Nebývá tak úplně zvykem, abychom začínali naše recenze rozborem technického stavu. V tomto případě ale uděláme vyjímku a můžeme s radostí potvrdit, že samotná hra už není tak prolezlá „bugy” jako její předchůdce. Asi nejlépe současnou situaci zhodnotil jeden z vývojářů, který se nechal slyšel, že Vendetta: Curse of the Ravens Cry názorně ukazuje, jak měl původní Ravens Cry vypadat v době svého vydání. Autoři do hry navíc přidali několik vylepšení, upravili některé questy a přišli s lepším dabingem. Celkově vzato se tedy jedná o velký krok kupředu, o bezchybné dílo ale určitě ne. Pořád se totiž stává, že hra čas od času spadne, framerate v určitých oblastech kolísá a animace postav působí komicky. Hlavní ale je, že už je to skutečně hratelná hra a my se tak můžeme pustit do jejího rozboru.
Ten začneme příběhem, který nás pasuje do role Christophera Ravena, známého piráta a hlavně člověka, který nikdy neměl moc štěstí. Když byl ještě dítě, jeho rodinu mu vyvraždila banda zvlášť krutých pirátů a poté co se mu podařilo vypracovat se až na kapitána, tak se zapletl do intrikánské hry španělského vojevůdce Tirada, který Christophera využil pro likvidaci svého oponenta a posléze ho připravil prakticky o všechno. Náš hlavní hrdina se tak ocitá na absolutním začátku a musí se opět stát kapitánem, který by se Tiradovi dokázal postavit. Jedinou dobrou zprávou je tedy to, že se Karibikem šíří zvěsti o návratu pirátské skupiny, která stála za smrtí Christopherovi rodiny a vy se tak můžete konečně vydat za její pomstou. Celkově vzato nás příběh mile potěšil tím, že si nehraje na žádnou záchranu světa a zaměřuje se čistě na Christopherovu cestu za odplatou, která je navíc doplněna o zajímavé příběhové zvraty.
Vendetta: Curse of the Ravens Cry je RPG, které se odehrává v poměrně rozsáhlém a otevřeném světě. Ten je rozdělen na několik ostrovů a jakmile se dostanete ke své první lodi, budete mezi nimi moci volně cestovat. Kromě hlavní příběhové linie tak můžete například plnit desítky vedlejších úkolů, obchodovat s lokálními surovinami nebo se vydávat na pirátské výpravy, behěm nichž nikdy nevíte na co narazíte. Díky všem těmto možnostem se nám tak často stávalo, že jsme na příběhové questy úplně zapomněli a věnovali se naplno pirátskému životu. Jedinou výtku v této oblasti tak máme vůči vedlejším úkolům, které by si zasloužily větší propracovanost a zajímavější příběhové pozadí.
Jako správný pirát strávíte velkou část hry za kormidlem své lodi a proto nás mile překvapila kvalita soubojů na otevřeném moři. Během nich rozhodujete o směrování vaší lodi, výběru munice a hlavně o správném náměru děl. Mějte také na paměti, že výsledek bitvy může do velké míry ovlivnit i samotné počasí. Jakmile totiž bojujete ve vysokých vlnách, tak musíte vzít v potaz i tento faktor a odhadování správného náměru děl se stává daleko složitější. Celkově vzato jsou námořní bitvy velice lehké na pochopení, ale vyžadují spoustu praxe pro perfektní ovládnutí. Hlavní ale je, že jsou jednou z nejzábavnějších součástí této hry a jen tak se vám neomrzí.
Pokud sami sebe považujete spíš za pacifistu a nechcete krást poctivým obchodníkům jejich zboží, můžete se pokusit zbohatnou na obchodování. To v praxi funguje asi tak, že každý ostrov má některé suroviny přebytek a některé naopak nedostatek, čehož můžete poměrně snadno využít a převozem zboží mezi ostrovy si vydělat poctivé peníze. Mějte ale na paměti, že plavby po Karibiku nejsou žádná legrace a během vašich cest se budete stávat terčem pirátských útoků stejně jako všichni ostatní. Na druhou stranu, pokud se vám podaří o váš náklad nepřijít a ještě k němu jako bonus přidáte ten z pirátské lodi, můžete si přijít na slušné peníze.
Za zmínku také stojí, že ve hře naleznete systém reputace, který hodnotí vaše akce proti jednotlivým frakcím. Pokud se tedy například rozhodnete potápět španělské lodě, tak si získáte respekt u států, které se Španěly válčí. Pamatujte ale na to, že se pro Španělsko stanete úhlavním nepřítelem a pokud náhodou narazíte na některou z jejich válečných lodí, nemůžete čekat sebemenší slitování. Situace dokonce může zajít tak daleko, že vás znepřátelená frakce začne cíleně lovit a pak stojí za zvážení, zdali nezlepšit vzájemné vztahy potápěním pirátských lodí a krádežemi zboží od jiných států.
