Kde je CPL a WSVG?
V minulém roce slibovali čelní představitelé CPL a WSVG, že v roce 2007 uspořádají velké turnaje po celém světě v rámci tak zvaných World tour nebo World series. Tento model několika turnajových zastávek s megalomanským finále v závěru roku poprvé ozkoušelo CPL v roce 2005. Díky nešťastné zvolené titulní hře Painkiller se však podniku nedostalo takové pozornosti, a to především ze strany hráčů. Je smutným faktem, že Painkilleru se věnovala pouze hrstka hráčů, která objížděla štědře dotované turnaje. Pravděpodobně díky tomuto neúspěchu opustily CPL na začátku minulého roku významní sponzoři. Nejcitelnější ztrátou byl odchod INTELu. Jeho manažeři se rozhodli dát šanci nově vznikajícímu konkurenčnímu projektu World Series of Video Games (WSVG) se kterým přišla společnost Game Media Properties. Ta odlákala od CPL sponzory stejně jako část organizačního týmu a dokonce se s konkurenční organizací dohodla na „převzetí“ jednoho z nejslavnějších turnajů na světě CPL Summer (v letošním roce s názvem Intel Summer Championship). Oproti miliónové World Tour v roce 2005 se ovšem WSVG muselo uskromnit a hráčům nenabídlo tak obrovské peněžní odměny jako předešlá CPL World Tour, což mezi zmlsanými hráči zprvu vyvolalo nesouhlasné bučení. Na druhou stranu dostali šanci vyznavači většího spektra her, formát WSVG podporoval Counter-Strike 1.6, Warcraft III i Quake 4.
Během uplynulého roku vyšlo několikrát z úst vrcholných představitelů Game Media Properties, že první ročník je zkušební a že v příštím roce (letos) se již hráči budou moci těšit na plnohodnotný turnajový seriál. „Pro příští rok pracujeme na několika zlepšeních, zejména v bodovém systému pomocí něhož se hráči kvalifikují na celkové finále,“ prohlásil v prosincovém rozhovoru pro portál GotFrag Matt Ringel (generální ředitel Games Media Properties). V rozhovoru Ringel dokonce předestřel plány na online soutěže, které měly být součástí „WSVG 2007“. Ovšem po tiskovém prohlášení ohlašujícím World Series pro letošní rok není ani vidu ani slechu. Webové stránky WSVG nebyly aktualizovány od 15.2. 2007. Pro srovnání – v minulém roce přišlo tiskové oznámení o konání WSVG již 22.února. Nyní máme třetinu března za sebou a stále nic. Že by klid před bouří?
Obdobná situace však panuje i v opačném táboře u CPL. Společnost prošla v minulém roce restrukturalizací, otevřela nové pobočky v Austrálii, Jižní Americe a Asii a na sklonku loňského roku uspořádala úspěšné CPL Winter, které dokázalo přilákat přední hráče a týmy ve hrách Quake 3 Arena a Counter-Strike 1.6. Již před CPL Winter ovšem Angel Munoz (generální ředitel CPL) v rozhovorech pro portál GotFrag prohlásil, že podrobnosti o CPL World Season 2007 budou oznámeny právě na CPL Winter. To se ukázalo být jako nepravdivé, protože na turnaji v Dallasu nepadlo ani slovo o plánech firmy na příští rok, pouze jsme se dočkali dalších obecných „žvástů“ o tom, jak skvělý bude rok 2007 pro profesionální hráče počítačových her. Na oficiálních stránkách www.cplworldtour.com nalezne hráč pouze logo a nicneříkající slogan „coming soon“. „CPL Word Tour 2007 nebude kopií naší poslední World Tour. Hodně změn pod kapotou nám umožní lépe propojit jednotlivé soutěže a závěrečné vzrušující finále. Bohužel nemůžu prozradit víc než že World Tour bude rozdělena na národní a kontinentální zastávky a že se uskuteční celosvětové finále,“ sdělil GotFragu Munoz v listopadovém interview. Opět se nabízí stejná otázka jako u WSVG – není načase přijít s nějakým oznámením? Nedávno sice byla odtajněna první „zastávka“ CPL World Tour v Austrálii chystaná na léto tohoto roku a mnoho hráčů a pozorovatelů očekávalo, že v návaznosti na to přijde Munoz s představením celkové koncepce herních turnajů pro rok 2007. Nepřišel.
Co bude s KODE5?
