Před rokem se o to snažil Star Wars: The Old Republic. Před pár měsíci s tím měla něco v plánu udělat TERA Online. Dnes s tím zápasí The Secret World. Za měsíc to bude cílem Guild Wars 2. Správně, revoluce žánru MMORPG není o nic méně současným tématem než konec světa či letošní olympijské hry. Ze jmenovaných titulů k ní však nejblíže mají The Secret World a Guild Wars 2, neboť ani jeden z již vydaných titulů nedokázal veřejnost přesvědčit, že je nezměrně inovátorský a že bezmyšlenkovitě jej hodit do pytle k World of Warcraftu a jemu podobným by byla obrovská chyba. Dostali jsme ale možnost mrknout na zoubek třetímu z těchto potenciálně inovativních kousků, a tak vám v dnešní recenzi povíme, jak se k úkolu hratelnostně pokořit nejhranější MMO postavili jeho vývojáři. Povedlo se mu to, o čem ostatní pouze snili?
The Secret World má na starosti velice známé studio Funcom, které své projekty nejen vytváří, ale taktéž je následně rovnou i vydává. Jen díky nim se na svět dostaly tituly jako The Longest Journey, Age of Conan: Hyborian Adventures, Anarchy Online či Dreamfall. Jak lze z názvů jmenovaných titulů vyčíst, studio má s MMO hrami zkušeností dostatek, avšak jejich kousky nikdy nepatřily k titulům, jež by se snažily nějak zásadně prosadit a zničit všechnu konkurenci. Spíše si vždy odřízly svoji část hráčů, kteří mají podobná témata rádi, a schovaly se s nimi před zbytkem světa, jen aby se tito ubožáci už nikdy nedostali z jejich sítě pryč. The Secret World má ambice podstatně větší, nicméně stále tu je spousta velkých MMORPG, které není a nebude nijak snadné srovnat se zemí. Samozřejmostí je World of Warcraft, ale dalším obrovským vyzyvatelem bude Guild Wars 2, jež se zároveň ukazuje jako nejočekávanější MMO tohoto roku, díky čemuž bude velice obtížné jeho fanoušky převézt na svoji stranu.
Rozhodně se však nedá říct, že by hra nenabídla věci, které ani WoW, ani žádné jiné MMORPG nabídnout nedokázalo. Velice zdařilým se už dobu před vydáním zdál být zdejší svět. Jakmile se do něj však dostanete, neřeknete, že je zdařilý, naprosto vás totiž pohltí a vy nebudete mít slov. Po příběhové stránce se k tomu všemu jedná o třešničku na vrcholu nejsladšího dortu na světě. Rozhodně ale nemyslete, že by vám hra mazala med kolem pusy, právě naopak. Příběh zapůsobí díky své temnosti, tajemnosti a nepředvídatelnosti, přičemž hlavní příběhová linie se válí a obrací ze strany na stranu víc než člověk nadopovaný kofeinem před usnutím. I přes mnohé zvraty ji však hra stále drží pevně v otěžích, a tak se nikdy nestane, že byste nevěděli, co se zrovna děje. Ve skutečnosti je ale zdejší příběh až nepěkně jednoduchý. Je válka a vy řešíte, jak se zdejší frakce navzájem ničí a ovlivňují. Nic víc. Prostě jen válka.
Hra nabízí celé tři příběhové linie v závislosti na tom, za kterou frakci se rozhodnete hrát. Jednak jsou to Ilumináti, poté Draci a nakonec Templáři. Všechny tři jsou k tomu všemu inspirovány současným světem a jeho mytologií, což lze vyčíst už ze samotných názvů. K tomu se ale teprve dostaneme. Výběrem frakce totiž začíná příběh. Dlouhý, ale zároveň hezky a svižně vyprávěný příběh, v němž nedominujete vy. Na rozdíl od všech ostatních her tohoto typu, frakce vás nabere s tím, že jste obyčejný voják. Nejste v ničem výjimečný, nejste dítě políbené bohem, nejste nic. Jděte do války a zemřete. Anebo přežijte, to je na vás, nikdo vám v ničem nebrání. Inu, nijak motivující, ale zároveň až děsivě pravdivé. Myslíte, že se k vám skutečná armáda zachová jinak? Tak to sněte dál. Tady jste v krušné realitě. Tady jste ve 21. století.
