Současná architektura procesorů od Intelu – Core – se již na trhu dobře usadila. A úspěchů sklidila nespočet. Ale doba postupuje dál, a proto Intel přichází s jeho nástupcem – Nehalem. Jde o poměrně revoluční a nejmodernější technologii, která dokáže splnit ty největší nároky jak nejnabušenějších serverů, tak maličkých notebooků. Celkově však Nehalem představuje o hodně více než pouhou novou řadu procesorů, protože najde využití v mnoha směrech. V dnešním článku vám celou tuto technologii detailně představíme a povíme si o významných novinkách Nehalemu v jeho architektuře.
Změn přichází skutečně hodně a pramení úplně od základu. Jedná se totiž o naprosto nově vyvinutou mikroarchitekturu, která má nahradit současného vůdce trhu – Intel Core. Právě ten byl zase nástupcem Intelu Netburst. Nehalem přichází poprvé s variantou čtyř a osmi jádrového procesoru, což dokáže tato maličká technologie zabalit do běžného socketu pro jednojádrové procesory. Nebojíme se vůbec označit Nehalem jako nejdůležitější procesor od dob Pentia 4, protože mění celý přístup pro všechny platformy, jichž se dočkáme společně s ním. Při jeho navrhování bylo myšleno hlavně na různorodost procesorů i platforem a zároveň vysoký výkon i efektivní spotřebu elektrické energie. Právě to začíná hrát v posledních letech významnou roli, vzhledem ke vzrůstajícím cenám elektriky a ochraně životního prostředí. Nehalem by měl mít všechny tyto vlastnosti výborně zkorigované.
Teď už si však pojďme rozebrat konkrétní vylepšení a říci si o jejich dopadech. Samozřejmě se dočkáme různě výkonných modelů, které se budou lišit svojí cenou i výkonem. Všechny ale pojednou na stejném jádru a dokážou zvýšit o hodně výkon, přičemž spotřeba by měla být zhruba stejná jako u minulé generace. Přestože jde o novou architekturu, tak i ta je založená z části na Intel Core. Intel Nehalem je tvořen z jednotlivých bloků, jež lze různě kombinovat a vytvářet tak různé cenové a výkonnostní kategorie. Nehalem disponuje nativním čtyřjádrem, v případě čtyřjádrové verze. Nově se však dočkáme i nejmodernějšího osmijádra. Pro nižší cenový segment zůstanou zachovány i dvoujádra. Jeho jádro Bloomfield se skládá ze 731 milionů tranzistorů a všechna jádra byla vyrobena 45nm technologií. Další velkou zajímavostí v architektuře jsou paměťové řadiče. Ten bude v případě Nehalemu integrovaný a odpovídá standardu DDR3, v případě dražších modelů je tříkrálový, u těch low-endových pak dvoukanálový.
Tím však zdaleka novinky nekončí a jak jsme již řekli, Nehalem bude hodně variabilní a půjde přidávat nebo odebírat různé součásti. Jednou z nich je i nahrazení sběrnice FSB, místo níž se dočkáme QPI (Quick Path Interconnect). Ta poběží na frekvenci 4,8 až 6,4 GT/s, sběrnice prvních procesorů má šířku 20 bitů a propustnost 25,6 GB/s. Chybět nesmí ani moderní vyrovnávací paměť L3, která bude sdílená mezi všechna jádra. V případě dvoujádra 4MB, u čtyř 8 MB a u osmi 16 MB. L1 má 32kB pro data a stejnou hodnotu pro instrukce na každé jádro a L2 už disponuje 256kB na každé jádro. Nehalem podporuje SMT, tedy Simultaneou MultiThreading, což znamená možnost vykonávat dvě vlákna operací v jeden okamžik. Stejná technologie už nyní funguje na Atomech. Pokud si zde však představíme model s osmi jádry, tak ten bude moci najednou pracovat až na neuvěřitelných šestnácti operacích. Docela s podivem jsme přivítali i možnost integrovaného grafického jádra (GPU). Ale to bude pouze u některých modelů, jejichž cena bude asi docela vysoká a dočkáme se jich až se zpožděním.
