Obecným informacím o ESWC se budeme věnovat v jiném článku, proto si pojďme připomenout jen ty skutečně nejdůležitější fakta, která se týkají Quake 4 soutěže. 34 hráčů z 24 různých zemí se popere o prizemoney ve výši 40 000 amerických dolarů, přičemž vítěz z této částky odkrojí rovných 13 000. Prvenství z minulého roku bude obhajovat ruský hráč Anton “cooller” Singov, který soutěž jednotlivců v Quaku na ESWC turnaji vyhrál i v roce 2003.
Systém Quake 4 turnaje bude obdobný jako u ostatních turnajů na ESWC. Bude se hrát dvouskupinovým systémem. Z první skupinové fáze postoupí do další vždy první dva hráči, celkem postoupí 16 hráčů, kteří budou poté rozděleni do čtyř skupin. První dva z každé skupiny následně postoupí do single elimination pavouka.
Než si představíme oněch devět největších favoritů, pojďme se podívat na kompletní seznam účastníků Quake 4 turnaje:
1. Rusko – Cooller
2. Austrálie – clamp-ok
3. Austrálie – python
4. Rakousko – SiLenoZ
5. Bělorusko – Cypher
6. Bělorusko – Enemy
7. Belgie – impulse
8. Kanada – gellehsak
9. Finsko – Noble
10. Francie – Winz
11. Francie – Falcuma
12. Německo – d1ablo
13. Německo – JuN
14. Indie – ashr
15. Izrael – HurRy
16. Itálie – vicious
17. Itálie – ob3n
18. Nizozemsko – forever
19. Nizozemsko – Rufus
20. Polsko – Matr0x
21. Portugalsko – Zearth
22. Rusko – apo5tol
23. Singapur – Junyan Liu
24. Jižní Afrika – Ph4ntom
25. Jižní Korea – s21.0
26. Španělsko – SOMBRA
27. Švédsko – SK.Toxic
28. Švédsko – RAW.Ooze
29. Švýcarsko – InsTinct
30. Švýcarsko – LovingAngel
31. USA – coL.socrates_
32. USA – cha0ticz
33. Ukrajina – Hunter
34. Velká Británie – TooGood
Od seznamu hráčů přejděme k nasazení hráčů v turnaji, z každého koše bude do každé skupiny nasazen vždy jeden hráč:
Horní koš:
Cha0ticz
Cooller
Forever
Ooze
Socrates
Toxic
Winz
2GD
Dolní koš:
Apo5tol
Clamp-ok
Cypher
D1ablo
Impulse
Matr0x
Noble
Vicious
Zbytek hráčů je nenasazených a bude náhodně dolosováno do skupin.
Z více jak třícitky hráčů jsme vybrali devět, kteří by měli nejvíce promlouvat do pořadí na prvních místech.
Jméno: Anton Singov
Nick: Cooller
Věk: 19 let
Tým: mousesports
Významné úspěchy: Vítěz ESWC 2005 & 2003 (Q3A), účastník WCG 2002 (Q3A), vítěz CPL Winter 2005 (Q4), 2.místo Transatlantic showdown (Q4), 2.místo VSports All Stars Game (Q4), vítěz ASUS Spring LAN (Q4), vítěz WSVG DreamHack 2006 (Q4)
Info: Devatenáctiletý Rus Anton Singov se již teď řadí k legendám světové herní scény. Talentovaný hráč se na světových serverech pohybuje od časů Quake 3 Arena. Brzy v této hře dosáhl mistrovství a záhy se stal favoritem na každém turnaji, kterého se účastnil. V letech 2003 a 2005 dokázal vyhrát finálový turnaj ESWC v této hře. Turnaj z roku 2005 pak vešel do historie jako poslední velký Q3A turnaj před nástupem nového dílu. I díky tomuto faktu se zápasy odehrané v pařížském Louvru řadí mezi jedny z vůbec nejlepších, které byly ve třetím Quakovi odehrány. Jen málokdo