Zhodnocení
Letošní Electronic Sports World Cup se již podruhé konal ve francouzském hlavním městě Paříži. Exkluzivní prostory Louvru byly vyměněny za obrovskou arénu Palais Omnisports v pařížské čtvrti Bercy. Mělo to svoje výhody, ale i nevýhody. Obrovským kladem letošního ESWC jsou bezesporu diváci, kteří pro většinu finálových zápasů dokázali vytvořit neopakovatelnou atmosféru. Zhruba přes tisíc fanoušků počítačových her sledovalo v Quake 4 finále domácího reprezentanta Michaela Bigneta, jak si kráči pro druhé vítězství na ESWC v řadě. Michael je zároveň prvním hráčem, který dokázal finálový turnaj vyhrát pokaždé v jiné hře. Minulý rok triumfoval hráč klanu against All authority ve hře UT2004, letos vystoupal na nejvyšší stupínek v Quake 4. Podobný kousek se podařil zavodníkovi Snakovi ve hře Gran Turismo 4, který jako druhý hráč historie dokázal obhájit titul ve svojí hře. Prvním hráčem, kterému se něco takového povedlo, byl Anton “cooller” Singov, který vyhrál Quake 3 turnaj v letech 2003 a 2005 a letos útočil na historické třetí vítězství za sebou.
Taneční vystoupení před každým finálovým zápasem
Ještě více lidí pak sledovalo finále dívčího Counter-Strike turnaje. Souboj mezi domácími hráčkami Beat of the Best a asi nejslavnějším dívčím CS týmem světa – švédskými Les Seules – měl skutečně neopakovatelnou diváckou kulisu, která při finále mužských týmů nebyla zopakována. Letošní ESWC bylo děláno především pro diváky, což přineslo do světa e-sports doposud nepozorovaný fenomén diváckého povzbuzování. Vliv fanoušků byl patrný i na výsledcích francouzských týmů a hráčů. Ze sedmi disciplín obsadili domácí účastníci pět prvních, dvě druhá místa, jedno třetí a jedno čtvrté místo.
V průběhu turnaje se nevyskytnul žádný vážnější problém. Léty prověřený profesionální admin tým dokázal ukočírovat nabitý program a všechny zápasy začínaly přesně podle časového harmonogramu. Ale abychom celé ESWC jenom nechválili, je třeba zmínit i některá negativa. Jedná se především o nevyužití plazmových obrazovek, kterých bylo minulý rok rozeseto po Louvru několik a vždy se na nich daly sledovat zápasy týmů nebo hra konkrétního hráče. Letos byly plazmy také přítomny, ovšem díky zábradlí a poměrně velké vzdálenosti od pódia bylo prakticky nemožné se na ně dívat. Diváci se proto museli spokojit s projekcí na obrovskou kostku (nutno podotknout, že hodně kvalitní), která visela uprostřed haly a se třemi většími plátny na kterých se promítaly Warcraft III, Quake 4 a Pro Evolution Soccer zápasy. Dalším menší vadou na kráse bylo, že se nedalo procházet hráčskou sekcí (ono se to nesmělo ani minulý rok, ale to bylo rozmístění PC lépe zorganizováno), tudíž pokud jste se chtěli dostat z jednoho konce haly na druhý, museli jste celou halu dlouze procházet a nebo se prodrat hledištěm, což bylo značně neohrabané a náročné. Nedá se ovšem říci, že by tyto drobnosti nějak výrazně kazily celkový dojem z letošního ESWC.
Vítězové a poražení
Counter-Strike muži
1.místo : Made in Brazil (52,000$)
2.místo : fnatic (36,000$)
3.místo : Alternate Attax (24,000$)
4.místo : Team 3D (16,000$)
Counter-Strike turnaj mužů ovládli brazilští Made in Brazil, kteří sehráli svůj nejtěsnější a řekl bych i nejlepší zápas už v semifinále s německým týmem Alternate Attax. Toto “předčasné” finále skončilo až v prodloužení vítězstvím Brazilců. Němci si pak spravili chuť v zápase o třetí místo, kde nedali šanci Američanům z Team 3D. Při samotném finále pak působila velice sympaticky slova couche MiBR, který prohlásil, že MiBR hodlají ve finále odehrát nejlepší zápas jejich života, což si, v kontrastu se slovy manažera fnatic, který prohlásil, že chtěli být v turnaji do třetího místa a účast ve finále je jaksi nadplán, vyžádalo aplaus publika, které nakonec podporovalo stejnou měrou Švédy i Brazilce. Ve finálovém zápase nedali brazilští hráči svému protivníkovi žádnou šanci, za CT nepovolili Švédům ani bod a z Paříže si tak po zásluze odváží šek na 52 000 dolarů.