Teď se opět maličko vraťme k zmíněné úspoře elektrické energie. Ke snížení spotřeby elektriky slouží několik technologií. Hojně využívaná je například CnQ (Cool’n’Quiet od AMD), ESS nebo Clock Gating. Nehalem však nabízí novinku v podobě Power Gating. Kdy zkrátka aktuálně nevyužitá část procesoru nespotřebovává žádný proud a je naprosto v klidu. Díky tomu lze do značné míry zefektivnit využití energie a snížit tak finální spotřebu. Dalším pomocníkem je technologie Turbo Mode. Samozřejmou výbavou Nehalemu jsou i mnohé senzory pro zjišťování teploty jádra, napětí a také právě spotřeby. Takže ani v tomto směru evidentně Intel nezůstává pozadu, za což děkujeme nejen my a naše peněženky, ale i životní prostředí.
Tolik k architektuře a vlastnostem samotného jádra Nehalemu. Intel začíná vyrábět zatím první procesorovou řadu procesorů pracujících na Nehalemu pojmenovanou Bloomfield. Jde o čtyřjádrový procesor se sdílenou L3 cache s 8 MB. Disponuje socketem LGA1266 a zmíněnou sběrnicí QPI s rychlostí 4,8-6,4 GT/s. Bloomfield se vyrábí ve třech variantách. Oficiální ceny zatím nebyly Intelem stanoveny, avšak na internetu se objevují odhady, které budou mít velmi blízko ke skutečnosti. Podle nich by ta nejvýkonnější (Extreme Edition) měla stát 999 amerických dolarů (cca. 15 000 Kč) a běží na frekvenci 3.2 GHz, střední Performance Edition na 2.93 GHz má mít cenovku 562 dolarů (8500 Kč). Konečně nejlevnější varianta údajně za 284$, tj. 4300 Kč disponuje 2,66GHz frekvencí. Nejdražší model Extreme se od obou levnějších verzí odlišuje i pamětí a rychlostí sběrnice, jak se můžete podívat na přehledném obrázku vedle tohoto odstavce. Toto jsou zatím jediné tři procesory, které běží na Nehalemu. Ovšem během příštího roku se určitě dočkáme mnohých dalších modelů. Střední třídu pak vyplní mainstreamové procesory Lynnfield a Clarksfiel (4 jádra, 8 threadů) a Havendale, které se však dostanou na trh až zhruba za rok. Celkově by jich mělo být skutečně hodně.
Střední třídu pak vyplní mainstreamové procesory Lynnfield a Clarksfiel (4 jádra, 8 threadů) a Havendale, které se však dostanou na trh až zhruba za rok. Celkově by jich mělo být skutečně hodně.
Samozřejmě ještě jsme neměli možnost Nehalem nijak na vlastní kůži otestovat, ovšem máme zde odhadované nárůsty výkonu podané samotným Intelem. Podle něj se jedná o zvýšení výkonu o 10-25% při operacích s jedním vláknem a slušných 20-100% v případě vícevláknových operací. Porovnávání je s jeho předchůdcem Penrynem, oproti němuž je dokonce i zhruba 30% úspora elektrické energie.
