Předně vás musím upozornit, že tato recenze bude rozdělena na tři samostatné části, v které zhodnotím jednotlivé díly, které jsou remastrovány do HD kvality a následné výsledné hodnocení bude uděleno pouze celé kompilaci. Začneme samozřejmě první dílem. Ale nejdříve by bylo vhodné zmínit, že recenzovaná kopie byla určena pro handhled PlayStation Vita a pokud byste to nevěděli, tak za hrou stojí studio Sucker Punch, které před necelými třemi týdny vydalo hru inFamous: Second Son.
Část první: Sly Cooper and the Thievius Raccoonus
Úvod prvního dílu vás uvede do potemnělé Paříže, v kterém se vám představí hlavní hrdina – mýval a zloděj Sly Cooper. Tomu pomáhá geniální želva Bentley a silácký hroch Murray. Sly Cooper je také velkým ctitelem své lásky a inspektorky Carmelitu Fox. Jak vidno, parta je to rozmanitá a hra hýří humorem na všechny strany. Nejde jen o humor, na který můžete narazit v dialozích, ale také v různých scénkách. Hra samozřejmě obsahuje příběh, který má triviální základy – Sly Cooper musí po několika mapách rozličných koutů světa posbírat ztracené stránky legendární rodinné knihy Thievius Raccoonus, v které je ukryto zlodějské umění, jež bylo do knihy zapisováno po dobu pár století. Tyto stránky ukradl soupeřící zlodějský gang vedený mechanickou sovou a na vaší zlodějské partě je, dostat všechny stránky zpět.
Samozřejmě se děj prvního dílu neodehrává pouze v jedné mapě, ale k dispozici je několik dalších map, do kterých se dostanete po sesbírání všech klíčů rozesetých po mnoha lokacích v jednotlivých mapách. Až všechny klíče sesbíráte, čeká vás souboj s bossem dané mapy a po té se již přemístíte pomocí vaší dodávky (která slouží také jako velící zlodějské středisko) do mapy další. Ve hře si můžete zobrazit mapu světa, díky které vidíte jednotlivé lokace, do kterých se buď můžete dostat pěšky, nebo pomocí teleportu. I když umí Sly skákat hodně vysoko, schod na terase nebo na jiné vyvýšené místo čítající převýšení sotva pár centimetrů prostě nedošlápne. To mě osobně připadalo hodně divné. Ale to je stejně asi jediná vada na kráse této pěkně vypadající plošinovky, která vás vezme svou roztomilostí a humor zpět do dětských let.
V každé lokaci také doporučuji sbírat zelené lahvičky s indiciemi, díky kterým váš želví parťák Bentley rozluští klíč k trezoru, jenž se nachází v dané lokaci. V podstatě se jedná o odkaz zlodějského umění, které tam zanechali vaši rodinní předkové klanu Cooperových, a díky nim se učíte nové schopnosti, které vám pomohou v překonávání překážek. Samozřejmě to není vše, co se dá v daných lokacích sbírat. Další důležitou měnou jsou zlaté mince, které se po nasbírání 100 kusů přemění ve šťastnou podkovu, jež vás zachrání od jisté smrti, která opravdu číhá všude. Proto doporučuji rozbíjet svým zlodějským hákem vše, co rozbít jde. Občas se vám poštěstí nalézt i další život, ale pokud si nedáte pozor, vaše zásoba životů se natolik ztenčí, že vám nezbude nic jiného, než danou lokaci rozjet úplně od začátku. Naštěstí zelené lahvičky s indiciemi znovu sbírat nemusíte. Ve hře narazíte i na nepřátele, kteří po vás jednak půjdou a ti ostřejší po vás neváhají i pálit se svých zbraní. Grafika tohoto HD portu se nadmíru povedla, když uvážíme, jak vypadal originál z PlayStation 2, který vyšel v roce 2002. Ten sice na svou dobu vypadal díky cell-shade grafice a příběhovým předělům v komixovém kontextu velice lákavě, ale HD port působí mnohem hezčí a hlavně čistší stylizací bez jakýchkoliv šumů a zubatých přechodů. To samé platí o světelných efektech, deště a ohně. První díl legendárního mývalího zloděje tedy hodnotím jako velmi povedený a díky znovu hratelnosti, která je podpořena nalezením všech zelených lahviček v dané lokaci či proběhnutí lokace v určitém časovém úseku, vám hra vydrží téměř 10 hodin, což není vůbec špatné. Navíc v balíku jsou ještě další dva díly…
