Již necelé dva týdny nás dělí od startu největší slovenské akce nejen letošního roku skrývající se pod názvem MovieMaking War Boss 2007. Svým rozsáhlým pojetím, bohatou dotací ve výši bezmála 80 tisíc slovenských korun či v neposlední řadě přímým kontaktem s publikem útočí na širokou skupinu hráčů jak profesionálního zaměření, tak i příležitostných fanoušků elektronických sportů. Návštěvníci se mohou těšit na skutečně velký zástup zajímavostí z herní branže, základní myšlenkou a vůbec doménou celé soutěže však bude zejména otázka tvorby herních filmečků – slangově nazývaná moviemaking.
“Na diváky čeká volné hraní na Xbox360, PplayStation2, PSP a PS3, mohou si prohlédnout nejnovější LCD a plazmové televizory od společnosti Samsung, dále operační systémy Windows Vista a také produkty společnosti Speed-Link a prezentační materiály PC REVUE. Na své si rovněž přijdou i příznivci airsoftu a paintballu, diváci budou mít možnost vyhrát řadu cen od partnerů akce a setkat se s těmi nejlepšími z celé slovenské herní scény a také s nejlepšími českými autory herních filmů.” prozradil nám hlavní lákadla blížící se události Ondrej “Miop” Majtán, vůdčí osobnost slovenského projektu.
Poměrně krátká historie původem slovenského počinu sahá do června loňského roku, kdy se skupina ambiciózních pořadatelů v čele právě s Ondrejem Majtánem zasloužila o vznik velmi neobvyklé akce, jež dokonce nemá obdoby ani ve světovém dění, natož v našich končinách. Po Velkých Moravících, v nichž nalezl útočiště první – dle slov Viktora Filipa neoficiální – ročník, se soutěž přesouvá do centra slovenských e-sportů – tedy do Bratislavy. “Určitě je to krok správným směrem. Ročník 2006 byl více méně o prověření organizačního týmu a o tom, zda-li mají lidé a hlavně herní komunita na Slovensku zájem o podobnou akci.” vysvětluje Majtán změnu dějiště akce.
“Co se týče sálu, zas až takový problém to nebyl, po zvážení jsme si nakonec vybrali dostatečně velké prostory a objednali je již v září/říjnu loňského roku.” pokračuje Majtán. Právě jeviště, na němž se postupně vystřídají ty největší hvězdy slovenské scény, bude hlavní devízou ambiciózní soutěže. Fanoušci tak budou mít výbornou možnost podpořit své favority a zároveň shlédnout exkluzivní premiéry československých autorů ve špičkové kvalitě.
Konfrontace těch nejlepších autorů herních snímků není rozhodně nic, na co by bylo domácí publikum zvyklé – dokonce i ve světě se jedná o skutečnou raritu. Moviemaking – jak se slangově přezdívá tvorbě krátkých filmů z e-sportovní tématikou – je však jednoznačně na vzestupu a to nejen v našich končinách. “Moviemaking se už začíná více a více prosazovat, nedávno skončila celosvětová online soutěž, v níž se bojovalo o ceny v hodnotě 2 tisíce euro. Ale MMW je určitě raritou na celém světě,” potvrdil nám odborník na slovo vzatý, Viktor “Axtin” Filip, vůdčí osobnost tuzemského sdružení Illusion Pictures, jež se zabývá tvorbou herních snímků.
A je to právě společenství Illusion Pictures a jeho hlavní představitel, kdo má majoritní zásluhu na možnosti účasti českých tvůrců. “Po minulém ročníku jsme se rozhodli, že pozveme minimálně do filmové části i české autory. Na začátku jsme neměli v plánu oslovit někoho z české strany, ale potom jsme se zkontaktovali s Illusion Pictures a dohoda sa zrodila nesmírně rychle. V současnosti dokonce s Illusion Pictures probíráme každé kroky ohledně MMW kategórií. Musím říci, že spolupráce s Axtinem jde bezva.” pochvaluje si nové partnerství Ondrej Majtán.