Jak jsme si řekli v dnešním článku, Intel Nehalem představuje poměrně velkou revoluci. Promítne se postupně prakticky do všech procesorů od Intelu a exceluje v mnoha směrech. Hodně se nám líbí i jeho velká variabilita, kdy se dočkáme různých cenových i výkonnostních verzí. Své využití najde Nehalem opravdu všude. Díky velkému počtu naráz tvořených operací se výborně postará o chod multisocketových serverů, ale i klasických desktopů. Mobilní platforma pro změnu může ocenit jeho velkou míru integrace a výkonu při zachování hodně solidní spotřeby energie. O této produktové řadě tak ještě rozhodně hodně uslyšíme, protože takto razantní změny v celé struktuře přinesou velký pokrok kupředu. Na jeho uvedení na trh si však ještě budeme muset chvíli počkat, protože na trhu by se měl objevit až někdy v první polovině příštího roku. V každém případě je vidět, že Intel se stále snaží a malinko se obáváme, že Nehalem ještě více prohloubí mezeru mezi ním a konkurenčním AMD.
clanek je pekny, ale clovek co se v HW odvetvi nevyzna, tak asi nepochopi :-)
(jinak chybicka v popisu - Nahelem a uvnitr clanku jeste soscketem)
za extreme kolem 23 000Kc
za performance kolem 13 000Kc
a za mainstream kolem 7000Kc
dollaru je 19,00 takze by sme za to vysolili 19 a ne 15 papirku :)
je to jeden z mála hlavních článků kterému sem obětoval čas a přečet si ho, skvělé téma a navíc skvěle podané děkuji
je teda nadhera :)
dobrý článek :-)
Ale možná je lepší si odpouštět ty věty na konec ... závěry jsou vždy u každého pisálka na GP katastrofální ... Intel pouze vytvořil Phenom v podobě Nehlemu, toto vše už dávno obsahuje Phenom od AMD. Jinak jak bylo řečeno, tyto procesory jsou výhradně pro servery, možná to zní absurdně, ale ve hrách mají menší výkon než současné C2(D)Q... u dnešních I7, a prvních testovaných vzorků se to potvrzuje. Samozřejmě jsou to jenom vzorky, je samozřejmě co dolazovat ..atd ...atd ... Jinak trojkanál je zatim na nic a plno dalších věcí je tam zbytečných který se nedají v dnešní době použít, ale třeba za rok už bude vše jinak!
Yep, podle výsledků testů to fakt vypadá spíš na servery, ale proč pak dělaj normální desky? Moc taktovat to nepůjde, ramky k tomu sice už jsou, ale je to limitovaný těma 1.65V. Sem zvědavej s čim se vytáhne DFi.
tak ja nwm Nehalem podla vysledkov ma prekvapil. Domnieval som sa ze ti bude lepsie v kazdej casti a nie ze v hrach slabsie.
Mainstream bude v pohodě vyhovovat a za 7 K počáteční ceny, pohádka.
mohli to udělat i na hry, ale nebejt C2D a C2Q, tak by se intel nevyhrabal z té šlamasticky z generace Core Duo a Pwntium D... j áosobně mám c2d e6750 :) moc jsem spokojen a nerad bych se ho vzdal... snad udělají také herní procesory co by navázali ve hrách na c2d, protože když dvoujádra ve hrách porážej 4 jádrové nehalemy, tak to je staršný
je lepší udělat třeba dvoujádro dke frekvence 1 jádra bude 4ghz, nebo osmijádro kde bude frekvence jednoho jádra 1ghz????
