Čím jiným dnešní článek začít, když ne krátkým vysvětlením, jak free 2 play model vůbec funguje. Free 2 play, někdy také označován jako Freemium je obchodní systém, poskytující jakýsi základ produktu každému hráči zcela zdarma. Tito hráči si pak za reálné peníze mohou zakoupit odemčení dalších částí hry (mapy, mise), díky kterým získají nový, dosud neprozkoumaný prostor. Často jsou na prodej také různé věci, předměty nebo boosty, poskytující všelijaké bonusy, jako třeba rychlejší získávání kreditů, zkušeností či nalézání vzácnějších předmětů. Jasně, že takový systém není vždy totožný a u jednotlivých her, případně výrobců se výrazně liší. Zatímco jedni se snaží brát ohled na nic neplatící hráče, jiní si hýčkají pouze premium uživatele, jelikož ti jediní přinášejí nějaký zisk. Existuje také nepsané pravidlo, že se je špatná konverze mezi běžnou herní měnou a tou prémiovou, což údajně může silně narušit ekonomiku hry. Některé tituly ovšem takovou konverzi dovolují a vše běží na jedničku. Záleží tedy především na šikovnosti vývojářů, jak konverzi do hry zapracují.
„Free 2 play“ znamená v překladu „ke hraní zdarma“. To zní sice velmi lákavě, takový název je ale dosti zavádějící. Hra totiž není zdarma v celém rozsahu, ale pouze částečně. Propagátoři však pravidelně název nadále používají, protože to zkrátka pro cílové zákazníky zní lépe, přestože dnes už ne v takové míře. V současné době již totiž prakticky každý ví, co může od takového modelu očekávat.
Když jsme si již přiblížili free 2 play model jako takový, můžeme se zaměřit na pohled, a to jak výrobců k přistoupení k této obchodní taktice, tak na pohled hráčů, tedy jak F2P vlastně vnímají. Hráče pak musíme rozlišit zase na dva tábory, platící a neplatící. Takové dělení je samozřejmě pouze teoretické, v praxi je plno hráčů, kteří platí třeba jen příležitostně.
F2P je občas označován jako budoucnost distribuce her. To je možná unáhlené tvrzení, na druhou stranu se neuškodí podívat, co nám napovídají statistiky. V roce 2007 byl podíl všech Free to play her na americkém trhu pouhopouhé 1%. V roce 2012, tedy za pouhých pět let se podíl zdesetinásobil a vyšplhal se tak na celých 10%. A jak je na tom počet hráčů, využívající stále častější model? Z roku 2007, kdy bylo hráčů pouhých 9 miliónů, jejich počet v roce 2012 narostl na slušných 42 miliónů. Ve statistice jsou započítány také hry pro mobilní telefony a internetové prohlížeče. Největší zisky jsou zřejmě u MMO her, kde 25 až 30 % hráčů využije placených služeb. Naproti tomu u prohlížečových je to pouhých 5 až 15 procent. Na Facebooku to pak jsou 2,5 – 3,5 %, což je sice nejméně, ale vyváží to obrovský počet hráčů a nízké náklady na výrobu těchto poněkud menších her.
Některé hry jsou vydány nejdříve s běžnou licencí, kdy hráč musí hru klasicky zakoupit, po čemž jsou teprve převedeny na free 2 play. To se stalo například u nyní nejhranější free to play hry na Steamu Team Fortress 2. Pokud jste si hru zakoupili před uvedením do režimu free 2 play, peníze vám bohužel už nikdo nikdy nevrátí, což není tak úplně fér pokud jste zaplatili několik stovek a po chvíli hraní vyšla hra zdarma. Konverzi podlehly ale také například hry jako DC Universe, kde díky tomu překročil počet hráčů 1000% a každodenní tržba stoupla o neuvěřitelných 700 %. Everquest II naproti tomu získal o 300% více hráčů a 40% větší tržby. Z uvedených čísel je samozřejmě už každému jasné, proč výrobci novému trendu free 2 play her podléhají. Nejedná se o nic jiného, než o čistý zisk, který rychle stoupá do nebeských výšin. Optimistický pohled pak napovídá, že vývojářům jde také o dobro hráčů, kteří F2P mnohdy velmi vítají.
