V prvním díle našeho průvodce po hardwarových trendech jsme se podrobně zabývali procesory a grafickými kartami. Tentokrát si posvítíme na oblast základních desek, operačních pamětí, herních notebooků a také mechanik. Tak pojďme na to.
Základní desky a pamětí
Výrobci čipsetů i základních desek samých chystají opět celou řadu menších vylepšení, jimiž by se přiblížily představám zákazníků. Žádnou velkou revoluci na tomto poli nicméně neočekáváme, stejně jako v případě pamětí, kde se opět zřejmě nepovede prosadit DDR3-RAM.
Nehlučné motherboardy
Především ty nejlevnější základní desky v minulosti otravovaly své majitele příliš rychlým točením malých větráčků s minirotory. Ty navíc nebyly pouze nepříjemně hlučné, ale také náchylné k nejrůznějším poškozením, jež pak vyústila v nefunkčnost celého počítače. S tím už bude tento rok konečně amen. Prakticky žádná aktuální základní deska aktivní větrák neobsahuje. Pouze opravdu high-end mainboardy jsou tímto „výdobytkem" čas od času vybaveny (pro případy extrémního taktování), ovšem vždy je tu ještě verze bez větráku. Namísto toho vsází výrobci na pasivní chladící tělesa a heatpipové konstrukce. Ty se dokáží postarat i o velmi žravé základní desky, jako je třeba série NForce od nVidie, a to bez negativních externalit v podobě zvuků. Tato tendence se tento rok ještě zvýrazní. Například AMD přináší ve svých Phenomech některé funkce, které dříve přináležely základním deskám (např. paměťovou kontrolu). Díky tomu budou motherboardy vyžadovat méně proudu a uchladit je nebude takový problém. Trend chce potvrdit také Intel se svými procesory Nehalem koncem roku.
USB 3.0
Ukládací kapacity přenosných MP-3 přehrávačů, mobilů, foťáků či externích harddisků stále stoupá a momentálně jde zřídkakdy pod pár gigabajtů. Tady už aktuální USB 2.0 naráží na své limity, když dokáže přenést maximálně 30 MB za jednu vteřinu, a to ho ještě nesmí nic rušit. A lidem se nechce čekat tak dlouho. Je s podivem, že příchod USB 3.0 trvá tak dlouho a zdaleka není jasné, zda se ho dočkáme ještě letos. Jeho parametry však na papíře působí výborně. Přenosová rychlost by se měla zvýšit až dvanáctkrát. Takového zlepšení bude dosaženo především díky optickým vedením, které je schopno vyprodukovat rychlost 400 MB/s. Samo o sobě však USB 3.0 nebude kompatibilní s předchůdci, pročež se počítá i se zapojením klasických elektrických kabelů, čímž by se rychlost opět o něco snížila. Nezbývá než doufat, že se nového USBčka dočkáme již brzy, stejně to ale vypadá až na začátek roku 2009.
DDR3 paměti
Dosud podporovalo jen minimum základních desek nový typ operačních pamětí – DDR3-RAM. Valná většina stále pracuje s rozšířenými DDR2-RAM. Kdo by letos očekával změnu, nejspíše nebude potěšen. Podpora sice vzroste, ale nové operační paměti se opět s velkou pravděpodobností neprosadí. AMD tento rok plánuje dokonce zůstat cele při DDR2 a na DDR3 nebrat ohledy. Teprve s novým socketem AM3 v první polovině příštího roku by se také Phenomy měly dočkat podpory DDR3 pamětí. High-endové čipsety od Intel X38 a X48 sice s DDR3 umí zacházet, ale z důvodu velmi vysokých cen a nízkých výkonnostních zisků se hodí jen pro naprosté entuziasty. Ohlášený přechod na DDR3 ve velkém se tak konat nebude. Intelovské procesory Nehalem s integrovaným paměťovým řadičem pro DDR3 udělají z nových pamětí masovější záležitost nejdříve začátkem příštího roku. Potom by snad mohly spadnout i neopodstatněně vysoké ceny, které jsou zhruba pětinásobkem cen DDR2-RAM.
Notebooky
Současný hardwarový svět s velkým zájmem sleduje velkou a stále rostoucí poptávku po přenosných počítačích na úkor těch stolních. Už i hráči začínají objevovat výhody notebooků. Každý ale dobře ví, že si dobře zahraje pouze tehdy, když stroj vydrží delší čas bez zásuvky. Rok 2008 tak bude ve jménu úspory energie jak u AMD, tak Intel. Na CES představil Intel novou platformu Centrinu využívající 45nm výrobní technologie. AMD zase ohlásilo platformu Puma, jež by měla být energeticky efektivní kombinací Athlonů 64 X2 a Phenomů.