xD nemuzuuuu, tesiiim se =)
tuhle vecicku sem videl na invexu v brne a bzlo tam aji vic yajimavich veci skoda ye utoho neukayali cenu
se mi to nechce cist xD
no hlavne ted vsichni uverte tomu "oficialnimu zdroji" ze Nehalem neni na hry..... no tohle je sila ..... :-)
Z kremiku uz horkotezko vytahnes tak velkou frekvenci... Vznikaji pak problemy s odvodem tepla tudiz zivotnosti a nasledne tak i problemy ve vypoctech. Kdyby cca 5Ghz nebyl dnesni strop (nevim presne kolik) tak by se dnes v x86 ce o vicejadrech ani nemluvilo ;-)
pěkný článek zaslouží si 5* :)
zajimavy mno .. pekny počtení :)
lepří je dvoujádro na 4Gigách protože toho možná rozjedeš míň ale poběží to podstatně rychlejc (třeba dual box na lineage poběží jak hodinky) ... ale osmijádri na jednom gigu ... sice by jsi dal i 8x zapnutej ten L2 ale běželo by to na houby ... pak je taky otázka ... co RAM zejo dualbox dáváš .. ale 8x už ne takže osmijádro se tim přenáší do koše :D ... (hra L2 byla použita jen jako příklad)
docela me to zajima jen me mrzi ze to neni na hry
ted by melo amd maknout mno aspon ze maj navrh s grafickyma kartama ted eště procáky:-P
paráda xD
Ano ..jistě to je v jistém smyslu revoluce ale uvědom me si, že pro normalního člověka to bude minimálně rok tabu...999 $ neni 15 k ale 20 000 + obchodni prizacka dan tak to bude 28 k jako o bylo u Yorkfieldu ..takze extrem 30 stredni 18 a obycejny bloomfield bude za 10 klacku a to si myslim že neni moc v poměru když dnes hry jsou omezene především ze stran GPU teda pokud nemáte nějaky CPU šunt..ale jak říkám za rok to bude zase něco jiného a ceny budou o 50% dole ;) ale kdyby se pořad čekalo tak si nic člověk nekoupí ;ú
Super článek...
Intel má hodně našlápnuto,ale podle mě udělal chybu v tom,že jako AMD integroval paměťový řadič do procesoru,takže moc nebudete úplně taktovat a musíte mít napětí pořád 1.65V.AMD se určitě brzy vytáhne se svými 45nm procesory a paticí AM3
proč chybu ? porovnával si někdy výkon pamětí na AMD a INTEL platformě ?
Nehalem jde taktovat dobre viz EXHW zde http://en.ripping.org/database.php?cpuid=873
sice pekny, vykon asi dost vysokej, 'le serverovej procak by nam parmenum bylo fuckt k hovnu... a to jeste pokud se opravdu (jakoze asi jo) herni fyzika bude pocitat v GPU , tak pak CPU budou mit hodne malo prace, to ostatni (umela inteligence, prevod dat, atd...) je uz tak jednoduchy, tkze pokud ta fyzika v GPU, tak nebude duvod proc prestupovat z Core 2 Duo na Nehalem....
Pokud se nepletu tak tato platforma byla v Čechách porpvé představena na Invexu, kde s ní jeden počítač.
Na hraní dneska samozřejmě 2 jádro na co nejvyšší frekvenci. Ještě docela helpnou X3 Phenomy, ale nemaj moc dobrý frekvence. 4-jádra dneska maj využitelnost většinou mimo hry..
no uvidime co to bude az to bude
Je pěkný že se do toho článku někdo vrhnul... ale obsahově mi přijde, že je to jen opsaný z tech reklamních materiálů od intelu, který jsem si nedávno pročítal...
Problém je, že z toho pak dýchá ta převratnost a buh vi co ještě a přitom... ono se toho tak moc nepředělávalo - jak by se tak mohlo zdát ;)
Zdravím, nerad kritizuji cizí práci, ale horší článek jsem snad opravdu nečetl. Vždyť nemá hlavu ani patu, skáče z jedné věci do druhé jak mix sraček. Odstavce jsou tu asi na parádu. Prostě guláš.
Myslím, že autor tématu moc nerozumí a akorát poslepoval co si kde přečetl. Vyplynulo z toho akorát to, že se "vám" líbí variabilita, což nechápu, jelikož "vy" ji přeci nikdy nevyužijete. Naopak. Pro hráče to v budoucnu může způsobit menší zmatek při výběru produktu. Takže jako recenzenti pro herní portál opravdu nevím, proč se vám líbí variabilita.
