Jak jistě tušíte, tentokrát půjde o kolonizaci našeho vesmírného souseda pojmenovaného po římském bohu války. A nebude to zrovna procházka růžovým sadem. V cestě k fungující autonomní kolonii nám bude stát nepřeberné množství překážek. Ačkoliv se totiž jedná o budovatelskou strategii, je zde přítomno dosti survival prvků, které ve vás budou neustále vyvolávat strach o křehký lidský život. Tolik ve zkratce o Surviving Mars. Doplňme jen, že za hrou stojí studio Haemimont Games. Nejedná přitom o žádné nováčky, Tropico budiž důkazem.
Díky extrémním podmínkám rudé planety zde smrt číhá za každým rohem a je skvělé, že toho vývojáři dokázali patřičně využít. Po celou dobu vás totiž bude doprovázet vědomí, že stačí jen jedna chybička a můžete se rozloučit s úspěšnou kolonizací. Dokonce lze vše udělat správně, a i tak prohrát. Například si to k vám namíří zbloudilý meteorit či se přiřítí písečná bouře, o které si může Sahara jen nechat zdát. Pokud v té době nebudete již dostatečně vyspělí a nebudete mít potřebnou technologii, potká vás stejný konec.
Ale neděste se, vývojáři mysleli i na nás, kteří se nechceme u her rozčilovat, ale naopak u nich relaxovat. Hned na začátku totiž budete muset učinit celou řadu voleb, které citelně ovlivní celkovou obtížnost. V první řadě si musíte vybrat sponzora, který vše zaplatí. Kandidátů je celkem dost a každý nabízí něco jiného. Nejštědřejší je mezinárodní společenství, které zahrnuje všechny státy na Zemi. Dostanete k dispozici 30 miliard dolarů, pět raket, relativně dobře dotovaný výzkum, dost zásob a do vaší kolonie se budou hlásit lidé z celého světa, což vám umožní vybrat si jen ty skutečně nejlepší. Nejtěžší variantou je sponzoring Ruska, v takovém případě počítejte s pěti miliardama, jen dvěma loděmi a slabými zásobami, na druhou stranu dostanete bonusové technologie snad na všechno, co se týká paliva a těžby. Nabízí se zde i takové chuťovky, jako je třeba možnost financování náboženskou sektou, ale to se pak zcela rozlučte s výzkumem výměnou za například dvojnásobnou porodnost. Mezi sponzory taky najdete firmu SpaceY, schválně zkuste hádat, na koho je to asi reference. Poté, co si vyberete sponzora, si už jen nakoupíte první zásoby a můžete odstartovat. To, kde se svou lodí přistanete, je jen na vás. Nabízí se zde celý povrch Marsu. Každá lokace má svá specifika v podobě „nadmořské“ výšky, členitosti terénu, průměrné teploty, počtu přírodních zdrojů a také výskytu různých katastrof. Můžete si najít skvělé místo, kde budete mít všeho dostatek. Naneštěstí zrovna tyto lokace jsou jako magnety na meteority. Stejně tak můžete přistát někde, kde vás potrápí jen „lehké“ marťanské mrazíky, na druhou stranu ale budete muset šetřit každou surovinou.
Ještě, než konečně přistanete, si musíte vybrat záhadu, mysterium. Ta tvoří další proměnnou ovlivňující hru. V zásadě jde o nějakou událost, s kterou se budete muset vypořádat. Může to být třeba náhlý pokles teploty či vzpouru umělé inteligence. Na výběr je toho dost a pokud vás nic nechytne, můžete tento prvek jednoduše vypnout. Vidíte sami, že než začnete hrát, strávíte zhruba 10-20 minut nastavováním hry, pokud tedy budete pečliví a prostě se jen náhodně neproklikáte. Hra je tedy dostatečně komplexní a propracovaná, což zaručuje větší požitek z hraní i větší znovuhratelnost.