může zapomenout na fantastické finále, které Anton Singov sehrál s ikonou americké Quake scény Paulem “czm” Nelsonem. Tři neuvěřitelně zahrané mapy rozhodli o tom, že vítězem skvěle obsazeného turnaje se stane právě ruský hráč. Věrný své pověsti “drzého dítěte” poté na tiskové konferenci po finále prohlásil, že nebyl ve formě. Po tázavých pohledech novinářů v zápětí dodal, že Paul nejspíše ve formě také nebyl. V prosinci 2005 se cooller zúčastnil prvního velkého turnaje v Quake 4. Hvězdami nabité CPL Winter v americkém Dallasu dokázal ruský hráč vyhrát a potvrdil tak, že si svoji neporazitelnost z Q3A přenesl i do nového pokračování. Následovaly další úspěchy – výhra na ruské LAN ASUS Spring a nedávno přidal Anton Singov do svojí sbírky i vítězství na posledním velkém turnaji před ESWC, a to na švédském DreamHacku. Sám ruský hráč říká, že Quake 4 hraje jenom pro peníze, ža tato hra není tolik zábavná jako Q3A. V rozhovoru pro ESReality také prohásil, že online hraní bere pouze jako trénink a největší váhu přikládá právě offline turnajům, na které se vždy pečlivě připravuje. Perfektní mapcontrol a takřka neuvěřitelná predikce pohybu soupeře na mapě, to jsou hlavní zbraně ruského hráče, který zatím na velkých světových turnajích v Quake 4 nepoznal hořkost porážky. Díky těmto faktům bude v Paříži patřit k nejžhavějším kandidátům na vítězství.
Jméno: Johan Quick
Nick: toxic
Věk: 22 let
Tým: SK Gaming
Významné úspěchy: 2.místo CPL Winter 2005 (Q4), 1.místo DreamHack Winter 2005 (Q4), 2.místo DreamHack Summer 2006 (Q4), 1.místo VSports All Stars Game (Q4)
Info: V Quake 3 Arena posbíral Johan Quick nejvíce úspěchů především v týmové hře. Se svým týmem iCE cLIMBERS dokázal vyhrát nejednu TDM soutěž. V opravdovou hvězdu duelového nebe se vypracoval až s příchodem Quake 4. Pamatné jsou především Švédovi zápasy s jeho úhlavním soupeřem – Rusem coollerem. Utkávají se pravidelně již od časů Q3A. Slavný je jejich zápas na ESWC 2005, který v těsné třímapové bitvě dopadl vítězně pro Švéda. I přes toto významné vítězství skončil toxic v tomto turnaji až na pátém místě. V Quake 4 Johan zapracoval na stylu svojí hry, který je zaměřený především na perfektní práci s railgunem, který tento hráč ovládá mistrovsky a jen málokdo se mu v této dovednosti vyrovná. Po výhře na zimním DreamHacku se Johan zúčastnil i prvního skutečně velkého Q4 turnaje – CPL Winter v USA. Na tomto turnaji se ve finále Švéd musel sklonit před ruským uměním. Na jaře roku 2006 si SK.toxic připsal jedno z mála svých vítězství nad coollerem, a to na exhibičním turnaji v rámci herní výstavy E3. Na nedávno skončeném DreamHacku se pak opakovala historie z CPL Winter. Opět se hrálo rusko-švédské finále a opět se z vítězství radoval ruský hráč. Otázkou tedy zůstává, jestli Johan Quick dokáže zmobilizovat svoje síly, vyladit formu a v Paříži si na své konto připsat první skutečně velké vítězství na prestižní světové herní akci.
