Co to je SSD?
Zkratka SSD označuje Solid State Disk. Zjednodušeně se dá SSD přirovnat k paměťové kartě s větší kapacitou i velikostí, obvykle 2,5″. K napájení se používá standardní SATA napájecí kabel a k přenosu dat datový SATA kabel.
Výhody SSD spočívají především v mnohonásobně nižší přístupové době, která se u levnějších modelů pohybuje pod reálné dvě milisekundy. Také přenosová rychlost je naprosto stabilní, nedochází ke kolísání rychlosti. To je dáno fyzickou stavbou disku, ten neobsahuje žádné plotny ani čtecí a záznamové hlavy, data se uchovávají na paměťovém čipu, který dokáže uchovat svůj obsah i po vypnutí přívodu elektrické energie. Z toho se odvíjejí další významné plusy. Nedochází k mechanickému opotřebení disku a únavě materiálu, stejně tak je disk odolnější proti otřesům. SSD je absolutně tichý a nevydává žádné teplo. Není třeba se obávat ani magnetického pole, to data nijak nepoškodí. V neposlední řadě je výhodou i nižší spotřeba, protože odpadá přítomnost motoru, který by otáčel plotny a manipuloval s hlavami.
Aby všechno nevypadalo tak růžově, najdeme zde i pár nevýhod. V první řadě jde o nízkou rychlost při zápisu a čtení. Ta se v současné době pohybuje u cenově dostupnějších zařízení pod 30 MB/s. Kapacita v této době dosahuje maxima 128 GB, ale relativně vysoká ceně disků zabraňuje jejich rozšíření v kancelářských počítačích, kde by jejich velikost mohla dostačovat. Právě vysoká cena je zatím další nevýhodou této technologie. Začíná na hranici dvou tisíc u kapacity 8 GB, za 32 GB zaplatíte něco málo přes 3000 s DPH, za což si můžete pořídit klasický pevný disk s kapacitou 750 GB. Je však jen otázkou času, kdy i SSD disky cenově spadnou.
SSD disky s kapacitou 16 a 32 GB
Testy
Otestovali jsme pro vás SSD od společnosti Transcend TS32GSSD25S-M s kapacitou 32 GB a 16GB verzi TS16GSSD25S-S. K testování jsme použili program HDTune Pro 3 od společnosti EFD Software.
Kontinuální rychlost čtení
Průměrná rychlost čtení vychází lépe pro menší model SSD. Přenosová rychlost v tomto případě činí 27,4 MB/s. Větší varianta SSD dosahuje nižší hodnoty – rovných 24 MB/s.
Maximální rychlost čtení
Při běhu na krátkou vzdálenost podávají oba disky vyrovnaný výkon, přesněji 26,6 MB/s pro 16GB a 25,7 MB/s pro 32GB verzi.
Kontinuální rychlost zápisu
Při zápisu se náskok 16GB disku podstatně zvyšuje, rozdíl mezi oběma modely je téměř 10 MB/s. 16GB verze dokáže zapisovat průměrnou rychlostí 25,8 MB/s, 32GB jen 16,3 MB/s.
Maximální rychlost zápisu
Jediný test, který oba disky tak odlišuje. V neprospěch většího brášky hovoří fakt, že jeho rychlost se dostala na pouhých 16,3 MB/s. 16GB varianta si zachovala plnou sílu i na krátké trati, kde dokáže zapisovat průměrnou rychlostí 26,7 MB/s.
Přístupová doba
I v přístupové době má lehce navrch menší model. Při čtení i zápisu si zachoval své 2,4 ms. 32GB verze dosahuje latence 2,8 ms při čtení a 2,6 ms při zápisu. Obě hodnoty to jsou vynikající, klasické pevné disky mají přístupové doby nad 8ms.
Test čtení 16GB verze SSD
Test zápisu 16GB verze SSD
Test čtení 32GB verze SSD
Test zápisu 32GB verze SSD
Závěr
Pokud uvažujete nad koupí SSD disku, je třeba zvážit, co si od něj slibujete. V současné době se jeví jako vhodná investice do notebooku, kdy oceníte nižší spotřebu (tím pádem větší výdrž baterie), malou produkci tepla a nulovou hlučnost.