To co mě jako hráče zajímá je, jaký to bude mít přínos pro hraní, co nová technologie v praxi zvládne, orientační cenu v Česku apod. Tady ale nic, tady variabilita. No dobře, už končim. Teda poslední věc,
výrobci určitě nezefektivňují spotřebu energie kvůli její zvyšující se ceně troubo-lol. Hezký den :)
a článek neni dobře formulovaný.
Ale jedna věc by mě zajímala - "rychlostí 4,8-6,4 GT/s" ... co to je sakra za jednotky "GT/s"???
Na jaké frekvenci nová QPI sběrnice běží, a pokud je řádově o hodně nižší než u FSB, jak je možné, že dosahuje vyšších přenosových kapacit... ???:)
To uz jsem ti preci vysvetloval v mem blogu.. Frekvence QPI = 133MHz, Nasobic sbernice je 24.. 133*24= 3.2GHz tim GT (gigatransfers) je mysleno (nejspis) prenos v obou smerech (tam i z5) taze 3,2 * 2 = 6,4 GT/s u levnejsich modelu je GT/s 4,8 protoze nasobic sbernice je 18 a ne 24 ;)
skoda ,ze to neni na hry
Zaujatost, neprofesionálnost...tak bych popsal základní prvky tohoto článku. Předpokládám, že za to může buď neprofesionálnost autora, který si maximálně přečetl odborné články na internetu a poslepoval je dohromady(a zároveň je velký fanoušek Intelu) nebo za to může zaplacená reklama Intelu(což je pravdepodobné, kdyz sponzoruje tento web)
Ted k článku, ač jsem se snažil sebevíc, nedokázal jsem ho dočíst až do konce. Opravdu to nešlo, vzhedem k tolika "blábolům" ´jenž bylo v prvních 2 odcavcích vyřčeno.
takže:
1)Nehalem v žádném případě nepřináší nějakou revoluční architekturu, to ani v nejmenším. Architektura je "VELICE" podobná architektuře stávajících 65nm Phenomů X4 od AMD. To je fatální nevědomost autora. ..(???)Nebudu se tom dá l rozepisovat vzhledem k velikosti prispěvku...
2)Co jsem tak namátkově projížděl, technologie SMT(prejmenovane a mirne vylepsene HT z pentií 4) jak jiste vite, nebyla to zadna revoluce a narust vykonu byl dost za ocekavanim...
Nepopíram, že Nehalem bude dost možná výkonnostní král (i když s příchodem 45nm Phenomu X4 kdo ví) ale v žádném případě to nebude ta revoluce....holt, intel si umí udělat reklamu, viďte....
násobič sběrnice? To bych rád viděl :)
To neni tak úplně jako procesor... v obou směrech... proto mě to příjde divný.
DDR funguje na přenosu informace obou hran signálu, QDR ještě na vícero..... ale jak funguje tohle :)
Já se na to dívám technicky... a moc mi to jasný neni..
Nasobic tam je, protoze kdyby byla frekvence sbernice 3.2 GHz jakou by potom mel frekvenci procesor? Ty si sbernici predstavujes jako skupinu vodicu s urcitou frekvenci a cim vice je sbernice paralerni tim vetsi je propustnost ale tak to neni. Tady v teto tabulce http://www.nehalemnews.com/search/label/FAQ muzes videt presne to co jsem rikal, sbernice ma nasobic.
Ale já vim, já se jen ptám, co že tam ten násobič vlastně dělá... nosná frekvence je fyzická, otázkou je, kolik informace se dá převést přes jeden cyklus, jeden takt, a jakym způsobem se ten signál moduluje :)
Tak to uz je hodne slozite.. Ten nasobic neni nic jineho, nez firmwarove nastaveni urciteho zarizeni... Nevim jak to lepe popsat :(
neni firmwarové nastavení.