Obrovským plusem hry je, že to jde poznat. Všechny ty fantasy světy jsou ve skutečnosti ničím oproti tomu, když můžete zažít dobrodružství ve světě, v němž žijete. Tam, kde ostatní zmiňují dalekosáhlou tradici trpaslíků, se tady mluví o všemocném Googlu. Ano! Kazatel zde o něm mluví zcela otevřeně a přímo ve hře je možné se na internet podívat. Dostanete se ke skupině ženských? Zdejší NPC nemluví o urostlých bojovnících, mluví o Oprah a o tom, komu se zrovna díky její show rozpadlo manželství. Zároveň hra ale nepůsobí přeplácaně. Odkazů na 21. století využívá asi tak, jako když se zrovna v tuto chvíli podíváte na televizi nebo si zajdete do klubu – přirozeně a s mírou. Skutečný svět a reálné kulisy dokáží perfektním způsobem zapojit do příběhu, nicméně ještě lepší pocity ve vás navodí zdejší questy. Naprosto všechny úkoly obsahují cut-scény, které jsou k tomu všemu precizně nadabované. Naprosto všechny! I díky tomu je jenom tak nepřeskakujete, ale posloucháte, co vám kdo říká. Proč? Protože nemusíte číst. Dnešní společnost je líná a Funcom to ví. Ale o to lépe se v jejich hře cítíte.
Já osobně jsem měl ještě před samotným vytvořením nové postavy jasno, za kterou frakci budu bojovat. Na úvodním obrázku totiž byli Ilumináti zobrazeni jako duchem nepřítomní lidé s plynovou maskou stále připravenou, draci jako asiati, ke kterým jsem dosud ani přes roztomilého Pikachu a další anime postavičky nepřilnul, a pouzí Templáři na úvodní obrazovku svého zástupce vybrali perfektně. Vlastně, víc než to. Hezké holky holt dokáží na svoji frakci nalákat. Výběr frakce logicky ovlivní celý zbytek hry, a tak se mi místo revolucionářů Ilumináti jevili jako bídníci, co by se měli pakovat ze světa Templářů. Když ale můj hrdina, kterého jsem si nejprve v pořádném editoru upravil, spolkl berušky, ještě neměl ani zdaleka tušení, co ho čeká. Nejlepší však je, že tohle je jenom můj příběh. Vy můžete mít vlastní. Hra jich nabízí mnohem více. Stačí si vybrat!
Po příchodu do hry se The Secret World tváří jako vcelku obyčejné MMORPG, které pouze trochu přebralo cut-scén a fantasy prostředí jako z pohádky nahradilo šedou realitou všedního dne. Hře to ale nijak neubírá na zajímavosti, neboť to hlavní přijde každou chvílí. Jakmile dostanete možnost přestat sledovat předpřipravené filmečky a chopíte se ovládání, už v tu chvíli vám bude jasné, že tady není něco v pořádku. Pro nově příchozí může být hra i vcelku zmatečná, neboť velice zvláštní příběh a ovládání, jež nevpadne do ruky na první dotek, nijak přívětivě nepůsobí. Spíše jen tak následujete příkazy a čekáte, až budete mít o zdejším světě alespoň nějaké povědomí, načež se skutečně pustíte po stopách příběhů jednotlivých NPC a do prozkoumávání zdejšího světa.
Jakmile skončí zmatky s ovládáním při pohybu v obyčejném světě, tak dojde i na souboje. Tam už se z něj skutečně stává problém, a pokud se velmi brzy nenaučíte s puškou zacházet jako s vlastním dítětem, nečeká vás nijak zářná budoucnost. Nohy neposlouchají a zbraně dvakrát tak. Jádrem problému je totiž pohyb. Nevyberete-li si za své poslání tankování s chladnými zbraněmi, bude třeba využívat úskoků, pobíhání po bojišti, unikání před ranami protivníků a dalších možností, jak svého hrdinu zachovat ve stavu, kdy mu ještě buší srdce a tělem proudí dávky krve. Velice zajímavé ale je, co se stane, když mu bušit přestane. Objevíte se sice na nejbližším záchytném bodu, ale nebude možné jen tak opětovně začít hrát. To pouze vaše duše vystoupila z těla a musíte se do něj vrátit právě v místě vašeho skonu. Hře to bohužel nepomáhá tak, jak by si zřejmě autoři přáli. Nepřátelům se po vašem odchodu ze světa živých zregenerují životy a jsou-li náležitě silní a vy náležitě neohební, bude vám trvat velice dlouho, než zůstanete mezi živými více než deset sekund, protože při plížení se z jejich území na vás budou znova a znova útočit.