Jméno: Michael Bignet
Nick: winz
Věk: 19 let
Tým: against All authority
Významné úspěchy: 1.místo ESWC 2005 (UT04), 4.místo Transatlantic showdown (Q4), 2.místo COVLAN
Info: Devatenáctiletý student z malého městečka La Couronne ve Francii začínal svojí herní kariéru s Quake 3, aby následně přešel na Unreal Tournament 2004. V této hře dosáhl Francouz nejednoho úspěchu a v minulém roce odjížděl jako favorit na ESWC 2005, kde v napínavém finále porazil toho času týmového kolegu Falcona. Po vydání Quake 4 Michael rychle přesedlal a díky jeho předchozí zkušeností s Q3A mu přechod nedělal velké problémy. Bignet se adaptoval velmi rychle, brzy dokázal konkurovat elitním světovým hráčům a v dvanáctém ročníku EuroCupu postoupil ze “skupiny smrti”, když porazil hráče jako Vo0 nebo OoZe. Svoji jízdu EuroCupem dotáhl až do transtlantického finále v New Yorku, kde ovšem výsledkově propadl a skončil na posledním, čtvrtém místě. Následoval tvrdý trénink a důsledná příprava na další turnaje, které se v první polovině roku 2006 chystaly. Začátkem června se Michael zúčastnil dobře obsazené LAN party COVLAN v britském městě Coventry. Soutěž měl skvěle rozjetou, ovšem v úžasném finále nadvakrát podlehl švédskému mágovi SK.fooKimu a musel se tak spokojit s druhým místem. Poslední možné offline prověrky před ESWC na DreamHacku se francouzský hráč z důvodu účasti v kvalifikaci pro KODE5 neúčastnil. Mezi jeho největší přednosti patří ledový klid, který dokáže zachovat i v těch nejvypjatějších momentech. Sám o sobě pak v rozhovoru pro GotFrag říká, že jeho největší zbraní je aim, s čímž můžeme souhlasit. Naopak za svojí největší slabinu tento hráč označil svojí schopnost timovat. Tak jako tak, Michael Bignet bude patřit k velkým favoritům pařížského finále.
Jméno: Ivo Lindhout
Nick: forever
Věk: 18 let
Tým: Tek-9
Významné úspěchy: 9.-12.místo WSVG Lanwar (Q4), 3.místo finále InQuake Cup Spring 2006 (Q4), 5.-6.místo COVLAN (Q4)
Info: Čerstvě osmnáctiletý talentovaný mladík a nový objev Quake 4 scény. Tak by se dalo hovořit o nadcházející nizozemské hvězdě Ivo Lindhoutovi. Ivo začal sbírat úspěchy v online turnajích na jaře tohoto roku, brzy si ho všiml klan Tek-9, který mu umožnil dále rozvíjet svoje schopnosti. Forever se zúčastnil zatím dvou velkých LAN turnajů a na obou skončil daleko za očekáváním. Jako jeden z favoritů odjížděl do Coventry na COVLAN, kde nepotvrdil svoje vysoké ambice a skončil na 5.-6.místě. Další zklamání přišlo brzy poté. Jako jeden z mála si nevybral jako místo poslední prověrky před ESWC švédský DreamHack, ale odcestoval za velkou louži, aby se střetl s těmi nejlepšími americkými hráči na Lanwar v Kentucky. Paradoxně jej však vyřadil druhý Evropan v soutěži – Alessandro Avallone. Jejich souboj skončil ve třech mapách, ovšem Nizozemec nedokázal zápas dotáhnout do vítězného konce. Spadl do looser's bracket, kde následně podlehl americkému hráči destruktovi. Jeden z pravděpodobných důvodů, proč se Holanďanovi na LAN akcích zatím moc nedaří, může být nedostatek zkušeností s takto velkými turnaji. Svou roli může hrát také fakt, že forever na oba dva turnaje odjížděl s nálepkou favorita, což se mohlo neblaze podepsat na jeho psychice a mohlo způsobit Ivovu nervozitu. Před ESWC proto forever trošku vypadl z pozornosti médii a i díky tomu by mohl překvapit skvělým umístěním. Síla tohoto hráče poroste turnaj od turnaje a nebude trvat dlouho, kdy se forever postaví na úroveň slavných nizozemských hráčů – Grubbyho, Vo0a a laukeho.
