Nová generace konzolí do herního světa uhodila už ke konci minulého roku. Tehdy se u nás každopádně na trh dostal pouze PlayStation 4, neboť se Microsoft rozhodnul vydání Xboxu One v celé řadě zemí odsunout. Nebylo to však očekávaných pár týdnů, třeba u nás jsme si museli počkat téměř deset měsíců, a když se zde na začátku září konzole konečně oficiálně objevila, řada věrných fanoušků čekání už před dlouhou dobou vzdala a rozhodla se přesedlat na konkurenci. Rozhodně však stále existuje možnost si XONE pořídit do páru, aby vám neměla šanci uniknout jediná dobře vypadající next-gen hra. Otázkou zůstává, zda se to vyplatí, na což se vám pokusíme co nejlépe odpovědět v dnešní recenzi, která jde s konzolí pěkně do hloubky.
Vzhledem k tomu, kolik času už nový stroj Microsoftu v domácnostech obrovské spousty hráčů strávil, asi bychom se nicméně měli nejprve poohlédnout po tom, jak se mu tam líbí. Xbox One se v každém případě potýká se slušnými prodeji, ačkoli mu na čele čas od času musí zajisté vyskočit nějaká ta vráska závisti spojená s tím, že u konkurence už otevřeli o pár flašek šampaňského za každý dosažený milion prodaných kusů více. Pozadu je Microsoft každopádně jenom proto, že se ihned po oznámení neodhodlal prosadit svoje plány a vycupital z nich, jakmile se pár hráčů naštvalo, že by museli mít stroj neustále připojený k internetu a ke Kinectu, i když to samozřejmě přináší spousty výhod, jež ale nikdo nevypichoval, načež se Sony začalo šťourat ve všech nevýhodách, na což v daný moment už tvůrci Xboxu nedokázali dostatečně přesvědčivě zareagovat.
Ještě před rokem byste neměli na vybranou, a pokud byste si Xbox One chtěli pořídit, automaticky byste zaplatili i za Kinect a k dostání by byla pouze originální černá verze s 500 GB HDD. Od té doby se nabídka naštěstí značně rozšířila. Jestliže nejste fanoušky hopsání před televizí, ušetřit můžete na pohybovém ovládání, bez nějž vás základní konzole se dvěma hrami vyjde na 10 690,- Kč. Pokud byste však Kinect chtěli, budete muset obětovat další tři tisíce, což se však stále ještě vyplatí, neboť samostatně vyjde na 3 890,- Kč. Druhý ovladač také není se svou cenou 1 499,- Kč úplně levnou záležitostí, skrze různé speciální nabídky jej každopádně můžete dostat zdarma už k základní konzoli. Pravděpodobně se ale vyplatí poohlédnout po nějakém ze speciálních balení obsahujích všemožné skiny či dokonce i větší disk, na nějž se vám vejde o trochu příznivější 1 TB dat.
Trochu nás zarazilo, když jsme přístroj poprvé vyprošťovali z jeho balení. Velikostně to je totiž docela macek, kterému skutečně skvěle sedí přirovnání k VHS. S tím koneckonců sdílí i velice strohý design, jenž ani zčásti nenaplňuje koncepty, o něž se mnozí fanoušci před oznámením konzole pokoušeli. Co se váhy týče, žádné pírko to sice také není, i když se na druhou stranu určitě nepočítalo s tím, že byste s ním po usazení poblíž televzie měli zájem ještě nějak pohybovat, takže to vadit nebude. Příjemným překvapením je to, jak tiše konzole pracuje, když ji konečně uvedete do chodu. Než se však budete moci vrhnout na prozkoumávání jejích softwarových zákoutí, čeká vás instalace všech aktualizací, jež se v průběhu uplynulých deseti měsíců dostaly do světa. A že jich málo rozhodně není!
Kromě samotné konzole základní balení obsahuje jeden bezdrátový ovladač, HDMI kabel, napájecí kabel, headset a kupón na na vyzkoušení placené služby Xbox Live Gold na 14 dní. Vzhledem k tomu, že jinak nedostanete příležitost zahrát si s kamarády, byste se ale stejně dříve či později k upgradování na Gold účet dohnali. Microsoft navíc zopakoval krok konkurence uvolňovat touto cestou hráčům hry zcela zdarma, takže si každý měsíc dostanete příležitost při pravidelném placení vyzkoušet pár menších kousků, jejich počet se zdvojnásobí, pokud máte v držení i Xbox 360. Headset zřejmě nestojí ani za zmínku. Jde o naprostý základ, a pokud byste chtěli naskočit na novou úroveň chatování skrze Xbox One, zaplatit budete muset 1 899,- Kč za kvalitu, kterou však jinde nevyužijete.
Speciálně pro tuto generaci Xboxu byl vytvořen Kinect 2.0, nová verze pohybového ovládání, která se zlepšila především v rozeznávání lidí, drobných gest a výrazů obličeje. Vůči tomuto odvětví vývoje nových herních technologií jsme byli doposud tak trochu skeptičtí, protože jediné, k čemu bylo možné Kinect využívat na Xboxu 360, bylo hraní nepříliš kvalitních pohybových her, z nichž se naprostá většina opírala o to, že budete mít po boku rodinu či přátele. Nyní se ale vše posunulo na zcela novou úroveň. Obzvláště pohodlné je hlasové ovládání, díky němuž můžete konzoli zapínat, přepínat mezi spuštěnými aplikacemi či třeba zastavovat přehrávané filmy. Nabídka je samozřejmě mnohem širší, o to více nás každopádně zklamalo, že podobné možnosti nejsou i u ovládání pohyby, které vypadá stylově a konzole na něj reaguje prakticky okamžitě. Jde ale o pouhé drobnosti, v nichž vám Kinect práci s konzolí usnadní, takže záleží, nakolik ochotní jste do nich investovat tři tisíce.