Tak co na Free to play hry říkají samotní hráči? Už jsme podotkli, že zřejmě většina hráčů srší radostí, jelikož mají možnost zahrát si spoustu her zcela zdarma a to zcela oficiálně. Nemusí tedy nic nelegálně stahovat, obcházet ochranu hry a tak dále. Lze však narazit i na negativní reakce. Některé stížnosti hráčů praví, že premium hráči mají takové výhody, že již nezáleží na umění hrát, ale pouze na tom, kolik do hry vložímě peněz. Je pravda, že v některých případech dávají výrobci za reálné finance až moc velké bonusy, díky kterým premium hráči doslova rozdrtí klasické hráče. To je poněkud nevyvážená situace a frustrace snažících se free hráčů, kteří nemají žádnou šanci je bohužel normální. Mnohem častější je ale více či méně vybalancovaný model a argumenty klasických hráčů, že ti co si zaplatili, mají něco navíc, jsou zcela neoprávněné. Vývoj, udržování a stále nové aktualizace se zkrátka musí z něčeho zaplatit a free hráči mohou být vlastně rádi, že premium hráči tyto náklady pokrývají. Bez placení by přece taková hra nemohla vůbec existovat.
F2P je v oblibě i u hráčů, kteří jsou zvyklí si za svou zábavu zaplatit. Ne zrovna výjimečně se totiž stává, že hráč na základě trailerů a zprávám výrobce hru zakoupí, po čemž je bohužel velice zklamán, neboť hra vůbec neodpovídá jeho představám. To se u free to play stát nemůže, neboť hráč si hru pořádně vyzkouší a až následně se může dle vlastních dojmů rozhodnout, zda nějaké ty prašule obětuje či nikoliv. Mazaní výrobci však také mohou pořádně propracovat část hry, která je free, po čemž uchvácený hráč začne platit za další části hry, které už tak skvělé nejsou.
Když je těch her “zdarma” teda tolik, kde si je hráč může vlastně stáhnout? Možností je hned několik. Slušnou sbírku má služba Steam, která aktuálně čítá na slušných 61 titulů, při čemž nabídka se neustále rozšiřuje. Konkrétní hru pak zpravidla můžete stáhnout na oficiálních stránkách dané hry. Tady však někdy bývá problém vůbec se o existenci dané hry dozvědět. K tomu vám mohou dopomoct servery, jako je například náš Gamepark.cz, kde se z preview, prvních dojmů a recenzí vše dozvíte. Další možností je navštívit některé přímo specializované webové stránky, které obvykle nabízí slušný seznam F2P her. Zde je zase složitější se zorientovat a vybrat to pravé ořechové, neboť ne vždy bývají hry dostatečně popsány. Pozitivní alespoň je, že existuje už i několik českých stránek. Objevují se také kanály na Youtube, které se snaží ty nejznámější hry představit, většinou skrze gameplaye.
Když mluvíme o free 2 play jako novince, není to tak úplně přesné. První F2P hra totiž vyšla již roku 1997 a byla jí Achaea, Dreams of Divine Lands, což je obyčejná textová webová hra. Výrazný vliv dále měla dětská hra plná mazlíčků Neopets (1999) a dále pak MapleStory z roku 2003. V současnosti mezi nejznámější tituly patří již zmiňovaný Team Fortress 2, dále pak Tribes: Ascend, Aion, Warframe a nemůžeme opomenout ani Star Wars: The Old Republic. Známých her je pochopitelně mnohem více, ale nemůžeme zde vyjménovávat všechny. Pokud se tedy nedostalo místo na vaší oblíbenou hru, určitě nezapomeňte doporučit svůj titul ostatním v komentářích níže.
Není žádných pochyb, že free 2 play je stále rozšířenější a tento trend zajisté bude pokračovat i nadále. Výrobci tak získají více potřebných financí, které pak (teoreticky) využijí na další vylepšování hry či vytvoření zcela nového kousku. Hráči zase mají možnost danou hru vyzkoušet a o vlastní útratě se tak rozhnodnout na základně vlastních zkušeností, nikoliv pouhých obrázků, videí nebo recenzí. Zdá se tedy, že Free to play je výhodné pro všechny strany a tak se můžeme těšit na stále více her, které si budeme moct zahrát téměř zdarma.
naprosto souhlasím s propagačním využitím free2play her, které se snaží upoutat hráče aby si platili premium, já osobně hraju star wars the old republic a pro free hráče je tam otevřeno hrozně málo, ale co se týče hratelnosti jsou to vlastně jen drobnosti, které ovlivňují samotnou hru minimálně například omezení "quick barů" nebo chatu..chat je omezen jen na danou planetu na které se nacházíte, atd...jediná věc která je bez omezení je příběh a dostupnost všech lokací. Free2play je podle mně hezká příležitost jak si hru vyzkoušet a poznat její výhody a nevýhody, ale jedna drobnost tu je aby hra byla výdělečná bohužel premium účty jsou mnohdy přehnaně drahé
...jestli je to Free2Play nebo Pay2Win.