Já sem strukturu a architekturu počítačů studoval na ČVUT v jednom semestru, nemusíš mi říkat jak se to zvnějšku projevuje, mě zajímá, jak to fyzicky funguje a co to tam fyzicky na těch vodivejch drahách provádí s nosnym signálem :)
Vim že se ptám spíš na něco, co už souvisí s elektronikou.. jak funguje DDR je poměrně jasné si představit, informace se přenáší náběžnou i sestupnou hranou nosného signálu... jenže třeba takové QDR...? A násobič - říct že násobič efektivně "znásobuje" datový přenos je nicneříkající údaj... mě právě zajímá, co že se tam děje. Rozhodně to tedy nevyrábí reálnou frekvenci sběrnice, tzn to, co tam fyzicky lítá na jakém taktu / s^-1
Neni? Ja myslel ze jo.. jak to tedy je?
A k te tve druhe otazce neodpovidam, protoze na ni jednoduse odpoved neznam. Skusim se na to zeptat, ale myslim si, ze odpoved nebude tak jednoducha.
Pokud to dobre chapu, ty se ptas na technickou (fyzickou) stranku prenosu dat. Nevim presne jak je to u procesoru ale treba u logickych obvodu odpovida 2,5V - 5V logicke 1 a 0 - 0,8V logicke 0. Jinak, ty pises ze u DDR se informace prenasi nabeznou a sestupnou hranou signalu, proc by to tak nemelo byt i treba u sbernice?
FSB nebylo DDR ale QDR, což způsobovalo nárůst ne 2*, ale 4*, a tohle žádný QDR neni, ale používá to násobič na sběrnici, o kterym nevim, jak funguje.
Já preferuji AMDčka a Inteli mi nic neříkají!
Jednoduse DDR prenaseji 2 bity za takt a QDR 4 bity za takt (dva bity v nastupne hrane a dva bity v sestupne).
A jeste k tomu nasobici. Nasobic opravdu neni nic jineho nez firmwarove nastaveni. Mam to potvrzene..
Asi jsem te jaksi nepochopil. Jak funguje ten nasobic na sbernici (ne na procesoru). Tak to nevim. :(
rekl bych ze to funguje jednoduse, viz obrazek : http://www.extrahardware.cz/forum/download/file.php?id=710
Mohli by to zlevnit.
amd forever
prý paměťový řadič bude v případě dražších modelů tříkrálový - to tam asi bude běhat Kašpar, Melichar a Baltazar s jedničkama a nulama v taškách a rozdávat je procákům za koledu...
Šmarjá... celou dobu se tu ptám na něco jinýho, než kolik bitů přenáší DDR a QDR, ale JAK!
Navíc s tim násobičem se mi to nezdá. Podle toho obrázku by vlastně zvedal efektivní frekvenci, reálnej kmitočet. Navíc hodinovej takt produkuje krystal a nemá nejspíš nic společnýho s frekvencí... je to jen věc synchronizace.
No proč je fyzickej takt 133mhz, ale reálnej x* vyšší tu asi nezjistim. Poptám se někoho co že ten násobič a QDR vlastně dělá.
ještě to není venku ani to nikdo nezkusil a AMD komunita už má paniku,křičí a bojí se...klasika.Buďte rádi aspon bude AMD levný :)
Podle me to tak funguje, nasobic proste zvysi frekvenci stejne jako u procesoru. FSB je QDR (4 bity za takt) takze kdyz je skutecna frekvence 400MHz tak efektivni je samozrejme 1600MHz, to urcite chapes. QPI ma frekvenci 133MHz x nasobic (napr 24), vysledna frekvence je 3,2GHz, ale ne efektivni ale SKUTECNA ! QPI je DDR, proto 6,4GT/s (ano pretim jsem psal dva smery coz bylo spatne). 6,4GT/s = 6,4GHz (EFEKTIVNI). Nevim jestli to takto skutecne je ale podle me ano.
