U příležitosti vydání Command & Conquer Red Alert 3 jsme se rozhodli, že maličko zrekapitulujeme jednotlivé série C&C a dost možná v tom někomu uděláme pořádek. Že je skutečně o co stát prezentují i hodnocení jednotlivých kousků, která se trvale pohybují kolem 80% (dle GameRankings) a to je skutečně jedinečná vizitka asi nejznámější strategické série.
Tiberian série
Command and Conquer Tiberian Dawn (1995 + 1997)
Průměrné hodnocení – 86%
První hra ze sérií C&C, která uvádí do děje dvě světové mocnosti GDI a NOD. Ve středu jejich zájmu je podivná látka, která se začíná šířit velkou rychlostí od dopadu malého meteoritu u italské řeky Tibery. Tato látka je nazvaná Tiberium a jsou nalezené obrovské možnosti jejího využití, čímž se stává velmi cennou. Jediný problém je, že Tiberium je pro vše živé velmi toxické a roztahuje se po planetě velkou rychlostí. Zmenšující se prostor k životu a potřeba více Tiberia vede k světovému konfliku, kdy GDI se snaží postup Tiberia zastavit a zachránit tak zbytky lidstva, zatímco NOD pod vedením holohlavého Kana považuje Tiberium za prostředek očištění lidstva. Zatímco jednotky GDI jsou hodně podobné klasickým spojeneckým jednotkám, NOD se neobává využití toxického Tiberia a využívá všech možných záškodnických taktik. Za zmínku určitě stojí kultovní jednotky jako Mamooth tank, Orca nebo Commando, se kterými se setkáme i v některých pozdějších hrách.
Zajímavost:
– V roce 1995 vyšla hra pouze pro MS-DOS a až o dva roky později vyšla i ve verzi pro Windows a další platformy.
– Autorem hlasu pro jednotku Commando je hudebník Frank Klepacki, který je autorem soundtracku skoro všech C&C her.
Command and Conquer The Covert Operations (datadisk) (1996)
Průměrné hodnocení – 71,5%
Datadisk k vůbec první hře C&C, který přinesl patnáctku nových misí, jež ale nebyly zastřešeny žádným příběhem a které šly odehrát jednotlivě v libovolném pořadí. Jejich obtížnost byla nasazena poměrně vysoko a některé z nich znamenaly skutečnou výzvu i pro zkušené stratégy. Mise byly doplněny několika multiplayerovými mapami, soundtrackem a opravou některých neduhů předchozí hry. Bylo možné ho použít jak pro MS-DOS verzi, tak Windows verzi hry a hrát se dalo v rozlišení 640*480.
Tiberian Dawn trailer
Command and Conquer Sole Survivor (1997)
Průměrné hodnocení – 62%
Jedna z mála neúspěšných her ze série C&C, o níž většina hráčů nemá ani ponětí. Námět hry nebyl nijak špatný, ale pravděpodobně předběhl svou dobu, protože například v našich končinách byl internet výsadou vyvolených. Jednalo se totiž o ryze online hru, ve které jste si zvolili jednu z jednotek z původního C&C, případně z některých dalších, jako byly dinosauři, a putovali jste skrze mapu, kde se mohlo najednou pohybovat až padesát hráčů, hledali jste bedny s powerupy a bojovali se soupeři. Každá jednotka měla své jednoduché RPG prvky a vítězem se stal ten, kdo na mapě přežil jako poslední. Přítomny byly také boje o vlajku a celá hra běžela na enginu původního C&C. V dnešní době již hra neběží a jednalo se o velký komerční neúspěch, i když kdo ví, možná že dnes by se taková hra chytla. Podle některých informací připravuje jedna zahraniční fanouškovská stránka vlastní servery. Zatím si hru můžete zahrát aspon v singleplayeru, i když to není tak zábavné.
Unikátní video z hraní Sole Survivor
Command and Conquer Tiberian Sun (1999)
Průměrné hodnocení – 79,9%
Příběh se odehrává 30 let po prvním dílu, tedy po první tibériové válce. Země je čím dál méně obyvatelná, protože rozlezlé Tibérium produkuje jedovaté zplodiny, které mají za následek různé bouře a katastrofy. Bratrstvo NOD je rozštěpené a bojuje mezi sebou. GDI je v klidu a stará se pouze o přežití lidí. Vše se změní ve chvíli, kdy se objeví Kane, někdejší velitel NOD, o kterém si všichni mysleli, že zahynul při zničení Temple of NOD v Sarajevu (poslední mise C&C za GDI). Jeho přítomnost stmelí rozhádané jednotky NOD a vypukne druhá tibériová válka.
Ač byl Tiberian Sun poměrně úspěšnou hrou, spousta lidí vyčítala využití podivného enginu, absenci akcelerace 3D grafiky a inovativních nápadů, které by posunuly sérii dále. Přesto byla grafika velmi pěkná a pomocí neoficiálních prográmků dokázala běžet dokonce v rozlišení přes 800*600.