Toto se rozsvítilo na světelné tabuli po finálovém zápase * fnatic na pódiu mezi sebou rozebírají svojí prohru * alternate aTTaX sledují MiBR přicházející na pódium
Co se týče dalších sledovaných týmů – o Aleternate aTTaX již byla řeč, Complexity vypadli právě s fnatic, a to ve čtvrtfinálovém zápase. Nejvíce za očekáváním dopadli čínští hráči wNv, kteří po neuspokojivých výkonech skončili ve druhé skupinové fázi.
Counter-Strike ženy
1.místo : Beat of the Best (13,000$)
2.místo : Seules (9,000$)
3.místo : Hacker.VictOry (6,000$)
4.místo : SK.Ladies (4,000$)
Největší favoritky na zisk nejcenější medaile v CS turnaji dívek byly Švédky z Les Seules nebo obhájkyně prvenství z minulého roku Girls Got Game, které těsně před turnajem přestoupily pod světoznámý multiklan SK Gaming. Obou dvou týmům ovšem vypálily rybník francouzské hráčky z Beat of the Best, které hnány domácím publikem ve finále deklasovaly Les Seules 16:6 a staly se tak hrdinkami letošního ESWC. Finálový zápas v CS žen byl vůbec nejsledovanějším ze všech finálových zápasů a bylo to také utkání s nejlepší atmosférou.
MiBR jsou tu ! * fnatic mluví o svém působení na turnaji * Týmový duch v podání MiBR
Quake 4
1.místo : aAa*winz (13,000$)
2.místo : AMD.Cypher (9,000$)
3.místo : tek-9|forever (6,000$)
4.místo : mouz.Cooller (4,000$)
Otázka před začátkem Quake 4 turnaje na letošním ESWC zněla, jestli se najde hráč, který by dokázal porazit současnou hvězdu světového Quaka Antona “cooller” Singova. Po ESWC se pak všichni ptali především na to, kdo to je Cypher, který předvedeným výkonem zaskočil nejen všechny zúčastněné hráče, ale i novináře z celého světa. Šestnáctiletý Bělorus, který se neúčastní žádných velkých světových turnajů, dokráčel až do finále celého turnaje, kde nakonec po vyrovnaném souboji podlehl miláčkovi publika Michaelu “winz” Bignetovi. Aliaksei Yanusheuski přesto dosáhl historického úspěchu pro svojí tolik izolovanou zemi a zároveň se stal nejmladším finalistou v historii ESWC. Tímto vítězstvím by se mu mohla otevřít brána do světového progamingu, která zůstává – především díky jeho věku – prozatím spíše uzavřená.
I třetí aTTaX si přišli na pěkné peníze * Mistři! * cogu a šampaňské
Quake 4 turnaj byl vůbec turnajem velkých překvapení. Ve všech pádech skloňovaný Anton “cooller” Singov ve vyřazovacích bojích naprosto vyhořel. Po prohraném semifinále se Cypherem na něm byla vidět frustrace a naštvanost, což se možná odrazilo i na ne úplně koncetrovaném výkonu v zápase o třetí místo. V něm se ruský hráč potkal s talentovaným Ivo “forever” Lindhoutem, o kterém se před turnajem mluvilo hlavně v souvislosti s tím, že není tak výzralý, aby dokázal na ESWC nějak výrazněji uspět. Ivo tyto řeči zprvu podporoval svými nepříliš jistými výkony ve skupinových fázích. V playoff se ovšem vybičoval ke skvělým výsledkům. Ve čtvrtfinále vyřadil jediného amerického hráče na turnaji Jasona “socrates_” Sylku, v semifinále zle trápil pozdějšího vítěze Michael “winz” Bigneta a konečně v souboji o třetí místo oplatil zmiňované ruské hvězdě porážku z druhé skupinové fáze a nalomeného coollera odsoudil k nepopulárnímu čtvrtému místu. Ivo Lindhout tak všem dokázal, že patří do rodiny špičkových quakerů a na dalších turnajích je třeba s ním vážně počítat.
