Jen málokterá série se zapsala do historie herního průmyslu tak výrazně jako Uncharted od populárního kalifornského studia Naughty Dog. Jak asi většina z vás ví, za jeho dveřmi se v současnosti pracuje na novém pokračování Uncharted 4: A Thief’s End, na nějž bychom se měli mít možnost vrhnout již na začátku příštího roku. Do té doby však zbývá ještě spousta času a nadšenci do série by si tak zajisté nejprve rádi zavzpomínali na překvapivé momenty, kterými nám Uncharted opakovaně vyráželo dech napříč celou trilogií. Aby fanoušci nemuseli ze skříní vyhrabávat svůj PlayStation 3 a namáhavě hledat disky se samotnými hrami, Sony se rozhodlo spřáhnout s tvůrčím celkem Bluepoint Games s cílem vytvoření kolekce remasterů, jichž by si bylo možné užít na PlayStationu 4. A tak vznikl balíček Uncharted: The Nathan Drake Collection.
Originální Uncharted: Drake’s Fortune do světa vešel už před neuvěřitelnými osmi lety. Protože to bylo jen rok po vydání PS3, kdy ještě vývojáři neznali skutečný výkon této konzole, po vizuální stránce titul nevypadal ani zdaleka tak dobře jako jeho následovníci. To se samozřejmě podepsalo i na jeho remasteru. Přestože v něm všechny charaktery září a krajinkami, do nichž je Nathan zaveden, se budete kochat s vyplazeným jazykem, určité nedostatky na některých z modelů vidět bohužel jsou. Do určité míry však tento pocit budete mít jenom kvůli vzpomínkám, jak hra vypadala, když jste ji hráli naposledy. Právě na Uncharted: Drake’s Fortune se podepsalo nejvíce, že se Bluepoint rozhodl pro všechny tři hry sjednotit animace. Mezi druhým a třetím dílem totiž žádný velký skok nebyl, ten první však v porovnání s nimi vypadal tak trochu jako ošklivé kačátko, které se v labuť hned tak nepromění. To už ale v žádném případě neplatí.
Co se hratelnosti týče, vývojáři do her nijak výrazněji nezasahovali. Snad jedinou hratelnostní vadou, s níž se museli u celé trilogie vypořádat, byl systém míření. Tomu nesmírně pomohl už jenom fakt, že hra nyní běží na plynulých 60 FPS. U prvního dílu, kde byl tento problém nejzávažnější, došlo na hlubší nahlédnutí do celého systému, na jehož konci bohužel žádný famózní výsledek nezůstal. Míření už není trhavé, stále však s porovnání s jinými hrami nepůsobí tak úplně přirozeně. To samé platí i pro krytí se za překážkami a celkový vývoj hry, kdy se bezhlavě střídají sekvence, v nichž se přestřelujete s nepřáteli, se sekvencemi, kdy se snažíte dosáhnout dalšího bodu vaší výpravy přelézáním nebezpečně vypadajících skalních útesů. Tyto nedostatky však v Uncharted: Drake’s Fortune byly vždycky, pouze jsme si jich v minulosti tolik nevšímali, protože jsme neměli k dispozici okamžité srovnání s dalšími díly, kvůli nimž jsou vyzdvihovány nejvíce.
Jakmile zakončíte první díl série, čeká vás ještě úžasnější dobrodružství s Uncharted 2: Among Thieves, jehož remaster nám připomněl, proč jde o jednu z nejlepších her v historii. Famózní příběh, v jehož čele stojí zábavné a chytré charaktery, doveden k vrcholu epickými scénkami, z nichž samozřejmě stojí za zmínku hlavně přestřelka, při níž je náš hrdina zavěšen za bok jedoucího vlaku – něco takového se hned tak někde nevidí. Tento kus je jedním ze základních stavebních kamenů moderních akčních adventur a již léta se jej snaží napodobit desítky různých her. Průlomové byly pro celý žánr především nenápadné přechody mezi cut-scénami a klasickými hracími pasážemi, jichž se většina podobných sérií drží dodnes. Otevřenější svět dal také prostor inovacím v hratelnosti, které se pojí především s možností tichého postupu přímo do nepřátelských zad a s hádankami nacházejícími se uprostřed tajemných kobek, do nichž čas od času se zatajeným dechem vstoupíte.
Druhému dílu toho vytvoření remasteru mnoho nabídnout skutečně nemohlo. Už v době svého původního vydání vypadal naprosto úžasně, což se samozřejmě ani trochu nezměnilo. Pohledy na Uncharted 2: Among Thieves v této kolekci vás nepřestanou naplňovat úžasem. Je neuvěřitelné, jakých detailů byli tvůrci schopní dosáhnout v místech, kam by jiní hodili generickou texturu a nijak se jimi dále nezabývali. Jsme si jistí, že právě na druhém dílu si dal Bluepoint nejvíce záležet, což je jedině dobře. Po všech stránkách jde totiž o precizní dílko, které si v každém případě zasloužilo precizní remaster.
Je nám záhadou, proč se kolem třetího dílu krátce po jeho vydání vznesl oblak kritiky. Přestože Uncharted 3: Drake’s Deception nedosáhl úrovně svého předchůdce, svým vyprávěním, které hlouběji nahlédlo do minulosti a vztahů postav známých z předešlých her, rozhodně dokázal zaujmout a ani vteřinky z času, který jsme u něj strávili, jsme v žádném případě nelitovali. To samozřejmě platí i pro chvíle, jež jsme strávili u jeho remasteru. S odstupem je vidět, že se Naughty Dog až příliš snažil předčít filmovost a duchaplnost dvojky, což trojce tak trochu uškodilo. S 60 FPS a nádherným grafickým kabátkem se však podobnými malichernostmi nenecháte odradit a celou jízdu si užijete s pocitem absolutního nadšení.
Snad jedinou výtkou, kterou k celé kolekci máme a kterou můžeme směřovat přímo na Bluepoint, je nedostatek bonusového obsahu. Už jen samo o sobě je samozřejmě úžasné, že si na PlayStationu 4 můžeme užít trojice famózních her, které v minulosti výrazně ovlivnily naši hráčskou osobnost, chtělo by to však něco drobného navíc. Jako třešnička na vrcholku dortu by skvěle posloužily artworky nádherných lokací, náhledy na jednotlivé charaktery či nějaké ty speciální výzvy, nic takového však v Uncharted: The Nathan Drake Collection nenaleznete. Jedinou specialitkou je takzvaný „Speed Run” mód, který vám v rohu obrazovky začne počítat, jak dlouho vám váš průchod hrou trvá. Proč byste však měli spěchat, když hra nabízí tolik nádherných scenérií, u nichž se má jeden chuť zasnít na celé hodiny, to už nikdo nevysvětluje.
Stojí Uncharted: The Nathan Drake Collection za koupi? Rozhodně. Až tak jednoduché to je. Pokud vlastníte PlayStation 4, výprava za původní trilogií Uncharted má své kouzlo, ať už jste ji celou projeli již třikrát, nebo jste se této sérii doposud úspěšně vyhýbali. V kolekci nám sice chybí nějaké ty bonusy, které jsme nalezli kupříkladu v Rare Replay či Halo: The Master Chief Collection, i bez nich však remastery stojí za zahrání, takže balíčku udělujeme krásné hodnocení 90 %. Jde navíc o výbornou rozcvičku před vydáním Ucharted 4: A Thief’s End, do jehož multiplayerové bety si spolu s kolekcí ještě ke všemu zajistíte přístup.