Ještě než vůbec začnu, je potřeba zmínit, že se jedná o velmi ujetou adventurní událost, která mnohdy nedává smysl. Jenže kdo by se nechal odradit ujetostí tohoto titulu, udělal by chybu. Už dlouho jsem totiž nezažil hru tak plnou humoru, jako je právě Stick it to the Man. Ale přejdeme k úvodnímu příběhu této hry. Hlavnímu protagonistovi jménem Ray Doewood se stane docela nečekaná a dost nepříjemná událost. Ale nepředbíhejme. Musím totiž zmínit, že před touto inkriminovanou událostí vedl Ray docela poklidný život. Měl hodnou přítelkyni, perspektivní práci v továrně na testování přileb a neměl žádné problémy se zákonem – byl prostě vzorným občanem. Jenže jednoho dne Rayovi na jeho přilbu (a tedy pochopitelně i jeho hlavu) přistál armádní kontejner plný mimozemského života a nebohému Rayi se v hlavě umístil vetřelec v podobě svítící špagety jménem Ted. Od té doby Ray slyší tok myšlenek veškerých živých tvorů, a co si budeme povídat – kolikrát to není vůbec příjemné Navíc díky tomu, že má Ray vetřelce v hlavě, bude mít co dělat s vládními agenty. Tím je hlavní linka příběhu a jeho cíl v podstatě dán. Ovšem i tak můžete čekat několik zvratů a hlavně přehršel humoru, protože Ted “vidí” myšlenky i v zdánlivě neživých věcech jako je kousek sýra, mrtvoly velryby a dalších bizarností. Díky poslechu myšlenek umí Ted zhmotnit daný obraz, po kterém inkriminovaný tvor touží. Po této události se vám zhmotněný obraz uloží do inventáře, v kterém si na jeho najetí můžete vyslechnout malou nápovědu, komu by se mohl daný obraz hodit.
A protože jde svým způsobem o adventuru, hra tudíž obsahuje i skákací pasáže, které nejsou nikterak těžké. Navíc si při překonávání větších překážek často vypomáháte růžovou rukou, která Rayovi čouhá z hlavy. Při zaměřování růžové ruky můžete použít levou analogovou páčku, přičemž pravou udáváte směr nebohému Rayi. Jenže někdy je mozků, které lze přečíst, u sebe více a potom je těžké se levou analogovou páčkou trefit. Proto doporučuji na ovládání růžové ruky využívat touchpad DuallShocku 4, který je na jemnější ovládání jak stvořený. Ale nejde jen o zachycení myšlenek, ale pomocí růžové ruky se můžete dostat snadno o úroveň níže či výše a také překonávat různé překážky a samozřejmě strhávat odlepující se rohy plakátů, které za sebou skrývají nějakou připravenou scénu, z které lze získat další samolepku (zhmotněný obraz) s myšlenkou. V jednotlivých lokalitách jde především o uspokojení srdcí živých i neživých bytostí. Musíte tedy odposlechnout nejlépe všechny myšlenky, zjistit potřeby dotyčných a následně je začít plnit vnuknutím správného zhmotnělého obrazu té pravé osobě. Bohužel, i když popis předmětu v inventáři obsahuje kolikrát nápovědu, občas jsem se zasekl a nevěděl kudy kam.
