Když vezmeme v úvahu, kolik lidí o sobě prohlašuje, jak neskutečně se bojí pavouků, jeden by řekl, že by se z pavoučího muže měl stát nejneoblíbenější superhrdina všech dob, takže by po chvíli zůstal viset v rohu nejtemnějšího pokoje svého domu zavěšený na pavučině s flaškou v ruce a s myšlenkami na sebevraždu. Ve skutečnosti však slaví úspěch, který je z velké části tvořen nově vycházející filmovou sérií The Amazing Spider-Man. Ta položila kromě jiného i základy série her, na jejíž druhý díl spolu nahlédneme v dnešní recenzi. Nenese s sebou klasické nedostatky veškerých kousků, jež se alespoň nějakým způsobem pojí s filmovým průmyslem?
Hra byla vytvořena kanadským studiem Beenox, jež bylo založeno v roce 2000. Od té doby se postaralo o spousty různých her, které převážně vycházely z filmových licencí. Jasnými příklady jsou Bee Movie Game, Monsters vs. Aliens či právě nový The Amazing Spider-Man, jehož první díl se na trh dostavil v roce 2012. Celé to pro Beenox nicméně začalo RPG kouskem Pillars of Garendall. Pamatovat si jej můžete také z roku 2009 ve spojitosti se sérií Guitar Hero, jejíž čtvrté pokračování Guitar Hero Smash Hits vytvořili právě jeho vývojáři. Překvapivé je i to, že s pavoučím hrdinou měli zkušenosti ještě před tím, než se jeho reboot vůbec dostal na stříbrné plátno. V té době se už stihli podepsat pod hry Spider-Man: Shattered Dimensions a Spider-Man: Edge of Time, které zaznamenaly slušný úspěch, kvůli němuž jim byla přisouzena i veškerá další dosavadní pokračování.
The Amazing Spider-Man 2 na úplném začátku vzpomíná na scénu, která se odehrála před dvěma lety. Vzpomíná na zavraždění strýčka Bena, jemuž mohl náš hlavní hrdina zabránit, kdyby uposlechl oloupeného obchodníka a vyběhl za prchajícím lupičem, kterého se následně strýc pokusil zastavit na vlastní pěst. Po navrácení do přítomnosti se Spider-Man dostává do duševní fáze, kdy by za chycení vraha Bena dal cokoliv na světě, a spustí tak vyšetřování, během něhož s ním hráč prožívá řady různých dobrodružství a pobije desítky zločinců, jež se mu pokoušejí dokázat, že je rozmáčknutí šílence v elastickém obleku pavouka snažší, než by se mohlo zdát. Příběh se z velké části odvíjí od událostí z filmu, přestože samozřejmě nabízí podstatně více akčních scén, aby se fanoušci nezačali během chvíle nudit.
Prakticky ihned po odstartování hry se hráči zdostupní kompletně otevřené město, které je bohužel příliš malé na to, abyste jej neměli projité doslova během pár minutek. Je na něm nicméně vidět, že si s ním tvůrci dali práci, neboť se kolem vás bude prakticky neustále něco dít a budete mít tím pádem vždy co dělat. Většinou ale půjde o pouhé drobnosti, takže se často vyplatí zpříma následovat nepříliš dlouhou příběhovou linii a veškerou vedlejší práci si odbýt teprve po jejím skončení. Geniálně každopádně tvůrci vyřešili pohyb po městě, který je extrémně rychlý díky skákání po lankách přesně ve stylu Spider-Mana z filmu. Poletování kolem je pak dotvořeno k dokonalosti možnostmi běhat po stěnách a plížit se po stropech, takže se budete cítit, jako byste v této hře mohli skutečně cokoliv, neboť vás v pohybu nic neomezuje.
Velkou kapitolou je pro tuto hru přirozeně soubojový systém, jenž je nesmírně podobný tomu, s nímž se pravidelně setkáváme v sérii s Batmanem v hlavní roli. Na mysli máme především to, že je vaším hlavním úkolem vyhýbání se nepřátelským útokům, po nichž samozřejmě musí zpravidla následovat extrémně hbité protiútoky. Ačkoli Spider-Man nedisponuje sbírkou serepetiček, jimiž by nepřátelům mohl znepříjemnit při souboji život, dobrou náhradou jsou sítě, kterými můžete protivníky doslova obalit. Důležité je nicméně naučení se všech základních tlačítek určených pro speciální akce, abyste mohli protivníkovi kupříkladu vytrhnout zbraň z rukou, přitáhnout si jej blíže k sobě nebo do něj naopak zpříma skočit a dočasně jej omráčit. Vše zde bohužel až tak perfektně jako v Batmanovi nefunguje.