Displeje a grafické karty
Zatím největší poptávka je stále po noteboocích s displejem o velikosti třinácti až patnácti palců. Na trhu už je ale k vidění tříštící se poptávka. Stále více lidí touží po větších mobilních počítačích, na kterých by si třeba kvalitně zahráli, jiní zase požadují dostupné subnotebooky (opravdu malé přístroje typu Asus Eee). Druhé jmenované necháme teď být, jelikož hráč zajímají větší kousky s pořádnými displeji. Ty ovšem kladou značné nároky na grafickou kartu. Ta totiž musí zvládat vysoká rozlišení. Někdy v polovině roku by se na trh měla dostat devátá řada zmenšených GeForce, která nahradí osmičkovou, jejímž etalonem je dosud GeForceM 8800 GTX. Na rozdíl od Mobility Radonů nebudou nové GeForce podporovat DirectX 10.1. V obou případech se dá čekat snaha výrazněji uspokojit poptávku po kvalitních grafických řešeních v noteboocích. To znamená, že škála 3D akcelerátorů se rozroste tak, aby si vybral skutečně každý.
Nové čipsety a procesory
Na CES představil Intel přepracovanou verzi mobilní platformy Santa Rosa. Mnoho se od minula nezměnilo, pouze rodina procesorů Penryn se stěhuje také do notebooků. Z 65nm na 45nm zredukovaný výrobní proces se postará o méně tepla uvnitř stroje a rovněž o delší výdrž baterie. Na trhu se objeví Core Extreme X9000, který získá primát v podobě prvního mobilního procesoru se čtyřmi jádry. Z důvodu hodně vysokých cen se ale nejspíše dostane pouze do té nejvyšší třídy notebooků, která bývá vyráběna pány Dell a spol. Zhruba v polovině roku by Santa Rosu měla vystřídat Montevina. DDR3 paměti, zefektivněný 45nm výrobní proces, vylepšení WLAN komponenty a řada dalších upgradů vyústí v další úsporu energie a ještě déle pracující baterie. Podle prvních informací ale s proudovou šetrností nelze počítat u zmíněných čtyřjádrových procesorů. U high-endových notebooků tak doba provozu na jedno nabití přesahující dvě hodiny zůstane z říše snů. Velké plány s notebooky má AMD, když už se mu nedaří na trhu stolních počítačů. Platforma Puma přinese kompletní řešení – Mobility Radeon HD řady 3×00, čipset RS780 a dvoujádra Turion Ultra (mix Phenomů a Athlonů 64 X2). Stejně jako Intel půjde i AMD o redukci energetických nároků.
Mechaniky
Ve válce formátů mezi nástupci DVD se velmi pravděpodobně krystalizuje rozhodnutí. Ještě před CES ohlásil mediální kolos Warner, že z tábora HD-DVD přechází do skupiny podpůrců Blu-ray. Později vyšlo na povrch, že za to inkasoval částku blížící se půlmiliardě dolarů. Dceřiné studio Warneru Newline mateřskou společnost následovalo, stejně jako řada dalších. Nyní se HD-DVD může opřít už jen o Dreamworks, Paramount a Universal, což dělá manažerům Toshiby a Microsoftu, kteří se za HD-DVD staví od samého počátku, hodně těžkou hlavu. Na discích Blu-ray přitom vydávají obří jako Sony, 20th Century Fox, MGM, Disney a právě Warner. Předpokládáme, že pokud změní strany ještě jeden hollywoodský koncern, všichni zastánci HD-DVD definitivně zapláčou.
Blu-ray
Pro majitele PC by rok 2008 mohl znamenat konečně výraznější zlevnění Blu-ray mechanik a vypalovaček. Sony před nedávnem ohlásila SATA mechaniku, která by měla být doplněna kvalitním softwarem pro přehrávání v HD kvalitě, za cenu kolem 200 eur. Předpokládáme, že cena bude letos dále padat a koncem roku by se mohla pohybovat na hranici 100 eur. Zároveň představil Panasonic Blu-ray vypalovačku pro notebooky, jež dokáže přepisovat také CD a DVD. Kvalitní vypalovačky pro stolní počítače už jsou nějakou dobu na trhu, zatím se ale jejich cena pohybuje kolem 400 eur. Domníváme se, že koncem roku už budou k pořízení za obnos nepřesahující 200 eur. To je stále vcelku vysoká částka, a tak bude rok 2008 jakýmsi předstupněm masového rozšíření Blu-ray v roce následujícím.