Část druhá: Sly Cooper 2: Band of Thieves
Ve druhém díle pěkně nastartované série plné humoru a komixového zevření se podíváte opět do Paříže, ale také do jiných lokací (například do Káhiry či Kanady). Pokračování s sebou přináší několik velmi významných změn a tou nejzásadnější je bezesporu otevřenější svět v rámci jedné mapy, kdy se dostanete na mnohem vzdálenější místa, než tomu bylo u prvního dílu. Například průzkum úvodního města kvůli hledání zelených lahviček s indiciemi vám zabere něco přes hodinu čistého času. Další příjemnou změnou oproti předešlému dílu je volný pohyb kamery při rozhlížení, což vám pomůže lépe odhalit lahvičky nebo lépe odhadnout cestu na vyvýšené místo. Podstatnou změnou také je, že nepřátele toho více vydrží a už je neodrovnáte jedinou ranou, jako tomu bylo minule. K tomu se samozřejmě váže další změna, a to v podobě vašeho zdraví, které si doplňujete pomocí vypadávajících lékárniček. Takže Sly Cooper vydrží také pár zásahů, než se odporoučí definitivně k zemi.
Mějte ale na mysli, že jste v prvé řadě zloděj, který pochází ze slavné zlodějské rodiny a tak by bylo lepší se i tak chovat. Nepřátele vás totiž slyší a chováte-li se hlučně, upozorní okolí. To potom nebude mít co dělat s jedním nepřítelem, ale seběhnou se i další z nedalekého okolí. Sly Cooper umí nově i běhat podržením tlačítka R na těle PS Vita, ale běh rovná se větší hluk. V druhém dílu můžete libovolně hrát za další dva charaktery. Tím prvním je Bentley – mozek všech operací a želva v jedné osobě. Díky tomuto hratelnému charakteru můžete používat během misí jeho vynálezy a hlavně luk, který střílí omračující šípy. Druhým hratelným charakterem je hroch Murray, jehož hrubá síla si poradí lehce s každým nepřítelem. Samozřejmě vás čeká spoustu miniher, v kterých si zahrajete i za vedlejší charaktery a hra vám opět nabídne až 10 hodin zábavy – záleží na vašem stylu hraní. Druhý díl hodnotím více než kladně, ale zamrzí, že si Sanzaru Games nedali více práce s portováním video animací na PS Vitu, protože videa jsou rozkostičkované a nejsou roztáhlé přes celou obrazovku.
Část třetí: Sly Cooper 3: Honor Among Thieves
Poslední díl této kompilace v podstatě už jen vylepšuje díl předchozí, přidává nové vedlejší postavy a celou řadu dalších miniher. V tomto díle bych rád vyzdvihl příběhovou část, která se odehrává rok po událostech předchozího dílu, ale díky následujícímu zvratu se podíváte i do vzpomínek ukrytých v mysli Sly Coopera a vaše kroky povedou například do Benátek, Austrálie či do Nizozemí. Hra svou rozmanitostí, audiovizuálním zpracováním a vtipem atakuje vysoké hodnocení a svou výdrží zhruba 11 hodin se v dnešní době řadí mezi lehce nadprůměrné tituly. Oproti druhému dílu, který přinesl několik zásadních novinek, třetí díl mnoho nevylepšuje, ovšem pořád si drží svou laťku kvalitní zábavy hodně vysoko.
Finále
Pokud jste mou recenzi dočetli až do tohoto závěrečného bodu, chtěl bych vám poděkovat za vaši přízeň a stanovit souhrnné hodnocení celé kompilace her, která je obsažena v The Sly Trilogy. Jelikož se jedná o HD předělávku již klasických plošinovek, díky kterým si užijete spoustu zábavy, humoru a především nostalgické atmosféry a poctivé hratelnosti, uděluji této kompilaci známku 91 %. Za cenu 1100 Kč se tak ponoříte zhruba na 30 hodin do velmi kvalitní zábavy a zavzpomínáte si na časy, které jste strávili v popředí legendárních herních postav z éry konzole PlayStation 2, mezi které se postava mývalího zloděje Sly Coopera určitě patří.