Google Music
V minulém díle jsme si obšírně psali o nově spuštěné sociální síti pod patronátem Google a vida, je na světě další neméně zajímavá služba. Její jméno je Google Music a má opět velké ambice. V tuto chvíli sice není oficiálně dostupná v České republice, ale její zprovoznění a používání není vůbec žádný problém. Při samotné registraci se totiž stačí připojit přes nějaký americký proxy server a po dokončení registrace už je možné službu používat bez omezení. A o čem vlastně je?
Služba je zatím v betaverzi a přístupná pouze na pozvánky, ale odhadujeme, že s ní má Google do budoucna velké plány, jako je třeba prodej hudby. Ale zpátky do přítomnosti. V současné době bychom službu mohli přirovnat pouze k lepšímu on-line úložišti hudby. Její kapacita je ovšem úctyhodná. Nahrát můžete až 20.000 skladeb, přičemž každá z nich může mít až 150MB.
K nahrávání hudby slouží jednoduchý prográmek, který musíte mít nainstalovaný v počítači. Vy si určíte jakou hudbu a odkud chcete nahrát, a podle rychlosti vaší linky bude několik hodin, až dnů probíhat upload. Veškerou hudbu, kterou takto máte nahranou, pak můžete přehrávat v podstatě na kterémkoliv počítači, který je samozřejmě připojen k internetu. Nevýhoda je jasná, musíte být při přehrávání neustále on-line. Na druhou stranu, pokud máte několik desítek gigabytů hudby, nemusíte ji tahat sebou na flashce nebo pevném disku a třeba v práci, ve škole nebo v internetové kavárně máte k dispozici celou svoji hudební sbírku.
A hudbu si samozřejmě můžete přehrávat i na svém chytrém mobilním telefonu. V současné době hlavně na platformě Android, kde je k dispozici i nativní klient. Na ostatních mobilních operačních systémech je to složitější, někomu přehrávání přes internetový prohlížeč funguje, někomu zase ne.
Víc asi nemá cenu si službu blíže představovat, protože v podstatě jsme popsali všechno, co v současné době nabízí. Pokusíme o několik spekulací. Google musí mít s hudbou obrovské plány a má určitě v zásobě nějaký business plán, pomocí kterého na ní chce vydělávat. Zkusme trochu počítat. Můžete nahrát 20.000 skladeb. Každá může mít 150MB. To znamená, že máte zadarmo k dispozici úložiště o kapacitě 3 terabyty. Takový úložný prostor si u Google můžete koupit již nyní, ale vyjde vás na poměrně slušné peníze a to 750 dolarů, v přepočtu kolem 12750 korun.
Jak již bylo napsáno na začátku, Music je v testovacím režimu a bude zajímavé sledovat, co všechno s ní Google vymyslí a zda to nebude jen další neúspěšný napodobitel mega úspěšného iTunes. Pokud máte o vyzkoušení zájem, a máte dost zkušeností změnit si dočasně svou IP adresu na americkou, napište na e-mail ammoniac@gamepark.cz žádost, k dispozici je ještě pět pozvánek, Google s nimi totiž velmi šetří a další uvolňuje jen pozvolna. A pokud stále ještě nepoužíváte Google+ a nedaří se vám dostat k registraci, tento odkaz by mohl pomoci, obsahuje 150 pozvánek.
Apple navrcholu
Firma Apple nechává klidným málokoho. Jedni ji nenávidí, jedni obdivují a nedají na její výrobky dopustit. Firma před léty skoro zkrachovala, ale ta doba už je dávno pryč a Apple je přesně na druhé straně řeky. Její akcie jsou na tom nejlépe za celou dobu existence a firma je dokonce adeptem na nejhodnotnější firmu světa. A to všechno v době, kdy jsme stále ještě v hospodářské krizi a všechno by tedy mohlo být přesně naopak.
Ale nechme promluvit čísla. Obrat se v posledním čtvrtletí zvýšil o 82% a dosáhl více než 28,5 miliardy dolarů, z toho čistý zisk činil 7,3 miliardy, což představuje nárůst o více než 125%. A k prodejům jednotlivých zařízení. Největší zájem je o tablety, kterých se prodalo 9,25 milionů, což představuje nárůst téměř 185%. Dařilo se také telefonům iPhone, kterých se prodalo přes 20 milionů, což je o 142% více, než v předchozím období. O počítače Mac takový zájem nebyl, prodalo se jich “jenom” 3,95 milionu, což představuje nárůst 14%. Naopak se propadají iPady, o které zákazníci zájem výrazně ztrácejí, i tak se jich ovšem prodalo více než 7,5 milionu. Ovšem oproti předchozímu období to představuje ztrátu 20%.
