Také by vás bavilo neustále „jen“ hrát hry a vydělávat tím? Dost lidem se něco podobného povedlo. A jaké jsou možnosti? Právě na tuto základní otázku bychom rádi v tomto tematickém článku odpověděli. Pro názorné ukázky jsme si připravili u příklad několika reálných životních příběhů, jak lidé na hrách zbohatli. Celkově se možnosti výdělku dělí do několika skupin. Můžete být redaktorem a o hrách psát nebo můžete sehnat fleka ve vývojářském týmu a na tvorbě her se tak podílet. Samozřejmě můžete také žít v domnění, že si založíte klan, budete super úspěšní a desetitisíce se vám pohrnou do kapsy. To je ovšem poměrně infantilní představa, na kterou se rozhodně nevyplatí spoléhat. Na tyto základní možnosti se však v dnešním článku zaměřovat nebudeme, podíváme se totiž pod pokličku mnohem zajímavějším, originálnějším a možná i zábavnějším možnostem. Navíc se v nich točí o poznání větší sumy.
Ať žijí onlinovky
Co se týká výdělku prostřednictvím her, nemáme rozhodně na mysli žádné gamblerství a podobné nesmysly, které by vaši peněženku dříve či později bezpečně vyčistily. My se chceme zaměřit na dva specifické druhy. Žádná oficiální pojmenování těchto skupin neexistují, ale v prvním případě jde o jakési podnikání přímo ve hrách a druhou je tzv. „farmaření“. Obojí pochopitelně vzniklo a stále funguje v online hrách. Každá onlinovka (respektive samotný server) má svoji ekonomiku, která by se skutečně dala v mnohém přirovnat a vyhodnocovat podobně jako ekonomika samostatného státu. Většina aktuálních cen je ovlivňována pouze nabídkou a poptávkou. Ba dokonce virtuální ekonomiky se často začínají prolínat s reálným životem a právě v tomto místě začíná nová příležitost pro podnikavé. Pochopitelně jako v každé ekonomice, tak i v té herní, jsou chudí lidé a naopak zaopatření boháči. Stejně tak poctivci, jako různí podvodníci. O vykrádání účtů ve World of Warcraft, používání nedovoleních programů či maker a následném banování účtů se mluví na herní scéně každou chvíli. A takto odhalí jenom skutečně malé procento pomyslných virtuálních zločinců. O tom ale dnešní téma není, proto se pojďme přesunout rovnou mezi herní farmáře.
Farming
Farmení peněz v MMORPG hrách je v poslední době neskutečně rozvinutý průmysl. Inu má to mnoho výhod – nic zvláštního k tomu nepotřebujete, stačí si najít nějaký rychlý způsob jak vydělávat a potom už jenom hurá mačkat dokola tlačítko myši. Samozřejmě i zde platí zákon nabídky a poptávky, tudíž největší počet „farmářů“ se vyskytuje u těch nejhranějších her. Takže ať žije World of Warcraft a EverQuest. Obyčejní hráči si chtějí kupovat nový equip a další serepetičky a nemají virtuální peníze. Naopak jiní jich mají přebytek, proto se v podstatě začaly herní goldy převádět na americké dolary. Zpočátku bylo herních farmářů jen několik, postupem času se však tato činnost začala značně rozvíjet. Vznikaly dokonce i nové firmy, které zaměstnávaly pomocné dělníky, jež odváděli tvrdou a nudnou práci za své ředitele. V tomto směru je velmi známý příběh obchodníka Concernedeqa. Z počátku byl jeho vzestup ohromný, protože přišel s něčím novým. Postupně však přibývala konkurence a občas se jeho podnikání nedařilo. Nakonec se rozhodl se svým příběhem vyjít na povrch a zprostředkovat své dojmy obyčejným hráčům. Současně si tím pochopitelně vytvořil i slušnou reklamu, bylo by s údivem, kdyby podobný obchodník nabídl své know-how jen tak za nic. Celý přepis jeho příběhu si v angličtině můžete přečíst například zde. Rozhodně zajímavé čtení, především pokud byste se do něčeho podobného chtěli sami pustit.
