e
Dahlia Gillespie – Silent Hill
Pokud Dahliu znáte jen z povedeného prvního filmu Silent Hill, vzbuzovala ve vás nejspíš jen lítost. Byla to ta otrhaná vyděšená žena, která tvrdila, že občané města udělali její dceři něco strašného. Pokud ji ovšem znáte z herní série, nejspíš ve vás vzbuzuje maximálně tak nutkání praštit pěstí do obrazovky, kdykoliv se tam objeví. Ve hrách je to totiž právě Dahlia, kdo vede tajemný kult známý prostě jako Řád. Je to tedy ona, kdo stojí za většinou hrozivých událostí v městečku Silent Hill a představuje pro nás úhlavního nepřítele ve většině stejnojmenných her. Výčet jejích zločinů by vydal na samostatný článek, ale některé činy dalece převyšují ostatní. Šokující je zejména to, jak se Dahlia chovala k vlastní dceři Alesse. Ta se narodila obdařená nadpřirozenými schopnostmi. Kromě toho, že ji Dahlia týrala a fanaticky jí nutila svou víru, ji i viděla jako ideální oběť temnému bohu, kterého uctívala (Alessa nebyla zdaleka prvním dítětem, které Řád obětoval). Pomocí rituálů chtěla docílit toho, aby se její Bůh zrodil skrze Alessu. Její mysl byla ale příliš silná. Co s tím? Dahlia si řekla, že její vůli zlomí mučením. Při jednom z rituálů Alessu téměř upálila a nadosmrti znetvořila. Na pokraji smrti ji pak Řád udržoval v příšerných bolestech po mnoho let.
Loghain
– Dragon Age: Origins
V prvním dílu fantasy RPG série Dragon Age je pochopitelně jeden ultimátní záporák, a tím je Arcidémon, proti kterému bojujeme. Ale i když je to náš újlavní nepřítel, nedá se říct, že by vzbuzoval zášť nebo negativní emoce, což by záporák rozhodně měl. Je to prostě drak, který nemluví a chce zničit svět. Strašné, ale připomíná spíš infekci než postavu, jejíž porážka je pro nás osobní. Přesto ve hře takový záporák je – Loghain Mac Tir.
Loghain má slavnou minulost válečného hrdiny a člověka, který zásadně přispěl k samostatnosti království Fereldenu. Je to ostřílený veterán mnoha bitev a jeho zrada samotného krále je tak chvíli po začátku hry naprostým šokem. Mladý král Cailan kvůli němu umírá v bitvě u Ostagaru, kde hrdinně vzdoruje zplozencům, zatímco Loghain se svým vojskem náhle ustupuje. Místo zaslouženého trestu ale šikovně ovládne království a vinu za prohranou bitvu svede na Šedé strážce (tedy mimo jiné na nás hráče). Z respektovaného řádu Šedých strážců je najednou banda zrádců, kterým jde půl království po krku. Pokud navíc v Dragon Age hrajete za lidského šlechtice, vyplyne najevo, že Loghain stojí i za vraždou vašich rodičů na samotném začátku hry! Tohle už osobnější prostě být nemůže. Nic ale není černobílé a Loghainovy argumenty na konci hry ve vás zaručeně vyvolají pochybnosti. Celou hru Loghaina proklínáte a slibujete mu pomstu, ale když už máte napřažený meč, dost možná zaváháte a necháte ho žít.
Origami Killer
– Heavy Rain
Po vzoru filmů jako Sedm nebo Sběratel kostí i Heavy Rain pracuje s tématem sériového vraha. V této hře je to právě Origami Killer a okolo jeho dopadení se všechno točí. Každý správný sériový vrah nechává u své oběti nějaký suvenýr nebo stopu a ani u něj to není jiné. Ten zase nechává v ruce oběti – nepřekvapivě – papírovou skládačku origami, která mu vysloužila přezdívku. A navrch ještě bílou orchidej na hrudi.