Aion F2P je, co se týče hráčů věc skvělá... háček této hry je hlavně "Gold Pack" bez kterého ve hře nemůžete obchodovat z ostatními hráči a máte hromady dalších omezení.... tento pack se dá zakoupit za herní měnu, ale částka je poměrně neúnosná
A co takto World of Tanks? je to tiez f2p hra a vyvojari sa snazia to dost dobre vybalancovat aby mali to iste oba tabory hracov. V pohode sa da hrat aj bez penazi.
Ten kdo hrál WoW jako já, nějaká čas, tak si na tenhle systém her asi nezvykne. Pokud teda neplatí. Hrál jsem chvíli Star Wars (Played time nějakých 10-14 hodin) a zkrátka jsem si na to nezvykl. Hlavně na to, že to po mě chtělo poplatky za otevření tak primitivních funkcí, které jsou na Wowku samozřejmostí (víc slotů v bagu, další bary apod). Další podstatná věc je, že bez poplatků se na nejvyšším levelu stejně asi neobejdete, protože na ten hodně dobrý equip se nemáte šanci dostat, a když jo, tak hodně pomalu a velmi omezeně. Jako neplatící hráč máte snížený raty a oproti platícím hráčům jste ve velký nevýhodě a to celkově snižuje dojem ze hry a samozřejmě taky celkovou zábavu.
Jako takový trial nebo demo je to dobrý, ale když už to hrát tak aspoň na plno a platit. Nebo radši sáhnout po hrách jako Diablo 3, Starcraft 2 nebo třeba Guild Wars 2, kde stačí koupit akorát základní hru a pak hrajete bez poplatků a jste ve stejných výhodách i nevýhodách jako ostatní hráči.
Docela se divím že tam o tédle hře není zmínka když je to nejhranější F2P hra na světě.
Souhlas, taky jsem hrál nebo respektive hraju wow a na většině f2p her mi vadí to, že jsou tam 2 typy lidí- jedni, co si neplatí za celý obsah hry a jsou jakkoliv v nevýhodě oproti těm, co si koupí/zaplatí za plný obsah hry a druzí, co si to jednoduše koupí.
Hodně by mi vadilo, když bych například měl jen základní obsah daný hry a byl bych v nevýhodě oproti nějakýmu zbohatlíkovi, který má plný obsah hry+třeba i nějaká vylepšení (gear atp.) a byl bych pro něj jen ´´one-shot kill´´ nebo tak nějak, žádná opravdová výzva. Asi v každé f2p hře jsou nějaké ty mikrotransakce, nicméně si myslím, že by rozhodně neměli lidi rozdělovat do pomyslných dvou táborů a měli by si být všichni rovni. V neposlední řadě to taky může snižovat ten dojem a zábavu ze hry-jaký má pro někoho smysl potom tu hru dál hrát, když si koupil/zaplatil za výhody a vlastně se nemusel ani snažit něčeho dosáhnout? V krajních případech ještě toleruji mikrotransakce třeba za věci na okrasu/okrasný gear a podobný ptákovinky.
Já osobně jsem rád, že zatím wow f2p není a doufám, že i ještě nějakou dobu nebude, už jen z výše vypsaných důvodů a mnoho dalšího, jednak i kvůli tomu, že by se tam potom natáhli lidi z free serverů a podobnýho odpadu a úplně by tu hru znehodnotily-> větší nápor na vývojáře ohledně mikrotransakcí a nakonec to dopadne tak, že si budeme potom moct kupovat vše, co nás napadne- gear, lvly, raty, one-shot killy....