Jednou z hlavních věcí, v nichž Microsoft vždy převyšoval konkurenci, byl gamepad. Na tom byly provedeny pouze decentní změny, jež prakticky ani nepoznáte. Snaha o to, abyste se s ním při hraní cítili zcela přirozeně, byl jednoznačně hlavní bod, který měli tvůrci při jeho modelování v mysli, a povedlo se jim to na jedničku. Přesto si nejsme jistí, zda Sony svůj DualShock 4 nedovedl ještě o stupínek výše. Vše je ale ve výsledku pouze o zvyku a o tom, se kterým z ovladačů jste v minulosti strávili více času. Trochu nás zklamalo, jak malou výdrž gamepad má po nabití skrze kabel, ačkoli se zde stále nachází možnost vložení dvojice tužkových baterií, která nám na druhou stranu dnes už přijde poněkud zastaralá a Microsoft by se od ní měl držet co nejdále.
Operační systém Xboxu One je jednou z jeho největších výhod, v nichž jednoznačně převyšuje PlayStation 4. Fantastickým rozhraním je možné snadno projíždět, ať už se rozhodnete pro ovládání klasickým ovladačem nebo Kinectem. Nejvíce samozřejmě připomíná rozhraní systému Windows 8, od něhož se však na počítači snažíte spíše distancovat, zde budete jeho možností chtít využít naplno. Abyste k tomu měli příležitost, vyplatí se využívání technologie SmartGlass, která vám konzoli propojí s tabletem či mobilním telefonem, kde budete mít vždy zobrazené doplňující informace k tomu, co právě na konzoli děláte. Zajímavou novinkou je funkce ‚Snap’, která vám obrazovku rozdělí do dvou částí. Na jedné můžete kupříkladu hrát hru, ve druhé mezitím poběží televize či třeba stream. Spousta aplikací vytvořených speciálně pro Xbox One je v České republice bohužel nevyužitelná, neboť se zaměřuje na americký zábavní průmysl, který má s tím naším pramálo společného.
Co se týče her, můžeme být jedině rádi, že si s příchodem k nám dal Xbox One na čas. Jenom díky tomu máme okamžitý přístup k celé spoustě skvělých titulů, zatímco se ještě před rokem hráči měli šanci setkat tak maximálně s pár pokulhávajícími launch kousky. Pravé kouzlo se však ukrývá teprve v budoucnosti. Microsoft stihnul za poslední rok oznámit hned několik exkluzivitek, o jejichž kvalitě nepochybujeme. Za zmínku stojí třeba Halo 5: Guardians, Rise of the Tomb Raider, Project Spark, Fable Legends a Quantum Break, kromě nichž se však samozřejmě na konzoli chystá i ohromný počet dalších her, na něž narazíte i na dalších platformách.
Xbox One rozhodně neměl svůj vysněný start, což je znát i na tom, o kolik lépe si vede konkurenční PlayStation 4. Na dobytí hráčských srdcí má každopádně Microsoft času ještě víc než dost. Po technické stránce totiž v žádném případě nezaostává. Především Kinect nás dokázal překvapit tím, v kolika nových směrech je možné jej využít. Pokud by mu bylo věnováno více her, jež by vás nenutily pouze cvičit a tancovat před televizí, dokonce bychom řekli, že má před sebou vcelku zářnou budoucnost. Uživatelské rozhraní funguje také skvěle, takže by při výběru mezi konzolemi mělo záležet hlavně na tom, kterou ze sad exkluzivních titulů upřednostňujete. V ostatních směrech jsou totiž obě konzole srovnatelně kvalitní. Je ale pravdou, že celou řadu featurek, které Xbox One nabízí, u nás prostě a jednoduše nevyužijete z toho důvodu, že jsou určeny výhradně pro americký trh, což dokáže zamrzet. Na výsledné kvalitě stroje to však v žádném případě neubírá.
a pojede mi red dead redemtion na one když mám verzi na 360?..spětná kompatibilita,nějak mi to uniklo,je jaká...celé to zabíjí spoplatnělé netové hraní....už mi opravdu přijde naprosto uchylné platit providerovi za poskytnutí přístupu k netu a microsovtu za možnost hraní po síti.jp mám možnost výběru...že bych se na něnevyprd..jo a co ta hromadad applikací ,co se nedá využít v CZ...A kinect ..
O xbox nezavadil,ani kdyby byl zdarma.Ještě že je tu PS4
,, Jednou z hlavních věcí, v nichž Microsoft vždy převyšoval konkurenci, byl gamepad ,, je největší nesmysl
Kdo je při smyslech paří na kompu. Trapáci co si myslej jak jsou dobří, když hrajou MP na konzolích xD
Taky jsem byl zarytej PCčkář, ale teď úplně otáčím a raději jdu do konzole ;)
já se jenom utvrzuji v tom,že nákup 360+kinectu byl muj životní omyl....
mam ho doma a hral jsem na nem 5x...skoda penez
neviemneviem