Google Art Project
Google fotí kdeco. Od satelitních map, po ulice velkých měst či zajímavých míst, až po knihy. Nyní se vrhl na odvětví, které nebude masově zajímat zase až tolik lidí, ale činnost je to o to víc chvályhodná. Jedná se o naskenování uměleckých a výtvarných děl.
Ve sbírce se již nyní nachází 17 muzeí, přes 400 umělců a více než 1000 obrazů a dalších uměleckých děl. Google nejdříve nafotil samotné galerie a zvláště se věnoval právě obrazům, ale i dalším vystaveným exponátům. Obrazy jsou nafoceny v obrovském rozlišení až několika Gpx a každý se tak může na stránkách projektu kochat dle libosti až do těch nejmenších detailů.
Ve stručnosti už jen dodejme, že snímání se nevyhnulo ani České republice a můžete tak alespoň virtuálně navštívit Muzeum Kampa.
Národní knihovna spolupracuje s Google
A další zprávička s tou předchozí přímo souvisí. Národní digitální knihovna ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně spouští megalomanský projekt. Jedná se o Národní digitální knihovnu, což zahrnuje digitalizování přibližně 300 000 svazků, celkem by se mělo jednat o více než 50 milionů stran.
V první fázi budou skenovány česky psané knihy a dokumenty z 19. – 21. století, jejichž papír by mohl snadno podléhat zkáze. Ve fázi druhé budou skeny poskytnuty široké veřejnosti pomocí portálu, který by měl být uživatelsky přívětivý. Dostat bychom se tak měli ke všem dokumentům a knihám, které nepodléhají autorskému zákonu.
A jak se do celé záležitosti zapojí Google? Především by měl poskytnout úložiště, ve kterém budou dokumenty uchovány a posléze poskytnuty k prohlížení veřejnosti. Dále se sám Google postará o digitalizaci dalších 200 000 svazků. Budou to především historické knihy z 16. – 18. století, které již nepodléhají autorským právům a budou v plné šíři poskytnuty veřejnosti prostřednictvím webu Knihy Google.
Celý projekt je časově velmi náročný a měl by být dokončen až v roce 2019. Vyjádřeno v penězích se bude jednat o částku 300 milionů korun, která by měla být z větší části poskytnuta evropskou unií.
O2 a T-Mobile jdou na 3G společně
Hlavním tématem tohoto roku budou u mobilních operátorů zřejmě rychlá mobilní data. S hořkostí by se dalo říct konečně, protože s pokrytím si operátoři moc starosti nedělali a výrazné pokroky se dějí až v posledním roce. Kdo velmi výrazně posiluje je především Vodafone, který minulý měsíc zároveň oznámil, že překonal O2 a má největší pokryté území 3G signálem.
To je samozřejmě relativní, protože se jedná o výpočet na základě matematického modelu a Telefónica je na druhém místě jen o jednotky procent. Můžeme být ale jen rádi, že spolu operátoři konečně i tímto způsobem začali soupeřit.
A o tom, že prvenství Vodafone nechtějí druzí dva nechat jen tak, svědčí na 6 let uzavřená smlouva mezi T-mobilem a O2 o sdílení 3G sítí. V té se praví, že každý z operátorů postaví téměř 500 vysílačů na předem určeném území a o rychlá data se poté budou společně dělit. To má snížit náklady za menší časové období a zároveň výrazně uspíšit pokrytí signálem. Doufejme, že to negativním způsobem neovlivní rychlost dat.
Uvidíme, co na to Vodafone, který tím pádem musí pokrýt celé území republiky vlastními silami.
Vodafone a internet v zahraničí
A mobilním technologiím se budeme věnovat i nadále. Poměrně tristní situace vás čeká, pokud vycestujete za hranice a chcete používat internet na mobilu. V nejlepším případě zaplatíte několik set korun navíc, v tom horším až několik tisíc, když zapomenete na nějakou aplikaci a stáhnete několik megabytů dat navíc.
Tomu by měl být alespoň u Vodafone konec. Ten totiž představil nové tarify Passport data na den a Passport Data na stálo. V první řadě musíte mít aktivován některý z tuzemských mobilních tarifů. Pokud vycestujete do jedné ze 17 evropských zemí, kde Passport platí, zaplatíte tam za jeden den surfování 50 korun navíc, za celý měsíc potom jen 177 korun. FUP je potom stejné jako u domácích tarifů, v prvním případě 150MB, v tom druhém 600MB. Pokud jej vyčerpáte, měla by se vám pouze snížit rychlost stahování.
Tedy ve zkratce, naprosto stejné tarify jako u nás, můžete využívat v podstatě po celé Evropě a to pouze za cenu objednání toho stejného tarifu ještě jednou. Za tento krok Vodafone rozhodně chválíme.