Pokud jde o samotnou kolonizaci, nejdříve si vystačíte pouze s vozítky a drony. Díky jejich pomocí vybudujete zdroje energie a surovin, infrastrukturu a hlavně první kopuli pro kolonisty. Pak už jen stačí přivolat další loď ze Země a vybrat si posádku. Volit ale musíte obezřetně, každá postava má své zaměření (geolog, botanik, vědec…), své schopnosti a také vlastnosti. Takže pokud přivoláte osobu, která je sexy, zvýší se vám porodnost, což se ostatně také hodí. Na druhou stranu se asi budete chtít vyhnout lidem líným či závislým na alkoholu. Hra je pak víceméně o rozšiřování kolonie a o tom, abyste dokázali zajistit jednak pohodlí pro kolonizátory, druhak abyste se stali soběstačnými. To znamená zajistit těžbu vzácných materiálů, které lze poslat na Zem a získat tak peníze na jiné zdroje. Drsná krajina Marsu je všudypřítomná. To vytváří naprosto skvělou tíživou atmosféru, jelikož musíte být stále ve střehu. Kdykoli se může třeba porušit kabeláž či prasknout potrubí, kterým se vede životně důležitý kyslík do kopule. Kdykoli se také může stát nějaká pohroma, jež během krátké doby zničí vše, co jste si tak namáhavě vydobyli. Stejně tak je nutné ohlídat opotřebení budov a různých nástrojů, neboť vše se rychle zapráší pískem, který působí jako mor pro veškerou elektroniku. Tento pocit nejistoty a ohrožení je jednou z hlavních předností, které Surviving Mars může nabídnout.
Přítomný je také průzkumnický prvek. Vaše okolí je totiž obestřeno tajemstvím, a tak je potřeba jej zmapovat. To lze provést jednak z orbitu (přičemž tato možnost je dost omezená) nebo přímo ze své kolonie. Při odhalování nových míst často narazíte na různé anomálie, ke kterým pošlete průzkumnické vozítko a pak se už jen necháte překvapit, co jste našli. Někdy jde o vědecký průlom, který vám zpřístupní nové technologie, jindy objevíte něco hodnotného, co můžete prodat a získat tak další peníze na financování své kolonie.
Zmiňme ještě grafiku, která je tak trochu komiksová, někdy téměř přihlouplá a někdy zase komická. Tak třeba ztvárnění dronů je opravdu vtipné. Spíše než jako drony je budete vnímat jako jakási roztomilá pitoreskní stvoření, která budete doslova oplakávat, až je zapomenete někde daleko od základny a jim tam dojdou baterky. Naopak marťanská krajina je vykreslena se vší vážností, čekají vás jak rozlehlé krátery, tak i ledové pláně. Ať už se tedy budete rozplývat nad dronem nebo kochat nehostinnou krajinou, vše je ztvárněno velmi pěkně a s citem pro detail.
Vše pak pěkně dokresluje soundtrack. Na výběr jsou 4 rádia (přičemž další nejspíše ještě přibydou), takže se při stavění kolonie zaposloucháte do krásného vesmírného ambientu a chill outu, případně sáhnete po něčem klasičtějším. Skladby jsou perfektní a některé melodie vám budou znít v uších ještě dlouho po tom, co Surviving Mars vypnete. Nicméně to se jen tak nestane, protože hra je velmi chytlavá a jen tak vás nepustí.
Výtek není moc. Co mě ale ihned zarazilo je to, že nemůžete vybrat více dronů/vozítek najednou – ano, mám na mysli to prosté potažení myší nebo jen dvojklik, kterým vyberete víc jednotek naráz. Tady to ale z nepochopitelných důvodů nejde. Takže pokud chcete poslat 6 dronů těžit kus kamene, připravte se na klikací maratón. Někomu by mohlo vadit i to, že zde víceméně není žádná příběhová kampaň. Prostě jen začnete stavět kolonii a to je vše. Máte tu alespoň určité milníky, které tvoří základní osu vašeho budoucího vývoje, ale to je vše. Přitom zrovna marťanské kulisy nabízí spoustu možností pro zajímavý příběh. Co rozhodně některé z nás zklame, je existence season passu, který stojí €35. Pokud se tedy nespokojíte jen se základní verzí hry, docela si připlatíte. A to nemluvě o deluxe packu a dalších DLC, která velmi pravděpodobně přijdou (aspoň pokud budeme vycházet ze zkušeností se Cities Skylines a Tropico).
V zásadě je Surviving Mars zdařilým herním titulem. Atmosféru boje o přežití na drsném Marsu se povedlo vykreslit velmi dobře, a když k tomu připočteme spoustu možností, jak ovlivňovat chod své kolonie (výběr obyvatel, stavba, správa budov…), máme zde komplexní a vcelku originální hru, kterou rozhodně stojí za to si zahrát. Od nás Surviving Mars dostává 70 %.
hru PlanetBase
Mně taky, ale planet base byl podle mě lepší (zkoušel jsem obojí)