Spousta potyček, jež pavoučího muže staví proti pěti a více protivníkům zaráz, nemá šanci fungovat z důvodu zbytečné zmatečnosti. Hra se nevypořádává dostatečně dobře se situacemi, kdy zároveň útočíte na určitého protivíka a zcela jiný se ve stejný moment snaží zasadit ránu vám. Mnohé z pohybů Spider-Mana sice vypadají efektně, ačkoli se velmi brzy začnou opakovat a souboje ve stejný moment ztratí veškeré své kouzlo. Hra na druhou stranu nese určité RPG prvky, díky nimž máte možnost si postupem času vylepšovat oblek a nakupovat speciální pohyby a vylepšené útoky. Ani jimi však The Amazing Spider-Man 2 svůj nepodařený soubojový systém vykoupit nemůže.
Za velmi příjemný prvek na druhou stranu považujeme vedlejší úkoly, s nimiž se můžete setkat napříč celým městem. Až budete náhodně létat ulicemi a užívat si pěkného výhledu, z ničeho nic se vám na minimapce může objevit speciální událost, jež vyžaduje vaši asistenci. Na výběr je z několika různých událostí, jež se před vás mohou postavit. Obvykle však prostě jen přiběhnete na místo činu, vysvobodíte občana v nesnázích vyřízením několika chlápků v kuklách, zastavíte právě probíhající zločin či nafotíte potřebné důkazy, načež se můžete vydat zpátky do ulic a navázat kupříkladu na hlavní příběhovou linii. Ve skutečnosti se tyto eventy začnou velice brzy opakovat, ačkoli jde především zpočátku o skvělý způsob, jak se na chvíli rozptýlit a užít si trochy okamžité akce. Větší spektrum úkolů by ale rozhodně neškodilo.
Přestože jde o úplnou drobnost, skvěle si vývojáři vyhráli se sběratelskými předměty. Těmi je průmysl soustředící se na komiksy naplněný už sám o sobě, takže tato featurka zapůsobí obzvláště na věrné fanoušky těchto obrázkových knížek. Veškeré předměty, které nasbíráte, se ukládají v komiksovém obchůdku, jejž má na starosti legendární Stan Lee. Když do něj přijdete, prozkoumat budete moci zblízka figurky zloduchů, jimž jste již v minulosti ukázali, zač je toho pavoučí síť, několik pěkných konceptů a hlavně skutečné komiksy, které si je možné přímo ve hře přečíst. The Amazing Spider-Man 2 navíc neustále přichází s všemožnými popkulturními odkazy, jež se, jak by se dalo očekávat, pojí v první řadě s komiksovým světem Marvelu.
Jednoznačně největším problémem hry jsou bugy. Nikdo s nimi totiž šetřit nehodlal a nachází se doslova všude. V naprosté většině případů jde o pouhé drobnosti, kdy se Spider-Man zničeho nic zasekne v šachtě či uprostřed budovy a na chviličku se nebude moci dostat pryč, jindy je nutné načíst poslední uloženou pozici, protože se absolutně rozhodne ignorovat veškeré vaše pokusy o pohyb. Pokud se však rozhodnete tento nedostatek překousnout, objevíte, že titul vcelku dobře vypadá a obzvláště pak po stránce dabingu dokáže fanoušky filmů mile překvapit.
Vzhledem ke hrám, jež se studiu Beenox podařilo v minulosti vytvořit, je The Amazing Spider-Man 2 skutečným zklamáním. Filmová licence evidentně svazuje tvůrcům ruce více, než by si přáli, přičemž nemají ani dostatek času na finální balancování a dodělávání detailů, neboť hra musí na trh přilétnout ve stejné době jako film. Právě to zřejmě způsobilo, že novinka není výjimečná v žádném směru, a i když nabízí poměrně pěkný svět, který můžete efektně prozkoumávat z výšky zachycení za lanka prýštící ze zápěstí pavoučího superhrdiny, žádný jiný prvek hráče nemá šanci oslovit dostatečně na to, aby se k titulu přilepil na více než pár hodin. Hra si z naší recenze odnáší 50 % a musíme říci, že bychom rádi viděli, kdyby Beenox dostal při tvorbě dalšího Spider-Mana více prostoru, protože jeho tvůrci mají rozhodně potenciál, který pouze zůstal kvůli filmu zoufale nevyužit.