Retro simulátor ve stylu legendárního SimCity 2000, který je smutným příkladem, že mnohokrát jen „být retro“ nestačí.
Musím se přiznat, že když jsem TheoTown viděl poprvé, tak jsem se nadchnul a zahřálo mě cosi nostalgického u srdce. Vzpomněl jsem si, jak jsem jako malý trávil desítky hodin u SimCity a byl jsem z něj naprosto unesený. Navíc TheoTown stojí jen 7,39€, což je v dnešní době v podstatě zadarmo.
Asi je vám jasné, že někde bude skrytý háček. Ano, je tu. TheoTown totiž původně vznikl jako hra pro telefony a až časem si prošel konverzí na PC. Naneštěstí to, co funguje ve světě mobilních her, je mnohdy ve světě počítačovém nefunkční, či přímo nepoužitelné. TheoTown tento přechod z telefonu na PC bohužel nezvládl. Navíc mínusů se najde ještě více.
V základu je TheoTown opravdu dosti podobný starým SimCity (např. SimCity 2000), taktéž ale s klidem mohu říci, že je velmi inspirovaný Cities Skylines. Ba co víc, je to Cities Skylines přes kopírák, jen je trochu okleštěný a grafika mu zkostičkovatěla. To znamená, že budete stavět silnice, které napojíte na dálnici, a po jejich stranách vybudujete obytné, komerční či industriální zóny, jež se podle poptávky samy zastaví. Pro začátek budete mít k dispozici jen velmi omezenou škálu budov, ale s tím, jak se vaše městečko bude rozrůstat, budou přibývat i vaše možnosti co postavit. K dispozici dostanete IZS (hasiče, policii, záchranku), školy, hřbitovy, památky, náměstí, parky aj. Je zde toho opravdu hodně a zpravidla každá kategorie obsahuje několik budov. Nemáte tedy zde např. jen jednu policejní stanici, ale hned několik, přičemž každá je jinak velká, stojí jiné peníze atp.
TheoTown se snaží jít trochu do hloubky, tudíž uspokojování potřeb obyvatel není jen o tom, že domy napojíte na vodovodní potrubí a v jejich sousedství postavíte školu a kostel. Řešit musíte i takové věci jako hluk či třeba plynulost provozu. Bohužel ale nedostanete do rukou dostatečně silné nástroje, jak s těmito nešvary bojovat. Pokud silnice přestanou stačit, můžete je jednoduše vylepšit, př. zavést jednosměrky. Každopádně druhů silnic je zdě poměrně málo a co je důležitější, nemůžete stavět komplikovanější křižovatky, natožpak třeba kruháče. Čistě teoreticky to tedy jde, ale pixelartová stylizace, kde jediný známý a povolený úhel je ten pravý, vám to pekelně ztíží. Jednoduše řečeno, nemůžete stavět zatáčky, vše musí být rovné.
TheoTown je tedy rozhodně relativně komplexní, to ale nestačí k tomu, aby byl dobrou hrou. Abyste mi rozuměli, ve hře zkrátka není něco, pro co byste se mohli vyloženě nadchnout a co by TheoTown zároveň činilo jedinečným, lepším než ostatní podobné hry. Po celou dobu hraní jsem si říkal, že je to v podstatě na chlup stejné jako v Cities Skylines, jen je to horší. Pár rozdílů se tu sice najde, můžete třeba stavět vojenské budovy a pak je tu taky pixelartová grafika, která není úplně zlá, ale to je velmi málo. Kdyby to byl první městský simulátor, který bych hrál, asi bych byl opravdu nadšen, ale takhle mě TheoTown nechává chladným.
Přispívá k tomu i ne zrovna dobrá česká lokalizace. Gramatické pravopisné chyby bych obyčejně přešel, ale tady je to už opravdu daleko za hranicí občasných překlepů, posuďte sami na této větě: „Zavolejte policii, aby jste zastavily zločince.“ Mnohem horší jsou ale samotné popisky, které mnohdy nedávají smysl a hráči nic neřeknou. Co si představíte pod tím, když rozkliknete obytnou budovu a vyskočí na vás velké tlačítko s nápisem „nedotknutelný“? Podivná spojení jako „vesnické náměstí“ jsou pak už jen úsměvná. No a aby toho nebylo málo, spousta textu ani není přeložená, takže česká lokalizace je spíše česko-anglická.
No a pak jsou tu problémy, které nejspíš vznikly nedokonalou konverzí z mobilního prostředí na to počítačové. Např. uživatelské rozhraní. Na něm je opravdu hodně vidět, že TheoTown byl původně pro telefony. Ne, že by snad bylo nějak neintuitivní, ale je prostě ošklivé. Aspoň mně se tedy nelíbí. Určitě by si zasloužilo propracovanější provedení. Další potíž je ovládání. Na občas prapodivné pohyby si asi zvyknete, co mi ale vždy pilo krev bylo stavění zón. Když jsem třeba potřeboval postavit zónu, která nebyla ve tvaru obdélníku, nebo čtverce, musel jsem ji vymezit nadvakrát. To by sám o sobě nebyl problém, ten spočívá totiž v tom, že jakmile zónu postavíte, tak se vám čas od času sama z nějakého důvodu ohraničí silnicí, no a když se ona silnice vybuduje na místě, kde chcete dál stavět, bude vám pochopitelně překážet. Nezbývá, než ji zbourat a až pak pokračovat. Není to sice zkázonosná chyba, ale je to nesmírně otravné, zvlášť když se vám to děje neustále.
Doposud jsem TheoTown v ničem nešetřil, je ale férové říci, že to přes všechny mé výtky není špatná hra. Najdete v ní opravdu hodně obsahu, retro stylizace je fajn a všechno doprovází příjemný soundtrack. Je to ale pořád málo k tomu, aby si hra zasloužila vysoké hodnocení, jelikož hratelnost je v nejlepším případě průměrná.
Mobilní verze si v recenzích odnáší opravdu vysoká hodnocení, mnohdy jsou vyšší i než 90 %, a nutno dodat, že jsou zcela zasloužená. Na mobil je tohle fantastická hra, která přesně odpovídá tomu, co od těchto her očekáváme, aspoň tedy já. Bohužel na počítači je to jiné. Hra kromě retro stylizace nemá co nabídnout, ve všech případech je konkurence lepší, tím myslím zejména již několikrát zmíněné Cities Skylines, které mohu vřele doporučit coby dobrou alternativu. TheoTown by tedy byla průměrná hra, kdyby česká lokalizace nebyla tak špatná a netrápily ji problémy vzniklé konverzí z mobilního prostředí. Pokud vás tedy stylizace do SimCity 2000 vyloženě nenadchla, hru můžete klidně minout, o nic nepřijdete. Z těchto důvodů hodnotíme jen 3,5 body z 10.