Warcraft III
1.místo : MYM]Lucifer (13,000$)
2.místo : 4K^Zeus[19] (9,000$)
3.místo : WE.IGE.Sky (6,000$)
4.místo : SK|Insomnia (4,000$)
Podobně jako Quake 4 turnaj, i klání ve Warcraftu přineslo několik překvapení. Za všechna jmenujme čtvrtfinálové vyřazení Manuela Schenkhuizena, kterého většina z vás zná pod nickem Grubby. V tomto zápase podlehl svému týmovému kolegovi Ivicovi “Zeus[19]” Markovicovi. “Před ESWC 2006 jsem měl velice nabitý program, kdy jsem se účastnil StarsWar III v Číně a poté WC3L finále v Německu. Každá z těch soutěžích vyžadovala speciální a různou přípravu. Nejvíce času jsem věnoval přípravě na finále WC3L, po jehož skončení jsem si musel dát zhruba dva dny pauzu, abych se plně zregeneroval na ESWC, na které jsem nemohl plnohodnotně trénovat, neboť jsem zvyklý se na takovéto turnaje připravovat 2-3 týdny,” shrnul důvody svého překvapivého vyřazení v rozhovoru pro 4Kings Grubby.
Manuela zastínil jeho spoluhráč Zeus, který nakonec dokráčel až do finále, kde narazil na slavného a veleúspěšného hráče Jaewook “Lucifer” Noha, který hraje za rasu undeadů a je známý svou skvělou hrou proti night-elfům.
“Posledních pár měsíců jsem se intezivně připravoval na ESWC turnaj, abych všem ukázal, kdo je tu král. Snažil jsem se především zlešpit svojí hru proti undeadům, která patří k mým nejslabším. S Luciferem jsem na finále WC3L odehrál několik těsných her, takže se budu snažit o odplatu za sebe i za 4Kings,” řekl na otázku přípravy a svého finálového soupeře Ivica pro Esportsfrance. Přesto však ve finále dominoval Korejec, který po vyhraném souboji zářil štěstím. Svým vítězstvím navázal na korejský triumf z roku 2004, kdy Warcraft III turnaj vyhrál FoV.
Předávání šampaňského * Symbol Paříže * Centrum George Pompidua – extravagantní budova “naruby”
Překvapením je i třetí místo Zdravka “Insomnia” Georgieva, který nechal vzpomenout na časy své někdejší slávy a vyvrátil tak slova o skomírající formě a o tom, že pro něj pomalu nastal čas skončit. Dobře zahrál i jiný hráč SK Gaming – Fire, který se po perfektním výkonu probojoval až do čtvrtfinále, kde podlehl právě svému kolegovi z SK.
Pro Evolution Soccer 5
1.místo : Spank (13,000$)
2.místo : Myto (9,000$)
3.místo : Jinxy (6,000$)
4.místo : Song (4,000$)
I ve fotbale dominovali francouzští hráči, kteří obsadili ve finále obě dvě místa, takže si jistě dovedete představit, jak to v hale Bercy v neděli vřelo. První místo nakonec vybojoval Spank, který Myta v posledním zápase turnaje porazil 4:1.
Trackmania Nations ESWC
1.místo : Carl (13,000$)
2.místo : Baiy000r (9,000$)
3.místo : Gallo (6,000$)
4.místo : Dridrione (4,000$)
Mezi divácky velmi vděčné turnaje se zařadilo zápolení v Trackmanii. Do finále se překvapivě probojoval na světové scéně neznámý hráč Baiy000r, který v pavoukovi vyřadil velké favority celého turnaje. Ve finále na něm byla patrná nervozita a favorizovaného Carla nijak výrazně nepotrápil. Rakušan vyhrál pouze tři rozjížďky, přičemž se na poslední mapě dopustil velké chyby, když špatně najel na rampu, která končila skokem do cílové rovinky. Při předávání medailí pak rakouský jezdec udivil všechny v sále, když prohlásil, že trénoval pouze týden před soutěží, zatímco většina favoritů se na turnaj pečlivě připravovala dlouho dopředu.