Na výběr má hráč z mnoha typů zbraní, a to jak při startu, tak v pozdějších fázích hry. V The Secret World totiž neexistují classy. Chcete být healer, přestože jste půlku hry strávili v pozici DPS? Žádný problém, stačí proměnit váš balíček skillů. Stejné pravidlo platí i u výběru z meče, kouzlení, brokovnic, pušek nebo třeba duálních pistolek. Skilly, to je oč tu běží. I přes tuto možnost, chcete-li být od začátku skutečně dobří hráči, budete si muset vybrat. Utracené skill pointy vám nikdo nazpět nedá a získat nové není záležitostí odplivnutí si před zadavatele úkolu. Plněním zdejších misí však nelevelujete, protože levely? Nic takového v The Secret World není. Nejen tím hra naprosto ničí zažitá klišé v žánru. Máte zkušenostní body, ale za dokončení jedné úrovně dostanete jenom pár skill pointů, žádné nové životy ani větší poškození, jenom skill pointy. Oproti plnění úkolů a postupu v PvP však skutečně jen pár. Abyste jich měli více, bude třeba dělat více než sedět na místě a stále dokola zabíjet ty samé nepřátele. Na to vás zde neužijí.
Až se ale dočkáte prvních možností přerozdělit body schopností, teprve potom si uvědomíte, že se v celém tomto procesu nachází ještě jeden háček. Hra je skutečně otevřená a nabízí celé stovky schopností, které pokaždé pasují k jiným zbraním, kvůli čemuž není šance je házet náhodně do všech větví zdejšího obrovského stromu. Na druhou stranu se hra na rozdíl od kupříkladu TERY nesnaží nic udělat se soubojovým systémem. Stačí označkovat nepřítele a začít přejíždět po sadě čísel označujících dané skilly. Některé jsou na dálku, jiné na blízko, některé jsou zaměřené na jednotlivé nepřátele a jiné působí plošně. Kombinací je nekonečně mnoho, ale ani v tom vás hra nenechá samotné. Autoři předpřipravili několik balíčků se skilly určenými k jednotlivým zbraním. Většinou jsou nejlépe využitelné v PvP, nicméně si s nimi s klidem vystačíte i při hře proti monstrům tamějšího světa. Pro nové hráče se jedná o bezvadnou možnost, jak se snadno zapojit do hry, bez nutnosti hodiny číst popisky ke každému ze skillů.
Po navolení aktivních i pasivních skillů přichází čas na vytvoření si prvních zbraní. Samozřejmě, stačilo by zajít do nejbližšího obchodu a zbraně nakoupit, ale když nejsou obchody, budete se muset zaměřit na crafting předmětů, který je zde vyřešen naprosto parádním způsobem. Fanoušci Minecraftu zde budou jako doma. Každý hráč má totiž zabudované něco, co na první pohled vypadá jako vnitřek věcičky zvané crafting table. Právě tam musíte podle receptů pokládat suroviny pro výrobu kupříkladu brokovnice. V závěru je nicméně nutné přidat toolkit, bez kterého novou zbraň vytvoříte jen stěží. A chcete-li materiály získat, naopak vezmete třeba pistolku, rozložíte ji na základní suroviny a z těch vytvoříte novou zbraň podobných kvalit, akorát šitou na míru právě vašim skillům. Podobný proces vás čeká i v případě talismanů a dalších předmětů, avšak zapamatovat si veškeré recepty je podobně jako v Minecraftu záležitostí čiré geniality. O to lepší pocit ale budete mít, až si vytvoříte skvělou zbraň, s níž všechny nepřátele položíte na lopatky během jedné jediné rány.
The Secret World je na rozdíl od většiny jiných MMO na questy doslova fixovaná. Zde totiž není vůbec snadné farmit monstra, a tak jsou vaší jedinou a nejzákladnější možností, jak získat peníze, zkušenostní body i skill pointy právě ony. Nejen proto je naprosto všechny vedlejší questy možno zopakovat, a to po určitém časovém období přibližně jednoho dne. Úkoly zde však zároveň plníte několikrát raději než kdekoli jinde, protože nejsou okosené na základní „běž a zabij.“ Některé obsahují například hádanky, nad kterými je nutné přemýšlet. Má-li zadavatel úkolu chuť získat informace ze zaheslovaného počítače, nenaleznete papírek s heslem, heslo budete muset zjistit. Ideální bude příklad. V jednom z questů se musíte dostat do notebooku, přičemž nevíte, kdo ho vlastní. Jediná nápověda pro heslo je „tvoje žena.“ Co udělat? Poblíž jsou dvě mrtvoly, ohledáte je, a získáte doklady s heslem k jisté společnosti. Nyní je nutné otevřít přímo ve hře browser a v Googlu nalézt onu společnost, kterou pro potřeby hry vytvořil Funcom. Poté zajdete do jejích registrů a zadáte do hledání identifikační číslo na dokladu mrtvého muže. A teprve poté máte jméno oné ženy, které zní Sally.