mazání komentářů je ubohý
Skusil jsem googlit a tady mas krasne popsane jak QDR funguje :) http://www.svethardware.cz/art_doc-3E440F0754D04A6CC125688C003B0F8C.html
To je drsný článek a jestli to je pravda tak se těším až bude na trhu nějaky z těch 3 :-) ja mám AMD bohužel :-D:-D
nic proti ale nehalem se mi jako nejaka velka vyhra nezda ... 3ch pametovej radic od 2ch neni znat a vykonem pro hry taky moc nesrsi .... pridej k tomu desku za 7k + cpu za 7k a predrazeny DDR3 pameti a nehalem neni nijak zajimavej. ..
vypada zajimave,ale ta cena.... Cena aspon drzi amd pri trhu
pekny..
dybys aspon nebyl trapnej amdckari komu de o vykon a kvalitu ten saha po intelu nizka cena je totiz jedinej faktor kerej drzi amd na trhu a kdyz nemas co rict k tematu tak nepis nic...
za rok už zase bude něco 10x lepšího...
kolik bude takováhle věc stát :) sice mám AMD ale tohle je zajimavéj čláek
ojoj ja budu mit lepsi za tyden vadi to moc? :-D :-D :-D ale uz se tesim jak na tom rozfaram COD5 to bude nářez
ja se v tom ztracim
JJ už se nemůžu dočkat až to přijde na trh. Konkurence pak bude muset zlevnit jejich výrobky, aby jim mohli konkurovat, tak si konečně něco koupím
Nechce te mi ho koupit ? :-P
proste intel sou lepsi, ale ja byl, sem a budu verny AMD :P
jinac peknej clane :)
husty je to
jooo zajimava vecicka
je to hezky napasany
zajímavý článek a ještě zajímavější téma :-) jinak to plato toto procesoru s tolika jádry co drží v ruce ten týpek by bylo husté mít v osobním PC :-) ale na takové šílenosti si ještě pár roku počkáme.
ja osobně vlastním C2Q 2.5Ghz a nemam duvod měňit! Zůstanu u něj asi pěkně dlouho. Jo a BTW ať už vyjde GTA4... :-D
Když mi předvedeš že ho pro svoje hraní her využiješ tak ti ho koupim :) PC máš na hry a chtěl bys i7, prober se a kup si dvoujádro, ty víc nepotřebuješ.
Tomudle rikam technologie stoleti
to chci ... :D
krasa...
kez bych ho vyhral v te soutezi na GP xD
mam proca intel core 2 dua e8400 je vynikajici proste intel 4ever ale todle je nadhera
dělo jak cip
kdo by ho nebral :)
tak to bych nerozchodil
tk jako pekna vecicka ale takovy tisice za to davat furt :D kdyz za tejden bude zase lepsi tk to fakt nwm nwm
Evoluce, většina věcí co je v něm použita tu už jsou. Quad, Hyper Threading (2 virtuální jádra na 1 fyzické), integrovaný řadič a další...
velke plany do buducnosti, a dufam že budu rýchle
aby se procesory nepřehřívali je stačí udělat větší ne a mohli by být výkonnější :D
dobry ale drahy
moooc krutyyYYY
...............
very good game :-D
je to fakt dobry clanek moc sem se dozvedel
todle by nebylo k zahození no :)
tak toto je riadny procesoriiiiiik len ho uz mat doma a vedet jeho cenu
pekna vec ale ten asi mit nikdy nebudu
todle se mi libi
skoda ze tu neni nikdo takovej aby mi na tyhle veci dal money
Za ty prachy to stojí ;)
neni to tak zla abych zacal delat prescasy
cenove je vyhodnejsi opravdu koupit AMD :-) kdo z vas vyuzije takovy vykon
Je to hodně dobrý článek. Alespoň mi se líbí. Dost jsem se z něj dozvěděl.
intel celkem vali...technologie jde do predu a intel nezaostava..jen mit ty penize :D
nikdy nechci nic jinyho nez intel.......intel=budoucnost