Apple a jeho iPad
Apple to s tablety všechno začal. Před několika lety přišel iPad a změnil svět přenosných počítačů, jak jsme jej znali. A zatímco můžeme směle prohlásit, že ostatní výrobci se snaží, seč to jen jde, Apple se stále pevně drží své vyšlapané cesty. Není se co divit, prodejní výsledky jsou stále neuvěřitelné.
A tak se stalo to, co mnozí prorokovali už dlouho. Apple by měl zaplnit díru na trhu, kterou se snaží, jak jen můžou zaplnit výrobci Android tabletů v čele s Google a vydat menší verzi tabletu iPad. A tak se také stalo, iPad mini s uhlopříčkou 7,9″ je na světě.
A to je taky to nejdůležitější, co by vás mělo zajímat. Tedy možná ještě rozlišení, to je “jen” 1024×768, nekoná se tedy žádné ultra rozlišení v podobě displeje Retina, jako u velkého iPadu. A všechno ostatní je v podstatě stejné jako kdybyste do ruky vzali velkou variantu, včetně ovládání a přístupu k aplikacím.
Už uběhl nějaký čas, kdy se iPad mini prodává, takže jaké jsou reakce zákazníků? Obvyklé fronty před obchody, na které jsme v případě spuštění prodejů u Apple zvyklí, se sice v menší míře konaly, ale jak to vypadá, o žádný prodejní trhák tentokrát nepůjde. Ostatně tomu by nasvědčovalo i to, že Apple se tentokrát výjimečně nevyjádřil k prodejům.
Trochu ve stínu představení iPadu mini, byl představen i zbrusu nový “velký” iPad s uhlopříčkou 9,7″. Ten dostal především nový rychlejší procesor, takže změny jsou v podstatě jen kosmetické a nový iPad v tichosti nahradí předchozí model.
Google a jeho Nexus
Představení nových produktů od Google se neslo ve smutném duchu. Zrovna v té době totiž Spojené státy postihla bouře Sandy, takže tisková konference byla nejdříve odložena na neurčito, aby o pár dnů později Google produkty prostě jen představil na blogu.
A o jaké zařízení tentokrát jde? Uvedení se dočkal 10,1″ tablet pojmenovaný prostě a jednoduše Nexus 10. Ten disponuje úchvatným displejem s rozlišením 2560×1600 s technologií PLS. Jemnost displeje dosahuje k 300ppi, což je více, než má poslední verze iPadu a už ten si odnášel spoustu chvály za špičkový displej. Uvnitř tiká “pouze” dvoujádrový procesor s taktem 1,7GHz od Samsungu (Exynos 5250), což je trochu překvapení, protože se čekalo, že bude osazen některým z velmi výkonných 4 jádrových procesorů. Testy ovšem ukazují, že se jim bez problému vyrovná.
Ve výbavě dále najdeme 2GB paměti RAM, 5MPx foťák (přední kamerka má 1,9MPx) a také novou verzi operačního systému Android 4.2. Ten přináší spoustu kosmetických změn a také jednu zcela zásadní. Konečně bude možné mít různé profily a jeden tablet tak bude moci zcela bez problému a ztráty soukromí používat několik lidí. Sympatická je i tloušťka tabletu a to pouhých 8,9mm a potěší i kovové tělo, ovšem s plastovým zadním krytem. Nexus 10 ovšem, podobně jako starší Nexus 7, neumí mobilní sítě a budete si muset vystačit pouze s Wi-Fi.
To co neumí Nexus 10, se v nové generaci naučil Nexus 7. Ten doposud umět pouze připojení přes Wi-Fi sítě a v nové představené verzi se konečně naučil i ty mobilní a k tomu dostal i větší úložiště a to 32GB. Jinak jsou specifikace v podstatě stejné jako u staršího modelu.
A konečně do třetice všeho dobrého. Představen byl i nový referenční telefon od Google, pojmenovaný opět podle uhlopříčky displeje, tedy Nexus 4. Google pro tentokrát změnil firmu a telefon nevyrobil Samsung, ale společnost LG. Telefon po designové stránce vypadá velmi podobně, jako předchozí model, to nejdůležitější se totiž odehrálo uvnitř.
A začněme opět displejem. Ten má uhlopříčku přesně 4,7″, je to tedy pěkně velká placka, a rozlišení slušných 1280×768. Uvnitř tepe velmi výkonný 4 jádrový Snapdragon S4 s frekvencí 1,5GHz s grafickým čipem Adreno 320, 2GB operační paměti a vnitřní pamětí 8 nebo 16GB. Co rozhodně zamrzí je absence slotu na paměťové karty.