Byť jsme avizovali, že Česká republika nebude mít na ESWC turnaji zastoupení v žádné oficiální hře, mohlo tomu být jinak, neboť v neoficiálním Trackmania turnaji – Trackmania Fnac Trophy byl přítomen i český elitní jezdec Toni, závodící za německou Ocranu. Toni měl bohužel ve Fnac Trophy smůlu na rozlosování, neboť ve čtvrtfinále narazil na pozdějšího mistra světa Carla, takže nakonec nezískal žádnou cenu a především se mu nepodařilo probojovat se do hlavní soutěže, což bylo právo přiřknuté vítězovi Fnac Trophy (ten kromě pozvánky do ústředního závodu obdržel také řadu velice hezkých cen mezi kterými figurovala i plazmová televize).
Gran Turismo 4
1.místo : Snake (13,000$)
2.místo : Carter (9,000$)
3.místo : Lucky (6,000$)
4.místo : H0LL01 (4,000$)
Konzolové hry ovládli na ESWC Francouzi. Po francouzském finále v Pro Evolution Socceru se takřka kompletně jednobarevné klání opakovalo i v Gran Turismu. Pořadí na stupních vítězů hovoří za vše.
Nashledanou příště
Hned po skončení letošního turnaje se mezi hráči i mezi novináři začalo mluvit o příštím ročníku. Bude se Mistrovství světa v počítačových hrách konat v hale Bercy? Bude pořadatelským městem Paříž? Jaké budou prize money a jaké budou oficiální podporované hry? Jaká překvapení na nás organizátoři nachystají? Na odpovědi na tyto a další otázky je ještě brzo, ovšem Vám čtenářům GameParku můžeme slíbit, že budeme opět u toho a vy se tak opět budete moci těšit na živé zpravodajství přímo z místa akce.
400 000 dolarů bylo rozdáno vítězům. Všechny počítače byly naskládány zpět do krabic, pódia byla rozmontována, plazmové televize povypínány. ESWC 2006, jeden z největších a nejprestižnějších turnajů v počítačových hrách na světě, je zdárně za námi. Organizátoři se opět vyznamenali a vše běželo jak na drátkách. Hráčům i divákům byl připraven minimálně do příštího roku neopakovatelný zážitek a fenomén e-sports snad začne být konečně brán světovými médii vážně.
u Gran Turisma mam spatne vlajecku - 4.místo : H0LL01 (4,000$) - H0LL01 je Australan, ne Francouz, omlouvam se
drivo :)) cetl jsem kazdej report z kazde hry :)))... Goood joooob....
nadherne napsano .. GJ
GJ man... :) Dobře napsanej článek... Četl jsem teď hodně věcí z ESWC :)
fakt pěkný reporty
dekuju vsem za pochvaly, snazime se s eyou v esports sekci sec to jen jde, abysme vam prinaseli nejlepsi progamingove zpravodajstvi v CR a snad se nam to i dari :))
a k te posledni vete - neboj, ESWC ted uz skoncilo, takze se zase zacnem venovat "normalnimu" progamingovemu deni :))
3D maj svedskou vlajku...
jinak gj
Za tieto reporty z ESWC si zasluzis absolutorium...podla mna najlepsia Coverage na vsetkych e-sports strankach nielen u nas. Naozaj vyborna,praca.Thx :) papa
par vlajecek spatne ale stane se :D
jinak nice report (ps. fandil sem fnatic a team 3d ^^)
konecne nekdo tomu ruskymu zmrdovi natrhl prdel, a nejenom jeden ;)
driver: k.
haha ;p a ja na nej dohlizel !! ;) jinak ten redakcni system co gp ma je leda tak za trest ;))
sou pěkný :))
to je dany tim, ze ty vlajky musim psat v kodu a pro zjednoduseni si je dycky hodim na ctr+v a pak je jen pastuju a obcas zapomenu prepsat svedsko.gif na usa.gif :)) budu se snazit davat si na to vetsi pozor :)
vcem mám otevrít ty poslední zábery s tou príponou??poradte plíís
jestli myslis to q4 final demo, tak hod to demo do q4base/demos a pak ve hre ho normalne pustis v demos menu, ktery ma q4max, coz je mod se kterym se to hraje..jinak je na to prikaz playnetdemo <demo>
bo si stahni q4 demo player :)
aha tak nic a co ten druhý video z CS ten se otvírá nejak v HLTV??
jo demo z CS je z HLTV