Telltale Games v poslední době zažívá svá zlatá léta. Po úspěchu jejich adaptace The Walking Dead se studio značně rozrostlo, což mu umožnilo zvládat více věcí najednou. Přinést své kouzlo do zkaženého pohádkového světa The Wolf Among Us, inspirovaného komiksy Fables, se jim rozhodně povedlo. Bylo ale překvapením, když byl na začátku letošního roku oznámen vývoj ještě dalších dvou her – Game of Thrones, jehož první epizoda vychází také na začátku prosince, a právě Tales from the Borderlands. To znamená, že momentálně pravděpodobně dělají na čtyřech sériích najednou. Šťáva jim zatím rozhodně nedochází a popularita stále stoupá. Poradili si s první epizodou ze světa Pandory tak dobře, jak to umí?
Děj je zasazený do doby po událostech Borderlands 2. Je tedy fajn vědět, kdo byl Handsome Jack, proč všude běhá Zer0 nebo co je to Hyperion a jak to, že ho lidé na Pandoře zrovna moc nemusí. Platí ale, že znalost ostatních her ze série se hodí, nicméně není nutná. Vždyť co si budeme podívat, kvůli příběhu Borderlands asi mnoho z nás nehrálo. Šlo spíše o to, kolik zásobníků do nepřátel vyprázdníme. Prostředí Pandory však jako by si říkalo o hlubší příběhové propracování, které si rozhodně zaslouží. Vždyť jde přece o neuvěřitelně zajímavý svět, ve kterém každý druhý není úplně psychicky v pořádku, místo pozdravu je obvyklejší vytáhnout bouchačku a kde žádná křivárna není dost velká. Nelze za nic vinit Gearbox, v FPS střílečce by to asi ani jinak pořádně nefungovalo. Právě proto ale můžeme být rádi, že se mu dostane příběhového spin-offu a o to více, že v takové režii.
Jsem nadšený z toho, že se v Telltale pro tentokrát rozhodli opustit vážnou atmosféru, kterou obvykle udržují, a trochu se uvolnit. Vtipná je sama příběhová zápletka, stejně jako charaktery postav. Na každém rohu čeká něco překvapivého a prostředí samo vybízí k tomu, abychom si z věcí dělali legraci. Celkový rámec vyprávění je navíc takový, že se dvě hlavní postavy střídají v povídání historky ze svého vlastního pohledu. Když si tedy myslíte, že znáte všechny okolnosti děje, náhle zjistíte, že doopravdy bylo všechno trochu jinak. To pomáhá udržet neupadající energii po celou dobu trvání epizody. Scény po sobě krásně plynou a vy se můžete opřít a připravit se na to, že se každých pár minut něčemu upřímně zasmějete.
První ze dvou hlavních hrdinů, za něž si zahrajete, je Rhys. Je to zaměstnanec Hyperionu, nechvalně známého výrobce zbraní – korporace, která v ostatních hrách Borderlands hrála poměrně klíčovou roli. Rhys však zdaleka není prezidentem společnosti ani jeho zástupcem, nýbrž obyčejným zaměstnancem, který byl místo svého vytouženého povýšení právě degradován na pozici uklízeče. Je trochu natvrdlý smolař, ale s počítači to umí na jedničku. Sní o tom, že jednou bude druhý Handsome Jack, a snaží se udělat všechno v jeho silách pro postup v kariérním žebříčku. Nebo alespoň se snažil, než přišly události Tales from the Borderlands.
