Hned z kraje si dovolím prozradit, že jen málokterý survival titul se může pochlubit tak vysokou chytlavostí, hratelností a originalitou, jako je tomu právě u českého hitu Walking Zombie 2. Hru stvořilo nezávislé studio Alda Games a nejde sice o jejich první hru, avšak rozhodně jde o dílo nejúspěšnější. Obdobná hra s názvem The Walking Zombie: Dead City spatřilo světlo světa už před rokem, avšak tehdy vše chtělo ještě pořádně vyladit. Teprve dnes recenzovaná hra je tak trefa do černého.
Jak je patrné z názvu, hra je zaměřena na boj se zombíky v postapokalyptickém světě, který je jimi přímo zamořen. My jsme samozřejmě naopak jedním z přeživších, přesto jsme něčím speciální. Jak ukazuje úvodní video, naše matka nás porodila po nakažení zombíkem a my jsme tak utržili imunitu vůči nakaze. Přesto příběh nemíří směrem k využití imunity a vědecké základny v dosahu chceme naopak zničit.
Příběh zde velkou roli nehraje a místo lineárního vývoje očekávejte spíše jen drobný posun skrze příběhové questy. Většina úkolů je však vedlejších a tak budeme vypomáhat zejména různým postavám s cílem získat nějaké ty zajímavé odměny. Cíle questů jsou bohužel někdy dosti nereálné a připomínají typické RPG, kdy máte někam jít, něco udělat a přijít zase zpátky. Ve Walking Zombie 2 jsme však bohužel poslání mnohokrát na stejné místo, a to klidně hned po sobě. To někdy působí zbytečně zdlouhavě a těžko říct, proč po každém menším úkonu musíme věc konzultovat v táboře, abychom vzápětí cestovali zpět na stejné místo. Pohodlnější by samozřejmě bylo mít člověka třeba na vysílačce. Dlužno dodat, že za plnění questů dostáváme zkušenosti i peníze. Odměny ostatně získáme i za mise od místního lovce odměn, který nabízí různé časově omezené mise s odlišnými obtížnostmi. Bohužel se náplň misí velmi často opakuje a brzy tak ztrácí na atraktivitě.
Zdejší svět bohužel není zcela otevřený – skládá se z jednotlivých lokalit a ty zase z různých míst, mezi kterými se dá cestovat skrze 2D mapu. Cestování spotřebovává benzín, a navíc při něm můžeme narazit na různé události jako jsou přepadení, obchodníci, ale třeba i únos mimozemšťanů. První lokalita je velmi natahovaná a většinu doby také extrémně jednoduchá. Člověk se tak dosti nudí a noví hráči kvůli tomu mohou hru definitivně odsoudit a skončit s ní. Přesto se vyplatí počkat, protože hra s dalším postupem rychle nabírá na kvalitě.
Ať už se vydáme kamkoliv, můžeme se spolehnout na neustálý příval davů nepřátel, které odrazíme nejrůznějšími zbraněmi. V první řadě jsou to zbraně na blízko jako je třeba baseballová pálka. Ty jsou tiché a nepřilákají tak okolní soupeře, nicméně nejsou příliš účinné a nelze tak úplně očekávat, že by je někdo reálně běžně využíval. O to zajímavější jsou však střelné zbraně a vybrat si lze pistole, samopaly, pušky, odstřelovačky, ale třeba i brokovnice.
Ve hře také narazíme na několik druhů nábojů, stejně jako speciální náboje s vyšším poškozením. Nemusíte se ale obávat o zbývající množství, nábojů má člověk díky bohatému lootu dostatek prakticky nonstop. Nechybí ani klasické granáty, které zlikvidují celou hordu soupeřů, flashbang, jenž soupeře omráčí či různé přípravky na krátkodobý boost, takže se třeba rychleji pohybujeme. A protože se zdraví samo nedoplňuje, je třeba hlídat a doplňovat i to. K tomu využijeme nalezené jídlo, které léčí postupně, případně okamžitě uzdravující obvazy či lékárničky.