“U minulého ročníku se mi nelíbilo, že byl pouze pro slovenské občany, apeloval jsem tedy na hlavní pořadatele o spolupráci s Illusion Pictures, abych tím dal možnost zúčastnit se akce také Čechům, a to se podařilo více než dobře.” vysvětlil Filip. “Pro diváky je pozitivem, že mohou spatřit známé moviemakery i z České republiky, přičemž první tři nejlepší čeští autoři budou mít dopravu zdarma (z Prahy a okolí D1). Taktéž to pocítí i moviemakeři, jelikož do Illusion Pictures kategorie si ceny získalo samotné IP od svých partnerů jako Game Line a Czech Computer. A také pro české diváky i to, že na akci nebudou z České republiky jediní,” pokračuje Majtán.
Základním kamenem soutěžního programu MMW 2007 jsou zejména kategorie zaměřené na tvorbu herních snímků. Portfolio soutěžních disciplín se letos rozrostlo hned o dvě nové kategorie a to právě zásluhou partnerství mezi samotnými pořadateli a sdružením Illusion Pictures.
Kategorie MMW 2007
Nejlepší slovenské Counter-Strike movie za uplynulý rok – název stěžejní kategorie mluví za vše. Účastnit se mohou všichni slovenští tvůrci, kteří svá dítka vyslali na svět nejdříve po loňském ročníku soutěže. Velkou devízou je fakt, že kandidáty na prvenství se mohou stát i ti autoři, kteří se na listinu účastníků dostali díky hlasům svých fanoušků, tedy prakticky bez vlastního vědomí.
Nejlepší movie na Moviemaking War Boss 2007 je soutěž zaměřená přímo na ty autory, kteří své dílo zpracovali právě cíleně pro tuto akci. Publikum se tak dočká hned řady skvělých premiér – další dobrý důvod, proč zavítat do Bratislavy. Posunem kupředu oproti loňskému ročníku je možnost účasti i pro české hráče, nikoliv tedy pouze naše sousedy.
Nejlepší movie podle zadání Illusion-Pictures je v pořadí třetí základní kategorií, v níž budou mít tvůrci za úkol vytvořit snímek dle zadání tuzemského sdružení Illusion-Pictures. Autoři musí splnit řadu přísných kritérií, zejména pak otázky přesného načasování a efektů, včetně působivé dějové linie.
Součástí letošního ročníku MovieMaking War bude rovněž sesterská soutěž Best of Slovak Scene, která – jak již samotný název vypovídá – slouží k ocenění těch nejlepších počinů, projektů a v neposlední řadě i hráčů na půdě našich sousedů. “B0SS vzniklo na základě ohlasů lidí, kteří si nejenže žádali pokračování akce, ale i její rozšíření. Vlastně je to převzatý koncept z MMW, kde sa taktéž oceňují ti nejlepší, no nechtěli jsme přejmenovávat akci hned po prvním roce a tak se celá soutěž prezentuje jako MovieMaking War Boss 2007.” vysvětlil nám Ondrej Majtán pozadí vzniku nových kategorií, jež celé akci přidávají na mnohem větším významu.
Narozdíl od filmové kategorie, soutěž podobného typu již není ve světě žádnou raritou – vyhlašování nejen nejlepších domácích hráčů je všeobecně velmi populární událostí, slovenští pořadatelé však při svém debutu plánují nasadit laťku pěkně vysoko – tedy minimálně v našich končinách. Ti nejlepší převezmou hodnotné ceny a jako památku i líbivou sošku – to vše za potlesku početného publika v záři reflektorů. “Co se cen týče, základem jsou sošky, které si všichni vítězové odnesou domů a bude to tak pro ně příjemná vzpomínka na mladé roky jejich života. Samozřejmě, jen dobrý pocit nestačí a tak všichni soutěžící dostanou i hodnotné ceny od našich partnerů v hodnotě přesahující 80 tisíc slovenských korun.“
Kategorie BOSS 2007
Nejlepší slovenský online herní portál – porota zvolí nejlepší slovenský server uplynulého roku, který svými aktivitami dopomohl k rozvoji elektronických sportů na Slovensku, a to ať už prostřednictvím soutěží, internetového zpravodajství, organizací turnajů či jiným způsobem.
Nejlepší herna s počítači na Slovensku – možnost zvolit nejlepší hernu s počítači na půdě našich sousedů budou mít právě samotní fanoušci. Stačí pouze poslat na adresu pořadatelů název herního klubu, adresu a důvod, proč by se měla vámi zvolená herna stát jedničkou.