Jméno: Jonas Gustafsson
Nick: OoZe
Věk: 21 let
Tým: Raw Gaming
Významné úspěchy: účast na CPL Winter 2005 (Q4), 2.místo ESWC kvalifikace Švédsko (Q4), 3.místo COVLAN (Q4), 9.-12.místo WSVG DreamHack Summer 2006 (Q4)
Info: Nenápadný Švéd dlouhou dobu působil u slavného švédského klanu FOE, se kterým v Quake 3 dokázal vyhrát řadu týmových lig a cupů. Na Quake 4 přesedlal krátce po jeho vydání a po svém dobrém výkonu na CPL Winter 2005 upoutal pozornost médii, která mu záhy prorokovala výbornou kariéru. Prognózy se brzy začaly naplňovat. Jen těsně unikla Jonasovi účast v New Yorku na Transatlantickém finále, v klíčovém zápase nestačil na ruskou star coollera. Jonas šokoval celý svět, když v hvězdami nabité švédské ESWC kvalifikaci dokázal pokořit hráče takových kvalit jako SK.fooKiho nebo foxe. O svých přednostech potom Švéd přesvědčil i na obou červnových LAN party. Na britské COVLAN skončil na třetím místě, na DreamHacku potom za svým očekáváním až na 9.-12.místě. Na ESWC by mohl nemile potrápit leckterého ze “slavnějších” hráčů.
Jméno: Jason Sylka
Nick: socrates_
Věk: 25
Tým: Complexity
Významné úspěchy: 3.místo WCG 2002 (Q3), 4.místo ESWC 2005 (Q3), 6.místo CPL Winter 2005 (Q4), 1.místo Transatlantic showdown (Q4), 4.místo VSports All Stars Game (Q4), 3.místo WSVG Lanwar (Q4)
Info: Stálice na americké herní scéně, to je Jason Sylka. V herní komunitě se pohybuje už od roku 2000 a od té doby nepřetržitě sbírá úspěchy do své početné sbírky. Vždy patřil a stále patří mezi absolutní americkou Quake špičku. V letech 2001 a 2002 se účastnil World Cyber Games. Na této soutěži dokázal v roce 2002 vybojovat třetí místo po sérii několika úchvatných zápasů s tehdejšími hvězdami coollerem, Zero4 nebo Fatal1tym. Jason byl i členem amerického TDM týmu, který na ESWC v roce 2004 vybojoval druhé místo po těsné prohře s tehdy neporazitelnými Švédy. Jako jeden z mála Američanů dokáže v současnosti Jason konkurovat evropským špičkám, které vládnou světu Quake 4. Dle svých slov se snaží více při hře myslet a hrát rozvážněji. I díky tomu je možná v této době nejlepším americkým hráčem. Jasonovi hodně pomohl i dlouhý bootcamp ve Švédsku, kde se na jaře připravoval. Na svém kontě má jedno cenné vítězství, stal se vítězem trans-atlantického finále, na kterém se střetli úspěšní hráči EuroCupu a AmeriCupu. Ve finále porazil coollera, který následně prohlásil, že na turnaj vůbec netrénoval a že se tím pádem nesnažil. Ovšem socratesův úspěch nelze nijak zmenšovat. Na poslední LAN party před ESWC, kterou byla Lanwar, se Sylka prezentoval ve výborném světle a skončil na třetí příčce, když svedl těsný souboj o postup do finále s LoSt-CaUsEm, který je novou tváří na americké Quake scéně. Jasonova dlouholetá zkušenost s hraním na prestižních akcích a aktuální skvělá forma se může na letošním ESWC konečně zúročit.
Jméno: Jared Cugno
Nick: cha0ticz
Věk: 24 let
Tým: Check-Six
Významné úspěchy: 5.místo na World Cyber Games 2002 (Q3), účast na CPL Winter 2005 (Q4), 3.místo Transatlantic showdown (Q4), 3.místo VSports All Stars Game (Q4), 5.-6.místo WSVG Lanwar
Info: Jared Cugno nikdy nepatřil mezi ty úplně nejúspěšnější hráče. Další z amerických veteránů odcházel z většiny turnajů, kterých se účastnil, ne na stupních vítězů, ale stále v první desítce. Dokázal porazit všechny významné hráče Quake 3 scény, jeho forma dosahovala vrcholu v letech 2001 a 2002, kdy se několikrát umístil i na stupních vítězů. Díky jeho stabilním výkonům se také řadí k v současnosti nejlepším americkým quakerům. Svůj um předvedl naplno tento rok na Transatlantic showdown a VSports All Stars Game, kde shodně obsadil třetí místo. Naposledy se Jared představil na Lanwar, kde skončil na skvělém 5.-6.místě. Jeho obrovské zkušenosti, stejně jako přemýšlivý styl hry z něj budou na ESWC dělat nebezpečného protivníka.