V této souvislosti se objevilo velmi zajímavé srovnání. Jistě vám neuniklo, že Spojené státy se ocitly v krizi, a její představitelé horečně jednali o navýšení státního dluhu, který začíná dosahovat astronomické výše. V jednu chvíli kapitál, kterým mohly Spojené státy disponovat, dosahoval jen výše 74 miliard dolarů. Apple měl v té chvíli na účtech více než 80 miliard. Ani to není všechno. Pokud vezmeme tržní hodnotu firmy, která nyní činí 360 miliard dolarů a k tomu porovnáme tržní hodnotu všech bank, které působí na Evropském trhu, i zde Apple vyhrává. Další komentář jistě není potřeba.
Ovšem ne všechno, co se děje kolem Apple je pozitivní. Firma používá poměrně složitý systém, který kontroluje správné nabíjení a používání baterie, aby se např. zvýšila její celková výdrž. Jenže i to má své úskalí, protože jednomu specialistovi se podařilo baterie tzv. hacknout, tedy získat k nim plný přístup a tím pádem si systém mohl např. myslet, že plně nabitá baterie je zcela vybitá a dál ji plně nabíjet. To může mít za následek její přehřátí a není vyloučen ani požár nebo výbuch.
DOS oslavil 30 let, Webu je 20
Většina z vás je zřejmě mladšího věku a úplné začátky výpočetní techniky pamatujete spíše z učebnic ve škole. Pak pro vás jistě nebude překvapením, že je to již dlouhých 30 let, co firma IBM uvedla první počítač, který nesl název Personal Computer, a který se dodnes používá obecně pro osobní počítače. První DOS měl na svědomí programátor Bill Gates, který je již delší dobu na odpočinku, ale jeho jméno zná také zcela jistě každý. Od příkazové řádky a několika málo příkazů jsme za poměrně krátkou dobu 30 let urazili obrovskou cestu.
Stejně jako od podoby prvních webových stránek. S srpnu 1991 se svět poprvé dozvěděl, že existuje projekt World Wide Web, zkráceně www. Ten sice v dnešní době dosáhl zcela jiné podoby, ale pro většinu lidí je vlastně tím, co si představují pod pojmem Internet, i když je to vlastně jen jedna z jeho několika částí.
Dokáže si nyní někdo z nás představit, jak budou operační systémy nebo webové stránky vypadat za dalších 20 až 30 let? Jak změní a ovlivní náš život? Budeme v té době už komunikovat s umělou inteligencí, a doufat že 3 základní robotické zákony nebudou nikdy porušeny? Otázek k zamyšlení je více než dost
Největší překvapení tohoto roku?
O některých obchodech, či spojení firem se spekuluje poměrně dlouho. Ovšem někdy dojde k zásadnímu oznámení, které vyrazí dech v podstatě každému. Google totiž koupil firmu Motorola, tedy abychom byli naprosto přesní, její mobilní část s názvem Motorola Mobility a to za 12,5 miliardy dolarů. Na trhu tak rázem máme tři velmi významné hráče, jenž mají k dispozici jak vlastní software, tak i hardware, a kteří budou zásadním způsobem ovlivňovat trh s přenosnými zařízeními.
Máme zde Apple, který v podstatě spustil současný boom chytrých telefonů bez hardwarové klávesnice. Už před delší dobou došlo ke spojení Microsoftu s Nokií, které zatím nepřineslo žádné ovoce a první telefony s Windows Phone 7.5 by se měly objevit za 2 měsíce. A máme tu Google s operačním systémem Android. Ten je ve světě nesmírně populární, dochází k aktivaci půl milionu nových telefonů každý den. A i Google bude moci nově vyrábět svůj vlastní hardware, ne jen spolupracovat s firmami jako je třeba Samsung, které pro něj telefony “na míru” dosud vyráběly.
To, že jsou na trhu takto silní tři hráči je ale dobré především pro zákazníky. Bude na výběr z několika velmi povedených řešení a konkurenční boj jistě srazí i ceny na velmi nízké hodnoty. A samozřejmě můžeme čekat i významné inovace v hardwarové rovině. Vzpomínáte si ještě na telefon Motorola Atrix? Ten se prodával se speciálním dockem, díky kterému jste telefon připojili k velkému LCD monitoru a mohli ho používat místo stolního počítače či notebooku. Spojení Motoroly s Google jistě i tento velmi zajímavý koncept posune o notný kus vpřed.
Rychlost internetu v České republice
V dřívějších dobách patřilo nadávání na dostupnost a rychlost internetu u nás k častým činnostem. Oprávněně, protože v té době se Český telecom choval jako žába na prameni a takové ADSL zavedl se značným zpožděním a ještě s výraznými limity. Tato situace je již jak se zdá pryč, a i když nás teď tíží jiné věci, jako je rozšíření rychlého mobilního internetu, u pevných připojení jsme na tom překvapivě dobře.
