Už jste někdy uvízli ve vlaku nebo stanici metra, přeplněné a přetížené přeplněné až po okraj, bojující o to, abyste se dostali na eskalátor? Už jste se někdy potulovali ztracení a proklínali nedostatek řádného značení v metru? Přemýšleli jste snad někdy: „Mohl bych navrhnout tuhle stanici lépe?“ STATIONflow vám to umožní. Jedná se o hru, která vám dá za úkol řízení toku tisíců cestujících a budování vaší podzemní stanice metra. STATIONflow nyní vystoupilo z předběžného přístupu a plně vyšlo ve službě Steam.
Ve STATIONflow je vaším úkolem spravovat svoje vlastní metro. Zní to jednoduše? Opak je pravdou. STATIONflow se sice ze začátku hry tváří jako pěkně udělaný simulátor metra, s pestrými barvami a jednoduchou grafikou. Ovšem toto platí pouze ze začátku, hra se s dalším postupem čím dál víc komplikuje a vy po chvilce ztratíte přehled nad vším, co se ve vašem metru děje. Ze hry se postupem času stává více strategie než simulátor. Každou novou stanici ve vašem metru musíte správně připojit k té již existující a když uděláte chybu ve značení pro cestující, tak se vám to pěkně vymstí. Cestující jsou následně ztracení a klesá jejich spokojenost, což se promítne do vašich denních výdělků. Pokud danou chybu ve značení neodstraníte brzy, tak zbankrotujete. Ve hře je naštěstí systém půjček, který vás sice může krátkodobě zachránit, ale ze zkušenosti vám musíme říci, že půjčky nejsou dlouho trvající řešení problému. To, ale předbíháme, vraťme se na začátek vaší budovatelské kariéry.
Hra vás přivítá, jednoduchým a svižným tutoriálem, který by vás měl naučit vše co budete potřebovat k dalšímu postupu hrou. Ze začátku máte pouze jedno nástupiště a jeden vchod do metra. Hra se postupně začíná rozvíjet a vy připojujete další vchod do vaší stanice. V tuto chvíli vám hra představí rozcestníky, které jsou velmi, ale opravdu velmi důležité, bez nich vaši cestující nenajdou cestu do své cílové destinace. Další věcí co se přidá jsou různé úrovně metra. Některé stanice se nachází blíže povrchu, zatímco některé jsou o něco hlouběji. Abyste tyto stanice mohli navzájem propojit budete potřebovat schody nebo eskalátory. Schody stejně jako eskalátory budete muset správně označit aby cestující věděli kam je dovedou.
Časem, ale přijdou náročnější cestující, ti po vás budou chtít abyste na několika místech ve vaší stanici rozmístili nápojové automaty a pokud tak neučiníte jejich spokojenost opět začne klesat. A opět k těmto automatům musíte vyznačit cesty tak, aby je našel každý cestující. Ve hře je také spousta unikátních funkcí, které prostě jinde nenajdete jako například to, že staří lidé nemůžou chodit po schodech a tak pokud chcete vyhovět seniorům musíte postavit eskalátory, což je za nás skvělý nápad a hře to tak dodá trochu více na realističnosti. Kromě tohoto se později ve hře dočkáte i další linky metra, kvůli které si cestující budou muset nakoupit jiné lístky a vy kvůli tomu budete pravděpodobně muset překopat skoro celou vaší stanici a promyslet jak to opět celé dát dohromady, tak aby vznikl plně funkční systém metra, ve kterém se dokáže každý cestující orientovat.
Co se týče samotného hraní, tak hra je rozdělená do dnů a různých hodin, jednoduše tak jako v normálním metru. Velmi brzy ráno nenaleznete ve vaší stanici mnoho cestujících, ale jakmile se přiblíží hodina, kdy obvykle lidé jezdí do práce nebo do školy tak se vaše stanice naplní až po okraj a budete se snažit doplnit další eskalátory, rozšířit chodby a přidávat všudypřítomné značení ze kterého vás po chvíli začne bolet hlava. Naštěstí je ve hře možnost zastavení času, která vám poskytne možnost si vše v klidu promyslet. Zároveň je zde i možnost čas zrychlit, to oceníte hlavně ve chvíli kdy budete mít rozdělané stavby po celém vašem metru a budete je potřebovat rychle dokončit. Během postupem hrou budou přibývat nové vchody do vašeho metra, které budete muset propojit s vaší již fungující částí. Pokud tak neučiníte připravíte se o hodně peněz a neumožní vám to další posun ve hře.
Hra sází na jednoduchost co se týče grafické stránky, toto se nám ze začátku sice moc nezdálo, ale postupem času jsme během hraní hry přišly na to, že kdyby grafika byla příliš komplikovaná, hra by se stala nepřehlednou. Takže chceme ocenit vývojáře že mysleli i na to jak se hra bude hrát a promysleli její vzhled. Bohužel STATIONflow má i své chyby a nedostatky například ovládání je hlavně ze začátku trochu oříšek. Když například chcete otočit chodbu/cestu tak musíte kliknou a táhnou ve velice specifickém bodě na který není snadné se dostat jen tak od oka. Ale po chvilce hraní chytnete cit pro rotaci objektů jde se přes to přenést, přesto bychom raději viděli rotaci objektů vyřešenou jinak. Například klasicky opakovaným stisknutím klávesy R. To samé bychom uvedli pro ovládání kamery, protože rotace pomocí WSAD/šipek je celkem neohrabaná a dost často se nám stávalo, že jsme nemohli najít ideální úhel abychom lépe viděli danou věc.
To nás přivádí k finálnímu verdiktu, hra je skvělý zabiják času, a určitě v ní strávíte pár zábavných hodin, které vás přimějí procvičit si mozek. Ale bohužel není úplně pro každého, hra se hodně zaměřuje na optimalizaci a strategické myšlení v dopravě. Pokud vás tento žánr baví, tak jí můžeme jen doporučit. Pro ostatní to bude spíše taková hra na víkend, ovšem za cenu zhruba 400 Kč je to skvělá koupě. Ocenili bychom, ale více oficiálních map. Nové mapy si můžete sice stáhnout ze Steam workshopu, ale rádi bychom viděli i něco dalšího od samotných vývojářů. To znamená například nové druhy cestujících a podobné novinky. Hře proto udělujeme 7 bodů z celkových 10, což nám přijde na hru co právě vyšla z předběžného přístupu, jako více než dobré. Hra je na dobré cestě a když se dočkáme nového oficiálního obsahu, tak si myslíme že se bude jednat o jeden z nejlepších simulátorů metra vůbec.