A podobně jako jiní filmoví zabijáci i Origami Killer je nadprůměrně inteligentní, ale značně traumatizovaný z dětství. V jeho případě šlo o smrt malého bratra, který se utopil, zatímco jejich násilnický otec se o kousek dál oddával alkoholu a odmítl jakkoliv pomoci. Vzal si z toho malý Scott (to je pravé jméno vraha) nějaké ponaučení? Vůbec ne. Po úspěšné kariéře u policie se stal soukromým detektivem, ale jeho hlavní činností se stalo sériové vraždění. A pokud si myslíte, že se mstil zlým otcům, kteří týrají své děti, nemůžete být dále od pravdy. Scott chtěl najít otce, který by byl ochotný obětovat se pro své dítě. Začal tedy unášet malé chlapce a umisťoval je do nádrže, která se pomalu plnila vodou. Otci dítěte pak poslal pět skládaček origami, z nichž každá obsahovala nějaký úkol, který musel otec splnit. Vesměs šlo o úkoly značně trýznivé, například uříznout si prst nebo se plazit šachtou plnou střepů. Zajímavý způsob, jak se vyrovnat s minulostí. V každém případě je ale Origami Killer nesmírně schopný a tajemný zabiják. A hra vůbec nemusí končit jeho zabitím nebo potrestáním. Pokud budete hrát dostatečně špatně, celá hra končí smrtí některých hlavních postav a záběrem, jak si Scott na rušné ulici vybírá další oběť…
Frank Tenpenny
– GTA: San Andreas
Důstojník policejního oddělení Los Santos (LSPD) a postrach všech gangsterů ve městě a širém okolí! To zní u ruky zákona jako ta nejlepší vlastnost, jenže Tenpennyho se zločinci nebojí kvůli tomu, že by kvůli němu hromadně končili za mřížemi. Třesou se před ním proto, že je ještě horší než oni! Tenpennyho jednotka C.R.A.S.H. se sice tváří, jako by bojovala se zločinem, ale ve skutečnosti je to ten nejhorší gang ze všech. Úplatní policisté, které nezajímá, jak ostatní gangstery zavřít do vězení, ale hlavně to, jak si přivlastnit část jejich zisků. Vydírání se nevyhne ani Carl Johnson, hlavní postava celé hry. Tenpenny pro něj představuje úhlavního nepřítele. Při jeho dabingu podal skvělý výkon samotný Samuel L. Jackson. Vlastně je škoda, že na konci hry umírá, protože charismatických záporáků není nikdy dost.
Generál Sheperd
– Call of Duty: Modern Warfare 2
Pro vojevůdce, kteří zradí své vlastní vojáky, je v pekle nachystán zvláště temný kout. Pokud jde tedy o záporáky, nelze nezmínit generála Shepherda. A to přitom na začátku hry vypadá na vojáka, který si naprostou oddanost svého mužstva bezesporu zaslouží. Neváhá mávat svým Magnumem v první linii a osobně dodávat odvahu svým mužům pod sprškou nepřátelských střel. Navíc je velitelem elitní armády Shadow Company a elitní jednotky Task Force 141 a dalších sil v rámci americké armády. Je to tedy člověk, od kterého bychom bodnutí do zad opravdu nečekali. Jenže to přesně Shepherd udělal. A to dost velkolepě. Nakonec se ukáže, že právě on jemně tahal za nitky, aby vyvolal třetí světovou válku mezi Ruskem a USA. Zradil tedy i zemi, které se původně zavázal sloužit. A vlastní vojáky neváhal zabít jen proto, aby si všechny pocty za dopadení a zabití Makarova, dalšího našeho nepřítele ze hry, přisvojil pro sebe. Někdo zjevně udělá pro metály cokoliv. Nicméně se mu to nevyplatilo a místo medailí a poct, po kterých tak lačnil, si vysloužil akorát nůž hluboko zaražený do oka. Po právu.