Holywoodský trhák Word War Z s Bradam Pittem v čele se sice nedočkal druhého zpracování, nakonec nám však cestu do tohoto postapokalyptického vesmíru otevřela stejnojmenná hra. Od dubnového vydání v roce 2019 herní titul rozšířila řada zajímavých updatů, které hru posunuly na špičku v oblasti zombie stříleček. Značnou úlohu v tom sehrálo nedávno vypuštěné DLC s názvem Marseille Episode, které lze získat samostatně i v rámci GOTY edice hry.
Připomeňme, že základní verzi hry World War Z bylo možné získat zdarma v rámci týdenního rozdávání na Epic Games Store. Pokud jste nabídky využili, jistě vás napadlo zakoupení upgradu na GOTY edici, čímž získáte celou řadu výhod. Ty popisujeme v závěru recenze a znalcům základní hry proto doporučujeme přeskočit text mezi tím. Pro všechny ostatní je připraven výčet všeho, co o World War Z potřebujete znát.
Cesta kolem světa
Podobně jako ve filmu, i ve hře World War Z budeme cestovat po celém světě, abychom splnili důležité mise v různorodých lokacích. Připraveno je pět měst z odlišných koutů světa a každé z nich si pro nás přichystalo tři až čtyři mise. Jmenovitě jde o New York, Jeruzalém, Moskvu, Tokyo a v GOTY edici také Marseille, druhé největší město Francie.
Na rozdíl od zmiňovaného filmu se však nebudeme přesouvat s jedinou postavou, ale v každém městě se vžijeme do zcela nových hrdinů. Hráč si zpravidla vybírá jednu ze čtyř postav, které nemají žádná specifika a jde tedy pouze o to, jak v konkrétní misi vlastně budeme vypadat. V kooperačních misích přitom dva hráči nemohou mít stejnou jednotku, takže platí jednoduché pravidlo – kdo dřív přijde, ten dřív bere. Hrdinové jsou dostatečně originální a vzhledem k jejich střídání nemusíme mít obavu, že by nás mohli omrzet. Všemu nakonec dopomáhá i možnost vybrat si jeden z několika vzhledů, a zvolit si dokonce můžeme i přívěšek, který se houpe na našem batohu.
PvE i PvP
World War Z je čistokrevnou postapokalyptickou střílečkou, ve které se utkáme s krvelačnými zombíky. Ti ovšem nejsou pomalí jako v jiných hrách, ale naopak rychle sprintují, skáčou a téměř nic jim tak nebrání zakousnutí se do našich protagonistů. K dispozici ale jsou PvE i PvP módy a nedá se tedy říct, že bychom museli bojovat pouze s nemrtvými.
Základní a pravděpodobně nejhranější částí je kooperace, ve které 4 hrdinové postupují misí stále dál a plní přitom různé úkoly. Častým cílem je dostat se na určité místo, rozmístit výbušniny a nechat vše vyletět do povětří, zatímco bojujeme o život s dotírajícími zombíky. V misi přitom nacházíme loot boxy, které nám poskytnou lepší vybavení, byť to lze používat pouze do konce mise a nic nám tak nezůstává. Zbývající tři kolegové mohou být ovládáni počítačem nebo můžeme hrát online. Dalším PvE módem je bránění určité lokace před přicházejícími vlnami nepřátel. Zapomenout nesmíme ani na každotýdenní výzvy, které mají podobu kooperační mise s určitými změnami – například nesmíme sprintovat nebo se vzdálit od spoluhráčů, jinak nám ubývá zdraví.
V PvP části na nás čeká hned 5 různorodých módů. Ve Swarm Domination je naším úkolem obsadit a udržet různé zóny, zatímco nepřátelský tým se nám je snaží ukradnout. Kdo drží zónu, získává body a tým s více body jednoduše vítězí. Totožný cíl najdeme v King of the Hill, kde však obsazujeme pouze zónu jedinou. Ve Swarm Deathmatch pro změnu získáváme body zabíjením členů nepřátelského týmu a ve Scavenge Raid zase sbíráním zdrojů rozmístěných po mapě, případně ze zabitých soupeřů. Kdo víc získá, zvítězí. Posledním módem je Vaccine Hunt, kde popadneme vakcínu a musíme ji udržet co nejdéle.