Šířka telefonu je o něco větší, než v případě Nexusu 10 a to 9,1mm a váha se zastavila na 140 gramech. Velmi sympatická je informace o baterii, která má kapacitu 2100 mAh a telefon by tak mohl vydržet delší dobu v provozu. Operačním systém je opět nejnovější Android 4.2, stejně jako u všech nových zařízení.
Telefon tak rozhodně není žádné ořezávátko a může se směle postavit vedle nejlepších telefonů současnosti. Proto je rozhodně překvapením cena, za kterou se telefon bude prodávat. V případě 8GB varianty je to v přepočtu asi 7200 korun a v případě 16GB varianty asi 8400 korun. To by mohl být velmi silný argument pro koupi, protože iPhone 5 stojí minimálně 2x tolik a nové top telefony s Windows Phone 8 se prodávají za cenu kolem 14000, tedy opět výrazně dráž.
Microsoft a jeho Surface
Pro Microsoft byl uplynulý týden zřejmě tím nejdůležitějším z celé jeho historie. Na trh byly oficiálně uvolněny Windows 8, které přináší zcela nové unikátní prostředí pojmenované jako Modern UI (dříve Metro). To se docela dobře hodí na tablety či notebooky s dotykovým displejem, ale jeho použití na stolním PC s velkým monitorem je mírně problematické.
A problém je, že ve Windows 8 jste k používání Modern UI doslova nuceni, a i když můžete pracovat jako dřív v tzv. desktopu, pro spoustu uživatelů to může být problém. Znovu jsem se o tom přesvědčil tento týden, kdy jsem dva dlouhodobé uživatele Windows XP přesunul na nové počítače s Windows 7. To je už pro většinu z nás naprosto použitelný a přehledný systém, ale tito uživatelé stále mají značné problémy se v něm orientovat a dali by nevím co za to, aby mohli pracovat na starém počítači. Posadit je před počítač s Windows 8 si vůbec nedovedu představit. A to by mohl být velký problém, zvláště v korporátní sféře.
Ale zpět k Windows. Jsem velmi zvědav, jaké budou první odhady prodejů a jak si nový systém povede. Na nových noteboocích s dotekovým displejem nebo tabletech by mohl mít úspěch, zvědav jsem především na prodeje verzí pro stolní počítače.
Další z produktů, které Microsoft představil, byl tablet Surface. Vypuštěna ovšem byla pouze první, jednodušší verze, která obsahuje procesor Tegra 3 od NVIDIA a jako systém je použit ořezaný Windows RT. Ten obsahuje jednak Modern UI rozhraní, Desktop a upravenou verzi Office 2013. Ovšem pokud budete chtít na tabletu spustit nějaký klasický program, máte smůlu. Aplikace můžete stahovat pouze z oficiálního Store, kde je v tuto chvíli nějakých 9000 aplikací. Plnohodnotná verze s Windows Pro, kterou bude pohánět procesor Intel Core i5 a Windows 8 Pro, přijde na trh v řádů měsíců. Ta sice bude umožňovat spustit jakýkoliv program, který nyní běží v prostředí Windows 7, ale ten zase nebude uzpůsoben pro dotykové ovládání.
A ještě jeden zásadní problém Microsoft se Surface má. Samotný systém Windows 8 totiž zabírá podstatnou část z flash paměti. Pokud k tomu přidáte nutný Recovery oddíl a předinstalované Office 2013, vyjde vám, že pokud si pořídíte model s 32GB paměti, v okamžiku prvního zapnutí budete mít k dispozici pouze 16GB paměti, což je drastický rozdíl. Pokud si koupíte verzi s 64GB paměti, bude to potom nějakých 48GB volných pro data. To může mnohé zákazníky velmi nepříjemně překvapit. Pravda, Surface můžete rozšířit o paměťovou kartu, ale na tu nemůžete ukládat programy, pouze data.
A další vypuštěnou novinkou je mobilní Windows Phone 8. Ten prošel další fází vývoje a oproti starší generaci s označením 7.5 je zase o něco dokonalejší. Největší změnou je zřejmě nové uspořádání dlaždic, které nyní mohou být až ve čtyřech sloupcích a několika velikostech. Změn je samozřejmě daleko více a Microsoft úspěšně dohání další mobilní platformy. Současně byly představeny i nové telefony, které Windows Phone 8 pohání. Nejzajímavější je telefon od HTC s označením 8X, který Microsoft velmi překvapivě označil jako referenční. To se čekalo, že bude spíše telefon od dvorního partnera Microsoftu – Nokie. Jenže ta měla zdá se problémy s výrobou a nebyla schopná dodat telefony včas. Na trh jdou až v těchto dnech a to jen na některých trzích.
dost dobry panove ...
ten windows phone je strašnej...