Výstava CES potvrdila jednu významnou věc. Stojíme na prahu doby, které se říká Internet věcí. Co to přesně znamená? Stále více běžných zařízení bude připojeno k internetu a budou prostřednictvím internetu komunikovat mezi sebou, aniž by k tomu nějak potřebovaly zásah člověka. Pro příklad, je to třeba inteligentní lednička, která vám i na dálku řekne, jestli není třeba koupit mléko, příp. pračka, kterou budete moci zapnout ještě v práci a po příchodu domů už jen pověsit vyprané prádlo. To je ale ještě stále blízká budoucnost. Pojďme se podívat na zařízení, která se už vyrábí, a kterým bude podle analytiků patřit rok 2013.
Fitness
Skutečný boom zaznamenaly na výstavě přístroje na měření lidské činnosti a tělesných funkcí. Právě na těchto zařízeních je krásně vidět jejich postupný vývoj. Začalo to krokoměrem s mechanickým kyvadélkem, pokračovalo aplikacemi v chytrých telefonech, které díky GPS měřily nejen kroky, ale spoustu dalších činností, jako je rychlost, stoupání apod.
Nová generace těchto přístrojů konečně dosáhla té velikosti, že jejich používání nijak neobtěžuje. Většina z nich se totiž vyrábí ve formě náramku nebo malého přívěsku. To znamená, že si na zápěstí připnete buď větší pásek, nebo krabičku velikosti hodinek a máte je v podstatě 24 hodin stále na ruce. Zařízení je vám schopno nejen měřit ušlou vzdálenost, ale i činnosti kdy sportujete, kolik schodů za den vyjdete, a některé dokonce měří i vaši činnost během spánku a dokáží analyzovat jeho průběh.
To celé je samozřejmě spojené s velmi podrobnými statistikami na webových stránkách. Po nějaké době tak můžete velmi dobře sledovat, jak jste na tom tělesně a můžete dokonce dostávat i upozornění, že byste třeba už měli jít spát, protože vám nedostatek spánku nedělá dobře. Navíc můžete na webu zadávat i potraviny, které jste za celý den snědli. Máte tak k dispozici velmi podrobné údaje o tom, kolik kalorií jste spálili a kolik naopak snědli – prostě téměř ideální nástroj pro někoho, kdo se snaží zhubnout. A že takových lidí je.
Těchto chytrých měřičů bylo představeno hned několik. Vyrábí jej dokonce i firma Nike, která má pásek s názvem FuelBand. Dalším hodně zajímavým produktem je pásek s názvem Basis, který má daleko více možností a hlavně disponuje hodně obsáhlými statistikami na webu. A do třetice nejzajímavějších produktů je to Fitbit. Ten nabízí více produktů, od váhy která přes wi-fi automaticky nahrává údaje na web, přes několik typů chytrých krokoměrů až po připravovaný pásek Flex, který se připíná na zápěstí.
Televize s 4K rozlišením
Pokud něco dostalo na CESu obrovský prostor, jsou to právě televize. Minulý rok byl ve znamení 3D, protože kdo ho neměl, ten jako by ani nebyl. Jak se ovšem ukazuje, 3D pro domácnosti byla trochu slepá větev, protože jednak jsou tyto televize stále ještě poměrně drahé a taky to není žádný super prodejní hit.
To inovace pro tento rok dávají daleko větší smysl. Vynořila se totiž spousta modelů od různých výrobců, kteří dosáhli na rozlišení 4K, což znamená 3840×2160. Obraz na takové televizi je prý daleko lepší a ostřejší, než na klasické fullHD televizi s rozlišením 1920×1080, a velmi dobře na nich vyniknou i fotografie.
Velmi pozitivní je fakt, že tyto televize neukázal jen jeden výrobce, ale měli je v podstatě všichni, kteří se jejich výrobou zabývají. To znamená jediné, cena by neměla být astronomická, ale hodně rychle by mohla klesat a tím pádem by mohly ještě více zlevnit dnešní fullHD televize.
První tablet s 4K rozlišením
A že to výrobci s 4K rozlišením myslí vážně, dokazuje i předvedený tablet od Panasonicu. Tento model se zřejmě nedostane do výroby, ale jasně ukazuje, jak by mohly tablety a počítače za několik měsíců také vypadat. Tablet má totiž rozlišení 3840×2160 při uhlopříčce 20″. Jeho tloušťka přitom činí pouhých 10mm, při váze 2,4kg.
Uvnitř tepe procesor Intel Core i5, 4GB RAM a 128GB SSD disk a samozřejmě Windows 8. Jasnou nevýhodou je výdrž baterie, ta udrží tablet v chodu pouhé 2 hodiny, což je ovšem při použité obrazovce pochopitelné. Na nějaké dlouhé vysedávání s tabletem na klíně to rozhodně nebude, ale při solidní ceně by to za pár let mohla být slušná náhrada stolního PC, která jde navíc velmi snadno přenášet z místa na místo.
NVIDIA Shield
Pokud někdo opravdu hodně překvapil, byla to NVIDIA. Představila nejen svou představu hraní z cloudu, ale zároveň i svou vlastní herní konzoli. Ta je geniálně jednoduchá, vypadá jako klasický gamepad k velké konzoli, ale má vlastní odklápěcí displej. Uvnitř běží operační systém Android, nová Tegra 4 a dokáže třeba i streamovat hry z počítače, třeba ty ze Steamu.
O Shieldu je již nyní v redakčním systému připraven článek, takže na další podrobné informace si počkejte pár dnů.