Třídy, vylepšování, zbraně
Významnou motivací k dalšímu hraní je získávání zkušeností a možnost vylepšování své postavy. V PvE máme k dispozici hned šest odlišných tříd, které se značně liší ve stylu boje. Zatímco Slasher spoléhá na rozsekání nepřátel hezky na blízko, Hellraiser vše řeší explozí a Medic se zase věnuje léčení. Schopnosti jednotlivých hrdinů jsou dostatečně rozmanité, což hráče láká k vyzkoušení všech tříd a dochází tak k navýšení herní doby. Každé povolání má přitom poměrně rozsáhlý strom skillů a vylepšování tak praktiky nebere konce.
Podobná situace je i v PvP, kde si vybíráme jednu z 10 tříd, které se od sebe liší ve schopnostech, vybavení i zbraních. Také zde hraním za určitou třídu získáváme zkušenosti, čímž otevíráme možnosti vylepšování schopností včetně možnosti vzít do boje účinnější zbraně. Jedinou nevýhodou je zde menší strom skillů, což jen odráží fakt, že PvP slouží spíše jen ke zpestření.
Upgradovat však lze také zbraně, u kterých odemykáme jejich další úpravy. Ty pochopitelně zlepšují jejich vlastnosti, ať už jde o přesnost, damage, ovladatelnost a další. Specialitkou je pak možnost nasazení tlumiče, který umožňuje projít některé úseky bez hluku, a tedy bez přivolání mnoha zombíků z okolí.
Nekompromisní boj o život
Jedním z hlavních taháků hry World War Z je rozhodně zážitek z boje. Hráči jsou vystaveni různým situacím a výzvám, díky kterým střety s nemrtvými nejsou stereotypní. V kooperaci postupujeme misí a likvidujeme nalezené zombíky, avšak cestu nám zkříží i speciální nemrtví s výjimečnými schopnosti
Narazíme na nepřítele v plynovém obleku, kterého jakmile zastřelíme, začne z něj unikat jedovatý plyn, což nás muže vyhnat z naší pozice. Jiný soupeř je ověšen bombami, které v naší blízkosti samozřejmě explodují a těžce nás tím zraní. Komentář zaslouží také obrovitý tank v neprůstřelné vestě, který se rozběhne, popadne nás a mlátí s námi o zem, dokud nás některý spoluhráč nezachrání. Podobně nás znehybní také creeper, který z dálky skočí a klečí na nás, dokud nezemřeme nebo dokud ho neeliminuje spřátelený kolega. Poslední specialitkou je plivající zombie, která nás slinou oslepí a budeme si tak muset chvíli otírat obličej.
Po vzoru filmové předlohy se ale utkáme také i s nekonečnými hordami nepřátel, které budeme likvidovat i těžkými zbraněmi včetně těžkého kulometu, minometu či automatického turretu, zatímco zpomalit je může položený ostnatý drát. Takové vlny zombíků jsou často vyvrcholením celé mise a závěr mnohdy nespočívá ani tak v kompletním vyčištění okolí jako spíše v udržení pozic do vyzvednutí helikoptérou nebo lodí. To vše doprovází napínavá houstnoucí atmosféra, která člověka jen tak neomrzí.
Výhody GOTY edice
Game of the Year edice hráčům propůjčuje bonusový obsah hned v několika rovinách. V první řadě jde o novou oblast Francie, ve které se odehrávají tři nové PvE mise. Grafikou i celkovým dojmem patří Francie mezi nejpovedenější lokality hry a potěší také inovativní úkoly jako je třeba procházení temnými tunely, kde jen někteří hráči mají světlo. Vzhledem k poměrně omezenému počtu misí a lokalit se tři nové mise zdají být téměř nutností a fanoušci hry s koupí jistě nebudou dlouho váhat.
Dle prodejců jsou odemknuty i některé herní módy, byť z vlastní zkušenosti se nám nepodařilo určit, které z nich to jsou. V každém případě GOTY edice přináší také dva balíčky skinů postav nazvané Profesionálové a Váleční hrdinové. Nové vzhledy dostaly také zbraně, a to hned ve čtyřech balíčcích (Last Aid, Special Operations, Biohazard, Lobo), při čemž dalších prémiových designů se máme dočkat ještě v budoucnu. Tak trochu problematická je nicméně cena. Upgrade na GOTY edici totiž vychází na 15,99 euro, v přepočtu asi 450 Kč, což za tři mise a pár skinů rozhodně není málo.
Hodnocení
World War Z – Game of the Year nabízí jedinečný akční zážitek, výtečnou grafiku i napínavou atmosféru. Už tak výtečnou hratelnost podporuje slušný sortiment tříd i vylepšení, a jedinou nevýhodou zůstává omezený počet misí, které se brzy začínají opakovat. Otázkou je také vyšší cena GOTY edice, která oproti základní verzi víceméně nabízí jen 3 nové mise navíc.