Data pochází od společnosti Akamai, která vlastní jedny z největších serverových farem na světě a jejích služeb využívá třeba i Microsoft pro distribuci aktualizací. Podle těchto údajů máme průměrně šestý nejrychlejší internet na světě. Na prvních třech místech se již tradičně umístily asijské státy – Jižní Korea, Hong Kong a Japonsko. Na čtvrtém místě je Nizozemí, na pátém překvapivě Rumunsko, a na šestém naše republika s průměrnou rychlostí internetu 6,5 Mb/s.
To je jistě potěšující. Bohužel se můžeme obávat, že s tím jak se postupně rozvíjí ukládání fotek, videí v HD kvalitě, dokumentů, hudby a dalších dat na internetu, začne spoustu uživatelů trápit jiný problém a to je velmi pomalá rychlost uploadu.
Skvělý článek!
Chtěl bych poděkovat autorovi za pozvánky na Google+ :-)
přitom nebyl vůbec dítětem microsoftu, jen ho koupili za 50 000 dolarů od jiný firmy, upravili do tvaru DOS a poskytli IBM, aby jim vydělal xyzkrát víc :)
mohl by me nekdo pozvat pozvat na google+ prosim email: frantisekkresnak@gmail.com...
jinak článek opět perfektní... nejvíce se těším na google music :D
Měl bys mít pozvánku v poště.
Rychlost internetu možná stoupá papírově, ale já mám v Praze ADSL 6Mbit, platím 8, platil bych i 16, ale linka mi víc nepustí. Takže jakémukoliv navýšení a reklamám se můžu jen hořce zasmát, protože jsou to jen reklamní kecy. Škoda, že tu nemáme pokrytí od UPC.
taky se mi ten film líbil ;-)
Zdravím ,mohl by mi někdo poslat pozvánku na email: loliik@email.cz ? Předem díky :)
No, s UPC bys to taky asi nevyhrál... Těm zas padá často linka, takže několikrát do měsíce čekáš na zobrazení seznamu i 2 minuty... Není žádnej poskytovatel netu, co by byl fakt dobrej... Nejsou zákony ani pravidla pro tyhle společnosti, tak proč by si nedělali co chtějí...
Nebyla by tu pro mě taky pozvánka, smutně koukám? :) Když budete tak hodní na patrikos.patrikos@gmail.com děkuji mockrát!
Máš ji v poště.
Fakt hrozně skvělý! =))
On tím pokrytím asi myslel kabel.Ne telefoní linku. Kabel od UPC bych řekl že je nejstabilnější internetové připojení v ČR .A co se týče rychlost/stabilita/cena řekl bych že bez konkurence v ČR .Dosti se divím že v Praze není kabel od UPC v každé ulici. Píšu z vesnice která čítá kolem 2000 lidí a kabel od UPC tu máme :-P . Na UPC si já osobně nemohu stěžovat .... Na místo bez pořádného internetového připojení bych se už nestěhoval....
....
6.5 Mb/s ? tak to sem s mým sráčem 2Mb hodně pod limitem a kazím nám průměr :(
já v praze nepoužívám UPC, ale CENTRIO, máme televizi ( asi 98 programů) a internet 100 download a 100 upload za skvělou cenu! :-)
1. Nemají jiný dostupný net
2. Mají peněz dost a je jim jedno, že používají předražený internet.
3. Lidi (co se v tom nevyznají a) co jim skočili na reklamy a uvěřili, že internet od UPC je ten nejrychlejší a nejlevnější.
4. Naprostí idioti :)
...
...jsou více méně k ničemu to máš stejný jako průměrný plat, taky to vypadá jako dobrý číslo, ale pak v reálu zjistíš že většina lidí toho průměru nedosáhne. Protože ty co mají velký nadprůměr to hodně zvedaj nahoru, si to spočítejte, jeden člověk co má 100mego na ten jejich průměr vytáhe dalších 20 lidí co mají jen 2mega.
moc pěkný články pokaždý si je přečtu jen tak dál
No jo nová doba
Ještě teď si někdy pouštím M602ku pro nostalgii. Zlatý čas
je dobrej ten google + co? co?
To chci k vanocum.
je dobrej ten google + co? co?
Velká společnost s velkým marketingem .. kdyby chtěli, tak prodají vytáčený internet pod názvem retro a bude to hit :o)))))))))
vyzerá to zaujímavo a pútavo, ale to v tomto odvetví už mnoho krát bolo a nakoniec to nebola žiadna sláva
Já osobně google+ používám a nestěžuji si
Výborně dobrý měsíc