Úvodem se podívejme na akciovou společnost Microsoft poněkud obšírněji. Následně vypíchněme herní historii a to jak na straně konkrétních her, tak na poli herních konzolí. Historie Microsoftu začala již roku 1975, kdy Bill Gates a Paul Allen firmu společně založili. Microsoft se však pořádně proslavil až o pět let později (1980), díky systému MS-DOS. Za několik let následoval Microsoft Windows, Microsoft Office a později také Windows XP. Tehdy již bylo všem jasné, že zde se rodí skutečný softwarový gigant. Microsoft ale není jen výrobce operačních systémů, kancelářského balíčku Office nebo internetového prohlížeče Internet Explorer.
Microsoft je totiž také hardwarovým výrobcem. V roce 1983 vytvořila svou první myš (vůbec první s myší však údajně přišel Apple). Důležitý byl také objev nového snímání pohybu pomocí laseru, díky čemuž dnes nemusíme používat zastaralou myš s kuličkou. Microsoft se dále začal na trhu hardwaru čím dál tím více rozrůstat a dnes už má pod palcem velkou spoustu nejrůznějších periferií. V tomto článku se však chceme zaměřit především na herní historii a tak nám odborníci jistě prominou menší zjednodušení (zkrácení) historie společnosti. Konečně se tak dostáváme k Microsoft Studios, divizi Microsoftu, starající se o vše, co se jakkoliv týká herního průmyslu. Při založení roku 2002 byl původní název Microsoft Game Studios a což byl mimochodem stejný rok, kdy v Evropě vyšla konzola Xbox (o té ale až za chvíli). Současný zkrácený název Microsoft Studios vznikl teprve před dvěma lety, tj. roku 2011.
Microsoft Studios za svou historii koupil několik menších vývojářských studií, z čehož musíme jmenovat především Rare, za který Microsoft zaplatil na 375 miliónů dolarů. To je totiž zřejmě největší suma, jaká kdy byla za herní společnost zaplacena. Koupeno bylo také studio Lionhead Studios. Ano, skutečně jsou to ti, kteří pro nás vytvořili Fable nebo slavný Black & White. V poslední době (rok 2011) Microsoft zakoupil také Twisted Pixel Games. Ti se zase proslavili na základě titulu The Gunstringer.
Představme si nyní konkrétní tituly, které díky Microsoftu mohly vzniknout. Vůbec první byl Microsoft Entertainment Pack (1990), balíček velmi jednoduchých, pouze 16ti bitových hříček. Zde jsme mohli narazit na ty úplně nejjednodušší hry, jako jsou karetní tituly, piškvorky nebo tetris. Na další hru bylo nutné si počkat dlouhé 4 roky a teprve roku 1994 byly představeny další dva tituly. Od té chvíle už Microsoft vydává další hry každý rok a to až do současnosti.
Mezi ty vůbec nejznámější hry jistě patři série Age of Empires, která se nedávno dostalo jak nového pokračování ve stylu free-2-play online hry (recenze Age of Empires: Online zde), tak kvalitnějších textur v titulu Age of Empies II HD. Známá je také strategická rodinka Zoo Tycon nebo řada akčních stříleček Halo. Narazit jste mohli i na Fable, Torchlight, Orcs must Die!. Fanoušci simulátorů pak jistě hráli vesmírný Freelancer nebo případně letecký Microsoft Flight Simulator.
Jak jsme podotkli výše, Microsoft řádil i na trhu konzolí. Psal se rok 2001 a Microsoft slavil vydání své první herní konzole s názvem Xbox. Téhož roku začal Microsoft pro Xbox chrlit mnoho her, což se v následujících letech ještě stupňovalo. Vrcholu bylo dosaženo roku 2003, kdy vyšlo slušných 20 titulů jen z dílny Microsoft Studios. Od té chvíle byla tvorba pro Xbox na ústupu a po roce 2005 již nevyšla prakticky žádná hra. A není se čemu divit, rok 2005 totiž přinesl druhou generaci konzole, tentokrát s názvem Xbox 360. Dle posledních informací (březen 2013) bylo prodáno na neuvěřitelných 77 miliónů kusů. Neopomeňme ani vydání vylepšených verzí. Xbox 360 S roku 2010 přišel s několika novými funkcemi, uskladněnými do menší, tenčí krabičky. Druhé a zároveň poslední provedení pak přišlo teprve nedávno, tedy roku 2013 s názvem Xbox 360 E.
Velký boom zaznamenalo také příslušenství Xboxu 360 jménem Kinect. Právě ten totiž umožňuje něco velkolepého. Hráč může ovládat specializované hry pouze prostřednictvím vlastního těla. A tak hráči povstali a začali tančit, skákat a dovádět před svými televizními obrazovkami. Majitelé Xboxu 360 (a že jich není málo) jistě ocení, že přestože se brzy objeví nová konzole, vývojáři Xbox 360 tak docela neopouští. Letos má ještě vyjít několik her. Minimálně jedna hra – Codename: Class 4 je pak naplánována i na příští rok. Otěže však postupně přebírá nejmodernější konzole Xbox One, která má mít svou prodejní premiéru již na konci tohoto roku. Přestože Xbox One ještě ani nevyšla, Microsoft již pracuje na několika zajímavých hrách. Zmiňme alespoň akci plnou zombíků Dead Rising 3 nebo středověkou řežbu Ryse: Son of Rome. To je samozřejmě logické, neboť by si následně nikdo nekoupil konzoli, na kterou se teprve začaly vyvíjet první hry. Další informace o nové konzoli Xbox One naleznete v našem článku zde.
Microsoft pochopitelně vyvíjí hry i pro svůj nejnovější OS – Microsoft Windows 8. Očekávat tak můžeme třeba Halo: Spartan Assault (preview zde), zajímavou akci s pohledem shora. To je ale zřejmě jediná hra, která stojí za zmínku. Doufejme tedy, že se Microsoft v budoucnu více zaměří na Windows 8. Microsoft Studios ale není jen tvorba her pro konzole a Windows. Roku 2010 bylo vytvořeno Mobile Gaming Studio, které si vzalo na starosti vývoj her pro Windows Phone 7, úspěšný mobilní systém chytrých telefonů.
Jak je patrné z řádků výše, Microsoft má v režii více her, než by mnozí hráči na první pohled odhadovali. Microsoft se zkrátka snaží ovládnout pole počítačových her jako každá jiná herní společnost. Díky Xboxu však zaujal silné postavení i v konzolovém průmyslu. Zajímavé jistě bude sledovat, jak si nový Xbox One povede v utkání proti novému PlayStationu 4 od Sonyho. Doufáme, že vás tento článek alespoň okrajově uvedl do historie Microsoftu a jeho herního průmyslu.
jen dodám k "myši", že sice s ní přišel apple, ale ten to měl všechno od Xeroxu, stejně jako grafický rozhraní systému
Vyšel roku 2003 a na tu dobu strašně pokroková hra. 3D vesmír a jeho rozloha, modely lodí a stanic a nakonec příběh. Je mě trošku mrzí že ani po těch 10ti letech Microsoft neuvolnil zdrojový kód této hry. Do moddování by to vneslo úplně nový rozměr a troufám si tvrdit že by to hrálo mnohem víc lidí než právě hraje. Jinak kdo by chtěl tak nejznámější český server pro Freelancer je www.hal2007.eu s model Evolutions 1.40 - The Mechanoids.
To video je dost dobre spravene :)
nevim no ale microsoft hry celkem sux
Očividně se moc nevyznáš.
dost dobrý