Command and Conquer Tiberian Sun Firestorm (datadisk) (2000)
Průměrné hodnocení – 72,9%
Bratrstvo NOD bylo opět poraženo, Kane opět zabit (jak se později dozvíme, opět neúspěšně) a celá organizace se opět rozštěpuje. Kolonel Slavik, toho času nejvyšší ve zbývajícím NOD, se snaží znovu spojit celou organizaci a zapíná superpočítač s umělou inteligencí CABAL, který má pomoci v boji proti GDI. GDI mezitím začíná zkoumat artefakt Tacitus, který po bojích získala od NOD, a který má být jedinou možností, jak zničit roztahující se Tiberum, které již zabírá skoro celou planetu. Bohužel jedná se o tak složitý artefakt, že k jeho aktivaci je třeba právě superpočítač CABAL. Ten bohužel není nakloněn svému využití a vzbouří se za účelem přeměnit celé lidstvo na armádu cyborgů. Celkově datadisk přidával devět misí za každou stranu a patnáctku nových multiplayerových map. Datadisk byl přijat poměrně dobře, ač jeho hodnocení se k těm od Tiberian Sun neblížila.
Tiberian sun trailer
Command and Conquer Renegade (2002)
Průměrné hodnocení – 75,3%
Dlouho očekávaná 3D akce z prostředí prvního C&C neudělala díru do světa. Ač dostávala poměrně vysoká hodnocení, nestala se z ní kultovní záležitost jako ze strategických bratříčků. V roli speciálního vojáka Commando jste na pozadí první tiberiové války zachraňovali vědce ze základen NOD. Ve hře se vyskytovaly skoro všechny jednotky a budovy ze strategické předlohy a vozidla šla dokonce ovládat. Mě osobně se hra hodně líbila a bylo příjemné sledovat Harvestery na Tiberiových polích, případně se vyhýbat smrtícímu paprsku Obelisk of Light. Rozhodně doporučuji minimálně vyzkoušet. Ve stejném duchu měla pokračovat hra Tiberum, o které bude řeč níže.
Command and Conquer 3 Tiberium Wars (2007)
Průměrné hodnocení – 85,7%, recenze
Velmi nový kousek Tiberiové série, ve kterém svádí třetí válku jednotky GDI a jejich protějšky z NOD, které vede opět z mrtvých postanuvší Kane. Když je válka v plném proudu, objeví se nečekaný třetí protivník – mimozemská rasa Scrin, která potřebuje Tiberium pro svůj život a rozkvět a za níž můžete také v kratší kampani hrát. Trojka přinesla zcela nový a velmi pěkný engine, propracované jednotky a samozřejmě spoustu kvalitního filmového materiálu se známými herci. Více detailů hledejte v naší recenzi.
Command and Conquer 3 Kanes Wrath (datadisk) (2008)
Průměrné hodnocení – 77,7%, recenze
O něco slabší (po singleplayerové stránce) datadisk, který do trojky přidává rozdělení jednotlivých stran na subfrakce, za které je možné hrát, především v multiplayeru, kde se naplno využijí odlišnosti a rozdílné jednotky. Příběh popisuje události před, během i po třetí tibériové válce a točí se opět kolem několikrát mrtvého Kane. Hra je cílena především na multiplayer, ale k dispozici je i globální hra pro jednoho hráče, která se odehrává na velké mapě světa, hraje se tahovým způsobem a umožňuje jednotlivé bitvy skutečně odehrát. Více o datadisku se dozvíte v naší recenzi.
Tiberium (zrušeno 2008)
3D akce, která měla zapadnout do Tiberium univerza a podívat se na nekalé akce mimozemšťanů Scrin v Itálii po třetí tiberiové válce, se již pravděpodobně na naše monitory nepodívá. Ač byla hra ve vývoji přes dva roky, údajně nesplňovala „vysoké” nároky vedení EA, a byla proto bez náhrady zrušena. Je možné, že se někdy dočkáme jejího oživení, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Škoda. Stát se jedním z vojáků v ohromných bitvách plných známých jednotek je jistě snem nejednoho fanouška série C&C.
Red Alert série
Command and Conquer Red Alert (1996)
Průměrné hodnocení – 90,9%
Nejúspěšnější díl ze všech C&C her. Více než 12 000 000 prodaných kopií. Co více dodat? Kultovní hra s alternativní historií, kde se Albert Einstein ve snaze zabránit druhé světové válce vrací do minulosti, aby zabil mladého Hitlera. To se sice povede, ale díky tomu neuvěřitelně vzkvétá sovětský svaz se Stalinem v čele. Ten útočí na vše a na bojištích Evropy se odehraje druhá světová válka o celý kontinent, ale tentokrát jinak. Propracované jednotky (Tesla věže, Tanya, psíci a další), pohledné filmečky, skvělý multiplayer jak po lokále, tak po internetu a hlavně velká nadsázka udělala z Red Alert opravdový kult, na nějž navazují další díly.
Command and Conquer Red Alert Counterstrike (datadisk) (1997)
Průměrné hodnocení – 63,6%
Rok po Red Alertu přichází první z datadisků a tentokráte se moc nepovedl. Doplňuje původní hru o některé jednotky jako je Tesla tank a pár dalších, přidává šestnáct nových misí, které lze hrát v libovolném pořadí a více než stovku multiplayerových map.