Mimo to SSD disky vynikají praktickou nezničitelností při běžném zacházení, a velmi malou přístupovou dobou. Klasické disky si naopak stále drží prim v oblasti rychlosti zápisu a čtení. Nicméně SSD jsou k dispozici i v rychlejších verzích, než dnešní testované, za ty však zaplatíme několikanásobně víc.
S neustále klesající cenou jsou již dnes velmi zajímavou alternativou ke klasickým diskům a s jistotou lze prohlásit, že v SSD discích je budoucnost, a je jen otázkou času, kdy překonají klasické mechanické disky a kompletně je vytlačí z trhu.
Jestli vás představené modely SSD disků zaujaly a uvažujete nad nákupem, můžete tak učinit u společnosti T.S. Bohemia, kde máte na výběr hned z několika různých kapacit.
nejspíš to v budoucnu nahradí dnešní hadříky :) , ale ted je zatím nej Raptor
by to chtelo srovnani s normalnim hadrem
v dohledne budoucnosti by vsak mohli prorazit
paaaanii uz aby to bylo ,tim myslim aby tyto vecicky nahradily klasicke HDD ,si myslim ze toto je budoucnost a nebude dlouho trvat a bude to realita
zadne treni ,zadny hluk daleko rychlejsi zapis/cteni ,zadna moznost mechanicke poruchy, vetsi kapacita ................
tyhle disky josu neskutecne pomaly ... jejich misto je tak max v noteboocich .. ty rychly stoji okolo 20 000 kč za 32 GB
Rychlost je fuk, protože máme přeci RAID pole. Za 2-3 roky bude mít takovýto nemechanický disk každý druhý uživatel PC z nerozvojového světa.
s reklamou na ts bohemia :)..a nicnerikajicimi grafy pro mnohe ctenare tohoto trapneho clanku s jedinym cilem - ts bohemia narvat vsude kam to jde:)
Aspon ty grafy troske popsat..
V budoucnu nejen, že SSD možná porazí... Podlě mě určitě, ale až bude daleko příznivější cena. Dnes jsou SSD za cenu, za kterou můžete postavit celý počítač.
už si dlouho řikam proč se nedělaj flash HDDčka :)
už aby byly na použitelný úrovni :)
na pouzite urovni uachvili budou, flash disky uz sou zastarale, tahle technologie je nahradi bez problemu, jeste je ale potreba vychytat rychlost cteni a zapisu, ktere nejsou nejidealnejsi, nejhorsi je na tom asi ta velikost, tak maly se snadno zasantroci... :D
je stary jak metuzalem. spis zkuste pouzit jako disk RAMky je to vlastne pci modul napajenej pres SATA jen s tim rozdilem ze se do nej zapojuji RAM. vyhoda vse co tohle tzn. mech casti spotreba apod. ale hlavne okamzita pristupova doba, zapis. nevyhoda je ze velikost je dana poctem RAM. nvm kolik se tam presne vejde RAMek ale myslim ze 4 tzn 4x4GB takze velikost "disku" bude max. 16GB coz neni moc ale za to odpadaji nevhody klasickych disku
Díky naprosto tragické rychlosti zápisu a čtení jsou podle mě SSD disky zatím nepoužitelné. Až budou mít alespoň srovnatelné parametry s běžným HDD - cca 50MB/s - dá se o tom uvažovat.
Asi sem strašná lama co železu vůbec nerozumí , ale na co je tu taktování ? já nevim asi SSD nejdou n2jak upravit , ale když neska sou lidi tak vynalézaví , tak proč nezvednou prdel a něco nedělaj ? P.S.: já sem sám viděl jak vypadá takovej návrh na železo , a můžu vám říct že pracovat v tyhlech firmach je pohoda :D , stačí se pořádně učit a dokud vás nevyhoděj máte v práci pohodu...
ty kokso to je rychlost... to dava menej ako polovicu z toho, co moj disk WD3200YS po kazdodennom pouzivani po dobu asi 1 rok bez nejakej vyraznej udrzby(raz som defragmentoval cast kde mam system)
SSD je zatial nepouzitelne a k clanku sa radsej vyjadrovat nejdem. Urcite to ale je buducnost... no je mozne, ze to bude vyzadovat nejake chladenie, ak to bude 3.5palcove a hlavne vysokorychlostne. Naco je potom SATA2 rozhranie s prenosovou rychlostou 3Gbps, ked disky dnes idu najviac ani nie tretinu z toho?