Na určitou část příběhu se zase podíváte z pohledu sličné Fiony. Společně se svojí sestrou neměla lehké dětství. Aby si vydělaly na živobytí, kradly a podváděly, až se jednou pokusily oklamat Felixe. Ten byl však sám v podfucích zběhlý a rozhodl se, že dívky vychová. Vyrostly z nich tedy pěkně zákeřné mrchy a my se s nimi setkáme právě, když rozjíždějí svůj další “byznys”. Vše se ale zkomplikuje, když jim cesty osudu do života přivedou mladého zaměstnance Hyperionu…
Dotvoření osobnosti obou postav je však z velké části ponecháno na vás. To, že vaše volby mají ve hře později dopad, není nic nového. Oproti ostatním hrám od Telltale je ale hráči poskytnuto mnohem více prostředků pro to, aby si hlavní představitele upravil podle sebe. Nemusíme se držet nějaké předlohy od tvůrců a místo toho si sami můžeme rozhodnout, jestli bude Rhys ve skutečnosti dobrák nebo jestli bude mít tak trochu přefouklé ego. A váží si Fiona dostatečně toho malého zbytku rodiny co má, nebo na ni při první příležitosti rychle zapomene? Je to na hráči. To, že jsem do postav vložil kousek sebe, způsobilo, že s nimi mám mnohem užší citové pouto. Jsou totiž oba přesně takoví, jaké bych je chtěl.
Skvěle napsaný dialog, v němž na vašich volbách opravdu záleží, doplňuje interakce s prostředím stylem point-and-click. K tomu přidejte občasné quick-time eventy, spočívající v mačkání kláves v určitém časovém intervalu, a máte kompletní hru podle Telltale receptu. Na tom se ani tentokrát moc nemění, ale přidávají se dva nové herní mechanismy. Každá z postav má totiž svoji exkluzivitu. Rhys má mechanickou ruku a kybernetické vylepšení oka, kterými může blíže zkoumat okolí a prohlížet si databázi Hyperionu s dalšími informacemi a souvislostmi. Nejde ani tolik o něco klíčového pro děj, ale pokud si opravdu budete prohlížet vše kolem sebe, poznámkám v databázi se určitě zasmějete. Fiona zase sbírá peníze, které umožňují podplácení a jiné výhody.
Namluvení postav je opět skvělé. A jak by nebylo, když se o něj stará skupina zkušených herců v čele s Troyem Bakerem. Jeho hlas by vám rozhodně neměl být cizí, protože ve videohrách není žádným nováčkem. Možná ho znáte jako Bookera DeWitta z Bioshock Infinite, Joela z The Last of Us nebo nově jako Pagan Mina z Far Cry 4. Jedinou výtkou, kterou bych ke hře měl po audio stránce, je nerozdělené ovládání hlasitosti dabingu a zvuků okolí. Na několika místech přes hluk v pozadí není pořádně postavám rozumět. Přitom jde o poměrně jednoduchou úpravu, na kterou si doufám dají tvůrci u příštího dílu pozor. Na druhou stranu ale chci vychválit titulní píseň epizody, složenou přímo pro účely hry. Jde sice o maličkost, ale na nich celkový dojem stojí. A říkám si, že takhle mistrně by to zvládl málokdo.
Od dob Sam & Max vesměs platí, že když už něco Telltale dělá, tak epizodicky. Tentokrát tomu není jinak. Své výtky k tomuto systému jsem již napsal ve své recenzi The Wolf Among Us – není pro mě v pořádku vybírat peníze od hráčů za nedokončený produkt a poté odkládat jeho vydání o měsíce. Když si ti, co si hru koupili za plnou cenu hned na začátku, mohou po prodlouženém čekání konečně užít kompletní kousek, je často nabízen ve slevě až 75%. Bohužel to zatím vypadá, že prodejní strategie bude stejná. Musím však alespoň pochválit prodloužení první epizody na něco přes dvě hodiny. Doufám, že jde o trend, který se udrží, a že opět nedojde k několikaměsíčním odmlkám mezi jednotlivými díly.
První díl, nesoucí název Zer0 Sum, je velice slibným začátkem pro novou sérii. Je pravda, že nevyrovnanost mezi jednotlivými epizodami byla ve všech předchozích počinech od tvůrců dost patrná. Pokud by se ale měla tato kvalita udržet po všech pět částí, mají podle mě tvůrci nakročeno ke své nejlepší hře vůbec. Tales from the Borderlands si ode mě zasluhuje 90 % a doufám, že budou mé naděje do budoucna splněny.