Nejlepší Counter-Strike tým na Slovensku – hodnocení se opět chopí porota a na základě výsledků z uplynulého roku, bez výraznějšího ohledu na aktuální formu, zvolí nejlepší Counter-Strike tým Slovenska. O favoritech má jasno snad každý – získají prestižní titul Defeaters nebo FU.sk?
Nejlepší/nejoblíbenější hráč Counter-Strike je kategorií, v níž se pomyslné žezlo moci opět přesouvá do rukou komunity, jež má stále možnost zvolit nejlepšího či nejoblíbenějšího hráče na Slovensku. A znovu je téměř jisté, že se jím stane některý z hráčů výše jmenovaných klubů.
Nejlepší hráč Warcraft 3 – na poli elektronických sportů nejaktuálnější strategie současnosti se těší velké popularitě i na Slovensku a porota o tom nejlepším hráči rozhodně na základě výsledků z uplynulého roku.
Nejoblíbenější herní komunita je kategorií, jež se zaměřuje zejména na slovenské servery a portály, které svým čtenářům poskytují kvalitní online zpravodajství, fóra a v neposlední řadě neodmyslitelné diskuze v komentářích. Kvalita nabízených turnajů či soutěží nerozhoduje.
Nejlepší herní produkt roku 2007 ocení skupinu či jednotlivce, který se zasloužili o rozvoj elektronických sportů na Slovensku.
Nadějná událost MovieMaking War Boss 2007 startuje již 23. června v bratislavské Petržalce, konkrétně v Domě kultury Zrcadlový háj. Na všechny diváky čeká volný vstup a bohatý program, který by si neměl nechat ujít žádný fanoušek elektronických sportů. Součástí celé akce bude rovněž doposud utajované vyvrcholení prestižní soutěže e-Sports.sk – jak nám v rozhovoru shodně Filip a Majtán prozradili, očekávané finále mezi nejlepšími československými kluby se přesune právě do dějiště MMW.
“Na finále e-Sports.sk CSL ligy jsme se dohodli len před nedávnem díky šťastné náhodě. Na e-Sports.sk jsem našel novinku, v níž bylo napsané, že se finále uskuteční 23.6. v herně Storm Game Club. Jelikož 23.6. se koná i naše akce a z herny Storm Game Club máme zapůjčených 20 PC z celkového množství více jak 65 počítačů, hned nás napadla myšlenka sloučení obou akcí.” dodal v závěru rozhovoru Ondrej Majtán.
Alfou a omegou každé soutěže jsou však sponzoři a partneři, bez nichž by podobná událost nebyla realitou. Generálním partnerem se i letos stala slovenská společnost TPD, mezi hlavní partnery patří světoznámé firmy Microsoft a Samsung. Mezi partnery se řadí společnosti Czech Computer, GameLine a již zmiňovaná slovenská herna s počítači Storm Game Club. O mediální podporu se zaslouží český herní portál GamePark.cz a magazín PC Revue.
Generální partner
TPD je již od roku 1991 jedním z nejsilnějších prodejců spotřební elektroniky na Slovensku. První pobočka byla otevřena v dubnu 1991 a nabízela zákazníkům produkty slovenského výrobce bílé techniky – Calex. S rozšiřujícím se sortimentem byla v roce 1995 otevřena nová, vetší prodejna, která nabízela nové prostředí a služby. Byly otevřeny nové pobočky po celém Slovensku. Díky dlouholeté a kvalitní práci, jež si získala mnohých zákazníků, TPD v září 2002 otevřela Bratislavské TPD Multi-Elektro, které kromě standardních služeb nabízí i komplexnost s jinými prodejci.
Hlavní partneři
Společnost Microsoft snad ani není třeba představovat. Se zahájením prodeje Windows Vista se přidala k ostatním firmám a podporuje slovenský progaming prostřednictvím akce MMW Boss 2007. Uvedení systému Windows Vista a nové verze systému Microsoft Office představuje vstup do nového počítačového věku. Oba produkty výrazně mění způsob, jakým uživatelé pracují a tráví volný čas. Nové atraktivní uživatelské rozhraní zjednodušuje přístup k často vykonávaným operacím, jako je vytváření a sdílení dokumentů, fotografií, hudby a video souborů prostřednictvím internetu. Operační systém Windows Vista je výrazně bezpečnější než předešlá verze, zejména díky odlišnému přístupu k uživatelským právům, které zabraňují instalaci nebezpečných aplikací.
