut do prirodopisu :P tie nano sracky asi domysleli dodatocne aby to znelo cool
- o to se neboj. Uz je to pekne dlha doba, co pre pilotovanie stroja neni potrebne vidiet vonku :-)
mas pravdu, ale to je len jedna strana mince. Na tej druhej su predpovede pokroku, ktore sme zase niekolkonasobne predbehli. Podla vedcov sme mali v rokoch cca 1990 pouzivat na ovladanie PC akesi koleso, pripominajuce kormidlo z ponorky druhej svetovej vojny... ked sa pozries na mysku tak sa celkom "trafili" a bolo toho viac.
Takový chytrý český člověk se už našel.
Vymyslel průrazné náboje, které prolétnou kevlarem jak prd. Problém je, že mu to nikde v evropě nechtějí patentovat... proč asi? :-)
To máš zajisté na mysli toto, že? -> http://www.snopes.com/inboxer/hoaxes/computer.asp
tak se trošku zamyslete v jaký době žijem vemte si hru Ghios recon advenced warfighter....to co tma je maj običejní pěšáci!!!!! tak co maj asi ted speciální jednotky třeba taková Delta ForCe co musí mít...
a vemte si co bude za nějakejch 10 let!!! lampy......nějakej doktor se sfteju vole a hned honapadne jak zmenšit jadernej reaktor a ejhle ono to pude....někde budoukopa tuhlí na na co narazej na novej matroš a jejda máme hend něco od čeho budou lítat kulky jak hopsakoule od země.....nikdy nevi co bud ezejtra natož za 10 let.....
Tahle věc už byla použita v MGS, takže žádná novinka;)
smankote .. co to tady zas ctu za veci? ... jaky nanoboti za dvermi? nejakej posledni megauspech o kterem vim je ze postavili "auticko" z par molekul a ani si nejsou jisit jestli se jim pohlo ... dyt nano je par radu nad atomem a tak blizko struktury se vetsina (neli vsechny) pevne materialy takovychto "tloustek" rozpadaji ... (cpu vyrabeno nanoprocesem je zase jenom typicke pribarvovani skutecnosti ... to ze ma neco 45 nm neni nanotechnologie .. nanotechnolgoje je 1nm a meeene a to nemluvim o tom ze tech slavnych nejakych 45 nebo kolik to ted je jeda soucastka ... coz ma k nejakemu "ro-botvi" fest daleko ze) nemene vhodna argumentace je ze nikdo jeste atom "nevidel" jak vypada ... jen se radoby domysli ze tak nejak by to mohlo byt coz neznamena ze to tak je zee ... samy teorie ... a jakmile se zacne stavet na takovych teoriich popripade do toho zacnou este srat kvantovou mechaniku ktera je zase postavena na spatnem chapani udalosti (casu chceteli) a podobny "perlicky" tak to teda potes! ...
Mýliš se, atomy jsou poměrně běžně k vidění. Zde například fotografie atomů zlata: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Atomic_resolution_Au100.JPG
a bude to i v XXXL?
Chlape, moc si hrál fallout, nic takovýho neexistuje a nemůže existovat :)
Aby si moh vyrábět energii z jaderný reakce, potřebuješ kritický množství uranu, jinak řetězová reakce nenastane, a to je několik kilo, mam dojem že snad 12. Dál potřebuješ čim to stínit, čim to chladit, tj voda, a zároveň ta voda se tim vypařuje, pohání turbínu a ta teprve dělá proud.
Existujou i zdroje, který doslova "fungujou na záření",,, když je nějaká silně radioaktivní látka, za určitejch podmínek se dá využít i emoivoaný částice díky rozpadu. Jenže, to sotva rozsvítí LEDku :)
Jediná možnost, najít nějakej rozumnej zdroj energie co by tomu všemu dával šťávu je nějakej zdroj, například z vodíku nebo nějaký chemikálie - zatím, a delší dobu to tak taky zatim bude.
Rozhodně podle mě, na smysluplnej posilovací oblek, kterej nebude vypadat jak APUčka z matrixu nebo mariňák ze starcraftu si budem muset do doby objevu třeba studený fůze nebo tak něčeho, počkat.