Minulý rok se pokoušel absenci CPL World Tour nahradit jiný ambiciózní podnik KODE 5. Ten vsadil na provokativní kampaň, ve které organizátoři zvolili agitační duch a oznamovali počátek herní revoluce, která zasáhne všechny kontinenty. I když se tato odvážná slova nevyplnila a celá série turnajů se musela potýkat s porodními bolestmi a trpěla řadou neduhů, mezi které patřily zejména špatná informovanost o datech konání kvalifikačních turnajů a celkový chaos kolem jednotlivých národních zastávek, nakonec se jednalo o poměrně solidní a hráči chválenou soutěž. Ovšem i organizátoři KODE5 vydali svá tisková prohlášení o konceptu celé série koncem února a s podrobnostmi přišli právě touto dobou. A jak vypadá situace v současnosti? Stránky KODE5 vykazují známky dlouhodobé neaktualizovanosti, kdy na návštěvníka čeká na úvodní stránce video shrnující celkové finále ve hře Warcraft III, které se uskutečnilo v čínském hlavním městě Pekingu v září 2006. I po vstupu na homepage se nedopátráte žádného náznaku nějaké aktivity. Vypadá to, že herní revoluce skončila ještě dříve, než se stačila vrýt do paměti hráčů a veřejnosti.
WCG a ESWC – jediná tutovka aneb Češi mají smůlu
Jedinou turnajovou jistotu mohou zatím hráči spatřovat ve dvou největších světových turnajích, které si uzurpovaly právo na titul „herní olympiáda“ a „mistrovství světa“ (sluší se ovšem podotknout, že obě soutěže se těší velké popularitě a velké prestiži mezi hráči na celé planetě), a to World Cyber Games, které letos bude hostit americký Seattle a tradiční pařížský Electronic Sports World Cup. Kvalifikace pro obě dvě soutěže jsou ve fázi příprav, na červencové ESWC dokonce již v některých zemích probíhají. Stejně jako loni ani letos nepřijdou hráči o evropskou verzi WCG soutěže s názvem Samsung Euro Championship. Tento turnaj tradičně otevírá sezónu velkých světových turnajů. Smutnou zprávou pro českou kotlinu je ovšem fakt, že se na tento turnaj žádný z českých týmů či hráčů nepodívá a s největší pravděpodobností se letos čeští hráči nedostanou ani na WCG a ESWC. Velkou roli tu totiž hraje drahá licence pro oba turnaje a především velké náklady na uspořádání národní kvalifikace spojené s uhrazením nákladů na cestu a ubytování. Po skvělých minulých letech, kdy to vypadalo, že český progaming má šanci zařadit se mezi přední evropské scény a do značné míry ovlivňovat události v tomto odvětví v česko-slovensko-maďarsko-polském regionu, to vypadá, že přichází rok, ve kterém přijdou profesionální hráči v Čechách zkrátka. I v tomto roce se tak smutnou pravdou stane fakt, že země jako Pakistán, Mongolsko nebo Libanon svoje hráče na přední světové turnaje vyšlou, zatímco Češi budou sedět doma a smutně koukat. Ještě v roce 2005 se česká výprava podívala jak na ESWC, tak na WCG. Minulý rok se v Čechách pořádala kvalifikace pouze na WCG a letos nejspíše zbudou Čechům oči pro pláč. Mantrou obou bývalých pořadatelů kvalifikací je vše říkající fráze „nejsou peníze“, proti které lze jen těžko něco namítat. Je třeba podívat se pravdě do očí – pořádání kvalifikací pro WCG či ESWC se v posledních letech stále více blížilo ztrátě, a proto je jejich pořádání z ekonomického hlediska nelukrativní. Bohužel v Čechách není nikdo, kdo by kvalifikaci uspořádal z čistého idealismu. Ale to by bylo na jiný článek
A jak to vlastně je s CGS?
Na konci ledna jsme se rozplývali nad oznámením o vzniku Championship Gaming Series (CGS). Tento projekt měl (a snad stále ještě má) hraní povýšit na vyšší úroveň. Pro ty z vás, kteří neví, o co se jedná, pouze ve zkratce – jedna z největších amerických kabelových televizí Direct TV v lednu oznámila, že se „vrhne“ s několika miliony dolarů na profesionální hráče. Vyvolila si k tomu hru Counter-Strike: Source, pro kterou se rozhodla, že uspořádá nejprve americkou, ale později i celosvětovou turnajovou sérii (v Americe koncipovanou jako ligu pro nejlepší kvalifikované týmy), ve které půjde o zmiňované statisíce a milióny dolarů. Tato oznámení jsou několik měsíců stará a jaký je zatím výsledek? Velký mediální poprask, kterým jsme se nechali strhnout i my na GameParku splaskl a o CGS se (raději?) moc nemluví. Až v těchto dnech prosákla na veřejnost maličká a lehce přehlédnutelná informace o tom, že v rámci americké Buy.com LAN se uskuteční první z CGS kvalifikací. Jeden by řekl, že tak velký podnik si zaslouží daleko víc než jen podřadnou novinkou na GotFragu o konání zatím jediné kvalifikace.
