Už jste prošli, nebo spíše projeli, Spintires Mudrunner několikrát celý skrz naskrz a stále nemáte dost těžce neekologických vozů, které proměňují krásnou přírodu v jedno velké bahniště? Pak pro vás mám dobrou zprávu, a sice že právě vyšlo rozšíření American Wilds.
Pokud nevíte, o čem je řeč, tak jen krátce. Základem je dovážení dřevo z míst jeho těžení do míst jeho zpracování, tj. do pily. Zní to jednoduše a v principu to skutečně tak je. Jenže je tu problém, nestačí jednoduše naložit náklad, dojet po silnici k cíli a tam ho vyložit. Cestu vám totiž zatarasí těžký, neprůstupný terén. Budete tedy muset pečlivě vybrat vozidlo, které bude odpovídat vašim potřebám, to pak vybavit příslušným vybavením a vydat se na cestu ve stylu „ujedu kilometr za hodinu, protože co 15 metrů zapadnu a musím se vytáhnout navijákem“. A to pouze v tom lepším případě, ve hře je docela věrně ztvárněn model řízení off-roadů, takže se vám čas od času stane, že se převrátíte či zapadnete v bahně nadobro. Pak už nezbývá nic jiného, než přesednout do jiného vozidla a dojet se zachránit.
American WIlds DLC pak do této masochistické, chce se říct až flagelantské, hry přidává 2 rozsáhlé mapy inspirované Montanou a Severní Dakotou, 2 nové výzvy (challenges) a 9 amerických vozidel. Pokud vám ve hře scházela jména jako Ford, Hummer, Chevrolet aj., tak tohle bude přesně pro vás. Dočkáte se i oněch – krásných – amerických „čumákových“ tahačů, o kterých si v Evropě můžeme pouze nechat zdát.
Vtipné je, že první dva dostupné tahače, tj. Ford LTL9000 a Chevrolet Bison, mají u sebe upozornění, že nejsou vhodné pro off-road terén. To působí vskutku zvláštně, vzhledem k tomu, že se jedná o hru, jež je téměř výhradně o off-road terénu. Není to ale nějaká chyba či snad zlomyslný záměr tvůrců, jak znepříjemnit hráčům hru, má to svůj důvod. Budete tak nuceni hledat nová řešení, jak dovést dřevo do pily. Nepostačí pouze vzít tahač, vybavit ho, dojet s ním jednoduše pro dřevo a hotovo. Naopak budete muset dřevo převážet rozličnými stroji z lesa k silnici, případně budete pomocí traktorů tahat zapadlé tahače atd.
Kdyžtak po sobě čtu výše napsaný odstavec, tak si trochu připadám jako naštvaný dřevorubec, jenž si stěžuje na svou práci, a nutno podotknout, že celá tahle hra – a tohle DLC obzvlášť – je jedna velká dřevorubecká noční můra. Naštěstí co je pro ně zlým snem, pro nás hráče je úžasným herním zážitkem.
Pokud jde o mapy samotné, ty jsou, podobně jako vozidla, propracované do posledního detailu a skutečně se podobají americkému prostředí. Skoro až budete mít chuť se svým tahačem zastavit u nějakého zapadlého bufetu a zajít si do něj na hnusný kafe a jablečný koláč, který vám nejlépe připraví někdo se jménem Dorys. Samozřejmě si dělám srandu a trochu přeháním, pravdou ale je, že prostředí působí vskutku přesvědčivě. Narazíte na ikonická americká maloměsta, budete se prohánět po širokých asfaltkách a celou atmosféru dokreslí takové detaily, jako třeba věrně zpracované americké značení silnic anebo když narazíte na dům „for sale“ po jehož letmém průzkumu zjistíte, proč si ho asi nikdo nekoupil.
Co mě mimojiné dost pobavilo je název druhé mapy, který je Mount Logmore, což je samozřejmě odkaz na ono proslulé sousoší Mount Rushmore. Ten se tedy sice nachází v Jižní Dakotě, a ne v té Severní, ale to nevadí. Logmore se pak dá přeložit jako „více klád“, což je dosti povedená slovní hříčka.
Je zkrátka radost objevovat rozličná místa a jen tak se projíždět bezcílně terénem či se zběsile prohánět po silnicích. Tohle samozřejmě není charakteristikou jen American Wilds DLC, to platí pro celou sérii Spintires. Je to známka toho, že toto rozšíření není jen nějakým marným pokusem autorů hry vydělat další peníze, ale že naopak pokračuje v zajetých kolejích a přidává kvalitní obsah. Nicméně tohle si nechme na závěrečné hodnocení, které je ještě pár odstavců před námi.
Jak už jsem zmínil výše, DLC přináší i dvě nové výzvy. Ty opět navazují na již zaběhlou tradici. Podíváte se tedy díky nim do relativně neobvyklých situací, jež budou okořeněné o bizarní úkoly typu: „Vyhledej dýně a rozmačkej je.“ Že by to byl odkaz na blížící se Halloween?
Mě osobně opravdu bavila míse s obřím terénním nakladačem, se kterým je potřeba najít roztroušené klády po mapě a dovést je do pily. Žel bohu ony klády jsou roztroušené zrovna po močále, takže musíte přejíždět mezi jednotlivými ostrůvky a doufat, že mokřad není moc hluboký (a že někdy je).
Závěrem – ano, byl to opravdu jen pár odstavců – musím říct, že DLC American Wilds je skvělé. Ačkoli se může zdát, že 2 mapy, 2 výzvy a pár vozidel není zrovna moc obsahu, určitě si s ním vystačíte na několik hodin skvělé zábavy. Pokud se navíc budete kochat krajinou a budete dělat takové chyby, jako že se např. vybouráte kvůli příliš prudkému zatočení, či že uvíznete v bahně s tahačem, který prostě opravdu není vhodný do terénu, tak si myslím, že není problém dohrát DLC za víc jak 10 hodin. I když samozřejmě ve zběsilém tempu se to dá stihnout za méně než polovinu. Každopádně série Spintires rozhodně není o zběsilém hraní. Spintires je přímo ztělesněním moudra, že cesta je cíl.
Pokud bych měl hodnotit přímo Spintires, zmínil bych nedostatky, které tuto hru trápí. Jako např. hroznou neintuitivní kameru, nefunkčnost zpětných zrcátek (tedy to že se v nich neodráží obraz) atd., jenže tady mám hodnotit samotné DLC a tomu lze vytknout jen velmi málo. Pokud vás tedy Spintires baví, rozhodně si American Wilds kupte, je to takřka povinnost. Na druhou stranu, pokud jste jen „rekreační hráč“, tak si těch pár stovek klidně můžete ušetřit, protože toto rozšíření nepřináší nic revolučního, „pouze jen“ rozšiřuje obsah hry.