Hodnota Twitteru stoupá
U nás je velmi populární Facebook, ale nesmíme zapomínat ani na další sociální síť Twitter. Její popularita neustále stoupá a její kouzlo začíná objevovat stále více lidí. Je to možná i díky tomu, že na Twitteru je stále více populárních a zajímavých lidí, kteří se na ní svěřují se svými myšlenkami, dávají tipy, či odkazy na zajímavé stránky. Twitter zároveň vítězí v rychlosti zpráv, které nemohou konkurovat ani internetové sdělovací prostředky a také přehlednosti, kdy omezení 140 znaků na jednu zprávu je více než prospěšné.
Doslova smršť na Twitteru způsobil herec Charlie Sheen. Toho jsme v poslední době mohli vidět třeba v seriálu Dva a půl chlapa (v současné době je další natáčení pozastaveno), za který dostával pohádkové honoráře. Za jednu epizodu třeba inkasoval téměř 2 miliony dolarů. Zároveň se netají tím, že nežije zrovna počestně a sám prohlásil, že bere tolik drog, že by to normálního člověka dávno zabilo. To je zřejmě ta správná kombinace, protože jen 25 hodin poté, co si účet na Twitteru založil, jej sledovalo již více než 1 milion lidí, čímž se zároveň zapíše do Guinessovi knihy rekordů. Jeho popularita navíc neklesá, v tuto chvíli jeho příspěvky sleduje téměř 2,5 milionu lidí.
Ale zpět k tržní hodnotě Twitteru. Ta stále stoupá a to přesto, že v minulém roce společnost skončila ve ztrátě. Kdo by si chtěl nyní Twitter pořídit do svého portfolia, musel by si připravit alespoň 8 miliard dolarů. A zájemci by se našli. V Twitteru je jak se zdá velká síla, protože podle zákulisních informací si na něj dělá zálusk jak Google, tak třeba Facebook. Pro srovnání – hodnota Facebooku se nyní odhaduje na 60 miliard dolarů. (btw. na twitteru najdete i autora článku.)
Nokia našla spojence
Minulý měsíc došlo k uzavření dohody, která bude mít zásadní vliv na to, jak bude za pár let vypadat mobilní trh. Nemusí se to zdát, ale s Nokií to nevypadá moc růžově. Celkové prodeje stabilně klesají směrem dolů a vzhledem k tomu, že vývoj vlastních chytrých telefonů a nového operačního systému Symbian 3 nešly podle předpokladů, bylo by tomu tak i v dalších letech. Naproti tomu všichni ostatní významní výrobci mobilů či mobilních operačních systémů významně rostou (tedy kromě Microsoftu, který zaspal dobu a s Windows Phone 7 přišel trestuhodně pozdě).
Nokia oznámila, že u ní dojde k obrovskému třesku. Vývoj vlastního systému půjde do pozadí, Microsoft jí dodá operační systém a Nokia se bude soustředit jen na vývoj hardware a aplikací. Ty umí skvěle, její mapový a navigační software patří těm hodně povedeným. Mnohé tento zásadní krok překvapil. Ukazuje se, že Nokia na tom byla při vývoji chytrých telefonů hodně špatně a několik dalších let by nemohla nabídnout nic konkurence schopného proti Androidu a iOS od Apple.
Můžeme tedy prohlásit, že dva slabí se spojí, aby porazili ty silné. Ve hře o partnerství byl ovšem i operační systém a to Android od Google. Novináři si dlouho lámali hlavu nad tím, proč tedy Nokia nešla raději tímto směrem, protože Google expanduje světelnou rychlostí a za rok se jeho podíl na trhu v Evropě zvětšil o 1500%. Pro zákazníky by tak výkonný smartphone s ověřenou značkou Nokia a systémem Android mohl být lepším důvodem ke koupi, než plout neznámými vodami pod vlajkou Windows Phone.
Důvod se nakonec zdá být snadný a lehce pochopitelný. Nejdříve se sice spekulovalo o špionáži, jelikož současný šéf Nokie byl ještě nedávno zaměstnancem Microsoftu, ale hlavní důvod je prostý – peníze. Microsoft prý dal Nokii 1 miliardu dolarů, aby snadněji a se vší vervou mohla co nejdříve Windows Phone do svých přístrojů integrovat. Částka je to astronomická a ukazuje na důležité věci.