Zatím jsou opravdu nepoužitelné a za takovou cenu si je asi nikdo nekoupí...
Ta teorie s ramkama je asi úplná blbost :D
Jinak reklamu na TS bohemii schvaluji!!! At se lidi podívají na ceny a nekupují drahé šmejdy v supermarketech ;-)
ty ramdisky umi jenom DDR1 a ne 16 ale asi jenom 8 GB !
Ta teorie s ramkama neni teorie ale praxe a funguje moc dobre ;)
Samozrejme pokud nepotrebujes velkou kapacitu disku. Da se skvele vyuzit treba na nejakem serveru, ktery ma velke naroky na pristupovou rychlost.
sam jsem zvedavej na to jak se to vyvine :))
no to je drsny :) co sem o tom čet jen sem zvědav na cenu :)
Mrzí mě že v článku neuvádíte výdrž.... s ohledem na to že flash hradla mají omezený počet mazání.
Podle mě právě to je jedním z velkých problémů SSD. Jelikož se uvádá něco kolem 100 000 (za tenhle údaj nedám ruku do ohně jelikož nevím jak hodně se v tomto hůbou techologie) přemazání a z toho bych usuzoval že například při použítí jako systémový disk lze narazit po pár letech na "velký" problém.
O použítí do serveru nelze ani mluvit. Jelikož tam bývá diskový provoz ještě trošku vyšší.
Ano existuje něco jako FTL jež zajistí to že se budou jednotlivé sektory opotřebovávat rovnoměrně, ale, to jak jsou dnes navržené souborové systémy takovýmto diskům spíš nenahrává.
jen by me zajimalo jestli takoveto disky by vydrzeli jet treba 5 roku v kazdodennim provozu jelikoz tyhle pameti maji celkem omezene pocty prepsani jasny u techto uz to bude v radu stovek tisic ale stejne si myslim ze to takovou vydrz jako pevny disk mit nebude...
a uz jsi me predbehl :) ale jo tyhle pameti prave by meli mit ten pocet prepsani omezeny...
sis asi nevsiml ze je to jenom reklama na TS bohemia formou drahych a pomalych SSD disku :) skutecny SSDcka stoji 20 000 za 32GB xD
myslim že to ještě nějakej čas potrvá než nahraděj hadry ikdyž je dneska vývoj takovejch věciček rychlej pořád má a hodně dlouho bude mít spoustu lidí hadry spíš se to rozjede nejdřív u noťasů..
Podle mě to je vychytaný až moc a ta rychlost toho disku se dá taky bez problémů navýšit... Stačí troška inspirace starými dobrými hadříky... To jest že máte pod sebou třebas 6 ploten a tím pádem se rychlost zápisu násobí na počet ploten, které jsou schopny ve stejném momentu zapisovat a načítat nezávisle data, tedy čím víc ploten u HDD, tím líp s rychlostí - ale o ou s teplotou a spotřebou... Nebo více jádrové procesory...
Počítání Vektorů se rozdělí mezi 2 a více logických jader (core duo nebo quad:o) a výsledek se spočítá o něco rychleji (zatím programy plně nevyužívají tuto vychytávku, ale třeba časem...) Takže místo jen jednoho čipu (neznám přesně tuto technologii SDD) by se mohlo na sebe pararelně naskládat několik set vrstev třeba po 64MB a vedení dat mezi jednotlivými čipy by se mohlo dát mezi ně tak, aby si nezávisle tahalo data a zase zapisovalo podle volného místa, ne? Pravda je potřeba ještě nějakej čip na cache, kde by byli uloženy informace o partition atd, ale to by neměl být problém, alespoň myslím...