Samsung Electronics má na Slovensku výrobní centrum v Galante, kde se od roku 2002 vyrábějí monitory. Společnost postupně tento závod rozšiřovala, až se Galantské centrum stalo největším výrobním závodem Samsungu v celé Evropě. V současnosti se zde vyrábějí i televizory s plazmovými obrazovkami, obrazovkami na bázi LCD, tiskárny, LCD monitory, DVD přehrávače, MP3 přehrávače či domácí kina. Od června 2005 funguje v Bratislavě i samostatné obchodní zastoupení společnosti Samsung, prostřednictvím kterého firma na slovenský trh přináší špičkové výrobky z oblasti spotřební elektroniky, domácích spotřebičů, IT technologie a bezdrátových komunikací.
Partneři
Czech Computer je to mladá, dynamicky se rozvíjející firma, orientující se především na prodej výpočetní techniky zákazníkům nejen z řad domácích uživatelů, malých a středních firem, ale i velkých společností a zákazníkům z oblasti školství. Zaměřujeme se na zákazníky – nadšence, pro něž je počítač koníčkem. Velmi významnou skupinou zákazníků jsou hráči PC her. Dokáží však přesně vyhovět i požadavkům zákazníků, kteří se v počítačích příliš neorientují.
GameLine – největší český distributor multimediální zábavy. Vždy to nejlepší ze světa her. Kompletní a bohatá nabídka herních konzolí, příslušenství a doplňků na veškeré nejznámější herní platformy – PC, Sony PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, XBox, XBox 360, Nintendo DS, Nintendo DS Lite, Game Boy SP, Sony PSP, Game Cube, Game Boy Micro, Notebooky od tradičních a prestižních výrobců z celého světa, ovladače, gamepady, joysticky, myši, sluchátka, reprosoustavy, volanty, kabely, multimedia, herní konzole, doplňky či příslušenství. Samozřejmě nechybí ani progamingové vybavení za neuvěřitelné ceny.
Počítačová herna Storm se nachází v samém centru Bratislavy na Heydukovej ulici číslo 1. V herně najdete 67 herních počítačů rozdělených na kuřácké a nekuřácké části. Připojení k internetu je rychlostí 10Mbit/s. V prostorách herny se nachází bar Elveon s nealko občerstvením, pivem, slanými a sladkými pochoutkami. Herna je otevřena nonstop. K dispozici je i prostor na sezení pro 45 návštěvníků, kteří mohou sledovat televizní, filmové či herní přenosy na jednom plátně a trojici širokoúhlých LCD televizorech.
Mediální partneři
Počátkem roku 2006 vzniklý herní portál GamePark.cz má za cíl poskytnout prostor pro bezproblémové hraní nejrůznějších multiplayerových her online. Mimo to přináší kvalitní herní zpravodajství, doplněné o zvláštní sekci věnovanou elektronickým sportům – progamingu. Vedle herních turnajů a soutěží o hodnotné ceny, se na GameParku hraje i nejlépe dotovaná česká soutěž – Intel Call of Duty 2 liga. GamePark má velice silnou podporou herní komunity, a to především díky možnostem a stabilitě, které hráčům poskytuje.
Magazín PC REVUE se vyznačuje nadprůměrnou spokojeností a vysokou věrností čtenářů, což se projevuje pozitivními referencemi a stabilitou čtenářské a předplatitelské základny. Mezi čtenáři dominuje mladá a střední generace, více jak 70% je ve věku 20-49 let. Charakterizuje jejich středoškolské a vysokoškolské vzdělaní, nejčastěji technického směru, a dennodenní využívání moderních technologií a služeb. Uvedené hodnoty potvrzují pravidelné průzkumy čtenosti médií agentury Median: Media & Market & Lifestyle.
Škoda, že se nehodnotí i česká práce :P
skoro takovej mini invex xD
ceska prace jo, ale scena ne :)
me tam urcite potkate :)