Nejlepší osobní zbrojí je dnes tzv "dragon skin armor"... vypadá to jako scale mail ze středověku, šupiny dokážou výjmečně dobře rozkládat energii... zadejte to do googlu, je to docela drsný, co ta věc vydrží. Docela sem o tom čet a když se tomu přidaj ještě navíc přidavný keramitový nebo titanový pláty, co se vám sice zničej po zásahu ale líp to pak rozvede energii na plochu, je to silnější než cokoliv jinýho . Zkoušeli to dát na granát, ta vesta to ustála. Jo jen holt pravda, z vnitřních orgánů udělá tlaková vlna asi kaši, ale to je vedlejší :)
mhm, to mam zas nejaky moc stary informace koukam ... a o nejake vyssi kvalite by si nevedel? z toho obrazku tam nic moc nepoznam ...
Hergoth: No přímá konverze záření na elektriku funguje velmi dobře a rozsvítí daleko víc než jen LEDku, třeba kosmický sondy na to běžně lítaj. Tam se ale s nějakým stíněním nikdo moc nepáře, samozřejmě. Každopádně je v tom budoucnost, spalování paliv, ať už vodíku nebo čehokoli jinýho, je anachronismus a chemický baterky mají zoufale malou účinnost. Tyhle radiační generátory mají ovšem pořád pár nevýhod, jsou velký, těžký, radioaktivní a tři čtvrtiny energie co vyprodukujou je teplo. Což je u kosmický sondy jedno, ale pokud to máš tahat na zádech, asi by to byl trochu problém.
Lam_picka: Vyšší kvalita obávám se není, oni ty mikroskopy taky mají svoje limity.
Diky za clanek, je originalni a vtipny. Sem velky fanda Sci-fi a vseho okolo co se toho tyka, proto beru za samozrejmost takovy oblek do nepohody :). Jen pro vsechny neverici to co tam bylo posano sou jen funkce co se u jinych zivocisnych druhu jiz pouziva miliony let s velkym uspechem hmyz z toho si vemte priklad : mravenec - dokaze zvednout a nest bremeno 50x tezsi nez je on sam, takze driv nez ho zaslapnete zamyslete se nad svym okolim. Jen a diky pouze dnesnimu pokroku technologie sme schopni aplikovat veci ,ktere sme mohli drive jen tise zavidet maskovani s okolim, sila, rychlost. a jeste neco. Pokud je jen naznak nejake nove technologie na 90% stim uz nekolik desetileti provadi armadni laboratore experimenty a vyhodnucuji jejich vyuziti v praxi.
super a je to mozne a mam to overene pracujem vo vlade v amerike a tam to uz maju ten adrenalin neni este mozny ani nebude ale je tu ina latka ktora by mohla pomoct ale nemozem ju prezradit lebo by som nezil dlho...............................................................a teleportacia nieje znama este ani nam ta newem co o tom tu ozbalujete
bacha mame tu clena americke vlady :D:D:D btw take pizamo bych docela bral ale aby mi srdce z drenalinu udelalo bum bych vazne nechtel a taky bych rekl ze castejsi pouzivani by nemuselo mit dobre nasledky
tohle tu bude tak za 30 let.
je to reálné nebo ne hra je super
Před několika desítky lety lidé říkali, že budou mobilní telefony co se vejdou do kapsy, kde je to dnes? Dnes už se pracuje na telefonech co budou jako čipy.
Před několika desítky lety neexistoval kevlar, kde je to dnes? Existuje
Před deseti tisíci lety byly jen kopí kameny a další provizorní zbraně, před tisíci lety začali vznikat střelné zbraně, kde jsme dnes? Paralyzéry....
Neviditelnost....
Zajímavá věc, zatím jak bylo uvedeno ne vizuální ale pouze neviditelnost radarům.... to ale před padeáti lety bylo v plenách.
Složil jsem vlastní citát založen na principu věty N.Armstronga.
Každý den je jeden krok, každým okamžikem jsme blíže k cíli, ty kroky jsou pro nás malé, ale jsou velké pro lidstvo.
PS: maskovaný mstitel