Rok 2020 teprve začal, ale je dobré myslet dopředu, takže si dnes ukážeme nejlepší grafické karty, které si můžete dneska koupit a na kterých si zahrajete největší herní pecky tohoto roku. Kritérií pro výběr grafické karty je hodně, ale platí základní pravidlo, čím větší rozlišení nebo obnovovací frekvenci monitoru máte, tak budete muset sáhnout po silnější, tudíž trochu dražší grafické kartě. Naopak pokud patříte mezi skupinu těch, kteří nechtějí za grafickou kartu vydat celou výplatu, nebo zkrátka hrajete pouze svátečně a nemá pro vás top model smysl, sáhnete do levnějšího spektra karet. A my se pokusíme připravit takový jednoduchý průřez všemi cenovými kategoriemi.
První a zároveň nejlevnější kartou v našem seznamu je Radeon RX 570. Tato grafická karta vám i při celkem nízké ceně (dá se koupit zhruba od 3000 Kč) zajistí okolo 60 FPS v jakékoliv hře. Samozřejmě v této cenové kategorii nemůžete očekávat, že hry budete hrát na ultra detaily, ale poměr cena výkon je u této karty velmi dobrý. I přesto bychom doporučili investovat pár korun navíc do 8GB verze, protože její slabší verze s poloviční operační pamětí by nemusela stíhat složitější scény. Co se týče e-sport her jako je League of Legends, Counter-Strike:Global Offensive atd. tak si klidně můžete zahrát na ultra detaily se stabilní snímkovou frekvencí.
Pokud se chcete podívat, jak si karta povede v konkrétních hrách, můžete se podívat na následující srovnávací graf, kde RX 570 8GB bojuje proti odpovídající Nvidia kartě GTX 1650 s ultra detaily a rozlišením 1080p.
Když už porovnáváme s GTX 1650 (4 000 – 4 500 Kč), bylo by dobré uvést, že není úplně ideální volbou oproti RX 570, ale pokud jste spíše zastánce společnosti Nvidia a Radeon Vám nesedí, je ideální volbou na FullHD hraní. Pokud chcete ještě o něco lepší zážitek, můžete si trochu připlatit a koupit si její silnější variantu GTX 1650 Super (5 100 Kč +), která je v průměru o 40% rychlejší oproti standardní “nesuper” verzi. A oproti RX 570 je GTX 1650 Super zhruba o čtvrtinu rychlejší.
To by byly dvě hlavní karty v nižší cenové hladině, nyní se podíváme na tzv. zlatý střed pro který jsme vybrali následující karty.
První je GTX 1660 Ti (kolem 8 000 Kč), která vyšla na začátku loňského roku a je to asi nejpovedenější karta od Nvidie za minulý rok. Nabízí 6 GB VRAM, plynulý chod hry i v 1440p (WQHD) a stejně tak ji využijete, když vlastníte monitor s vyšší obnovovací frekvencí. Co se týká ceny, tak dostanete hodně muziky za relativně málo peněz. Druhou možností která je levnější a o něco málo slabší je GTX 1660 Super (kolem 6 500 Kč). Která nabízí v podstatě to samé a rozdíl oproti Ti verzi je pouze pár procent výkonu.
Pro srovnání opět graf, tentokráte porovnávající levnější a dražší Ti verzi karty GTX 1660.
A nyní se přesuneme do segmentu high-end grafických karet, které si dopřejí jen ti nejnáročnější hráči a nadšenci do extrémního výkonu. Tyto karty dokáží rozběhnout jakoukoliv hru i ve 4K rozlišení (2160p), ale musíte počítat, že sáhnete pořádně hluboko do kapsy.
Nejlepší kartou co v této cenové kategorii lze pořídit je RTX 2080 Ti, která Vám umožní si plynule zahrát doslova cokoliv. Ovšem tato volba není pro každého, protože většina z nás asi nevlastní 4K monitor a pokud ano, tak asi zváží investici 30 000 Kč jen do grafické karty. Ale pokud máte dost peněz a jste náročnější hráč, tak je to pro Vás ideální volba. Nabízí spoustu výkonu pro jakoukoliv činnost, díky kterému máte vystaráno na hezkých pár let dopředu. V grafu níže naleznete benchmark provedený ve 4K rozlišení s ultra detaily na stejné kartě tří různých výrobců.
Ale ještě než si zakoupíte vůbec nějakou grafickou kartu je důležité vybrat správně zbytek komponentů do vaší sestavy. V případě že si budete kupovat úplně nový počítač tak je dobré si ověřit jestli nějaký komponent nebrzdí jiný tzv. bottleneck. To samé samozřejmě platí i pokud jen upgradujete vaši starší sestavu. Musíte si vybrat správnou kartu kterou zbytek vaší sestavy nebude brzdit, protože jinak se nevyužije veškerý výkon grafické karty a vyhazujete prakticky peníze zbytečně. Na toto by jsme Vám doporučili bottleneck calculator, který za Vás spočítá o kolik procent výkonu se díky jiným komponentům v PC připravujete. Nemusí to být sice zcela průkazné, ale jako základní indikativní porovnání to není špatné.