Podobně úžasných situací ve hře naleznete ještě spoustu. I díky obtížnosti a nutnosti přemýšlet se při každém vyřešení hádanky budete cítit perfektně. A tím originalita hry nekončí. Menšími změnami prošel i systém inventáře, kde nemáte žádné předem dané pole, jste neomezeni prostorem. Ještě podivnější to ale bude, až zabrousíte na místo, kde obvykle bývá vaše postava a její gear. Zde místo bot, nohavic, čepice a rukavic uvidíte jenom náhrdelníky, talismany a podobnou bižuterii, na níž si ve hře stavíte. Jeden by čekal neprůstřelnou vestu, ale ono ne. Hra nás zavedla do moderního světa, a tak chcete být in, kvůli čemuž si oblečení, které si vyberete už při tvorbě postavy, ponecháte až do konce hry. I tak si ale hra připravila takzvaný „gear manager.“ V něm si můžete přednastavit kompletní výbavu a uložit si ji, díky čemuž po jediném kliknutí proměníte naprosto vše, co jste dosud na sobě měli. Tím to ale nekončí. Promění se i všechny skilly, a tak se můžete uprostřed souboje z kovboje změnit na hromotluka s kladivem, k čemuž vám dopomůžou artefakty zaměřující se na sílu a zdraví místo rychlosti a obrany. I díky tomu se dá do posledního detailu vypilovat taktika zaměřující se na vaše chování v daných situacích při hraní PvP módů.
Ačkoli se jedná o klasické MMO, kde musíte každý měsíc nějakou tu kačku přihodit, autoři použili metodu, jež bývá využívána v první řadě u free-to-play MMO. Stejně jako tam máte i zde jistou speciální měnu a internetový obchod, v němž lze získat věci, na které si ostatní bez skutečných penízků nedošlápnou ani po stovkách hodin hraní. Obrovským plusem však je, že to není nutné! Jedná se o oblečení, které vám zde žádné staty ani výhody nedává. Prostě, kdo chce vypadat obzvlášť dobře, ať si připlatí. Poté na sobě může mít módní bomby, ale kromě obdivu ostatních před ním monstra padat závistí nebudou. A kdyby se vám do hry nechtěly vkládat žádné další peníze, taktéž si můžete skočit do obchodu s krapet menší nabídkou, ale stejně dobře šitým oblečením. Tak třeba letní šaty, špičkový oblek a výstřední klobouk, které vás na trhu i kdekoli jinde zvýrazní tak, že na vás zůstane viset nejedno závistivé oko jak spoluhráčů, tak protivníků.
Hra nijak zvlášť nevyniká v oblasti dungeonů a tvoření týmů s kamarády. Stejně jako všude, i zde máte předem rozdané role, nicméně s jednou věcí si zde pohrávat můžete. Právě gear manager vám dovolí uprostřed hry změnit povolání z healera na tanka, a tak se může tým prostřídat tak, aby zvítězil s co nejmenšími ztrátami. Zabruslíme-li však do PvP, objevíme skutečný skvost. Hra bohužel nenabízí nic víc než tři mapy, které jsou vystavěny na základě historických památek současného světa. Tyto mapy si ale můžeme rozdělit i dále! Jedna z map je spuštěna instantně a zabíráte na ní body. Proti vám ale stojí zbylé dvě frakce, se kterými si budete muset nejprve poradit. Další mapy poté nabízejí hru v týmech po pěti hráčích, kdy taktéž dobýváte střed celé mapy, avšak na rozdíl od prve zmíněné se zde mnohem více vyžijete v zabíjení protivníků, neboť tyto dvě mapy jsou oproti první velmi malé. Hra navíc týmy skvělým způsobem balancuje, a tak se nestane, že byste se utkali s nepřítelem s několikrát tak dobrými zbraněmi, jako máte vy. Bohužel, to zároveň vybízí k velice zdlouhavému procesu hledání spoluhráčů, kvůli kterému docela trvá, než se do hry dostanete.