Co se týče f2p her obecně, je to dobrá a dnes již celkem hodně častá varianta, ovšem dobrá je pouze jen tehdy, kdy je to vše nějak vybalancované a v rovnováze, jinak si myslím, že je lepší volbou (alespoň teda pro mě) pay 2 play hra...
model je naprostá zhovadilost, šíří se to jako mor, už i na WoWu zkoušej prodávat estetický předměty za peníze, až to přejde na model free2play=pay2play, tak myslim že i celá platící komunita hráčů bude hořce plakat. Ničí to hru, podle mě by to mělo fungovat, že si koupím hru a tím všechny poplatky končí a itemy se mají získávat tvrdou prací a né že si zbohatlíci nakoupí za přemrštěnou cenu full epic gear. Docela nehezky se taky rozmáhaj dlc packy, kdyby radší vytvořily pořádnej plnohodnotnej datadisk, ale místo doto je milion dlc packů, který většinou za moc nestojej... je to škoda, že herní vývoj se ubírá tímhle směrem. Naštěstí pořád vznikají plnohodnotný pecky bez tohohle debilního modelu :) ...
Taky na hru Dota 2 se nějak zapomělo. Teď je mezi hráči na Steamu hodně oblíbená. I když je pravda, že na systém Free2Play přešla asi teprve před týdnem.
Dodatek:
Hodně oceňuji a taky mi to příjde lepší než nějaká Free2Play hra, že Blizzard pouští na svoje pecky (Starcraft, Wow, Diablo) možnost stáhnout tvz. Starter Edition. Pro ty co to neznají, ve zkratce vysvětlím:
Stáhnete hru, například WoW, normálně vás to pustí bez poplatků do hry, kde si vytvoříte jakoukoliv postavu a hrajete. Omezení je akorát, že nemůžete používat poštu a aukce (asi kvůli případným podvodníkům) a taky nemůžete vstoupit do žádné guildy, což je taky pochopitelné. Žádná jiná omezení jsem nezaregistroval. Normálně si hrajete až do lvlu 20 pohodlně a bez omezení, bez nějakých nevýhod, oproti platícím hráčům. Těch 20 levelů je několik hodin hraní, kde si vyzkoušíte skoro všechny herní mechanismy, od klasického expení, přes battlegroundy až po ty první dungeony. A na lvlu 20 se akorát rozhodnete jestli hru smažete a nebo budete pokračovat a tím pádem zaplatíte nějaký ten měsíční poplatek.
moc pekny clanek akorat me mrzi ze tam neni Wow ja osbone Wow hraju a mrzi me ze tu neni je to dobra free play hra
Star Trek Online, podlemě zatím nejlepší F2P, obsahově nejlepší i pro "šetřílky" :) a hra se neustále vyvíjí a doplňuje a oproti Star Wars má lepší souboje lodí ve vesmíru, pro nováčky možná až příliš mnoho obsahu a mohou se ztrácet :)
WoT a WoWP- KATASTROFA!!!!!!!!! WoT slušný start, ale teď..radši bez komentáře. Konkurence jedině War Thunder- No.1
Wow tu neni z toho duvodu, ze je to pay2play hra a ne free2play. Pravdepodobne mas na mysli nejaky free server, na kterym asi hrajes, ale free servery a podobny odpad se v tomto pripade nedavaji dohromady/nespojuji s ofikem.
Co se tyce f2p obecne, docela se divim, co se to v dnesni dobe rozbehlo za modu. Temer kazda druha mmo hra je f2p. Jiste to v nekterych pripadech vynese vyvojarum treba i vetsi zisky nez p2p (mikrotransakce atp.), je zde ale zasadni otazka mezi kvalitou a kvantitou dany hry. Bohuzel, jak se psalo vyse v komentarich, jsou ve vetsine f2p her lidi rozdeleny na pomyslny dva tabory/skupiny neplaticich hracu a platicich hracu za ruzne vyhody a vylepseni. Tohle mi na tech f2p her nejvic vadi. Vetsinou deli hrace podle toho, kolik maji penez a ne podle skillu/zkusenosti, coz je podle me spatne a ztraci to na kvalite a nekdy i smyslu hry. Jaky pak ma smysl se o neco snazit, neceho dosahnout, kdyz to lze jednoduse koupit?
Vetsina dnesnich f2p her je ale bohuzel takto nevybalancovana, jsou jen male vyjimky tech lepsich f2p, kazdopadne ja davam prednost p2p hram- viz. wow. A taky pevne doufam, ze wow zustane i nadale p2p hrou.
je jasné že tu není Lol nebo WOrld od tanks atd....Osobně toto nehraji , ale je jasný že je to reklama..Na určitou vývojovou dílnu..... Ach jo zamyslete se !!a nebuďte ovce. A nemějte stupidní komentáře a dotazy.