Z jeho příběhu vám tedy alespoň volně převyprávíme ty největší zajímavosti a „zádrhele“. Jak jsme již řekli, z počátku šlo všechno jako po másle a jeho podnikání ve hře EverQuest se skvěle dařilo. Lidé si platinu (tamní platidlo) nadšeně kupovali a dolary na jeho kontě vesele narůstaly. Concernedeq již měl fungující firmu a zaměstnával desítky lidí, kteří za něj farmili. To trvalo zhruba dva roky a následně přišla ve hře ohromná inflace, protože peněz byl ohromný přebytek. Během krátké doby klesla ceny platiny o osminu – z 20 dolarů na 2,5 dolarů za 10 000 platiny. Čím to bylo zapříčiněno? Patrně novými hacky. Škody vzhledem k ohromným zásobám byly obrovské. Pochopitelně celé toto farmení není pouze o platině (resp. Goldech). Prodávají se obyčejné předměty anebo dokonce i celé naskillované charaktery. Následně se lehce cena zvýšila, ovšem na původní hodnoty již nikdy nedosáhla. Od roku 2005 už to bylo jenom horší. Obrovská konkurence prodejců platiny, kteří měli neskutečné zásoby (například pokud jste si chtěli koupit 20 milionů platiny, nebyl to žádný problém). A vzhledem k tomu, jak do ekonomiky hry neustále přitékaly další a další peníze, inflace stále rostla. To všechno nakonec nejvíc uškodí začínajícím hráčům, pro které se všechno stane neskutečně drahé. Tím jsou nuceni taktéž vyhledávat různé prodejce a utrácet tak skutečné peníze. A pro koho to nakonec má užitek? Pouze pro podobné obchodníky. Nakonec se to nelíbí samotným hráčům, natož pak tvůrcům hry. Mnoho principů se totiž díky tomu naprosto rozpadne a věci nefungují tak, jak mají. Díky tomu vývojáři banují účty a zabavují platidla. Zkrátka je to takový začarovaný kruh, ze kterého se dá jen těžko dostat.
Z jiného soudku
O něčem úplně jiném je vydělávání ve hře Second Life. Tento titul se k tomu totiž již vybízí, protože jde zkrátka o simulátor vašeho druhého života. A vzhledem k tomu, že je hra přímo k podnikání (mimo jiné) určená, všechno se pohybuje v mezích zákona a pravidel hry. Na rozdíl od zmíněného prodeje goldů například ve World of Warcraft. V Second Life opravdu skutečná ekonomika funguje a okolo této hry se točí celkově skutečně miliony. Virtuální měna se jmenuje Lindenské dolary a právě za ně obyvatelé nakupují různé zboží a služby. Směnit si je můžete legálně v oficiální směnárně LindenX za americké dolary. Právě díky tomu, že jde všechno legální cestou, jsou zde velké příležitosti skutečně zbohatnout. Mnohým lidem se to i povedlo, jejich story si ovšem řekneme až za chvíli. Veškerý obchod se rozvíjí díky zručnosti, kreativitě i umělecké zdatnosti jednotlivých hráčů. Nezanedbatelnou část v ekonomice Second Life hraje i realitní trh, na němž se točí obrovské peníze. V samotné hře totiž působí i velké množství klasických nadnárodních společností (například Microsoft, Coca-Cola, Intel nebo Toyota). A právě ty jsou ochotné utrácet neskutečné sumy. A kde tedy začít, pokud chcete vydělávat v Second Life? Možností je strašně moc a platí obecné zásady, stejně jako pokud chcete podnikat v reálném životě. Je potřeba mít dobrý nápad, zázemí, umět prodat své zboží (služby) a dostat se k zákazníkovi. Tady je příklad několika úspěšných obchodních aktivit: provozovatel kasina, provozovatel nočního klubu, módní návrhář, vývojář her, architekt, umělec, realitní makléř, vydavatel časopisu, tělesný strážce, publicista, hráč a nespočet dalších. Skutečně každý si musí najít to svoje místečko, kde se prosadí. A kolik vás stojí začátek v této hře? Inu základní život je zdarma, pokud byste ovšem chtěli jako firma podnikat, potřebujete svůj pozemek. K tomu potřebujete prémiové členství (necelých 10 USD za měsíc) plus měsíční poplatky za pozemek. Ty začínají již na 5 USD, takže začít zde podnikat je oproti reálnému životu neskutečně levnější.
