Život je zvláštní. Jak zvláštní může být, nám ukázala již epizodická hra Life is Strange od společnosti Dontnod. Od té nás v dohledné době čeká další série, a tedy bylo velkým překvapením, když kromě nových epizod byla také oznámena kapitola zdarma s názvem The Awesome Adventures of Captain Spirit.
I když název zní akčně, nenechte se mýlit. Dontnod si naopak potrpí na melancholický adventurní zážitek s pomalým průzkumem okolí a nalézáním informací, ze kterých si sami skládáme příběh. Hlavní hrdinku Max z první série s její schopností vracet čas tentokrát necháme stranou a podíváme se na svět očima devítiletého Chrise Eriksena. Ten miluje superhrdiny a svou představivostí přeměňuje každodenní úkony v hrdinské činy, které zvládne jen jeho vymyšlené alter ego Kapitán Spirit. Třeba přiložení dřeva do kamen se neobejde bez notné dávky soustředění, jen které dokáže dřevo přimět k rozhoření, nebo zapnutí boileru je dětskou myslí interpretováno jako epický souboj se žroutem vody.
Nechybí ani momenty, kdy se stačí jen rozhlížet, poslouchat brnkání kytary v pozadí a pokusit si uvědomit, jak i malý kluk s velkými sny musí snášet těžké životní osudy. Komiksový svět kolem něj není jen zhmotněným dětským snem, ale i útěkem od smutné reality. Chrisova matka zemřela při autonehodě a jeho otec Charles se rozhodl utopit žal v alkoholu. Takže zatímco sobotní ráno se pomalu mění v poledne, během kterého Chris připravuje kostým Kapitána Spirita, jeho otec zatím dohlédne na dno láhve a začne mít agresivní opici.
Hra The Awesome Adventures of Captain Spirit je oproti dnešním jiným hrám zajímavá tím, jakým způsobem dokáže příběh vyprávět. Netlačí totiž na nás, hráče, abychom věděli o Chrisově životě úplně vše. Stačí jen sledovat dění kolem a pomalu sbírat střípky příběhu, které do sebe začnou pomalu zapadat. Pokud ale nechceme být vtaženi do děje, proběhneme hlavní část hry za dvacet minut, nemusíme řešit jedinou hádanku a najednou uvidíme finální titulky. Opravdu to jde a vlastně ze hry nepochopíme vůbec nic. Naopak pokud si prohlédneme každý detail, dá se zjistit, a v mnoha případech jen v náznacích, jaké jsou opravdové noční můry mladého Chrise.
Logických hádanek je během maximální dvouhodinové hrací doby jen pár a zkušený hráč je (až na jednu) vyřeší prostým díváním se kolem sebe. Je až roztomilé, jak se při jejich řešení ale musíte vcítit do dětského naivního myšlení. Dětská abstrakce totiž z jedné strany nezná hranic a zároveň je svázaná konkrétními bariérami. Kapitán tak sice porazí hrůzostrašného nepřítele v podobě sněhuláka za domem, ale zároveň nesmí přejít silnici. Chris má skvělou fantazii po své matce, komiksové kreslířce, a minutový souboj dvou hraček v jeho podání má nápaditější zápletku než některé blockbusterové filmy.
Zajímavé je také sledovat jeho reakce na situace kolem něj a možnost je ovlivnit. Je tak uvolňující se chvilku chovat bezhlavě a zároveň o to tvrdší je náraz s realitou. Proč třeba Chrisův otec Charles v opilém amoku na něj křičí, aby se začal chovat už dospěle? Chris ve svých devíti letech nechápe, jak se chovají dospělí, a tak se na svého otce dívá v kostýmu superhrdiny neschopen slova. Má tedy Charles pravdu? A znamená chovat se dospěle to samé, jako chovat se správně? Na konci hry tak v hlavě vzniká více otázek než odpovědí v mlžném oparu vzpomínek na vlastní dětství a iluzi, že vše bylo jednodušší.
Je kupodivu, že studio Dontnod vydalo tento krátký herní kousek úplně zdarma. Až po dohrání ale na obrazovce vyskočí informace, že pokračování v ději hledejme ve druhé sezóně Life is Strange. Kdo asi bude jejím novým hlavním hrdinou? Sbohem Max, tvoje schopnosti budiž zapomenuty. I když první série Life is Strange byla krásná, mnoha hráčům chyběla absence motivace, se kterou by Max mohla využít své nadpřirozené schopnosti ve větším měřítku. Oproti ní je Chris pravý opak. On chce být superhrdinou a zachraňovat lidské životy, aby už žádné dítě ani dospělý nemuseli čelit takové ztrátě jako on. Právě z tohoto důvodu je mnohem sympatičtější a uvěřitelnější postavou. Škoda jen, že autoři nevyužili novou zápletku a jen recyklují opět smrt rodiče a vnitřní rozpor dítěte, jako tomu bylo v případě Chloe v první řadě Life is Strange.
I když by se The Awesome Adventures of Captain Spirit dalo s klidem označit za demo (právě tam ho například v Playstation Store najdeme), má charakter pilotního dílu. Některé dějové linky uzavře, jiné nechává otevřené pro další pokračování. Pokud na první zahrání nevidíte všechny drobné detaily tak, aby dávaly smysl, určitě jste něco důležitého přehlédli. Autoři prostě nevedou za ručičku a stejně jako malé dítě uvidíte jen ty skutečnosti, které chcete vidět. Pro ostřílené hráče rychlých akčních her s důrazem na hutně vyprávěný příběh The Awesome Adventures of Captain Spirit rozhodně není. Naopak je ale přesně tím herním kouskem interaktivního filmu, který nehrajete, ale prožijete. Díky tomu, že je navíc hra bezplatná pro PC, PS4 a XBOX ONE, ji nelze než doporučit. Dáváme 90 % a těšíme se na druhou sérii Life is Strange.