Dota 2 přisla do F2P tepve pred tydnem jo ? :O No nevim, pred tydnem presla z Dota 2 Beta do Dota 2, ale F2P je od zacatku ;)
Byla u toho položka "Free2Play", ale když jsi dal stáhnout, tak ti to dalo pořadové číslo (já měl číslo něco přes 10.000) a musel jsi čekat až se na tebe dostane a nebo si opatřit gift. Ale volně ke stažení a hlavně hratelný pro všechny uživatele je to teprve od minulé soboty. Myslím, že to dokonce nebylo ani předtím v kategorii Free2Play, proto jsem to ani za F2P hru až donedávna nepovažoval. Nic proti. :-)
jediný správný F2P
jojo je to pěkně trapný když se dá koupit za RM(Real money) itemy atp.. když tu zmiňujete wowko tak to jsem taky hrál přes blizzy po funny a instanty.. asi 40 serveru sem zkusil. a zamrzelo mě když jsem si dělal měsíc postavu a sehnal alespoň rare equip .. a někdo jiný založil char .. zaplatil treba 300,- bavíme li se o free serveru a měl taky max lvl a full epic gear za jeden den..co se offiku týče tak tam se dá nakoupit taky kotel věcí.. takže nic extra. Jediné co se mi zamlouvá je ten styl co je u GuildWars že se zaplatí jen jednou.. (origo) a hrajete na offi bez dalších transakcí.. v neposlední řadě co se týče her na FB a jinejch portálech a klikaček jako je S&F.. tak nato se daj stáhnout zase boty nebo haxy pres které si tam taky věci nacvakáte.. samozřejmě taky za prachy. takže když už F2P hra tak stím že si v uvozovkách premium hráči koupí akorát lepší skiny nebo AutoPorty do měst či lokací a podobné v podstatě useless věci..
třeba jako je Heroes of Newerth.
http://www.heroesofnewerth.com/
taky F2P hra na styl LoLka / Doty.. jediné co si za RM koupíte jsou skiny na hrdiny takže i když do toho vrazíte miliony lepší nebudete než někdo kdo dotoho nedal nic..a když srovnám cenu za skiny od starých přes nové až po Limited Edice, tak zato lidi museli dát dost peněz nehledě nato že i obyč hráč si naty skiny muže vydělat počtem her,výher,skupinovejch her atp.. sice je to na dýl ale ne nemozne..
novej skin 3000 silveru nebo za (RM) 400 gold coinu...ty coiny na new hrdiny vyjdou neco okolo 500,- za skin a když přidávají nové a nové hrdiny a skiny tak se to prostě točí..proste clovek vidi Limited edition skin a ma tejden nato aby ho koupil jelikož nema sanci za tyden nafarmit 3000 silveru tak posle prachy a koupí ho..a otom to je ;)
max sem videl neco okolo 200k lidi online takže si představte kolik lidi to hraje celkem a tak 65% si troufnu tvrdit že pravidelně kupujou skiny.. tím jen chci říct že je to <<F2P hra,vsichni hraci jsou si rovni ať platěj či nikoli.. a vynáší jím to kotel peněz.. takže Více takových F2P her ..GL a bye bye
Sorry za dlouhé nudné plné pravopisných chyb čtení..
Team Fortress ;))
Dobre to je
a s nimi jsem spokojen, ale i u nich mi vadi, ze 10 letej kluk,kterej dostava kapesny 20 USD tydne me pri lvl1 uplne vysleha,kdyz ja mam lvl 12,protoze se mi to nechce calovat. Na to by meli mit na serverech nejaky trideni. uplne nejhorsi F2P vsech dob je Battlefield Online
Pravda, na ofiku se dá koupit taky dost věcí, ale rozhodně ne gear nebo nějaký vylepšení na postavu, v tom je ten rozdíl. Dají se tam koupit pouze kosmetický věci (třeba peti, mounti), který jsou pouze a jedině na okrasu, rozhodně tam neseženeš věci, který by ti daly nějaký výhody v PVP nebo PVE...
Je určitě dobrá strategie změnit platformu her na free2play, přičemž dukáty dostává vydavatel z určitých bonusů pro uživatele. Čím více free2play her, tím lépe :).
Podle mě je nejlepší lotro
free2play miluji, ale nejake jsou uplne na ****