Některé mise nám do rukou dají třeba i bazuku, těžký kulomet nebo raketomet, takže boj s krvelačnými soupeři je hned o něco pestřejší. Stejně tak je hra pikantnější díky různým druhům nepřátel a vedle klasických pěšáků potkáme třeba sprintujícího zombíka, tlouštíka, co vybouchne na potkání, zombie plivající kyselinu, ale třeba i nemrtvého psa nebo ptáka. Spíše výjimečně pak vyzveme i nějakého toho bosse. Utkáme se však také s loupežníky, kteří po nás budou pálit střelnými zbraněmi a o zdraví nám budou usilovat také různé nastražené pasti, které je třeba včas deaktivovat. Co naopak příliš nepotěší, jsou často se opakující lokace (či objekty na nich), na kterých tak tvůrci musí ještě zapracovat.
Ve druhé lokaci si od realitní kanceláře můžeme pronajmout dokonce i vlastní bydlení, ve kterém jsou stoly, jenž automaticky generují různé vybavení, zejména munici a obvazy. Stoly lze navíc vylepšovat a tím toho získat více. Stejně tak lze vylepšit auto pro rychlejší či úspornější cestování a nechybí ani různé skiny, byť se cesta mezi lokalitami odehrává pozorováním pohybujícího se bodu na 2D mapě.
Třetí lokalita pak rovnou nabídne budování vlastního města. V základně najdeme několik budov, které za peníze vylepšujeme na nové úrovně, čímž získáme bonusy navíc. Například vylepšená nemocnice nás při respawnu po úmrtí uzdraví o něco více. Ve třetí lokalitě se přitom objevují neustále nová místa k průzkumu. Ty nabízí různé objekty, budovy, skrýše, nadprůměrný loot, ale i nebezpečí. Jedná se o perfektní doplnění jinak lineárních questů, ve kterých musíme plnit jen to, co nám hra zrovna diktuje.
Obrovským tahákem hry je nečekaně chytlavý RPG systém, který dokáže vzbudit téměř nepřekonatelnou touhu postupovat vpřed, abychom si mohli pořídit některou naleštěnou zbraň vystavenou v obchodě. Vedle mnoha zbraní, které v boji znamenají opravdu značný rozdíl, si můžeme pořídit také lepší brnění, granáty a mnoho dalšího. Za zmíněné zkušenosti zase dostáváme nové levely, které odemykají volné body. Ty lze utratit za vyšší počet zdraví, účinnější střelbu, lepší regeneraci z jídla, výhodnější ceny v obchodě, ale třeba i zlepšení rétorických schopností. Ty jsou zvláště důležité a některé questy bez řádného ukecávání nelze dokonce ani začít. Jednou za tři levely navíc získáme speciální bod, za který lze odemknout některý perk. Ty mají značnou váhu a můžeme třeba zrychlit nabíjení nebo se rovnou naučit mluvit se zvířaty. Všechny skilly i perky však nabízí pouze pasivní bonusy.
Zapomenout nesmíme ani na občasné minihry, jako je například hackování počítače nebo vyháčkování zámků. Ty by však potřebovaly dostat vyšší obtížnost, protože nyní jsou zbytečně jednoduché. Obtížnost ve hře občas trochu zakolísá a naši čeští tvůrci ji musí ještě doladit.
I přes různé malé výtky výše je zážitek ze hry opravdu famózní. Tvůrci do hry zařadili celou řadu zajímavých mechanik a sami neumíme říct, čím přesně hra dokáže tak zaujmout. Na nezávislé studio je nečekaně kvalitní také grafika a Češi i Slováci zajisté ocení také české texty. Zároveň nás hra mnohokrát překvapí a pobaví nějakou tou šíleností, jako když například dostaneme quest najít v záchodu plném výkalů klíč, po čemž se spustí i speciální mini-hra.
Walking Zombie 2 je free to play titulem. Proto jsme také očekávali značné omezení hraní pro běžného hráče. Jenže nic takového se nestalo a hru lze prakticky naplno hrát i bez placení. Nejsem si úplně jistý, zda toho vývojáři později nebudou litovat, protože aktuálně si platbou sice lze urychlit postup, ale postupovat lze také obvyklou cestou, která nabízí vcelku rychlý posun. Osobně mi tak dokonce hra bez placení přijde celkově zábavnější, než abych něco ve hře dostával rovnou do ruky.
Ve výsledku vám tuhle FPS survival akci musíme vřele doporučit. I přes pomalejší začátek toho hra nabízí opravdu mnoho a jen těžko uvěřit, že je free to play. Jako Češi můžeme být na Alda Games skutečně hrdí, protože se jedná o jednu z nejlepších survival akcí poslední doby a pro fanoušky tohoto žánru jde o povinnost, kterou nelze zanedbat. Od nás hra dostává parádních 9 bodů z 10.