Command and Conquer Red Alert The Aftermath (datadisk) (1997)
Průměrné hodnocení – 69,7%
Druhý, o něco lepší datadisk přinesl sedm nových jednotek, jako například chronotank a osmnáct misí, které opět nezastřešoval žádný jednotný příběh. K prvnímu Red Alertu vlastně nikdy nevyšel datadisk, který by nějak rozšiřoval příběh původní hry, což bylo do jisté míry dáno tím, že vyšly dva datadisky v jeden rok.
Command and Conquer Red Alert 2 (2000)
Průměrné hodnocení – 86,2%
Red Alert 2 trailer
Druhý díl série Red Alert se odehrává v době zdánlivého klidu po první válce s Ruskem. Do jeho čela je spojenci dosazen generál Romanov, který ale potají shromažďuje vojsko. Jakmile se toto provalí (především proto, že všechny ruské jednotky útočí na spojené státy), rozhodne se Amerika použít své jaderné zbraně. Vlivem tajemné síly generálova pobočníka vědce Yuriho jsou ale všechny zničeny ještě před vylétnutím ze sil. Začíná tedy druhá fiktivní válka spojenců s Ruskem, které vládne i temnými schopnostmi. Druhý díl rozhodně neudělal ostudu svému předchůdci a důstojně se zařadil do série.
Command and Conquer Yuris Revenge (datadisk) (2001)
Průměrné hodnocení – 85,4%
Konečně datadisk, který má svůj příběh. Ten se tentokrát točí kolem úmyslů tajuplného Yuriho, jeho psycho schopností a jeho armády. Cíle spojenců a Ruska se tak v některých bodech shodují, ač nezapomínají na vzájemné souboje. Za Yuriho lze hrát v multiplayeru a je to zajímavá zkušenost se zcela novými jednotkami. Jeden z nejlepších datadisků, ač graficky už nedostačuje.
Hezký přehled všech superzbraní v Red Alert 2
Command and Conquer Red Alert 3 (2008)
Průměrné hodnocení – 82,5%, recenze
Žhavá novinka série, díky jejímuž vydání jsme se rozhodli shrnout celé dějiny v tomto článku. Spojenci vyhráli a Rusko je v rozpadu. V poslední chvíli využijí ruští mocnáři možnost odcestovat časem a zabijí samotného Einsteina, který stojí za vojenskou převahou západu. Po návratu do současnosti zjišťují, že Rusko je opět na výši a spojenci naopak nemají atomové zbraně. Díky tomu ale vyvstane nová mocnost, která neměla soupeře po celá desetiletí – Japonsko. Opět zde nalezneme zřejmou nadsázku, spousty jednotek a hodiny kvalitního videa se známými herci. To vše oblečené v líbivém kabátku (pro někoho možná trochu barevného) a nečekanou třetí stranou – Japonskem, které se rozrůstá čím dál více a stává se hrozbou pro obě mocnosti, které jsou nuceny spojit své síly. Více detailů v naší recenzi.
Generals série
Command and Conquer Generals (2003)
Průměrné hodnocení – 84,8%
Trochu stranou předchozích her stojí Generals. Je to simulace současného válečného konfliktu, kde se utkávají Spojené státy, Čína a také teroristé v podobě GLA (Global Liberation Army). Vše je provázeno příběhem, který jakoby z oka vypadl některým problémům na blízkém východě a to vše je oděno v enginu Sage. Generals jsou velmi návyková hra především v multiplayeru a to díky hodně rozdílným stranám a nutnosti využívat jiný styl boje.
Command and Conquer Generals Zero Hour (datadisk) (2003)
Průměrné hodnocení – 83,9%
Pouhý půlrok po původních Generals přišel na trh datadisk, který rozděloval jednotlivé strany na subtrakce. Mohli jsme se tak dočkat amerického generála specializovaného na letectvo nebo teroristického vůdce se specializací na toxin. Více než třicet nových jednotek a budov a dvacítka map skutečně okořenily multiplayer. Osobně mám rád Generals: Zero Hour po multiplayerové stránce asi nejvíce, protože je na výběr hodně stran a jsou velmi odlišné. Pozadu nezůstal ani singleplayer, který přinesl krom kampaně možnost hrát jednotlivé tematické bitvy a získávat za ně ocenění (obdoba achievementů z xboxu).
Generals trailer
Command and Conquer Generals 2 (2009?)
Trochu nečekaně nedávno vyplynula na povrch zpráva, že Generals 2 jsou v přípravě a že se jejich oznámení dočkáme na jaře příštího roku. Žádné další informace nebyly zveřejněny, ale můžeme očekávat, že se vše ponese opět v duchu globálního terorismu a některého z konfliktů v Iráku nebo Afghánistánu, případně Iránu. Určitě se těšíme.
Doufáme, že po přečtení našeho souhrnu jste si aspoň maličko osvěžili vaše znalosti předchozích dílů a věřím, že někteří sáhnou i po některém starším dílu například prostřednictvím kompletního balíčku The First Decade, který obsahuje vše až po Generals, upravené ve verzích pro Windows XP a moderní počítače.