Jméno: Paul Oosterhaven
Nick: Rufus
Věk: 25 let
Tým: Serious Gaming
Významné úspěchy: 3.místo EDL LAN (Q2), 2.místo ESWC kvalifikace Nizozemsko (Q4)
Info: Ve stínu velkých hvězd bude hrát ESWC turnaj Paul Oosterhaven. Svojí herní kariéru začal již v roce 1998 hraním Quake 2. Brzy vyhrál první malou LANku a od té doby stabilně působí na herní scéně. Po vydání Quake 3 přesedlal na tuto hru, ovšem nikdy v ní nedosáhl mistrovství a patřil mezi průměrné až lehce nadprůměrné hráče. Tento status se změnil s příchodem Quake 4, který Rufusovi sedí velmi dobře a společně s foreverem se pere o pozici holandské jedničky. Mimochodem, tito dva hráči se nemají zrovna dvakrát v lásce, což dodává pikantní příchuť každému jejich souboji. Paul v rozhovoru pro Raw Gaming skromně prohlásil, že už jen samotná kvalifikace na ESWC turnaj v Paříži je pro něj velkým úspěchem. Pokud se Rufus zkoncetruje, bude hrát v dobré pohodě a vydrží mu forma, mohl by se stát černým koněm celého turnaje.
Jméno: James Harding
Nick: TooGoood
Věk: 22 let
Tým: fnatic
Významné úspěchy: 3.místo DreamHack Winter 2005 (Q4), 5.-6.místo COVLAN (Q4), 9.-12.místo WSVG DreamHack Summer 2006 (Q4)
Info: V současnosti patří James Harding k jedněm z nejlépe hrajících britských hráčů. Prakticky jediným vážným konkurentem mu je GaRpY se kterým v britské ESWC kvalifikaci sehrál dva neopakovatelné finálové zápasy a senzačně postoupil na finálový turnaj. Jamesova hra se viditelně zlepšuje, tréninku věnuje tento hráč podle potřeby denně 2-6 hodin. Ze svých konkurentů se nejvíce obává coollera a toxica. Jeho hra se vyznačuje klidem a rozvahou, mezi jeho oblíbené a často používané zbraně patří rail gun. Pokud vyladí svojí formu, určitě se bude snažit promluvit do konečného pořadí.
Tato osmička hráčů by měla nejvýrazněji promluvit do konečného umístění na čelních příčkách na pařížském turnaji, ovšem není vyloučeno, že se dočkáme i nějakého překvapení. Na turnaj přijedou dobře připravení a nebezpeční Australané, Clamp-ok pravidelně hraje s nejlepšími Američany a nedá se říci, že by za sebou neměl dobré výsledky. Nelze také opomenout duo běloruských hráčů, jejichž forma je v Evropě prakticky neznámá a také pro ně hovoří i dlouholetá zkušenost s hraním. Skvělým výkonem o sobě dal vědět Francouz Falcuma, který dokázal nemile potrápit svého krajana winze. A konečně tu máme i silné duo německých a italských hráčů. Ať to vezmeme z kterékoliv strany, Quake 4 turnaj na ESWC slibuje skvělou podívanou a napínavé a vzrušující zápasy.
Zdroj: ESReality, Raw Gaming, TSN Central, GotFrag, GGL a další
clanek... parada.... Skoda ze tam neni Krysa :(
byl by se tam urcite dostal, jenze v Cechach letos nikdo nezorganizoval kvalifikaci no :(
viva la pg :ú
ono to neni o PG ono de oto ze ESWC v CR nekdo vlastni (prava) + ESWC to ani nepovolilo .) prej se ozvou koncem prazdnin :P
n1 jeden z nej článkůco sem kdy o hraní čet ;) (až na ty o fk:d)