Neříkám, že je hra těžká, to opravdu ne. Jen mi v danou chvíli nedockvaklo, co dělat, popřípadě kam jít. Ono to totiž chce důkladně porozumět větám, které při výběru předmětů z inventáře pronáší perfektním dabingem plným humoru hlavní hrdina a snadno vydedukujete vaše následující krok. Hra bohužel obsahuje docela těžkou angličtinu, takže ne příliš zdatní angličtináři přijdou o gró celé hry – ujetý humor spolu s ještě více ujetými hláškami. Ve hře narazíte i na několik easter eggů, které bych vám nerad vyzradil, ale vězte, že mne velmi rozesmály. Jak už jsem naznačil, po Rayovi jdou vládní agenti, které potkáte hlídkovat na určitých plošinkách. Některé agenty můžete snadno obejít, vyskákat mimo jejich zorný úhel a utéct jim. Jenže později ve hře se setkáte s více agenty, kteří budou koncentrováni na menším prostoru, a ke všemu bude nad daným úsekem hlídkovat armádní vrtulník. V této chvíli musí přijít na řadu zapojení vašeho mozku a dané nepřátele musíte přechytračit. Pokud vidité vládního agenta, který zívá, stačí mu přečíst jeho myšlenky a použít vzniklý myšlenkový obraz spánku proti němu, čímž ho odešlete instantně do říše snů. Pokud narazíte na těžší hádanku, jak se dostat přes vládní agenty, můžete od agenta, který drží v rukou podobiznu Raye s vypsanou odměnou, získat zhmotnělý obraz Raye. Ten jde následně umístit na agentovu hlavu. Ostatní agenti následně půjdou po svém kolegovi, čímž vám uvolní cestu a můžete se vydat dále. A pokud se vám nebude dařit, nezoufejte. Checkpointy jsou umístěné vždy blízko těžších úseků.
Musím se přiznat, že atmosféra hry se těžko popisuje, protože jde hlavně o zážitek, který na hráče dýchá pomocí situačních scén a všude přítomných narážek na pop kulturu. Při hraní jsem narazil na několik narážek včetně zmínky o filmu Svět podle Prota, Přelet nad kukaččím hnízdem, či pochvalu udělenou bezdrátovému internetu. Ve hře těchto odkazů naleznete samozřejmě daleko více, ale nechci těm všímavějším z vás kazit moment překvapení. Nejlepší by bylo, kdyby si hráči, kteří milují ujetý humor a umí zdatně anglicky, hru zahráli. Za cenu 205 korun stojí rozhodně za vyzkoušení. Ti šťastnější si ji možná stáhli do své PS4 v rámci programu PS Plus – třeba na horší časy, kdy nebude co hrát. Přesně tak jsem to udělal i já a po spuštění hry jsem byl opravdu mile překvapen. A to nejen výjimečným prostředím hry (protože celý svět je vyveden v papírové podobě), které jako by vypadly z Little Big Planet, ale také ujetostí a humorem, který nejvíce připomíná báječnou hru Tima Shafera – Psychonauts. Toto dílo bylo v době svého vydání nedoceněno mnoha hráči, což se odrazilo na výsledcích prodejů. Snad stejný osud nepotkal i hru Stick it to the Man, byla by to škoda. Ve hře se totiž podíváte kupříkladu do blázince, z kterého musíte opravdu šíleným způsobem uniknout. Nebo se budete potloukat ve svých myšlenkách a také po ulicích a prostranstvích města, ve kterém Ray před nehodou, která mu zásadně změnila život, žil se svou přítelkyní. Hra by vám při pohodovém hraní měla vydržet asi 6 hodin, přičemž její průběh je rozdělen do deseti kapitol.
V tomto odstavci si rozebereme audiovizuální stránku. Rozlišení hry na PlayStationu 4 dosahuje pěkné hodnoty 1080p a hře sluší i pěkně barevný svět, který je vytvořený z papíru a kartónu. Navíc grafika hry je hodně stylizovaná, a tak působí svébytným dojmem i v dnešní době next-gen her jako Killzone: Shadow Fall a rozhodně neomrzí ani při opakovaném hraní někdy v budoucnu. Ve hře sice nenajdete žádné extra grafické efekty, ale díky atmosféře a humoru to tolik vadit nebude. Hudba a dabing jsou jedním slovem naprosto fenomenální a jako bonus obsahuje port na konzoli PlayStation 4 přehrávání rozhovorů z reproduktoru ovladače DuallShock 4. Hra je také dobře vyladěna a při mém testování mi ani jednou nespadla. Taktéž jsem nenarazil na žádné technické chyby či nedostatky. Proto hru Stick It to the Man hodnotím 87 %, kde jediným nedostatkem může být pro někoho kratší hrací doba. Ihned po dohrání nemá smysl hru znovu zapínat – snad jen kvůli vyzobání všech trofejí, ale stejně hra neobsahuje trofej platinovu.