Bezdrátové dobíjení
Tento rok by mohl patřit i bezdrátovému dobíjení, respektive jeho širokému rozšíření. Mnoho výrobců totiž představilo svoje bezdrátové nabíječky, takže nové telefony už by mohly tuto funkci v základu podporovat. Samozřejmě můžete oprávněně namítnout, že na pracovní stůl se stále více hodí klasická kolébka, do které se telefon zasune a můžeme jej navíc i velmi pohodlně ovládat. A nevýhoda dalšího zařízení, které zabírá místo na stole stále přetrvává.
Ale to je jej jedna z možností, jak bezdrátové nabíjení využít. Daleko použitelnější je bezdrátová odkládací plocha v automobilu, kam na neklouzavý povrch prostě jen položíte telefon a on se začne automaticky dobíjet. Několik výrobců aut dokonce přislíbilo, že takové zařízení začnou do nových aut montovat, což masivnímu rozšíření rozhodně hodně pomůže.
Nové mobilní procesory
Skutečná bitva se strhla u mobilních procesorů, tedy těch, které jsou určeny do tabletů a mobilů. Taky si všímáte, že kolem desktopu je poslední dobu výrazně ticho a veškerý vývoj a inovace jsou především u přenosných zařízeních? Zaklínadlo pro všechny procesory je naprosto stejné – vyšší výkon a nižší spotřeba.
Jeden z nejvýkonnějších procesorů pod názvem Tegra 4 představila NVIDIA. Ten má 4 výkonná jádra taktovaná na 1,9GHz a k tomu jedno méně výkonné jádro, které je v chodu pokud telefon vykonává běžné činnosti a tím šetří spotřebu baterie. K tomu si ovšem připočtěte ještě dalších 72 grafických jader, které by měly zvládnout hry v prvotřídní kvalitě. Jednoduchým přepočtem je potom Tegra 4 až 3,5x výkonnější, než předchozí generace Tegra 3. Co to znamená v praxi? Třeba bezproblémové přehrávání 4K videa s rozlišením 3840×2160, o kterém jsme si dnes už psali mockrát. A co je důležité hlavně pro výrobce v Americe, čip si v základu poradí se sítěmi LTE. Tegra 4 by měla pohánět i nedávno představený Project Shield.
Pozadu nezůstal ani Intel, který taky představil 4 jádrový procesor Atom pod názvem Bay Trail. Ten by měl být až 2x výkonnější než současná generace a je určen hlavně do tabletů. Zvládat by měl plnohodnotnou verzi Windows 8 Pro, takže Intel nebude odkázán jen na procesory s jádry Ivy Bridge s nižší spotřebou.
Novou řadu procesorů pod označením Snapdragon 200, 400, 600 a 800 představila i společnost Qualcomm. Nás budou zajímat spíše výkonnější čipy, které by měly mít také 4 jádra o frekvenci 1,9GHz u modelu 600 a 2,3GHz u nejvýkonnější 800. Výkon se oproti předchozí generaci zvednul o 40% až o 75% u nejvyššího modelu, což oproti konkurenci není tolik. Nic to ovšem neznamená, musíme si počkat na celkové srovnání jednotlivých procesorů. Na trh by měl přijít někdy v polovině tohoto roku.
A konečně posledním výrobcem mobilních procesorů je firma Samsung, která představila produkt s názvem Exynos 5. Ten má dokonce 8 jader, přičemž 4 jádra jsou opět super výkonná pro nejnáročnější aplikace a další 4 jádra jsou určené pro nenáročné operace (Tegra 4 má pro tyto účely určené 1 jádro). A výkon? Ten by měl být až dvojnásobný oproti předchozí generaci, přičemž ale výdrž baterie by se měla až o 70% prodloužit.
Microsoft IllumiRoom
A na úplný závěr se vrátíme zase ke hrám. Microsoft totiž představil koncept, který by měl hrám dát naprosto nový rozměr. Zařízení si oskenuje místnost, ve které hrajete, a na stěny pak promítá dodatečný obraz, jehož hlavní část vidíte na monitoru. Na první pohled to vypadá fantasticky.
No pěkné. Sám to vidím/čtu poprvé že televize dosáhly 4K. každopádně si myslím,že to bude mít úspěch
To je fakt možný jo...co už nevymslí, no to je jendo těším se na t o:)
Jako slušná náhrada stolního PC? Jaj, tenhle se poved. Fakt sem se zasmál.
fitness kravinky si myslim, že budou jen pro nadšence a rychle omrzi. Je to jako kdyz si spousta lidi rekne, ze po novym roce zacne cvicit a do ctvrt roku konec.
4k televize v nasem state nemaji budoucnost. Nez vubec zacne nekdo vysilat ve 4k, tak uz tyhle telky nikdo prodavat nebude. A stazeni filnu v takovy kvalite? myslim ze tak minimalne 80 GB a to by se mi stahovat nechtelo.
20" tablet? no comment.
Nvidia shield - o tom moc nevim, takze delat nejaky zavery je brzo.
Bezdratovy nabijeni je pecka. Konecne nekdo zapojil mozek :)
Nove mobilni procesory bla bla bla, jako každej rok.
A posledni novinka Illumiroom me zaujala, ale nebude to levna sranda, takze taky nic.
Zaver: lepsi par dobrejch napadu, nez kybl picovin k nicemu :)
Hustý no vypadá to dost dobře nebylo by špatný něco z toho mít :D
ten tablet bude asi dobrej akorat od panasonicu :/
tky to vidim prvne..
Tablet při uhlopříčce 20" ? kdo by ho někam sebou nosil? to fakt ne :D jak tomu můžou říkat tablet.
Bylo to velmi zajímavé. Díky za článek.