Vývojářské studio Villa Gorilla, které bylo založeno v roce 2013 dvojicí ambiciózních švédských tvůrců, se svým prvním projektem rozhodlo oslnit svět extrémně nevšední kombinací žánrů. Dokážete si představit, že byste do rukou vzali klasický pinball a následně byste z něj začali tvořit platformovku? Na první pohled to může znít jako čiré bláznovství, Jens Andersson a Mattias Snygg si však řekli, že by to mohla být docela zajímavá výzva. A tuto výzvu se jim podařilo skolit na výbornou. Yoku’s Island Express působí natolik přirozeně, že jsme si při jeho hraní občas říkali, že měl platformovky a pinball dát někdo dohromady už dávno. Stačí to však na to, abychom vám doporučili si tento kousek zahrát?
Asi nikoho nepřekvapí, že hlavní hrdina titulu se jmenuje Yoku. O něco zajímavější zprávou však může být, že jde o malého, nesmírně roztomilého hovnivála, jenž se na začátku hry ocitá na prosluněném ostrově Mokumana. Bohužel, žádného opalování se na pláži a užívání si tropické dovolené se Yoku na své návštěvě ostrova nedočká. Krátce po příletu se z našeho hrdiny stává poštovní doručovatel, jenž má za úkol pomoci lidem v nesnázích, obnovit zdejší poštovní středisko, a kdyby se mu to náhodou povedlo, tak i probudit i jednoho z ostrovních bohů, jenž upadl do hlubokého spánku.
Příběh titulu není nijak složitý ani dlouhý, pro potřeby hry však slouží naprosto perfektně. Na výběr máte navíc vždy z několika různých příběhových linií, takže se nemusíte bát, že by vás hra nutila jít o začátku do konce po jedné, předem připravené cestě. Dokonce bychom si troufnuli říct, že tvůrcům šlo o přesný opak. Nasvědčoval by tomu alespoň svět hry, jenž byl vytvořen ve stylu legendárních sérií Metroid a Castlevania. K dispozici tak máte od začátku do konce obrovský otevřený svět, který můžete prozkoumávat, co vám hrdlo ráčí. Některé z jeho částí vám však budou uzavřeny, dokud nezískáte určitou schopnost potřebnou k překonání překážky, která vám stojí v cestě.
Řekli bychom, že stačí pohled na screenshoty a videa nacházející se v této recenzi, abyste si udělali velice dobrou představu o tom, že k zamilování si světa hry stačí velice málo. Snad nejvíce nám svět a jeho vizuální zpracování připomněly nejnovější tituly ze série Rayman, ani s těmi však Yoku’s Island Express nelze tak úplně poměřovat. Není žádným tajemstvím, že grafika je jednou z největších předností novinky, a pokud máte pro roztomilé postavičky a kouzelná dobrodružství alespoň trochu slabost, můžete si být naprosto jistí, že vám v tomto směru bude titul vyhovovat v maximální možné míře. Bez kvalitní a zábavné hratelnosti by to ale samozřejmě nešlo.
Jak už jsme zmínili v úvodu tohoto článku, první titul od studia Villa Gorilla disponuje originální žánrovou kombinací. Jediný pohled stačí na to, abyste ve hře nalezli všechny prvky potřebné k tomu, abyste ji mohli zařadit na seznam side-scrollových platformovek. Kde se tedy skrývá proklamovaný pinball? Všude! Kulička, kterou náš milý malý hovnivál táhne po světě, je ve skutečnosti pinballový míček, na němž je postavená celá hratelnost. Myslíte si, že byste s ním byli schopni jen tak vyskočit do výšky? Ani náhodou. Namísto toho se všude po světě nachází rampy, páčky a odrazová udělátka, s nimiž manipulujete prostřednictvím dvou tlačítek. A právě ty vám k tomu pomohou. Považujeme za neuvěřitelné, jak brzy vám pohyb za pomoci pinballové mechaniky začne připadat zcela přirozený, a musíme říci, že si nedokážeme představit způsob, jak by jí mohli využít lépe.
V některých pasážích jde o pouhé odražení ve směru požadované cesty, jindy se obrazovka zastaví a před vámi se zjeví scéna, která působí, jako by vypadla z oka nějaké pinballové mašiny. Pinkání může být občas trochu náročnější a může od vás být vyžadována složitá sekvence přesných úderů, nikdy však nejde o nic nepřekonatelného, takže z vás občasná frustrace opadne během lusknutí prstu. Co se nám líbilo možná ze všeho nejvíce jsou pak bossové, s nimiž se také vypořádáváte způsobem, jako byste právě v arkádové herně strkali peníze do pinballu. Tito protivníci mohou nabývat všech tvarů a velikostí, opět ale mají vždy roztomilé vzezření, jež tolik zapadá do celkového dojmu, který se v hráčích Yoku’s Island Express snaží vyvolat. Parádní jsou koneckonců i občasné hádanky, při nichž jste nuceni aktivně využívat svých získaných schopností, jež zahrnují třeba i vybuchující slimáky.
Prozkoumávání světa hry je pro dopřání si plného zážitku naprosto vitální. Pokud byste chtěli stroze projet všechny příběhové mise a následně hru odložit do hlubin vaší konzole, nepočítejte s tím, že by vám vydržela na více než deset hodin hraní. Máte-li ale zájem prohledávat každý kout, kompletovat kolekci sběratelských předmětů a naplnit postupně všechny prázdné schránky, strávit s titulem budete moci o mnoho více času. A musíme říct, že to v případě této novinky rozhodně stojí za to. Jediné, co se nám na našich cestách po dokončení příběhu tolik nezamlouvalo, byla nutnost občas i několikanásobně projít stejnou cestou, což vás časem přece jenom omrzí. Naštěstí se však včelí dopravní systém, jenž je jakousi formou rychlého cestování známého z jiných her, řadě těchto cest obloukem vyhýbá, takže se nemusíte bát, že by prochází rozsáhlé mapy bylo hotové utrpení.
Ačkoliv se nám do rukou dostala výhradně verze pro Nintendo Switch, díky tomu, že je hra dostupná i na PC, PlayStationu 4 a Xboxu One, bychom každému bez výhrad rozhodně doporučili popřemýšlet nad tím, zda mu její styl čirou náhodou nevyhovuje. Z pohledu hratelnosti a audiovizuálního zpracování totiž Yoku’s Island Express nabízí úžasný zážitek, do nějž se vyplatí ponořit pořádně hluboko. Určité nedostatky, o nichž jsme se v recenzi zmínili, kousek samozřejmě má, jeho klady je každopádně s přehledem převálcují. Hra od nás proto dostává 85 %, a pokud se jí rozhodnete dát šanci, věříme, že nebudete litovat a v tomto roztomile originálním mixu se velice rychle najdete.