Životní příběhy ze Second Life
Tolik jsme si řekli o teorii podnikání v SL, nyní si pojďme přiblížit dva příběhy, které se ve hře odehrály. První se týká pana Reuben Steigera, jež využil své know-how coby obchodní ředitel společnosti Linden Lab (vývojářů Second Life). Založil v něm vlastní společnost MillionsOfUs zaměřující se na marketing. Dokázal navíc šikovně propojit hru s realitou a do Second Life tak dostal společnosti jako Microsoft, General Motors, Toyota, Sun, Intel, Coca-Cola, Warned Bros a další. Je jedním z nejváženějších lidí ve hře, ještě aby ne – v letošním roce se příjem společnosti MillionsOfUs očekává ve výši 6 milionů amerických dolarů.
Druhé story se týká podnikatelky, tedy zástupkyně něžného pohlaví. Vlastním jménem Anshe Graefová, ve hře známá jako Anshe Chung, se do Second Life dostala před dvěma lety. Je ředitelkou realitní společnosti Anshe Chung Studios. Tato čínská učitelka se nebála, zariskovala a vyplatilo se jí to. Nakoupila 400 pozemků v hodnotě 1.200 USD až 1.600 USD za kus. Nyní je po nich neskutečný zájem a v současné době se její virtuální majetek odhaduje na 1 milion USD. Těmto lidem skutečně není co vyčítat (na rozdíl od pochybných farmářů), stálo je to hodně úsilí a práce, dostali dobrý nápad a usmálo se na ně štěstí, proto dnes mají vystaráno. Pokud byste si chtěli Second Life sami vyzkoušet, podívejte se na tento web.
Hrát či vydělávat
V dnešním článku jsme si nastínili několik možností, jak lze vydělávat ve hrách. Samozřejmě jsme zdaleka nevyčerpali všechny možnosti, to by ani nešlo. Jde pouze o nastínění těch nejznámějších metod současnosti. Pochopitelně ne všechny metody jsou úplně košer. Jak se kdo staví k podobným podnikavcům je otázkou názoru. V každém případě je jasné, že obrovské společnosti, které způsobují nadbytek peněz v herní ekonomice, hru svým způsobem zkazí. A to je potom pro běžné hráče škoda, protože jim to znepříjemňuje hraní.
1st
nende
neorijentuju se v tom. Ale tam kde je moznost zisku, tam musi byt i pravdepodobnost zraty a ta bude zpravidla mensi ale za to pravdepodobnejsi, neni lis pravda?
pátej
COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL nejlepsi zatim co sem videl ze vseho
jj to nesnasim ve wow jak si tam stoupne nakej kkt na 1lvl nekde ve hlavnim meste a spamuje chat linkem na web kde se prodavaj goldy za dolary nebo kazdej den 10 spamovejch dopisu ve schrance. nastesti blizzardi vydali patch kde se da nahlasit spam a spamery uz potkavam jen vzacne a spam ve schrance je minulost
Zajimave, ale odkaz nejak něpremává! ! !