Žezlo přejímají „malí“ a ti online
Velké organizace tak v současné chvíli zastupují „menší“ turnajoví organizátoři, kteří se zaměřují na uspořádání jednoho velkého turnaje ročně, který ovšem často preferuje pouze jednu jedinou hru. V tomto ohledu si nemohou na nic stěžovat hráči Warcraftu, pro které zejména korejští a čínští organizátoři produkují jednu soutěž za druhou. Na jednu stranu je koncentrace Warcraft III turnajů do Číny a Koreje logickým krokem, na druhou stranu je to špatnou zprávou zejména pro evropské hráče, kteří si nemohou nákladné cesty na turnaje do Asie dovolit. To samé platí i o Call of Duty 2, která se touto cestou vydala již od „začátku“ – absentuje na velkých turnajích, ale v průběhu roku se koná řada menších turnajů se stále slušnější finanční dotací, která dokáže přilákat na jedno místo alespoň vzorek evropské špičky. Ovšem zpátky k úvodní myšlence – rok 2007 naznačuje, že se do centra zájmu předních světových týmů dostanou opět lokální LAN turnaje, které již v tomto roce nabízejí hodně slušné peněžní odměny, které byly často v minulých letech hlavní překážkou pro účast širší světové špičky. Za vzorový turnaj můžeme v tomto ohledu označit dánské shgOpen. Dobrá organizace, dobré peníze, dobré týmy a dobrá podívaná. Zřejmě takovou podobu budou mít soutěže v letošním roce. Je samozřejmě možné, že WSVG, CPL či KODE 5 svoje turnajové série ještě oznámí, času je stále ještě relativně dost. V tuto chvíli se však většina týmů dívá směrem k turnajům á la shgOpen. Soutěží s podobným úspěchem může být třeba francouzská Gamers Assembly s dotací 66,000 euro plánovaná na duben, španělská GameGune (Euskal) plánovaná na červen a nebo tradiční DreamHack Summer.
Dalším zástupcem prozatím absentujících velkých světových turnajových sérií jsou online soutěže, které vrcholí na LAN finále. Tento model, který poprvé zavedla světově uznávaná liga Warcraft 3 Champions League se stává velice populárním a v současné době jej využívají dvě velké ligy, a to NGL-One a Extreme Masters. Obě dvě nabízejí vysoké prize money a účastní se jich ty nejlepší evropské týmy a hráči. Takto pojatá liga či turnaj se pořadatelům (a pochopitelně i sponzorům) mnohem více vyplatí – v průběhu sezóny si soutěž získá potřebnou mediální pozornost a diváckou sledovanost, což se v důsledku projeví i na velkém zájmu o LAN finále. Připomínám, že Extreme Masters vyvrcholí již zanedlouho na hannoverském CeBiTu, na přelomu března a dubna pak bude následovat finále druhé sezóny NGL-One v Berlíně. Plány pořadatelů obou podniků na další sezóny zatím nejsou známy, obecně se však předpokládá, že v úspěšných soutěží budou oba provozovatelé pokračovat.
A co z toho plyne?
Zatím tedy není jasné, jestli e-sportovci z celého světa spláčou nad nedostatkem kvalitních turnajů, nebo se oba titáni světové scény WSVG a CPL „vzchopí“ a stihnou oznámit velkolepé plány na svoje turnajové série. Ostře sledovaná bude taktéž Championship Gaming Series, která vzbudila velký ohlas, ovšem zatím není navenek patrná přílišná aktivita. Jedno je však jisté, profesionální hraní z mapy moderních zábavních odvětví v roce 2007 nezmizí a ať už se bude ubírat cestou soutěžních seriálů formátu World Tour a nebo lokálních jednorázových turnajů jako shgOpen, čeká ho dobrá budoucnost.
k zblití..předem lituju kazdyho, kdo žije v naivní deziluzi, že se může hraním her v ČR někam propracovat...naprosto wastnutej čas
tohle číst nebudu...
btw. proč to není v e-Sportech, kde by to nezavazelo?
škoda toho WCG :-/ ale holt je to všechno o penězích....