Funcom si poradil vážně dobře. Raritní hratelnosti nabízející spousty a spousty inovativních prvků vévodí zajímavý příběh, který vás vtáhne především díky mnoha zvratům a skvělému dabingu. Hra se ale vypíná nad ostatní nejen díky zvukové stránce, ale též díky velmi dobré grafice. Bohužel na ní zároveň klopýtá, neboť hra horkotěžko spolupracuje s 32-bitovými systémy. Kromě toho vám dopřeje i několik velice nepříjemných bugů , což se ale snad brzy vyřeší díky updatům větších i menších rozměrů, kterých hru čeká celá spousta. Aktivní práce na hře ale byla znát již během prvních týdnů, kdy autoři přidali množství nových featurek a opravili desítky chybek. The Secret World je první doopravdy inovativní MMORPG za poslední léta, a tak si zaslouží pozornost veřejnosti, a pokud autoři nijak neustoupí od původního plánu, v průběhu několika dalších měsíců i let bychom se měli dočkat spousty nového obsahu. V současné fázi hře dáváme hodnocení 85%, přičemž se ale nebojíme říct, že by se hodnocení během roku či dvou mohlo s klidem přehoupnout přes slavnou hranici devadesáti procent, protože plány autorů jsou obrovské a hra jim k nim nabízí prostoru víc než dost.
grafika strasna to muzeme zase pouzivat amigi
a baví mě to. Jen to PvP ve Fusangu je divný.
Ale strašně a to fakt strašně se mi líbí obtížnost. První 2 lokace se dají bez problémů ale v 3tí lokaci se obtížnost mírně zváší oproti předchozím a ve 4té ještě víc.
Vypadá to nadějně
..jde soudit podle bety, kterou jsem hrál, tak je to jedna z nejlepších současných MMORPG.
Dost se při hře vyplatí nejdřív se soustředit na jednu větev schopností a až když jste opravdu hodně nabušený začít nějakou další. Nicméně ta možnost umět prakticky vše je dost fajn..
To může být solidní hra, ikdyž tak grafika moc nic no, ale mrknu se na víc videíí a aj zkusím zahrat
zajimavé :) lákavé ... názor ostatních ?
Hram to takmer vkuse uz skoro mesiac. Je to hrozne dobra hra. Musim velmi pochvalit developerov hry za to ako sa stavaju ku bugom. Taktiez ich customer support. Do 2 hodin k vam pride GM na bug a bud ho vyriesi alebo odkazde na dalsi patch. Myslel som si aha zase oddaluju riesenie a nedockam sa. Ale nie v dalsom patchi to bolo fixnute. A tak to bolo s kazdym buggom co som nasiel alebo o nom pocul. Ich team je velmi aktivny a velmi vela veci opravuju/riesia kazdym patchom. Uz su na patchi 1.0.3 co je teraz momentalne diablo 3( viem miesam to tu naprd) a stale tam je viac a viac bugov/exploitov. A ked uz maju lepsi team na opravy a tak ako Blizzard..treba to vyskusat. Ako pisal autor su skuseny s MMO a je to velmi dobra hra. Velmi pekny clanok inak :)
koupil jsem, hral jsem ale potom prestalo bavit. v kazdem pripade je to po swtor dalsi mmorpg sporadnym pribehem a grafika je hodne dobra. si kupte brejle
jinak teda hra vyzaduje anglictinu, je tam spousta logickejch hadanek a veci co clovek musi znat z realu enbo googlit
Super hra doporučuji!!! (y)
mrknete jak to vypada v DX11 a o tom ze se nad tim kazdy rozplyva
http://pctuning.tyden.cz/multimedia/hry-a-zabava/24529-the-secret-world-zajimave-mmorpg-s-podporou-directx-11
mám jen z bety a i tak s clankem souhlasim. Doopravdy povedene, na muj vkus lepsi nez SW. Je dost mozne, ze GW2 bude lepsi, ale ja mam radsi jinou tematiku nez klasicke fantasy. Kazdopadne me vzdycky vsechny MMO omrzi, proto za ne nerad platim mesicni poplatky. Trosku mi chybi klasicke multiplayery pro desitky, max stovky lidi jako byl NWN. Na nem jsem si uzil nejvic legrace a zabavy.
Vypada to pekne asi si ji koupim
:)
časem omrzí
nic moc
Vyborná hra
Doporučuji to všem vašnívím hráčům.
no,moc mě to nenadchlo.. ale zdání může klamat ,) uvidíme