Nokia je na tom s vývojem chytrých telefonů opravdu špatně. Dokáže sice nabídnout kvalitní manažerský telefon, ale největší peníze se točí u drahých chytrých telefonů prodávaných po milionech kusů, jak se to daří ostatním. A to Nokia ještě dlouho nedokáže, protože první telefon s Windows Phone by se měl objevit až v roce 2012 a to je zatraceně dlouhá doba. To už tady bude tři čtvrtě roku na trhu další iPhone a bude se chystat na uvedení iPhone 6 a zároveň bychom se měli dočkat další generace, možná i dvou, Androidu. Nyní začínají do telefonů pronikat dvoujádrové procesory, v roce 2012 by měly být standardem a budou se objevovat procesory čtyřjádrové. Dokáže na něco takového Nokia najít odpověď?
A Microsoft? Současná situace musí představitele firmy neskutečně trápit. Jestliže jsou ochotní vydat miliardu proto, aby se jejich systém objevil u jednoho konkrétního výrobce, pak je jasné, že jejich nový systém na trh nevstoupil nijak oslnivě. Pokud bychom měli použít přirovnání, jeho dva největší konkurenti už dávno sedí v jídelním voze Pendolína, zatímco Microsoft pobíhá po nástupišti a hledá, kdy mu jede další vlak.
My bychom si rozhodně přáli, aby obě firmy, jak Nokia, tak i Microsoft uspěly. Čím více možností pro zákazníky, tím lépe. Budou to mít ale pekelně těžké.
Obrovský problém Windows Phone
Nový mobilní systém od Microsoftu je na trhu již delší dobu a konečně se začíná blížit svým konkurentům. Rozhodně je na něm hodně co upravovat a vylepšovat, ostatně systém nezvládá třeba funkci copy&paste (stejně jako kdysi první generace iPhone). V nejbližších měsících by tak měl přijít první velký upgrade, který by měl systém posunout hodně dopředu.
Aby se tak mohlo stát, vydal Microsoft minulý měsíc první menší aktualizaci. Ta měla jediný úkol, připravit systém na příchod zmíněné velké aktualizace. Měla by to tedy být celkem banální záležitost. Bohužel po stažení a nainstalování prý až 10% prodaných telefonů přestalo fungovat, respektive se pořád dokola restartovaly, což jejich majitele jistě nepotěšilo. Microsoft přistoupil k celé záležitosti jediným možným způsobem. Všechny takto postižené telefony jejich majitelům vymění za nové.
My jen dodejme, že pokud chce Microsoft uspět, neměly by se mu podobné věci stávat a hlavně – nesmí se to už nikdy v budoucnu opakovat.
No doufam ze se nokia spamatuje a a spolecne s microsoftem se daji dohromady jelikoz mam nokii s symbion a ten se mi jednudese porad zasekava nebo restartuje momentalne my ani nejde volat uz je v opravne ale proste bych rad zustal u nokie jelikoz jak se tady pise v aplikacich a hardweru je fkt dobre a s operacnim sytemem pro mobily jsem se uz setkal a nevypadalo to spatne ale tky je potom jeste otazka jesi se nekdo urve a udela nejake ty aplikace a hry ciste pro windows mno doufam ze tu bude super a na nove nokie si urcite pockam jesi nc nebude tk asi pudu do htc
Připadá mi, že už je tak min. 3 roky stále na jednom bodu, už to rozhodně není top značka jak tomu bývalo dřív. Dělají pořád slabé a dnes už "nudné" telefony. To htc a samsung se posunuli o velký krok vpřed, telefony s procesorama 1,5ghz a 500mb ram, si myslím, že je solidní železo. A chystají se další modely už i s core due CPU...
no doufám, že nebude microsoft spolupracovat, microsoft nemám vůbec rád. Nokie už stejně jsou k ničemu. Samsung nebo Apple !!!
autor se zřejmě nevyzná v IT tak jako já...
Berte to tak - apple si drží určitou svojí stálou část trhu a zákazníků, jeho politika "my my a jen my" mu brání se dostat do kapes milionů potencionálních kupců, kteří používaj konkurenci a apple jednoduše nechtěj.
Android zase čeká perná doba, i když záleží jak moc je google chytrej a jak se dokáže poučit. Stal se z toho velkej moloch a například podmínky android marketu, kde se točej neskutečný prachy a je tu ještě hooodně širokej prostor pro růst jsou hodně tuhý a neskutečně výhodný hlavně jen pro google, míň už pro vývojáře.
Android má taky jednu velkou vadu a dělá podle mě stejnou chybu jako apple. Nutí vás používat další služby googlu. S androidem si bez účtu na googlu a google cloudu nebrnknete, postupně vás dělá závislym na službách googlu, chce aby všechny vaše data lítaly přes google, a to hodně uživatelů taky neskousne - viz třeba fatální neúspěch androidu u firem a manažerů. (leda blázen by u svý firmy nechal všechny mejly, data a informace lítat přes nějakej google).