Sakra jak se jmenoval ten ňouma jak psal že W3 je nejlepší a pořád se opakoval jakej je to programing skiller .. .o) se mu můžu vysmát ... může sedět na prdelce doma a jebat si holuby z nosu :o)) haha ... Hlavně že programing je budoucnost ... nooo je to cele před krachem ... a bude to horší :p
Jmenoval se "StrategyGames Forever"...
A děcka jen tím PCčkem ztrácíte drahocenný čas :) zvlášť ti progamingoví "mutanti" co u toho sedí denně...
hralsem track maniia byl jsem 25 z republiky a 200 ze sveta byla to fajn hra do te doby nez sem to prestam hrat prestalo mne to bavitttttttttt tak cussssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
Drogb@ cus
mnejtese & hrajte call off duty 2 to je fajn hra..............................................
...
BEZ SI RADSI HRAT COD 2... A NEOTRAVUJ
Má věcná připomínka o špatném řazení témat se ti nelíbila? Či snad promlouvání do duše?
Místo "progamingu" mohla být recenze na UFO: Afterlight (na což se netěším, ale aspoň by si člověk počet)
A tvůj exemplární projev idiocie má jaký základ?
(Srozumitelně řečeno: Co to kéruješ za sra*čky o nějakém CODu? :rolleyes: :omg: )
Ta DreamHack akce to ta švédská ???Někde jsem četl,že tam bylo on-line 5000 PC a němci to chtěli překonat na své akci s číslem 6500.Mělo to být v Lipsku,nebo tam někde.Bohužel info o tom je jaksi nulové.Můžou se redaktoři GP poohlédnout po odkazech,jak to s tou německou LAN vypadá?Děkuji
nechte je vsak oni pridou na to ze tim ze se u toho kompa budou ubijet nic neziskaji...stejne z toho kazdej jednou vyroste,jako ja...
dostan se na nakou soutez az uvidis ty starosti kolem toho tak te ani vyhra neuspokoji....
se doopravdy nedivim že to zrušili - minule nás tam bylo 5 vstupný bylo 300 = 1500, z toho se platil celodenní pronájem herny Battlezone a výlet pro vítěze do Monzy (nepočítam s tim, že Battlezone byl sponzor)
ale jo fakt sem si to za ty 300 užil - za 45 minut sem měl odehráno a šel sem :D
jeslti tady nebude ani eswc ani WCG tak je to tu total v prdeli... proc maj tedy cesky hrac hrat jak magor? na co ma trenovat? na MCR? aby dostal free hodiny? nebo chodit na MH kde dostane 500 a 10 free hod:D to snad ne... proste tohle jsou jediny sance cechu se zviditelnit. At uz je to gia ve W3 nebo na letosnim WCG by se mohla cr zviditelnit v AOE3 ale ne proste tady nikdo nesezene penize, chapu ze je to penezne narocny ale reprezerntovat by se melo. je to ostuda!!!!
protoze to je hra a ta by te mela bavit a mel by si tim vyplnit volny chvilky mezi hospudkou pritelkyni a sportem skolou atd :] i kdyz haluzka byla vyborna klidne bych si ji zopaknul
mluvis o akci Dimension6, o ktere jsem prinesli na GP novinku (staci pravidelne sledovat eSports sekci), takze neni zdaleka pravda, ze info by bylo nulove....LAN nakonec svetovy rekord neprekonala - organizatori ve finale omezili pocet hracskych mist, v konecnem souctu se pak jednalo o pomerne "malo vyznamny" turnaj, ktery neprekrocil hranice Nemecka
souhlasim, ESWC a WCG byly v poslednich letech velkou motivaci pro domaci hrace/tymy, pokud tenhle rok budou kvalifikace v CR absentovat (jak to na 90% vypada), pak to bude rozhodne dalsi rana pro domaci scenu...
mozna chyba, ze si to neprectes, podle me je to zajimavy clanek i pro hrace, kteri toho o progamingu moc nevedi....imo je tu spoustu lidi, ktere tohle tema zajima a v eSports sekci by si ho neprecetli...bylo by to opravdu fajn, kdyby na HP vychazely jen clanky, ktere by vyhovovaly kazdemu ctenari, zel tomu tak neni
Mno jako dikes za poporu aspon vim ze v tom nejsem sam co si tohle mysli. Myslim si, ze pokud se letos nepojede na WCG spadne nase Progamingova scena nekam pred rok 2k1 kdy se jelo poprve a od te doby tam cesi pokud vim nechybeli. Rozhodne si myslim ze by se penize nasli, ale pride mi ze neni ani ze strany lidi kteri by se o to starali zajem poslat tam par lidi aby nas reprezentovali. dobre stoji to furu penez, ale je to i o prestizi a myslim si ze pokud se to nekomu podari zoorganizovat rozhodne si odnese ovace fanousku. Udelejte to pro nas nekdo.. at to tade nespadne do dark age a at se tu nekopem do prdele....