Celkově vzato považujeme námořní část za nejlepší aspekt této hry. Souboje na moři jsou zábavné, obchodování je postaveno na funkčních mechanismech a navíc můžete postupem času přesedlat na větší loď. Nejslabším článkem je tedy podle nás fakt, že kvůli opravám lodi a prodeji surovin musíte alespoň ze začátku hry vždy opouštět vaše plavidlo a najít na pevnině příslušného prodejce nebo tesaře. Ti ale většinou sídlí poměrně daleko od vašeho kotviště a vy tak běžně strávíte desítky minut herního času nesmyslným poběhováním, které vám brzy začne lézt krkem. Jedinou výhodou v této oblasti je tedy fakt, že si postupem času můžete najmout vlastního tesaře a také to, že čím větší loď vlastníte, tím objemnější máte nákladový prostor a nemusíte tedy tak často navštěvovat obchodníky.
Ne všechen čas ale strávíte za kormidlem své lodi a při průzkumu místních ostrovů velice často dojde na boj muže proti muži. Soubojový systém sice prošel výrazným zlepšením od vydání Ravens Cry, ale i tak se pořád jedná o nejslabší článek této hry. Problém není ani tak v tom, že by souboje stály na špatných základech, k dispozici máte relativně standardní výbavu lehkého útoku, silného útoku a možnosti vyblokovaní, jako spíš v celkovém dojmu z boje. Když například útočíte na svého oponenta, tak podle jeho pohybových animací nikdy nepoznáte, kdy se chystá vás vyblokovat, ale časem si všimnete, že blok automaticky nastane po určitém množství úderů. Dřív nebo později se tak souboje zvrhnout na to, že svému oponentovi dáte strojeně pár ran, počkáte až zaútočí a zkusíte ho vyblokovat. Tento postup se ale postupem času omrzí a pokud například bojujete s větším množstvím oponentů, budete se také potýkat s nutností ručně měnit zaměření vybraného oponenta a častými „slabými chvilkami” samotné hry, kdy se například při snaze uskočit směrem od oponenta vrhnete přímo pod jeho meč.
Situaci tak alespoň trošku zlepšuje existence několika speciálních schopností, které můžete během soubojů používat. Jedná se například o možnost „sparťanského” kopu, použití otráveného pirátského háku, využití papouška jako distrakce nebo instantní usmrcení protivníka, které jde aktivovat po dostatečně dlouhé době. Ačkoliv tyto speciální schopnosti zní lákavě, jejich největší slabinou je fakt, že jim chybí nějaký taktický prvek. U většiny z nich je totiž skoro jedno v jaké situaci je aktivujete a jejich používání se tak poměrně brzy omrzí. Abychom ale nebyli jenom negativní, oceňujeme možnost používat během soubojů pistole a případně i házecí nože. Jejich manuální zaměřování je poměrně zábavné a navíc můžete využít okolní prostředí ve váš prospěch tím, že nalákáte své oponenty do blízkosti sudu se střelným prachem, který následně odpálíte.
Co se audiovizuálního zpracování týče, musíme autory pochválit za pěkně zpracované prostředí a také za detailní modely jednotlivých lodí, které dodávají hře jedinečnou atmosféru. O poznání horší je situace kolem postav, které působí nepřirozeným dojmem. Ten mají na svědomí hlavně nepropracované a občas až komické animace pohybu a mimiky. Pozitivní zprávou je ale fakt, že už nevypadává dabing a i samotná kvalita namluvení dostála zlepšení. Také zmíníme, že vývojáři zapracovali na optimalizaci hry, díky čemuž si ji můžete zahrát i na průměrné herní sestavě. Jedinou výtku v této oblasti pak máme k poměrně razantním poklesům frameratu, ke kterým dochází hlavně ve větších městech.
Shrnuto podtrženo, Vendetta: Curse of the Ravens Cry je poněkud rozporuplná hra. Jde totiž o skvělé RPG z pirátského světa, které ale selhává na spoustě menších chyb a nedostatků. Pokud patříte mezi fanoušky pirátských RPG a už dlouho čekáte na možnost vyplout na vlastní lodi, Vendetta: Curse of the Ravens Cry vám může být při troše shovívavosti skvělým společníkem na desítky hodin. Jestli ale hledáte pohodové a perfektně zpracované dobrodrodružství, nejspíš uděláte nejlépe, když se poohlédnete po jiném titulu. Vendetta: Curse of the Ravens Cry si tak od nás odnáší finální hodnocení 70 %.
Už se nemohu dočkat