Navíc je potřeba vymyslet úplně jiné prostředí, než 3.5 velikost, nebo sata a.j. vedení.... Mohl by se na to u notebooku udělat nějaký bay slot a na pc něco jako šupl pro zasunování s nějakým lockem proti otevření... nebo by se tam mohla dát nějaká baterie podobně jako je baterka pro bios na motherboardu, aby zvládla zapsat poslední datové instrukce po odpojení od lokálního zdroje... Což by muselo být spjato s nějakým jednoduchým prográmkem, který by řídil dobíjení a vybíjení té baterky - jinýmy slovy by se ten program postaral o toto - když tu jednotku odpojíte když pracuje, třeba kopíruje něco gb souborů, program by do názvu zapsal _incoplete nebo třeba _inc, binárně uložil informaci o místě přerušení do cache - info o souboru, kde se fyzicky nachází na disku a jak je rozdělen, zároveň by stejné informace vyslal do pc, který by si to taktéž přebral a po zasunutí jednotky zpět by zkontroloval součty dat v cache jestli souhlasí a pokud ano, nabídl by pokračování v ukládání souboru za předpokladu, že by ten soubor nebyl v průběhu absence smazán...
Po potvrzení by smazal tu předponu _inc a pokračoval by v zápisu na místě přerušení a doplnil by zbývající informace takže by to bylo hotové... (P.S. zjednodušeně řečeno) Ale navíc by ten program udržel v baterce dost energie, aby mohl jednotka zapsat poslední třeba (kylobajty) dat + informace o obnově a pak jednotku vypl... Dobré nápady, že? Měl bych si to nechat patentovat nebo se ucházet o místo v nějaké takové vývojové firmě, fakt nevim proč mrhám takto svým talentem... Nonic, brachec mě vyhání od pc, pište co si o tom myslíte...
je to sice smutne ale ssd uz sou mrtva tenchnologie drive nez se opravdu zacnou rozvijet na trh ... ale co se da delat .. vybrane rozhrani sata a struktura jakou stavi ssd je proste nepouzitlena a jeste chvili bude .. jenze uz ted se zacinaji obevovat alternativy jako kuprikladu iodrive ktere staci plugnout do pcie4x a fungujou jako ulozne medium ... rychlost cteni 800MB/s a zapisu 600MB/s mluvi zsama za sebe, kdyz bereme v potaz ze se daji kaskadove skaldat za sebe a tim se zvysuje jeste jejich rychlost, neni o cem diskutovat snad jedine o cene ktera dosahuje cirka 240kc/GB (pred pulrokem vicenez dvojnasobek) verze co se zatim dodavaji jsou od 160GB do 630GB ... kdyz se to vezme kolem a kolem je to uz levnejsi nez ty nejvyssi modely SSD ktere se ale svymi rychlostmi a kapacitou iodrivu ani nepriblizi
viz techsheet > http://www.fusionio.com/iodrivedata.pdf
jak na to koukám tak jste všichni experti v oblasti vývoje! melete nesmysly až je to hamba...
jak můžete porovnávat technologii klasických hdd a ssd ? vždyť je to založené na úplně jiných principech
jiný princip, stejný účel! ... je čas aby 40 let stará technologie už šla konečně do muzea a ne do dnešních PC stále a stále znovu! ale je třeba ji nahradit technologii která bude lepší ve všech faktorech a to SSD opravdu "zatím" nejsou! narozdíl od IOdrive ...
nepouzivam
slabota fakt jako...
NVM co řeknut :(
ze azty ssd zas pokroci tak bude velmi dobre je miti misto hdd, kvuli mistu a dostupnosti.
až bude cena dole a zvýší se rychlost zápisu bude o čem přemýšlet. Pěkný článek
dost dobrej clanek a ta ryychlost :-o
kdo vi treba nahradi nebo ne to je ve hvezdach
sup sem jeden
neni to zly akorat kdo to ma furt platit
no az budou dosahovat kapacity aspon 1tb a rapidne se zlevni jejich vyroba,tak mozna...
dost rychly disc