Pokud budou windows 7 phone -rychlej- systém s dobrejma programama a třeba schopností se hodně zintegrovat s klasickejma windows, zůstanou operačnim systémem a nebudou si hrát na boha jako google a apple a dokud bude nokia dávat stejně kvalitní stroje jako dodnes, maj fakt velkou šanci bej jasnou volbou mnoha lidí.
Třeba mě. A o tý navigaci zdarma se ani nezmiňuju...
tyhle telefony jsou fakt bomba vydrží vše
"dobrý stroje jako dodnes" tos snad ani nemohl myslet vážně, nebo jo :D? To by mě zajimalo jak hodnotíš telefon? Příjdeš do prodejny a řekneš si: "pěknej tvar, barevnej displej, 8mpx, hmm bomba"...? Nokie maj jedny z nejhorších přístroju na trhu vůbec, momentalně. Za poslední rok představili xyz modelu, co měsíc to něco jiného a všechny staly za houby. Hardware v telefonu s výkonem kterej nasazovali HTC o 2-3 roky dřív, pomalé. A ty jejích "super otvírací" konstrukce ani nemluvím. Na vlastní oči viděno jak se nokie ¨n8 rozdvojila na klavesnici a displej zvlášť...
hodne dobre zaujalo me to 5/5
nic moc no
Kdyz nekdo napise neco takovyho jako ty, mel by to rozebrat, aby ostatnim nepripadal jako trotl..
Jako jediný článek na GP stojí za přečtení - a to pokaždé, když vyjde...
Možná mě za to co tady řeknu bude chtít více lidí ukamenovat,ale podle mě když htc,tak jedině s androidem.Skloubení Nokie s Widlema mi přijde tak trochu jako nechvalné řešení,už jen z hlediska pořizovací ceny pro konečného uživatele.
Dotykové mobily sou dobré ale jak v čem, ty klasické vydrží větší nárazy :
Dobra prace!
Zajímavy clanek ;)
tak nokia sla a stale jde za posledni dobu ke dnu maji tam vice nez kotvu co to utahuje sme zvedav jestli daji neco lepsiho na trh
Apple 4ever D:
na tom videu nevypadal spatne...ale radsi HTC
četl sem už zajímavější članky než je tento.
Mám starej mobil a ten je nejlepší :)
lol lol lol ololo lolo lolo líol íolo l
docela silenostttttt
než dotykové mobili mam rači normální klasický ;-) sou odolnější,cenově výhodnější a dají se opravit ;-)
Musím se přidat Šílený
souhlasim
dost rozsáhlý
Dotykové mobajly sou na dvě veci... zůstanu věrný kládickým "klávesnicovým" :-)
mně tajty věci moc nebavej ale tohle je dobrý
Jee tu modrou nokii bych brala
Sony ericson K750i kterej sem si přehrál přes PC na W800i ten vydržel vše co sem mu udělal hrál pěkně barvy ušly hry taky super ale po dloouhé době mi odešli tlačítka nezbytné pro ovládání telefonu hlavně tlačítko vypnout zapnout :-( takže škoda ale aspoň mi pomohl k tomu koupit si nový telefion a právě dotykový koupil sem si Nokii 5800 Xpress Music před asi půl možná i víc rokem za 7999,-Kč poměrně drahý ale furt ještě nic proti Iphone ten stál nějáko 10 možná i víc nokie je super jediný co mi vadí co nemá oproti iphonu je displej s funkcí multitouch a rychlé zpracovávání dat aplikací a her jinak jsem s ní spokojený hraje pěkně hry super filmy taky nádhera ale zase s filmama je oproti Samsungu Omnii nebo GALAXY uplně prdek ptže ty samsungy to je grafika ale jak už se psalo dotykové mobili moc nevydrží běžev sem ve škole kolem stolu a mobil v kapse zahnul sem u stolu a propíchl displej o roh stolu to by se ericsonu nestalo další příklad, kámoš hodil omylem dotykáč do bazénu okamžitě zase dotyková obrazovka selhala a spousta věcí pod ní které jsou moc nekryté ale ericson ten můj zase ve vodě nic akorát chtěl osušit jinak nic vážnýho a ještě 3 roky po tom fungoval...no myhlo by se tu mluvit pořád o výhodách a nevýhodách prostě mobil jako mobil má sloužit k hovorům a to umí každý mobil ať je to alcatel nebo iphone.
ta nokia vypadá hodně zajímavě :)) sám vlastním nokiu 5230 :)) tohle bych klidně vyzkoušel :))
Klasickej mobil vydrží dost oproti dotykovým,spadne a je vpoho dotykač spadne a je v haji
a v jaře přichází .... :D o tom někdo napište
melou nesmysly
Velice díky za článek opět se dovídám něco nového =)
Velice zajimavej clanek GJ
Konečně pochopili, že symbian stojí za houby :o))