HD-DVD
Pro formát HD-DVD začínají krušné časy. A to se přitom rozjížděl tak dobře, že měl jednu dobu nad Blu-ray výrazně navrch. Technicky sice není tak revoluční a nenabízí na discích takový prostor, přišel na trh ovšem s předstihem a později se ukázalo, že nabízí prakticky stejnou kvalitu jako Blu-ray. Dokonce od samého počátku podporoval funkci „Picture-in-Picture", která byla do Blu-ray zanesena až dodatečně. Jak média, tak mechaniky a vypalovačky jsou v případě tohoto formátu výrazně levnější. Slušnou mechaniku pořídíte již za 80 euro. HD-DVD dlouho těžil z podpory největšího hollywoodského domu Warner Bros., který se ale nyní odvrátil na druhou stranu a přivedl HD-DVD těsně nad propast. Stačí, aby se od něj odklonil Universal či Paramount, o čem se čile spekuluje, a pádu už nic nezabrání.
uz je to nuda
Chjo priset to bude HW novinky, pak HW co nas bude cekat v budoucnu..... CHapu ze to da jiste praci dat to dohromady ale smarja proc tolik a furt dokola.
lmao
..paměťovýho řadiče i do Intel CPU (což bude), to bude s DDR3 paměťma docela zábavný. :) Páč nejvýkonější budou DDR2 s nízkejma latencema, což dneska platí jen pro AMD. Myslim, že i když DDR3 zlevní, tak to nebudou nikdy masově nasazený ramky. Stejně jako jsou GDDR3 na nižší frekvenci lepší než GDDR4. :) Nižší latence. Konkrétně je to dobře vidět na HD 3870 od ATi, GDDR3 verze od Gigabyte je lepší než zbytek. A levnější..
spočívá jen ve vyzařování menšího tepla a následného většího OC.
pise pravdu... Tady se hraje na latenci...
sa uchyti, ak bude pri nejakej frekvencii mat taku latenciu, aby bola vykonnejsia ako ddr2
to s hd3870 je pravda? ani by som nepovedal, ze na grafike zalezi na latencii pamati, ale mozno mas pravdu, testy som nevidel
Nevynechal si nic podstatného :-) pěkné schrnutí a já jen doufám že Blu-ray konečně vyhraje :D
To nepůjde, jediná výhoda je ta nižší spotřeba a nižší teplota (teda pokud je člověk netaktuje). Jakmile by to mělo mít stejné latence jako DDR2, tak půjde spotřeba i teplota razantně nahoru..
Ony DDR3 v podstatě jsou skoro stejně výkonný, jako DDR2, jen na hraní to neni úplně nejlepší.. Taktnutá DDR2 800MHz, při CL 3 je to nejlepší co pro AMD jde sehnat (vyrábí to GeIL, jde to taktnout i víš, ale jen při CL4).
K těm grafikám, jo je to pravda. Funguje to úplně stejně jako u normálních pamětí v kompu. Stejnej problém jako DDR2 vs DDR3. Akorát tady je to GDDR3 vs GDDR4. Slušnej nárůst frekvencí a snížení spotřeby (i když v případě grafik ne zrovna tolik jako v případě normálních pamětí), ale za cenu nárustu latence. To co u projde u normální operační paměti bohužel neprojde u grafickejch karet.
Navíc jsou GDDR4 mnohem náročnější na výrobu a tim pádem i dražší. Taky důvod proč 2900XT zrovna nebyla dokonalá karta, i když papírově to mělo úžasnou datovou propustnost (díky GDDR4). Bohužel ta propustnost nejni úplně vše.. Obzvlášť u hraní ne. Samozřejmě při dostatečně vysoké frekvenci se rozdíly mezi DDR2 a DDR3 smažou, stejně tak u grafickejch karet, jenže to musí bejt opravdu hodně vysoká frekvence (u DDR3 je to tušim těch 1600MHz).
drsny je ve zhledu!!!!
Je tadle sestava dobra za ty penize co mam ?
ZAKLADOVKA.........: ASUS M2-CROSSHAIR, nForce590 SLi MPC, DDR2 800, 2xPCIe x16, SATA II RAID, FW, USB2.0, 2x GLAN, 8ch audio, scAM2
PROCESOR..........:AMD Dual-Core Athlon A64 X2 6400+ Black Edition (125W), 3200MHz,socket AM2 (Windsor) (3,2GHZ)
GRAFIKA...........: XFX Extreme Edition NVIDIA GeForce 8800GTX (600MHz), 768MB DDR3 (1900MHz) 384bit, PCIe x16 2.0, SLi, 2x DVI.... 768 MB DDR3, 384-bitová sběrnice
ZDROJ........: 700W, ATX2.2, aktivní PFC, 2x PCIe, 4x SATA, 135mm ventilátor, (Gamer Edition)
Dale 2G ram ale to je nepodstatny ....:) Bude mi todle k sobe ladit ? časem chci koupit druhou 8800GTX...tak mi prosim napiste jestli to bude takhle dohromady i stou druhou grafikou pracovat..... Predem dik vsem za odpoved!:D
mno ja nwm jestli 700 bude stacit aler asi jo protoze gtx zere jak prase podel mne bys mel dat vic za pamet aspon 4gb protoze k te sestave to chce vic.Jestli chces jeste poradit napis na e-mail: Milan.aaa@seznam.cz
uz mam neco jineho ....kdyz tak pak napisu na email
jn
da se
jen tak mít peníze
super bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper bloggsuper blogg
no toto su uz veci zabudnute a predpotopne
tyjo tak az na to vssechno budu mit tak napisu
uz se tesim jak si poridim blue ray ale stve me ta cena