Je hodně legrační sledovat vývoj herní scény s časovým odstupem. V roce 2004 měli hráči všechno: kval. WCG, kval. ESWC, PGCH, INVEX .... a od té doby je to čím dál horší a horší. Finančně se to nevyplácí proto, že to organizátoři správně (komerčně) neprodali.
Zajímavé, že se to v mnoha jiných státech vyplácí. Největší chyba je asi v reklamě, protože většina normálních hráčů nevidí žádný rozdíl mezi WCG nebo ESWC a nějakým turnajem na Invexu o "hodnotné" věcné ceny. Přitom na WCG/ESWC se hraje o miliony korun v cash, což je ohromny rozdíl.
A to není nějaké klišé, znám se s konkrétním hráčem z Německa, co hrál NFS (což je druhořadá hra) a vydělal díky němu určitě něco přes 700 000Kč a má tak doma v garáži v 19 letech přesně to s čím ve hře jezdil. Tomu říkám progaming a ne nějaké vyhrávání klávesnic a procesorů.
Když se Češi nebudou účastnit těchto TOP progamingových akcí, tak to co tu budeme mít nemůžeme nazývat progaming nebo e-sports. Prostě si hrajeme o směšné ceny a zahraničí se nemůžeme nikdy rovnat.
poprve v zivote jsem precetl driveruv clanek, a to je co rict... xD
radsi o nemecku ani nemluv :) znam jednoho nemeckeho hrace ktery neni spatny ale patri mezi spicku(hraje eps) ale patri tam k nejhorsim ale co z toho plyne? ze urcite videlal vic penez nez gia :)
Opravdu k blití. Já už to sice nehraju, a toto mě jen ujistilo že progaming v čr nemá žádnou budoucnost a společnost "Progamers" už lže jen svým názvem. Lituju hráčů, kteří chodí na tzv. mezihernové turnaje. Ať si užijí svého poháru + sladkého překvapení. To já si radši koupit poněkud levnější čokoládu za 20kč a ne za 300. Vzpomínám si když v roce 2003 bylo na invexu za první místo 30000 kč ve všech hrách a byly tam jen hry, které byly opravdu progamingové.
Rok 2005 1. místo 5000 kč druhé místo 0 kč. V roce 2005 bylo pokud si vzpomínám ještě Eswc i v čr a wcg také, dokonce i pg challenge. Rok 2006 1.místo sice 10000 kč, ale tento bonus se musel někde podepsat a tak nebylo pg challenge ani eswc. rok 2007 už žřejmě bude pouze invex a to v hrách které si poňekud srandovně vybrali hráči geniálním hlasováním. Myslím si že i Slovensko bude mít aspoň tu WCG kvalifikaci když už nic. Tak hodňe štestí všem progamerům v české republice a přeji všem výhru na invexu, aby si mohli říct ano ty hodiny tréninku stály za to.
jestli hrajes only only for money tak jses fakt kreten. Byl jsem letos 3. na invexu a neni den kdy bych si na to nevzpomnel a nerek si jo, tka kuli tomu pocitu jsem to hral.. promin ale lidi ktery z toho chtej vytahnout jenom penize tak ty odsuzuju. je hezky kdyz k tomu vyhrejs i neaky love ale neni to vsechno...
Clanek jsem jen zbezne prohledl, podle me nerika nic objevneho a pro mne je nezajimavy, ale respektuji ho a nekomu urcite ma co rict. Ale k veci.
Misto cirych faktu bych se rad dozvedel, PROC se WCG a ESWC Cecham a Slovensku vyhybaji. Uvitam i subjektivni nazory. Vite o tom nekdo neco? :x
... me po hlubsim prozkoumani neco zaujalo. Proti ztratovosti kvalifikaci nelze nic namitat, ale nutno rici, ze je to obrovska skoda.
Ale porad se mi nechce verit tomu, ze napriklad spolecnosti Progamers by se usporadani kvalifikace pri vyuziti PG24, stavajicich sponzoru, zkusenosti a dalsich prostredku nevyplatilo.
vy ste vsichni chytry:)
prej prosedite u toho detstvi:D tak kdyz ste tak chytry co tu jeste delate?:)
jo btw: co WGT to uz nebude?
no vidis, ze si se dozvedel odpoved na svou otazku kdyz jsi si ten clanek precetl...
vy do toho vsichni strasne moc vidite..
Ne, jen nás sere, že tu je úplně mrtvo. ;D