nejde....fix it ;)
Jo a taky by nebylo spatny platit adminum :-P
xD ne kecam ;) , dobry clanek .. za 4+-
achjo , ja uz ty blogy me uz zblbli :X takze zadna znamka :-D
celý to zní moc krásně akorát je tu jeden zásadní problém. pokud chcete na něčem takovým vydělat, musíte u toho bejt od začátku a(nebo) mít nekutečný štěstí.. lidí kteří zbohatnou na hraní her je poskrovnu... tipnul bych si jeden ze 100 000? možná z víc.. je to jako byste chtěli hrát sportku.. tedy tam je pravděpodobnost výhry jackpotu něco kolem 1:14 000 000, tady to bude sice méně, ale... :-D
nic konkrétního sem se nedozvěděl :X
zajimave,hlavne ze nic konkretniho nevim............ :D
páč když mi to farmí prográmek celé dny a noci:)
wow 4rever
hh tam se podari zbohatnout par vyvolenym a stastlivcum, to co jde do hry to se prerozdeli a zase vyjde, tudiz pokud nekdo vydela 1 mil dolaru tak to dalsich 100 lidi kazdej 10 dolaru ztrati .... a to do toho nezapocitavam kolik ma z toho ta spolecnost :)
spis s tim klanem
Zbohatnou je těžké v reálném životě natož ve virtuálním kde je konkurence daleko větší ;)
ses posral ne?
česky prosím :D
aha takže virtuální svět existoval ještě dávno před tím než se ve starověkym babylónu začali prohánět obchodníci...
vole takova konkurence jako v real life nikdy ve virtualnim svete nebude protoze ten je zatim moc omezenej na to ho srovnavat s RL...
nic o RL nevíš...
hraju tuto hru již něco přes 3/4 roku a můj ůčet má hodnotu k dnešnímu dni okolo 400Dolarů...ale bych bych blázen to prodat -.-
ty nez prejdes k´tomu hlavnimu tak napises 3 sloky a placas neco o ekonomice prober se
Moc low clanek// fakt moc//moc meles blbosti okolo
smrdi ta hra ja hovno na hajzlu blbeci
Tohle vubecn ehrat samej podvod,ta firma to ma urcite promakany tak aby ty hrace co nejvic okradla,vubec se mi to nelibi...Progaming beru,ale tohle je shit...
Nejoblíbenější metoda současnosti je poker, ale polovina z vás v živoťě neviděla poker a druhá polovina ho zná z casino royale kde to byla parodie na poker.
rad bych vyskousel hru Second Life a nefungujr ti odkaz :-(
naagrujes 2 a si mrtvej? s frost magem? asi moc nevis :)
a je to vcelku husté:) mrťos lidí, je tu i česká komunita, ale než sem se dobádal k registraci a pochopení hry tak mě to trvalo dlouho:)...jak si např vyděláváte peníze____lehnete si do parku a ležíte:D jinak nice článek:) až na ty linky:)
No ja jsem treba paril Lineage2 an jednom free servru a pak jsem normalene prodaval ACC. Kdyz se snazite klidne 3000 za mesic vydelate :X vim nic moc ale da se to.... Ale nejlip se vydelava na ofiku...
jak řekl kolega někde nahoře, chce to být u toho pokud možno hned od začátku.
Další dobrý příklad je ten maník z Diabla II.
Hned jak to vyšlo si ji koupil, hrál to od rána do večera a od večera do rána. V době, kdy to měla zatím jen hrstka lidí už měl barbara na 80lvl a pak ho střelil za 1800USD. Solidní :-)
ty jsi asi v prvním ročníku obchodní akademie co? :-) 2/3 tvého článku se vymykají topicu a působí jako když někoho poučuješ o tržním mechanismu; vypusť svůj afekt a otázky typu: "A pro koho to bude mít výnos?" a bude to třeba zajímavý.
nejdou vám oba odkazy, spravte to prosím.
http://www.secondlife.cz/